Coraz więcej osób wyjeżdża do pracy poza granice naszego kraju. Jadą całymi rodzinami, bądź za pracą wyjeżdża jedno z małżonków.

Niestety fala emigracji sprawia, że wiele małżeństw rozpada się, w związkach dochodzi do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Wówczas każdy z małżonków ma prawo wnieść pozew o rozwód.

Klienci często pytają – gdzie wnieść pozew rozwodowy? Przed sąd polski, czy za granicą?

Rozwód transgraniczny można przeprowadzić na dwa sposoby:

 

1.  w Polsce
2. za granicą

Małżonek, który pozostał w kraju może wnieść pozew rozwodowy do sądu okręgowego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkiwania małżonków, jeżeli przynajmniej jedno z małżonków w tym okręgu stale przebywa. W braku tej podstawy pozew należy złożyć w w miejscu zamieszkania pozwanego małżonka, a gdy i tej podstawy nie ma – właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania powoda.

Małżonek, który mieszka za granicą nie musi przyjeżdżać do kraju. Rozprawa odbędzie się bez względu na jego niestawiennictwo, jeżeli tylko zostanie o rozprawie powiadomiony w sposób właściwy. Aby przyspieszyć postępowanie wygodnie jest wskazać adres dla doręczeń pism procesowych oraz sądowych w Polsce. Najlepiej jednak jest ustanowić w kraju pełnomocnika, który wszystkiego za nas dopilnuje.

Kto może zostać pełnomocnikiem w sprawie rozwodowej:

 • adwokat lub radca prawny
 • rodzice, rodzeństwo, zstępni strony, osoby pozostające ze sobą w stosunku przysposobienia.

  Aby uzyskać rozwód w Polsce małżonek niewinny rozkładu pożycia małżeńskiego musi wyrazić swoją zgodę.

  Warto dodać, że małżonkowie mający polskie obywatelstwo lecz mieszkający zagranicą mogą  przeprowadzić postępowanie rozwodowe w Polsce.

  Jak wygląda rozwód za granicą?

  W przypadku zamieszkiwania w jednym z krajów Unii Europejskiej zastosowanie znajdzie rozporządzenie Rady ( WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej.

  Rozwód zostanie wówczas orzeczony w oparciu o przepisy danego państwa.

  Jeżeli rozwód przeprowadzono poza granicami kraju, w Polsce można wystąpić o uznanie orzeczenia zagranicznego przez sąd polski.

  ————————

  Jeżeli potrzebują Państwo konsultacji lub porady serdecznie zapraszam do kontaktu .

  10 thoughts on “Rozwód – w Polsce czy za granicą?”

  1. Po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego – co do zasady – nie trzeba już uznawać wyroków rozwodowych, co z całą pewnością ułatwi zainteresowanym życie. Z tą zgodą małżonka niewinnego na rozwód, to oczywiście prawda, ale – wydaje mi się – nieco uproszczona. Jeżeli brak zgody na rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, to sąd i tak może orzec rozwód. Nie jest zresztą tak łatwo udowodnić wyłączną winę drugiemu małżonkowi.

  2. joanna pisze:

   mieszkam w anglii chce rozejsc sie z obecnym mezem ale nie moge wrocic do kraju bo strace prace a mam 2 dzieci i musze je utrzymac czy mozliwe jest przeprowadzenie rozwodu nie przyjezdzajac do polski

   1. Katarzyna pisze:

    Nie znam stanu faktycznego, więc trudno coś doradzić w komentarzu do wpisu na blogu.

  3. katarzyna pisze:

   witam czy moge rozwiesc sie w uk jesli z zona jestesmy w seperacji od 2 lat i jest rozdzielnosc majatkowa ona mieszka we wloszech ja w uk chce doprowadzic to do konca nie wiem jak? dziekuje

   1. Katarzyna pisze:

    Polecam wizytę u prawnika w UK

  4. Natalia pisze:

   Jestem Polką, mąż Brytjczykiem, oboje mieszkamy w Niemczech. Pobraliśmy się w Polsce, od roku jesteśmy w separacji. Czy możliwy jest rozwód w Polsce?
   Dziękuję

  5. Barbara pisze:

   Nie mieszkam z mezem od 5 lat, obecnie przebywam za granica. Jak moge otrzymac rozwod nie przyjezdzajac do kraju?

   1. Katarzyna pisze:

    Witam,
    Można otrzymać rozwód w Polsce, ale to właśnie tutaj (ostatnie wspólne miejsce zamieszkania jeżeli jedno z małżonków nadal tu zamieszkuje) należy złożyć pozew w sprawie rozwodowej.

  6. Damian pisze:

   A gdy małżonkowie wzięli ślub w Polsce ale oboje od razu wyjechali do Anglii i nie mieli ani przez chwilę miejsca zamieszkania w Pl, to też mogą w Pl się rozwieżć?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  CommentLuv badge

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Potrzebujesz porady? Zadzwoń!