Witam w Nowym 2011 Roku Wszystkich Czytelników bloga 🙂


Dzisiaj obiecane w poprzednim wpisie wyjaśnienie dotyczące długości urlopu tacierzyńskiego w przypadku narodzin bliźniąt, trojaczków itd 🙂


Przepis regulujący urlopy ojcowskie brzmi:

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. 

Zatem ustawodawca nie różnicuje długości urlopu ojcowskiego od liczby narodzonych dzieci, jak to jest w przypadku urlopu macierzyńskiego.

Przepisy nie określają też wprost, że ojciec bliźniąt nie ma prawa do „podwójnego” urlopu – po tydzień na każdą narodzoną pociechę.

Wydaje się, że gdyby ustawodawca chciał uzależnić długość urlopu dla ojców od liczby dzieci – taki zapis znalazłby się w znowelizowanym kodeksie pracy, a skoro go nie ma to przysługuje tylko tydzień niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu.


Czy zatem ojcowie bliźniąt stoją na przegranej pozycji?


Niekoniecznie. Zawsze pozostaje droga sądowa. Jeżeli zatem jakiś ojciec przeciera szlak i wniósł pozew do sądu przeciwko swojemu pracodawcy o dwa tygodnie urlopu zamiast jednego zapraszam do podzielenia się uwagami z Czytelnikami bloga.

Ponadto można próbować składać dwa wnioski – na każde z bliźniąt. Najpierw na jedno (jeden akt urodzenia), a następnie na drugie z bliźniąt (drugi akt urodzenia), najlepiej w dwóch różnych latach np. 2011 i 2012, póki dzieci nie skończą roku.

Pierwszego urlopu pracodawca odmówić nie może. Jeżeli nie udzieli kolejnego – pozostaje droga sądowa.

4 thoughts on “Urlop ojcowski dla ojca bliźniąt”

 1. Liwiusz napisał(a):

  Po jakim czasie "zeruje się" wykorzystany urlop? Załóżmy, że pracownik ma dziecko ze stycznia 2010 i listopada 2010. Czy w 2011 ma prawo do drugiego urlopu 2-tyg?

 2. Temida Jest Kobietą napisał(a):

  Jeżeli ma ze stycznia 2010to może już być za późno i urlop przepadnie na to pierwsze dziecko.
  Wniosek o urlop trzeba złożyć min. 7 dni przed planowanym urlopem więc zdążą jedynie Panowie mający dzieci urodzone w drugiej połowie stycznia 2010. Ojciec może pójść na urlop w ciągu roku od narodzin dziecka – pisałam o tym 🙂
  Ponieważ urlop przysługuje na dziecko/dzieci z jednego porodu moim zdaniem taki ojciec nabędzie prawo też do drugiego urlopu tygodniowego na dziecko "listopadowe".
  Uważam, że może złożyć dwa wnioski urlopowe i mieć łączny urlop w wymiarze 2 tygodni.

 3. Prawo czy lewo? napisał(a):

  Aż 2 tygodnie? A czemu mi się wydawało, że tylko tydzień? 🙂

  Miło, mi się w marcu synek szykuje do urodzenia 🙂

 4. Temida Jest Kobietą napisał(a):

  Dwa tygodnie przy założeniu, że pobędziesz z synem w 2012 roku na "tacierzyńskim" .
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!