Dostaję bardzo dużo pytań, próśb i uwaga – komentarzy! pod innymi wpisami na tym blogu z zapytaniami odnośnie zmian, które mają zostać wprowadzone w ubezpieczeniach społecznych i kodeksie pracy  od 1 stycznia 2013 r.

Poniżej jeden z takich komentarzy

Witam!
W związku z obecnymi zmianami mam pytanie-(…). Czy w świetle obowiązujących przepisów podstawa naliczona mi a potem wypłacane świadczenie będzie najwyższe, czy też od stycznia 2013 będzie jednak ujednolicenie dla wszystkich i obniżenie świadczeń? Uprzejmie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Po pierwsze – komentarze służą do komentowania, nie zadawania pytań.

 Po drugie -potrzebujących porady prawnej zapraszam do tej zakładki: porady prawne

Po trzecie – na facebookowym profilu bloga  już w październiku napisałam:

Uprzejmie chciałabym poinformować, że jestem radcą prawnym, nie wróżką. Dostaję mnóstwo pytań w związku z zapowiedzią (moim zdaniem to straszak) styczniowych zmian w zasiłkach, podwyżką składek ZUS dla przedsiębiorców i pomysłem ozusowienia umów o dzieło. Wszelkie pytania w tym zakresie proszę kierować do ministra Kosiniaka-Kamysza i premiera Tuska.

Nie wiem skąd się bierze informacja, że od stycznia 2013 r. zmieniają się przepisy. Dowiaduję się, że przekazują ją …księgowi, doradcy podatkowi, podobno nawet „panie z ZUSu”. Sama na blogu pisałam o projektach zmian (nie o zmianach) np. już w maju tego roku.

Gdyby rzeczywiście tak miało być to ustawy musiałaby być już podpisane przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw z odpowiednim vacatio legis tak aby ZUS zdążył się przygotować.

Tymczasem rządowy projekt  (o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw) trafił do Sejmu  dopiero 22.11.2012 r. (można to sprawdzić na stronie Sejmu).

Wychodzi na to, że 460 posłów (3 czytania), 100 senatorów i prezydent wraz z doradcami musieliby mieć niezłe tempo prac, żeby zdążyć przed tym magicznym 1 stycznia 2013 r.

Kolejna sprawa – wniesione do Sejmu projekty ustaw można sprawdzić na stronie www Sejmu, lub danego ministerstwa, które było za projekt odpowiedzialne.

W tej chwili odpowiedź na pytanie: co i jak się zmieni jest nierealna. Nie wiadomo czy Sejm i Senat ustawę przyjmą (a jeśli tak, to w jakim kształcie) i czy Prezydent ustawę podpisze.

Ostatni artykuł proponowanej ustawy brzmi:

Art. 10. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2013 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 8 lit. a, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Natomiast projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest na etapie uzgodnień.

Jedna myśl nt. „W związku ze zmianami, czyli wróżką być…”

  1. Janusz napisał(a):

    Pewne osoby powinny jednak wiedzieć jaki jest stan prawny i nie wprowadzać bałaganu, zwłaszcza urzędnicy, a na pewno doradcy podatkowi i księgowi. Po co wprowadzać chaos i niepewność? W zakładach pracy też czasami nie są na bieżąco.

    Tydzień temu wysłali mnie do Urzędu Skarbowego, żebym podał nowy numer dowodu osobistego na NIP3. W urzędzie powiedziano mi, że nie trzeba, a jak już są zmiany danych dla osób cywilnych to na innym druku.
    Janusz ostatnio napisałNOVA PARK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge