O ustawie zmieniającej kodeks pracy w zakresie urlopu przysługującego rodzicom z tytułu urodzenia dziecka w mediach było głośno od dawna, w praktyce od drugiego expose premiera. O tym co obiecał Donald Tusk w zakresie polityki prorodzinnej pisałam w październikowym wpisie Polityka prorodzinna, czyli co obiecał premier.

O samym projekcie i jego założeniach pisałam także kilka razy, ostatnio we wpisie Co w Sejmie piszczy – urlop rodzicielski.

Ustawa (przyjęta wczoraj przez Sejm jednogłośnie) o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw prócz wprowadzenia rocznego urlopu rodzicielskiego do Kodeksu pracy zmienia też przepisy np. przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Po wejściu nowelizacji w życie   zasiłek macierzyński będzie wynosił  100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. W przypadku gdy  zostanie zadeklarowane od razu  korzystanie z  całości urlopu wynoszącego 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Przy okazji tej nowelizacji często zadaje mi się pytanie – a co z osobami, które nie pracują na umowę o pracę, tylko prowadzą własną działalność – czy one też będą pobierać dłużej zasiłek macierzyński?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w art. 11 ustawy nowelizującej. Artykuł ten przedstawia właśnie zmiany, które nastąpią w ustawie”zasiłkowej”.

Bez zmian zostaje główna część art. 29 :

Art. 29. 1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

1)   urodziła dziecko;
2)   przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
3)   (3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.
2. Przepis ust. 1 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio do ubezpieczonego.
W ustępie 5 tego przepisu zaznaczono, że zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego.
W art. 31 ustawy zasiłkowej wprowadzono zmianę, dotyczącą wyżej wspomnianych podstaw wymiaru przysługującego zasiłku.
Co to oznacza?
Oznacza to, że jeżeli matka lub ojciec dziecka prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której posiada dobrowolne ubezpieczenie chorobowe będą mogli skorzystać z możliwości pobierania świadczenia w wydłużonym okresie (52 tygodnie). Oczywiście bez prawa do urlopu.
Podsumowując – po wejściu w życie nowelizacji rodzicom dzieci, urodzonych od 1 stycznia 2013 r., przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 tygodni tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z tych dwóch urlopów będą mogli skorzystać ojciec i matka.

20 myśli nt. „Urlop rodzicielski uchwalony”

  1. Tomasz Wydra napisał(a):

    Cudowna sprawa ale jedno ale jedno ale o kim nikt głośno nie mówi. A jak zawsze chodzi o matki pierwszego kwartału. A może inaczej – rodzinę pierwszego kwartału.

    Bardzo dziękujemy Panu Premierowi ( synek również Panu Premierowi dziękuje 🙂 11012013) Ale ale ale.

    Finansowo jest to najbardziej poszkodowana rodzina. Nie mamy możliwości wyboru wypłaty świadczenia 80% przez cały rok. A tylko 100% na 60% . Fajnie to będzie wyglądać połowa wypłaty w domu :(. Czy nie mógł rząd wymyślić okresu przejściowego by nikt takiej różnicy nie odczuł?
    Tomasz Wydra ostatnio napisałPingwin 2.0 zniszczy sieci katalogów?

    1. Katarzyna napisał(a):

      Witam,
      Przecież nie ma obowiązku korzystania z urlopu rodzicielskiego.
      Ponadto – jak wiadomo rodzice dzieci już urodzonych pobierają zasiłek obecnie – w wysokości 100% podstawy. Logicznym jest, że przez kolejne pół roku mogą dostać tylko 60. Inaczej dostaliby więcej niż rodzice dzieci, które dopiero się urodzą, którzy będą chcieli korzystać z tych 52 tygodni urlopu.
      Pozdrawiam.

  2. Tomasz Wydra napisał(a):

    Chodzi o brak możliwości wyboru między 100/60 a 80%

  3. Katarzyna napisał(a):

    Ale to chyba logiczne, że skoro już się korzysta z zasiłku pełnego to nie można potem przejść na 80%.

  4. Lech napisał(a):

    @Tomasz – Zdumiewa mnie Twój „problem”. Naprawdę niewykonalne jest dla Was odkładać na konto 20% ze 100% zasiłku, aby potem „dokładać” go do 60%, aby mieć 80%?
    Lech ostatnio napisałPaliwo na kredyt na Statoil

  5. Katarzyna napisał(a):

    @ Lech – zauważyłam, że sporo rodziców, którzy już pobierają zasiłek ma teraz „pretensję” do rzędu/Państwa itp, że nie będą mogli skorzystać z 80% przez cały rok.
    https://www.facebook.com/pages/Temida-Jest-Kobiet%C4%85/103405593054172
    Ustawa jeszcze nie weszła w życie, więc obecni teraz dostają cały zasiłek.

  6. Lech napisał(a):

    Zatrważające. Wynika z tego, że można skończyć szkołę podstawową, i myśleć, że 100zł i 60zł to mniej niż 2×80. Nie rozumiem, jak w ogóle można poważnie podnosić taki zarzut. Bo chyba szokiem poporodowym tego tłumaczyć nie można? 😉
    Lech ostatnio napisałPaliwo na kredyt na Statoil

  7. barii napisał(a):

    Sam mam dziecko niespełna 1 roczne i nie rozumiem tej paranoi dotyczącej matek 1 kwartału. Podstawowa zasada to że prawo nie działa wstecz. Czy w takim razie moja żona powinna założyć akcję matek 2012 roku? Nie uważacie że to lekka paranoja? Potem mówi się, ze w polsce mamy deficyt…

  8. Bartosz napisał(a):

    Czy ktoś się orientuje jak wygląda kwestia urlopu macierzyńskiego po urodzeniu martwego dziecka? Do tej pory było 8 tygodni. Jak będzie po wejściu w życie nowej ustawy?

  9. aldo napisał(a):

    Mam takie pytanie, jesli bylam zatrudniona na umowe o prace na czas okreslony i umowa skonczyla sie w czasie ciazy i zostala przedluzona do dnia porodu z mocy prawa to rowniez przysluguje mi zasilek przez 52tyg? Czy prowadzac w trakcie zasilku macierzy.skiego dg oplacam jedynie skladke zdrowotna? Przez 52tyg? Bede wdzieczna za potwierdzenie tych informacji badz wyprowadzenie mnie z bledu. Pozdrawiam i gratuluje tak dobrego bloga

  10. Anka napisał(a):

    Sama również chciałabym mieć dłuższy urlop macierzyński. Niestety nie miałam takiej możliwości. Szkoda. Ale każdy, kto niedawno został rodzicem będzie miał ten sam problem. Czemu i my nie mielibyśmy mieć takiej możliwości, aby prawo działało wstecz?
    Anka ostatnio napisałKolekcja mebli Evolve – komody dla dzieci i młodzieży

  11. alice napisał(a):

    A jak te zmiany mają się do wysokości zasiłku wypłacanego z zus dla osób prowadzących działalność – konkretnie czy dalej za miesiąc od najwyższej podstawy można dostać macierzyński?

    1. Katarzyna napisał(a):

      Zmiany (jak sam tytuł ustawy mówi) dotyczą kodeksu pracy oraz przepisów, które wymagały dostosowania w związku z możliwością wydłużonego urlopu.
      Pozdrawiam

  12. alice napisał(a):

    Tak się składa że przeczytałam dość dokładnie ustawę (ze strony rodzicielski.gov.pl ) i tam jest zmiana w ustawie o świadczeniach w razie macierzyństwa ale to nie w zapowiadana zmiana o uśrednianiu podstawy stąd było moje pytanie – czy nie przegapiłam czegoś, czy w międzyczasie jeszcze coś nie zostało zmienione – p.Kasiu wysoki macierzyński bez zmian?

  13. Piotr Paweł napisał(a):

    Mam to samo pytanie co „alice” – czy ustawa poza kwestiami dot. kodeksu pracy/wydłużonego urlopu wprowadza też nowe regulacje jeśli chodzi o ustalanie podstawy do wyliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego (oraz chorobowego) dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą? (moje wątpliwości dot. konkretnego przypadku, gdzie kobieta w br. urodzi dziecko a działalność gosp. prowadzi od ponad 2 lat, tyle że maks. składki odprowadziła za ostatni 1 miesiąc przed pójściem na chorobowy, a wcześniej niemal rok była też zatrudniona w innej firmie)

    1. Katarzyna napisał(a):

      Zapraszam po poradę prawną.

  14. Marta napisał(a):

    Mam pytanie: do kiedy mama pierwszego kwartału prowadząca działalność musi złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

  15. Katarzyna napisał(a):

    Matka prowadząca działalność gospodarczą nie może złożyć takiego wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge