Przedszkola, żłobki, kluby dziecięce często są zamykane w wakacje. Przerwa wynosi zazwyczaj miesiąc.

 Czy zatem rodzic może w okresie przerwy w pracy placówki sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem z prawem do zasiłku opiekuńczego?

I tak, i nie.

 Wszystko zależy od tego jaka jest przyczyna przerwy w pracy placówki.

Jeżeli jest zaplanowana i rodzice wiedzą o niej dużo wcześniej (często na samym początku roku szkolnego) nie przysługuje im zasiłek opiekuńczy na dziecko, z którym muszą zostać w domu.

Zasiłek ten otrzymają ubezpieczeni, jeżeli przerwa w pracy żłobka czy przedszkola jest nagła, niezaplanowana, a rodzic dowiedział się o niej w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia.

 Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1)   dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a)  nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza

art. 32 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał ubezpieczonym, którzy mają odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe – z umowy o pracę; dobrowolne jak np. w przypadku prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge