No cóż, będę dzisiaj nieobiektywna, ale muszę pochwalić samorząd miasta w którym mieszkam i pracuję, czyli Warszawy.

Stolica przywiązuje naprawdę dużą wagę do tego, by poprawić liczbę miejsc w żłobkach, w ostatnich latach, przybyło dużo nowych miejsc, zwłaszcza w dzielnicach, które szybko się rozbudowują, zapominając chyba jednak nieco o innych (na Ochocie chyba nie wybudowano żadnego nowego żłobka).

Opłata za wpis do rejestru

Zgodnie z przepisami ustawy o opiece nad dziećmi gmina może pobierać opłaty od podmiotów niegminnych, za wpis do rejestru żłobków. Wysokość opłaty ustala sama, uchwałą, jednakże nie może być to kwota wyższa niż 1.000 zł.

Przy całkowitych kosztach założenia żłobka tysiąc złotych nie jest dużą kwotą, ale podoba mi się, że radni warszawscy zdecydowali się zmniejszyć to obciązenie do minimum, czyli do 1 zł 🙂

Biorąc pod uwagę, że w tym roku mają ruszczyć unijne dotacje związane z opiek nad dziećmi do lat 3, koszty założenia olacówki będą mogły jeszcze spaść.

Ciekawym wsparciem, które oferują poszczególne dzielnice Warszawy, jest najem lokali użytkowych z zasobów gminnych, które spełniają wymogi do prowadzenia w nich żłobka po preferencyjnych stawkach.

O tym jak Warszawa realizuje opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami mozesz przeczytać tutaj.

A jak jest w innych gminach? Możecie się pochwalić w komentarzach 🙂

 

 

6 thoughts on “Założenie żłobka będzie kosztowało 1 zł – w Warszawie”

 1. Beata napisał(a):

  Dziękuję za ten artykuł 🙂

 2. Ann napisał(a):

  Nie jest to dużo, ale tak jak napisałaś, każda złotówka i każda ulga się liczy.

 3. metal napisał(a):

  Wreszczie coś sie ruszyło w polityce prorodzinnej, chyba zaczeło docierać że społeczeńśtwo sie starzeje i cos z tym tzreba zrobić.

 4. Penny79 napisał(a):

  Pożyjemy zobaczymy

 5. Amelia napisał(a):

  – Staramy się, żeby w Warszawie było jak najwięcej miejsc w żłobkach. W ciągu 11 lat wybudowaliśmy 37 żłobków, zatrudniliśmy dziennych opiekunów i wykupujemy miejsca w żłobkach niepublicznych. Łącznie zapewniamy blisko 7,4 tys. miejsc – stwierdzała cytowana w komunikacie Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy. – Chcielibyśmy, aby także w prywatnych placówkach tych miejsc było więcej.

 6. Tarantul napisał(a):

  Jeszcze by się przydało zestawienie słów pani Prezydent z realnym zapotrzebowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.