Definicja mobbingu została wprowadzona do kodeksu pracy w 2004 r. Zgodnie z nią

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. 

W przypadku gdy pracownik mobbingowany doznał rozstroju zdrowia będzie mógł on dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia. Podobnie będzie w przypadku, gdy pracownik z powodu mobbingu rozwiązał z pracodawcą umowę o pracę.

Na stronie Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego można znależć przykłady, co należy zrobić jeżeli padło się ofiarą mobbingu.
Żeby zrozumieć czym mobbing naprawdę jest polecam lekturę tej strony.  Zamieszczono na niej 45 cech mobbingu opracowanych przez szwedzkiego psycholga Heinza Leymann’a .

Pamiętaj -przeciwdziałanie mobbingowi to podstawowy obowiązek pracodawcy.

 

5 thoughts on “Mobbing – co to takiego?”

 1. Prawo czy lewo? napisał(a):

  Problem bardzo duży. W teorii – dość prosty, w praktyce ludzie i tak boją się gdziekolwiek cokolwiek zgłosić, żeby nie okazało się, że jednak pracodawca górą, i wylecą z pracy.

 2. Temida Jest Kobietą napisał(a):

  Dlatego trzeba pracować nad tym, żeby świadomość praw pracowniczych była coraz większa

 3. Świgońska Renata napisał(a):

  W zwiększeniu świadomości praw pracowniczych pomoże na pewno lektura książki ‘Mobbing w ujęciu psychologiczno-prawnym’, autorstwa sędzi Romer i Magdaleny Najda (psychologa).

  Zgadzam się z kolegą, że definicja lobbingu z art. 94(3) kodeksu pracy, nie jest doskonała, właśnie ze względu na trudności w dowodzeniu. We wspomnianej książce sędzia Romer, która ma ogromne doświadczenie w orzekaniu w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, analizuje wybrane orzeczenia właśnie w kontekście problemów związanych z kodeksową definicją lobbingu.

  Książka jest napisana prostym językiem – czyta się jak kryminał (pomimo tego, że to jest monografia :). Polecam …

  http://www.naukowa.pl/Prawo-pracy,13kt/Mobbing-w-ujeciu-psychologiczno-prawnym,332819ks

  Renata Świgońska
  http://www.ZnakiTowarowe.net

 4. Świgońska Renata napisał(a):

  Oczywiście chodzi o kodeksową definicję mobbingu, a nie lobbingu. Sorry za literówkę, to wszystko przez moją klawiaturę 🙂

 5. Temida Jest Kobietą napisał(a):

  Renato – dziękuję za polecenie książki – przyda się, bardzo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!