Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3

We wrześniu w jednym ze swoich blogowych wpisów przedstawiałam projekt ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Wczoraj uchwalił ją Sejm. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie na biurko Prezydenta. Jako, że vacatio legis ustawy wynosi 3 miesiące, zapewne wejdzie ona w życie gdzieś w maju 2011 r.
Ponieważ ustawa wiele zmienia w opiece nad maluchami, a  moja kancelaria najbliższy czas spędzi pracowicie przygotowując się do jej wejścia w życie, postanowiłam stworzyć na blogu specjalny blok wpisów temu tematowi poświęconemu.
Mam nadzieję, że Państwa zainteresuje.

Informacje ogólne

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 tworzy nowe typy placówek dla najmłodszych:
  1. klubiki dziecięce
  2. żłobki przyzakładowe
  3. powstanie instytucja dziennego opiekuna
  4. będzie można legalnie zatrudnić nianię
Najwięcej zmieni się w przypadku żłobków, które wreszcie przestaną być zakładami opieki zdrowotnej.
Po wejściu w życie ustawy zmniejszą się wymogi techniczne, sanitarne i lokalowe dotyczące żłobków.
Dzięki tym zmianom żłobek będzie łatwiej otworzyć, a zatem zwiększy się liczba tego typu placówek.
O tym kto będzie mógł żłobek otworzyć, na jakich zasadach, jak napisać jego statut i zatrudnić pracowników – w jednym z kolejnych wpisów.
Włącz się do dyskusji

Otóż chcę otworzyć klub dziecięcy. Z tym że będzie on skierowany do dzieci wieku od 3 lat.
Jakie ostatecznie wymogi muszę wypełnić???.

Mam mieć wykształcenie pedagogiczne??
Mam mieć spełnione wymagania sanitarne i p.pożarowe.

Prosze o odpowiedź na
sado301@wp.pl

Witam zainteresował mnie temat otwarcia klubu malucha ( dzieci od 6 m-cy do lat 3 ) interesuje mnie jakie wymogi muszę spełnić i od czego najlepiej zacząć. muszę podkreślić że nie posiadam wykształcenia pedagogicznego będe wdzięczna za informacje lusi155@interia.pl

Pozdrawiam Dorota

Witam serdecznie,
podobnie jak w poprzednich wypowiedziach prosiłabym o informacje dotyczące założenia klubu malucha, a dokłaniej wymogów jakie należy spełniać, od czego zacząć itp. Muszę zaznaczyć, że nie posiadam wykształcenia pedagogicznego, posiada je moja przyszła wspólniczka.Proszę o informacje – aniolek.natalia@op.pl

Dokładnie – albo w ciągu 3 miesieęcy od daty publikacji w Dzienniku Ustaw, albo w ciągu miesiąca od daty publikacji – w zależności, które vacatio legis ostatecznie znajdzie się w ustawie.
Pozdrawiam.

MAM PYTANIE CZY JESLI W GMINIE W KTÓREJ MIESZKAM I JESTEM ZAMELDOWANA I Z KTÓRĄ SIE COROCZNIE ROZLICZAM NIE MA PLACÓWKI ŻŁOBKA A W NAJBLIŻSZYM MIEŚCIE Z POWYŻSZYCH POWODÓW MOJEMU DZIECKU ZŁOBEK NIE PRZYSŁUGUJE I ZMUSZONA JESTEM DO OPŁACANIA ŻŁOBKA PRYWATNEGO, CZY MAM SZANSE NA JAKĄŚ REFUNDACJĘ Z GMINY KTÓRA NIE GWARANTUJE ŻADNEJ OPIEKI DZIECIOM DO LAT 3?

Witam,
Gdy tylko będą znane dokładniejsze informacje na temat dostępnych szkoleń prześlę informacje o nich.
Pozdrawiam.

Witajcie;)
Jak moje przedmówczynie również jestem zainteresowana otwarciem takiego klubiku.
Zbieram od pewnego czasu wszyskie wiadomości. Interesuje mnie to czy zakładając taką akademie musze mieć z kuzynką wykształcenie pedagogiczne czy moze musimy miec w gronie pań 1 poedagoga?
orze czym sie różni KLUB MALUSZKU od KLUBU ROZWOJU MALUSZKA.
Bardzo prosze o pomoc gdyż bardzo zależy mi na tym by udało sie to otworzyć Pozdrawiam Iwona
klaudiunia10@wp.pl

Witam, również jestem zainteresowana założeniem 'klubu malucha'chaiałabym się dowiedzieć jakie dokładnie sa wymogi dotyczące spraw technicznych jak i kadry.
Z góry dziękuję
Iwona
beruszka@wp.eu

Witam,jestem zainteresowana zalozeniem "klubu maluch" chcialabym sie dowiedziec jakie wakunki musze spelniac aby taki klub zalozyc. nie mam wyksztalcenia pedagogicznego ale slyszalam ze nie jest on potrzebny- czy to prawda? lklub bedzie dla dzieci od 1 do 4 roku zycia. bardzo dziekuje za pomoc ania
annabenroth@wp.pl

Proszę Państwa – już niebawem rozpoczną się szkolenia otwarte, które będą odbywały się w kilku miastach Polski. Szczegóły wkrótce.
Chętnych na szkolenia zamknięte zapraszam do zakładki: szkolenia. W prawach porad indywidualnych odsyłam do zakładki porady prawne on-line.
Pozdrawiam.

Witam, w tym roku założyłyśmy przedszkole, ale w drugiej części domu chcemy założyć żłobek. Czy mogłabym dostać informację lub linka jakie są zasady założenia żłobka (sanepid, straż, ilość opiekunów i ich wykształcenie, lub jeszcze cos o czym powinnyśmy wiedzieć?
Pozdrawiam

Witam serdecznie. Bardzo proszę o udzielenie mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Jeżeli otworzyłabym od września klub malucha, kiedy mogę składać wniosek o dotacje z gminy?

Witam Pani Jowito.
Pytanie jest nieprecyzyjne.
Chodzi Pani o klub malucha czy klub dziecięcy, o którym mówi nowa ustawa? Ponadto nie wskazała Pani czy dotacja ma być na rozpoczęcie działalności , adaptację lokalu itp, czy chodzi Pani o dotację celową ( na każde dziecko). Jeżeli o tę ostatnią to:
„Wysokość i zasady ustalania dotacji celowej, określa rada gminy w drodze uchwały”.
W przypadku dalszych pytań zapraszam do kontaktu.

Witam serdecznie,
podobnie jak w poprzednich wypowiedziach prosiłabym o informacje dotyczące założenia klubu malucha, a dokłaniej wymogów jakie należy spełniać, od czego zacząć itp. Muszę zaznaczyć, że nie posiadam wykształcenia pedagogicznego, posiada je moja przyszła wspólniczka.Ma napewno magisterkę pedagogiki , ale nie konkretnie pod wychowanie dzieci , czy to też może byc . I czy na klub malucha gmina też dopłaca jak do prywatnego przedszkola?
Proszę o informacje – dorotaw1979@tlen.pl

Witam serdecznie.
Jestem zainteresowana założeniem żłobka / klubu całodziennej opieki nad dziećmi w wieku 1-3 lat. Nie posiadam wykształecenia kierukowego. Chciałabym uzyskać informacje dotyczące wymogów formalnych do prowadzenia takiej placówki (pomieszczenia, ilość wychowawców przypadająca na ilość dzieci, sprawy żywieniowe, program). Proszę o przesłanie informacji na mój adres mailowy: stregiel@o2.pl oraz informację, kiedybędzie orfanizowane kolejne szkolenie w tym temacie.
Pozdrawiam

Mam kilka pytań w związku z ustawą żłobkową, prowadzę od ponad 5 lat opiekę dzienną nad dziećmi (obecnie nie posiadam wpisu do rejestru żlobków i klubóe dziecięcych)z ustawy wynika że muszę to zrobić do kwietnia 2014r.W moim mieścvi nikt do tej pory jeszcze tego nie zrobił poniewą domy, budynki nie spełniają wszystkich wymogów jakie stawia nam sanepid. Preszłam już niejedną kontrol sanepidu bo miałam zamiar jeszcze wczesniej przekształcić to w punky przedszkolny zanim weszła ustawa żłobkowa. Wymogi i procedury są takie same zresztą jak dla klubów dziecięcych. Zastanawia mnie fakt dlczego dzieci w klubie dziecięcym mogą przebywać tylko 5 godzin dziennie? Dlaczego górna granica wieku dziecka to 3 lata? Co z moimi rodzicami którzy pracują znacznie dłuzej? Co z rodzicami którzy posyłają do mnie 4 latki bo nie chcą ich oddawać do niepublicznych przedszkoli? Czy wszystkie placówki takie jak moja zostaną zamknięte bo nie będę w stanie uzyskać wpisu do rejestru? Co stanie się z tymi wszystkimi dziećmi z którymi przyjdzie mi się pożegnać? Kto przyjdzie i w jaki sposób mnie ukarze jeśli zdecyduję prowadzić się dalej działalność bez wpisu? Nie ma w moim mieście lokali spełniajace wszystkie te kryteria jakie załozyła ustawa. Trzeba byłoby stawiać takie placówki od podstaw. Bardzo proszę o państwa komentarze i uwagi jeśli ktoś z Państwa boryka się z podobnym problemem

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279