Drogi Czytelniku – zastanawiasz się pewnie dlaczego w tytule umieściłam to przewrotne pytanie.

Sporo osób uważa, że jeżeli jest szansa na zgodne z prawem „uwolnienie się” od opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej to warto z niej skorzystać.

OK, ale czy zawsze?

Ponieważ w wielu wpisach zajmowałam się sprawami dotyczącymi prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej dzisiaj kilka słów o spółce z o.o.

W przypadku tej spółki istnieje bardzo prosty sposób, na ominięcie ZUS, czyli założenie spółki przez przynajmniej dwóch wspólników. Więcej o tym sposobie przeczytasz  np. tutaj. Nie zawsze jednak doradzam go swoim Klientom. Są bowiem  przypadki, kiedy ubezpieczenia społecznego nie warto omijać. I nie mówię tu o przyszłej rencie czy emeryturze. A o zasiłkach – chorobowym i macierzyńskim.

Zatem czasami, dla przedsiębiorczej kobiety opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie chorobowe może być bardzo opłacalne, a bycie jedynym udziałowcem w spółce z o.o. rozwiązaniem idealnym.

3 thoughts on “Składki ZUS w spółce z o.o. – czy warto je płacić?”

 1. Monika pisze:

  Trzeba płacić, jedna choroba, nagła i więcej problemów niż to wszystko warte. Nie płacić tylko wtedy, gdy rozpoczynając działalność nie ma się odpowiednich środków.

 2. Emilia pisze:

  Witam,
  a jezeli jestem udzialowcem wiekszosciowym w spolce z o.o. dwuosobowej na jakiej podstawie moge placic ZUS? Czy w gre wchodzi tylko umowa o prace?

 3. Gosia pisze:

  Jeśli kogoś stać na prywatne leczenie, to po co ma płacić? Ale jak nie stać, to wtedy jest to dla niego w razie wypadku deska ratunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge