Niedawno żona mojego kolegi postanowiła wrócić do pracy i zrezygnować z urlopu wychowawczego.

Jednocześnie chciała skorzystać z uprawnienia, jakie przysługują jej w związku z rodzicielstwem (dział 8 Kodeksu Pracy) tj. chciała obniżyć sobie wymiar czasu pracy zgodnie z następującym przepisem KP

Art. 1867§ 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

Aby pracować w obniżonym czasie pracy pracownica musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek, zaś pracodawca ma obowiązek uwzględnić tenże wniosek. W przypadku odmowy pracownica może dochodzić roszczenia na drodze sądowej.

Problem pojawia się w momencie, gdy strony nie mogą dojść do porozumienia odnośnie sposobu realizacji owego porozumienia.

Gdy pracownica składa wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy o jedną godzinę dziennie i zamiast o 15 chciałaby wychodzić z pracy o 14 to czy pracodawca musi wniosek w takim kształcie uwzględnić?

Z podobnym problemem na forum babyboom zwróciła się o pomoc młoda mama .

Teoretycznie wydaje się, że pracodawca ma obowiązek obniżyć wymiar czasu pracy na wniosek pracownicy, ale odnośnie sposobu rozkładu godzin strony powinny dojść do konsensusu. Jednakże spotkałam się z poglądem wyrażonym przez pracownicę Państwowej Inspekcji Pracy, że pracodawca powinien uwzględnić wniosek w kształcie zaproponowanym przez pracownicę.

Oczywiście komentarze do tego przepisu kwestii tej nie precyzują, nie znalazłam również orzecznictwa sądowego, wyjaśniającego, w jaki sposób pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy.

Gdyby Państwo mieli jakieś doświadczenia w tym temacie bardzo proszę o podzielenie się nimi na tym blogu.

6 thoughts on “Obniżenie czasu pracy po urlopie wychowawczym”

 1. Anonymous pisze:

  Witam Pani Katarzyno. Mam pytanie odnośnie możliwości przerwania urlopu wychowawczego, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Otóż aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym. Z wielka radością przyjęłam wiadomość o kolejnej ciąży. Niestety nie wszystko jest tak dobrze jak było w pierwszej ciąży. Ostatnio ginekolog zważywszy na komplikacje jakie mam – zasugerował by porozmawiać z szefem o ewentualnym przerwaniu urlopu wychowawczego i przejściu na l4. Niestety mój szef nie wyraził na to zgody tłumacząc, ze nie chce mieć 'problemów z ZUSem'. Czy mogę zrobić coś jeszcze w tej sprawie? Czy stanowisko szefa jest niepodważalne.
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz.
  Pozdrawiam serdecznie, Sylwia

 2. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam Pani Sylwio.
  Proszę o kontakt via e-mail.
  Pozdrawiam serdecznie.

 3. Anonymous pisze:

  Mam problem, kt. dotyczy obniżenia wymiaru czasu pracy po urlopie macierzyńskim. Czy mogłybyśmy porozmawiać na ten temat.Bardzo proszę o kontakt
  r.p.grazyna@vp.pl. Pozdrawiam

 4. Temida Jest Kobietą pisze:

  Proszę o kontakt via e-mail. Adres w zakładce porady prawne on-line.
  Pozdrawiam.

 5. Kuba pisze:

  Ludzie przy dzisiejszym bezrobociu boją się walczyć o swoje prawa i przeważnie godzą się na to co zaproponuje pracodawca…
  Kuba ostatnio napisałDwudniowa Szalona Środa w LOT

 6. Narciarz pisze:

  No niestety, pracodawca to rzecz święta, tak niestety jest w wielu firmach. Trzeba się z ty pogodzić;/
  Narciarz ostatnio napisałWypożyczalnia nart Zakopane, lekcje narciarskie i snowboardu – GO!Ski Zakopane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!