Ojciec, który chce opiekować się dzieckiem, ma pod górkę. Jeśli ma własną firmę i choć raz spóźnił się ze składką ubezpieczeniową, ZUS może odmówić mu urlopu ojcowskiego. – Jesteśmy na straconej pozycji. ZUS dla ojców jest skrajnie nieżyczliwy – mówi Marek Borowski z Centrum Praw Ojca i Dziecka.

To cytat z artykułu, Spóźnił się ze składką do ZUS, może nie dostać urlopu, który ukazał się kilka dni temu na Gazeta.pl.

 Dalej dziennikarka pisze:

W przypadku przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z urlopu ojcowskiego, ZUS sprawdza, czy w ostatnim miesiącu przed złożeniem wniosku nie przekroczono terminów płatności. Nawet jeśli jest to jeden dzień, traci się prawo do ubezpieczenia społecznego, a więc i urlopu.

Przyznam szczerze, że nie rozumiem jak ktoś nie znający tematu decyduje się na napisanie tekstu do gazety bez konsultacji z prawnikiem.

Czepiam się?

Nie, bo tekst wprowadza Czytelników w błąd – to po pierwsze.

Po drugie – w takiej samej sytuacji jak bohater tekstu znajdują się też kobiety  płatniczki składek – prowadzące choćby działalność gospodarczą i ubiegające się o zasiłek (obojętnie chorobowy czy macierzyński) mające opóźnienia w płaceniu składek.

Zacznijmy od tego, że urlopy – również te ojcowskie reguluje… kodeks pracy.

Art. 182(3).  § 1. Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni , nie dłużej jednak niż:
1)   do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
2)   do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
§ 2. Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Żaden ojciec przedsiębiorca (poza przypadkami pracy na etacie oraz prowadzenia działalności gospodarczej)  pracownikiem nie jest. ZUS nie udziela mu też urlopu.

Wniosek, który się składa na nowym druku ZUS Z3b (zaświadczenie płatnika składek) dotyczy … zasiłku macierzyńskiego wypłacanego ojcu.

Art. 29a. Zasiłek macierzyński przysługuje również ubezpieczonemu-ojcu dziecka przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Podsumowując: żaden tata dziecka, które nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia nie dostanie od ZUS urlopu ojcowskiego  jeżeli prowadzi działalność gospodarczą, bo taki urlop mu nie przysługuje!

3 myśli nt. „ZUS podobno odmawia ojcom… urlopu ojcowskiego!”

  1. Brubeck napisał(a):

    Podsumowując znowu przewrażliwienie i biadolenie, że to tylko jeden dzień spóźnienia… Tak jakby nie można było zapłacić 1 dzień przed terminem…

    1. kryptoidiota napisał(a):

      Nie powinno być wogole płacone, bo poprostu sie nie nalezy i tyle.

  2. Marek napisał(a):

    Ciekawy artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge