W poprzednim swoim wpisie „Jak legalnie zatrudnić nianię” przedstawiałam propozycję zatrudnienia opiekunki na umowę zlecenia.
Jak wspominałam już wcześniej jest jeszcze kilka innych sposobów na legalne zatrudnienie niani czy opiekunki do dzieci.
Jednym z nich jest otworzenie przez nianię własnej firmy i świadczenie swoich usług na podstawie umowy z rodzicami.
Jaka forma działalności gospodarczej jest najbardziej korzystna?
Najprościej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą.
W tym celu należy udać się do urzędu gminy właściwego ze względu ma miejsce zamieszkania niani,wypełnić i złożyć druk EDG-1. W druku tym należy podać rodzaj prowadzonej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). W tym wypadku najlepiej jest wpisać PKD 88.91Z – opieka dzienna nad dziećmi.
Co dalej?
Należy wybrać sposób opodatkowania prowadzonej działalności. Możliwości jest kilka:
 1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem wcześniejszego zawiadomienia urzędu skarbowego,
 2. Karta podatkowa.Wniosek składamy przed rozpoczęciem działalności, a następnie do 20 stycznia każdego roku, na kolejny rok podatkowy.
 3. Podatek liniowy.W tym wypadku nie można korzystać z ulg podatkowych np. na internet czy na dzieci,
 4. Ogólne zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.
Działalność gospodarczą opiekunka może prowadzić sama. Na niej spoczywa obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym oraz ZUS. Warto więc zastanowić się nad usługami profesjonalnej księgowej.
Zatrudniającej rodzinie niania wystawi co miesiąc fakturę lub rachunek, może też podpisać z rodzicami umowę.
To tylko początek, natomiast jeżeli firma ma się rozwijać opiekunka-szefowa może zatrudniać inne opiekunki np. na umowę zlecenia.
Jeżeli interesujesz się pracą niani, chcesz założyć firmę lub agencję opiekunek i nie wiesz jak się do tego zabrać zapraszam Cię serdecznie do współpracy.

17 thoughts on “Niania otwiera własną firmę”

 1. Ewelina pisze:

  Czy nie będzie problemem jeżeli przy prowadzeniu tego typu działalności opiekowałabym się dzieciaczkami w lokalu, który znajduje się na piętrze?

 2. Monika pisze:

  Witam, chcę założyć działalność jednoosobową, jestem licencjonowaną fizjoterapeutką. Jaki rodzaj szkolenia muszę przejść?
  Monika ostatnio napisałTelegram – Maluch 2013 edycja 2 – start!

  1. Katarzyna pisze:

   Do prowadzenia działalności gospodarczej nie potrzeba szkoleń. Żeby zostać dziennym opiekunem nie trzeba zakładać działalności gospodarczej.

 3. aśka pisze:

  Witam. Od września mam okazję podjąć pracę jako opiekunka dziecięca. Chciałabym to zrobić legalnie. Nie za bardzo wiem jak i jakie koszta będę ponosić z tego tytułu. Nie chciałabym obciążać tym rodziców dziecka tylko sama zająć się wszystkim. Ile wcześniej mogę założyć działalność jeśli dzieckiem będę zajmować się od 1 września? Jestem w tej chwili osobą bezrobotną i nie miałam do tej pory działalności. Nie mam też wykształcenia w tym kierunku. Ale wiem, że sprawdzę się w opiece nad dzieckiem. Pozdrawiam.

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli chodzi o opiekę nad dziećmi do lat 3 to może Pani opiekować się dziećmi jako opiekun w żłobku i klubie dziecięcym, zatrudniona jako dzienny opiekun, lub też zatrudniona przez rodziców na umowę uaktywniającą.

 4. Anna pisze:

  Witam , jako opiekunka dziecięca w żłobku, musi mieć pani wykształcenie ” opiekunka dziecięca” , albo kierunkowe nauczyciel , , albo po studiach w kierunku psychologia z dyplomem zawodowym. takie są wymagania. Jestem po szkole opiekunek dziecięcych 2 lata , mam zdany egzamin państwowy i dyplom zawodowy uprawniający mnie do pracy w żłobku ,domu dziecka , domu samotnej matki ,pogotowiu opiekuńczym z dziećmi do lat 3.

 5. Ala pisze:

  witam, chciałabym założyć własną działalność jako niania jednak opieka sprawowana miałaby być w domach rodziców dzieci. nie u mnie. proszę o poradę jaki kod pkd byłby do tego odpowiedni? i jesli miałoby to odbywać się w domu maluszka to zadne sanepidy itp mnie nie dotyczą?

 6. Anka pisze:

  Witam chciałabym załozyc jednoosobową działalność gospodarczą,aby pracowac jako niania nie chce obciazac problemami rodzicow.Lecz za 2-3 lata planuje zostac mama,i moje pytanie bardziej w tą strone,jezeli zalorze taka firme i bede pracowac w niej przez 2 -3 lata to czy bede otrzymywac od zusu pieniadze za urlop macierzynski czy tez wychowawczy jakie warunki musze spelniac.Pozdrawiam serdecznie

  1. Katarzyna pisze:

   Pani Anko – polecam przestudiować tego bloga – znajdzie tu Pani odpowiedzi na swoje pytania.

 7. Ula pisze:

  Dzień dobry.

  Jestem Opiekunką Dziecięcą, planuję założyć punkt opieki dla dzieci w formie Niania-Ula. Czy są jakieś przepisy prawne które regulują taką formę opieki? zależy mi najbardziej na odpowiedziach na pytania: kto musi odebrać lokal (sanepid, straż pożarna itp) ile dzieci mogę mieć pod swoją opieką oraz czy jako pracodawca mogę zatrudnić kogoś do pomocy, jeżeli tak to na jakich warunkach.

  1. Katarzyna pisze:

   Zapraszam do skorzystania z porady prawnej.
   Pozdrawiam.

 8. Asia pisze:

  witam,
  chcę otworzyć agencję opiekunek, ale nie wiem jakie dokumenty są potrzebne do tego typu działalności?

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Tutaj -> https://www.temidajestkobieta.pl/2011/04/05/porady-prawne/
   ma Pani napisane jak uzyskać poradę prawną 🙂
   Pozdrawiam.

 9. Beata pisze:

  Witam chciała bym dowiedzieć sie wszystkiego na temat agencji niań i opiekunek prosze o kontakt pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę napisać mail na adres kancelarii. Pozdrawiam.

 10. Karola pisze:

  Witam. Chciałabym założyć działalność gospodarcza- opiekunka do dzieci ( pracować w domu)
  Szacunkowe przychody ok 2.000->max 2.500 zł miesięcznie.
  Niestety nie mam pojęcia gdzie co i jak załatwić, łącznie z US, ZUS-e-mail. Prosze o pomoc.
  Zależy mi tez na opłacaniu ubezp chorobowego- skąd mam wiedzieć jakie składki opłacać?

 11. pkd pisze:

  Jak wiemy kod został wprowadzony dla ułatwienia prowadzenia prowadzenia ewidecncji i statystyki dla GUS. O ile dla Głównego Urzędu statystycznego może i jest to ułatwienie to niestety dla zwykłego obywatela już nie… Jeszcze nie tak dawno temu za zmianę w wpisie do ewidencji była opłata ;(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!