Z problemem decyzji odmownej w sprawie przyznania zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego mogą spotkać się zwłaszcza Panie, które :

1. prowadząc działalność pozarolniczą podniosły składki na ubezpieczenia – do maksymalnej podstawy,

2. bądź też swoją działalność założyły już będąc w ciąży.

Oczywiście podnoszenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie jest całkowicie legalne, jednakże zdarzają się oddziały ZUS, w których pracownicy zapominają, że każda osoba prowadząca działalność pozarolniczą (a zatem nie tylko kobiety w ciąży) ma do tego prawo i to prawo w przedziwny sposób kwestionują u uzasadnieniach do decyzji odmawiających prawa do zasiłku.

O tym, że nie wolno prowadzić działalności fikcyjnej pisałam już na blogu w temacie – Działalność gospodarcza w ciąży – kilka uwag. ZUS ma bowiem prawo skontrolować firmę  i sprawdzić czy działalność jest rzeczywiście prowadzona.

Jeżeli dojdzie do wniosku że nie – w skrzynce pocztowej znajdziemy list (zwykły, nie polecony) z decyzją odmawiającą prawa do zasiłku, a właściwie decyzją o niepodleganiu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej.

Zatem kwestionując prowadzenie działalności  ZUS stwierdza, że nie podlegamy ubezpieczeniu z tytułu jej prowadzenia.


Co można zrobić gdy dostaniemy decyzję ZUS kwestionującą nasze prawo do zasiłku?

Z takim pytaniem zwraca się do mnie sporo moich Klientek zrozpaczonych faktem nieotrzymania zasiłku ( z różnych powodów) i szukających fachowej pomocy.

Należy napisać odwołanie od decyzji ZUS.

Takie odwołanie wnosi się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem naszego miejscowego oddziału ZUS, w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji.

Odwołanie jest bezpłatne.

Jeżeli ZUS po przeczytaniu odwołania przyzna nam rację – zmieni decyzję i rozpocznie wypłacanie świadczenia. Jeżeli będzie nadal stał na dotychczasowym stanowisku sprawa trafi do sądu, gdzie będzie trzeba udowodnić swoje racje. Jeżeli nam się uda – ZUS będzie musiał zasiłek wypłacić.

Więcej na temat podważania przez ZUS prowadzenia działalności gospodarczej można przeczytać na portalu Wirtualna Polska.

Nie wiesz jak wypełniać prawidłowo dokumenty ZUS – zapisz się i pobierz za darmo wypełnione wzory formularzy
 

 

20 thoughts on “Co zrobić, gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku”

 1. Norbert napisał(a):

  Moja córka wykonywała pracę w urzędzie pocztowym na czas określony. Po sześciu miesiącach pracy zaszła w ciążę. Okazało się,że jej ciąża jest zagrożona i musi przebywać na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym faktem zakład pracy nie przedłużył z nią umowy i wypłatę zasiłku chorobowego przejął ZUS. teraz zbliża się termin porodu i na pytanie o zasiłek macierzyński ZUS twierdzi, że mojej córce po porodzie nie należy się żadne świadczenie, a wszędzie pisze że powinna otrzymać zasiłek macierzyński
  Nie rozumiem tego i proszę o pomoc…

 2. Beata napisał(a):

  Proszę mi pomóc, mąż zatrudnił mnie w swojej firmie jako osobę współpracującą. Byłam w ciąży. Przez prawie 3 miesiące płacił najwyższe składki. Po porodzie ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Co teraz?

  1. Katarzyna napisał(a):

   Albo korekta dokumentów, albo odwołanie od decyzji.

 3. Magda napisał(a):

  Witam. Proszę o podpowiedź, co powinnam w obecnej sytuacji zrobić:
  Od 2 lat pracowałam w pewnej firmie na umowę zlecenie. Mój mąż prowadził w tym czasie działalność gospodarczą i świadczył tej samej firmie usługi, za które wystawiał faktury. Od 1 lutego mąż dostał duży kontrakt za granicą i musiał wyjechać. Dla utrzymania płynności finansowej i utrzymania zleceń w Polsce, dopisał mnie 1 lutego jako małżonka współpracującego do swojej działalności abym w jego imieniu świadczyła usługi naszemu wspólnemu zleceniodawcy, ja tym samym z końcem stycznia poprosiłam o nie przedłużanie mi przez tą firmę umowy zlecenia. Mąż od samego początku mojej współpracy z jego działalnością opłacał za mnie najwyższy ZUS, bo okazało się, że jestem w ciąży. Prowadziłam za męża interesy i wystawiałam faktury do 5 maja. Niestety, od 6 maja lekarz wysłał mnie na zwolnienie lekarskie z powodu zagrożonej ciąży. Mąż nie był w stanie prowadzić interesów za granicą i w Polsce, więc kwoty polskich faktur z miesiąca na miesiąc zaczęły maleć. Mimo to od lutego do czerwca włącznie mąż ciągle płacił za mnie najwyższą składkę. ZUS przeprowadził u męża kontrolę i kilka dni temu otrzymaliśmy decyzję, w której ZUS stwierdził, że mąż nie miał żadnych powodów, żeby dopisać mnie do swojej działalności gospodarczej, jednocześnie odmawia mi prawa do zasiłku chorobowego od 6 maja(macierzyńskiego chyba też) i uznaje, że od 1 lutego (czyli od dopisanie mnie do działalności)nie podlegam żadnym obowiązkowym ani dobrowolnym ubezpieczeniom. Zostałam na lodzie – miesiące płaconych dużych składek dla ZUS, brak zleceń w Polsce, odmowa wypłaty świadczeń, nawet płatnego macierzyńskiego w tej sytuacji nie dostanę. Rodzę za 3 tygodnie. Czy ZUS ma prawo decydować za męża czy może kogoś przyjąć do pracy, czy nie? Czy ZUS odda teraz te składki, które mąż za mnie od lutego do czerwca (5 miesięcy) płacił? Co robić?

