fbpx

Urlop ojcowski dla ojca bliźniąt

Witam w Nowym 2011 Roku Wszystkich Czytelników bloga 🙂


Dzisiaj obiecane w poprzednim wpisie wyjaśnienie dotyczące długości urlopu tacierzyńskiego w przypadku narodzin bliźniąt, trojaczków itd 🙂


Przepis regulujący urlopy ojcowskie brzmi:

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. 

Zatem ustawodawca nie różnicuje długości urlopu ojcowskiego od liczby narodzonych dzieci, jak to jest w przypadku urlopu macierzyńskiego.

Przepisy nie określają też wprost, że ojciec bliźniąt nie ma prawa do „podwójnego” urlopu – po tydzień na każdą narodzoną pociechę.

Wydaje się, że gdyby ustawodawca chciał uzależnić długość urlopu dla ojców od liczby dzieci – taki zapis znalazłby się w znowelizowanym kodeksie pracy, a skoro go nie ma to przysługuje tylko tydzień niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu.


Czy zatem ojcowie bliźniąt stoją na przegranej pozycji?


Niekoniecznie. Zawsze pozostaje droga sądowa. Jeżeli zatem jakiś ojciec przeciera szlak i wniósł pozew do sądu przeciwko swojemu pracodawcy o dwa tygodnie urlopu zamiast jednego zapraszam do podzielenia się uwagami z Czytelnikami bloga.

Ponadto można próbować składać dwa wnioski – na każde z bliźniąt. Najpierw na jedno (jeden akt urodzenia), a następnie na drugie z bliźniąt (drugi akt urodzenia), najlepiej w dwóch różnych latach np. 2011 i 2012, póki dzieci nie skończą roku.

Pierwszego urlopu pracodawca odmówić nie może. Jeżeli nie udzieli kolejnego – pozostaje droga sądowa.

Zapytaj o wycenę porady

Zadzwoń: +48 600 375 279
Napisz: kancelaria@przyborowska.eu

Podobny wpis
Matki to nie oszustki i naciągaczki
Zasiłek macierzyński bez tajemnic – obejrzyj nagranie
Skontaktuj się z nami