  1. Katarzyna napisał(a):

   Nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Odsyłam choćby do zakładki kontakt, gdzie jest napisane jak poradę prawną uzyskać.
   Pozdrawiam.

 4. Robert napisał(a):

  a co z ubezpieczeniem zdrowotnym w tym okresie gdy się odwołujemy? bo przecież gdy mamy odmowę do zasiłku macierzyńskiego to mnie mamy ubezpieczenia…

  1. Katarzyna napisał(a):

   Zawsze można złożyć oświadczenie w placówce służby zdrowia, że sprawa dotycząca ubezpieczenia jest w sądzie. Ponadto składki (nawet jeżeli jest odmowa przyznania zasiłku chorobowego/macierzyńskiego) były płacone (wszystkie prócz składki chorobowej), są lub w przypadku sprawy przegranej będą uzupełnione.

 5. Arkadiusz napisał(a):

  Witam,
  a jak wygląda opłacanie składek, jeśli ZUS odmówił świadczeń, a chcemy się odwoływać, bo jesteśmy przekonani o niezasadności odmowy ZUS? Czy do czasu zapadnięcia pozytywnej decyzji nadal należy opłacać składki w pełnym wymiarze?

  1. Paulina napisał(a):

   No właśnie..Czy ktoś może coś poradzić?Co w sytuacji, kiedy trwają przeciągające się kontrole, a wybija czas opłacenia składek? Czy naprawdę jest konieczność opłacania składek w pełnym wymiarze, kiedy teoretycznie powinnam być już na macierzyńskim?

   1. Kasia napisał(a):

    Może ktoś pomóc w tym temacie?? Jestem sama w takiej sytuacji. ZUS niby radzi zapłacić, ale nie wymaga tego, taką informacje otrzymałam na infolinii ZUS.

 6. Ewelina napisał(a):

  Witam,
  pracowałam na okresie próbnym przez 3 mc i w tym czasie byłam w ciązy. Nie poinformowałam o tym pracodawcy. Rozpoczęłam pozarolniczą dz.gosp., opłaciłam 4 składki- miałam kontrole z ZUS, która nie stwierdziła, ze z firmą wszystko jest ok ale odmówili mi wypłacenia zasiłku macierzyńskiego ze składek, które opłacałam prowadząc firmę powołując się na art.177 kp. Czy to nie jest nadinterpretacja ze strony ZUS-u? Nie ma przepisu mówiącego o tym, że muszę poinformować pracodawcę o tym, że jestem w ciąży. Z góry dziękuję za odpowiedź

 7. Marcin napisał(a):

  Witam,
  Dzisiaj moja żona otrzymała zawiadomienie z ZUSu o wszczęciu postępowania w zakresie ustalenia uprawnień do zasiłku chorobowego i prosi o o przedstawienie „(..) posiadanych dokumentów dotyczących faktu prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej, uwierzytelnionej kserokopii księgi podatkowej, wystawianych faktur itp. za rok 2015r. oraz innych dowodów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.”
  Mam pytanie głównie odnośnie tych „uwierzytelnionych kserokopii” – o jakie uwierzytelnienie tutaj chodzi? Czy wszystkie kserokopie dostarczonych dokumentów muszą być poświadczone notarialnie?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Marcin

  1. Katarzyna napisał(a):

   Można iść do ZUS z oryginałami. Jeżeli będą coś chcieli – mogą sobie skserować.

 8. Jg napisał(a):

  Pani Katarzyno, wczoraj byłam w sądzie, bo odwołałam się od decyzji odmownej w sprawie. Zasiłku opiekuńczego. Sądzia zawiesił postępowanie i zobligował mnie do wystąpienia z wnioskiem o wydanie decyzji o niepodleganiu ub. Chorobowemu. Stwierdził, że zus nie ma obowiązku wydania w pierwszej kolejności Dec. O niepodleganiu, tylko na mnie spoczywa obowiązek zwrócenia się o wydanie takiej decyzji. To jakiś absurd….dlaczego zus nie informuje o tym w dolnej części decyzji, ja mam czytać wszystkie wyroki sądów…Już mam ich dosyć. Powołała się na SN II UK 743/15 ale ja tam nic takiego nie znalazłam… To wychodzi na to że zus bez prawomocnej decyzji o niepodleganiu wydaje kolejną decyzję toż to obłęd…

  1. Katarzyna napisał(a):

   Dzień dobry, akurat to orzeczenie, na które powołał się sąd jest adekwatne do sytuacji, którą Pani opisała. Takie stanowisko sądu jest możliwe w tego typu sprawach. Z tego co Pani pisze wynika, że nie ma Pani profesjonalnego pełnomocnika i jest nieco zagubiona w procedurach i przepisach. Polecam zatem udanie się przynajmniej na konsultację do prawnika specjalizującego się w przepisach ubezpieczeń społecznych. Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!