Temida jest kobietą Temida jest kobietą

 

Jak założyć klub dziecięcy? Jakie wymagania trzeba spełnić?

W niedawnej ankiecie wybraliście Państwo temat kolejnego wpisu na blogu Temida Jest Kobietą.

Zgodnie z jej wynikiem dziś wpis o tym jak założyć klub dziecięcy zgodnie z nową ustawą z dnia 5 stycznia 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która obecnie trafiła do Senatu.

Jedną z form opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech są właśnie tzw. kluby dziecięce (art. 2 ustawy).

Będą mogły w nich przebywać maluchy, które ukończyły pierwszy rok życia.

Klub musi zagwarantować opiekę nad maluchami  przez 5 godzin dziennie; musi się w nim znaleźć miejsce na odpoczynek dla dzieci. Działający klub musi mieć przynajmniej jedno pomieszczenie.

Dokładne wymagania sanitarne i lokalowe mają zostać określone w rozporządzeniu.

Zadania

Jeżeli chcą Państwo taki klub prowadzić należy pamiętać, że

Do zadań żłobka i klubu dziecięcego należy w szczególności:

1)   zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych;

2) zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka;

3) prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotorycznydziecka, właściwych do wieku dziecka.

Każdy klub dziecięcy działa na podstawie statutu – ważne, by napisać go poprawnie. W statucie obowiązkowo muszą się znaleźć następujące zapisy:

  • nazwa i miejsce prowadzenia klubu dziecięcego
  • cele, zadania i sposób ich realizacji, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci niepełnosprawnych
  • warunki przyjęcia dzieci do klubu
  • opłaty za pobyt oraz wyżywienie dzieci

Kolejnym niezbędnym dokumentem będzie regulamin organizacyjny nadawany przez osobę będącą kierownikiem/właścicielem klubu dziecięcego.

Należy w nim w porozumieniu z rodzicami dzieci uczęszczających do klubu  ustalić godziny pracyoraz wewnętrzną organizację pracy klubu.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że prowadzenie klubu dziecięcego jest działalnością regulowanąpodlega wpisowi do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Wpis podlega opłacie, której wysokość ustala rada gminy uchwałą. Jej wysokość nie może być wyższa niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wpisu do rejestru dokonuje się na podstawie wniosku. Przed wpisem placówka zostanie skontrolowana.

Po dokonaniu wpisu prowadzący klub otrzymują zaświadczenie o wpisie klubu do rejestru.

Dlaczego   o tym piszę?

Ustawa wejdzie w życie po trzech miesiącach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli zapewne w maju.

Jeżeli ktoś zastanawia się nad otworzeniem placówki  na podstawie tej ustawy, warto rozpocząć przygotowania już teraz. Warto rozpocząć je od szkolenia.

Kolejny termin już 5 kwietnia 2013 r.- 

Zapisz się na temidowy newsletter

Odbierz prezent i bądź na bieżąco!

Włącz się do dyskusji

Witam:) Czy dobrze rozumiem,że według nowej ustawy jeśli chcę opiekować się dziećmi ponad 5 godzin dziennie muszę już założyć żłobek? Pozdrawiam

Jak rozumiem chodzi o otwarcie placówki 🙂
W żłobku mogą przebywać młodsze dzieci, a czas opieki wynosi do 10 godzin (może ulec wydłużeniu za dodatkową opłatą.
Są też inne wymagania lokalowe.

Witam!
jakie są dokładne wymagania lokalowe dla klubu malucha, albo dla opiekuna dziennego?
gdzie można odbyć kursy kwalifikacyjne dla takiego opiekuna?
skąd można starać się o dofinansowania?
czy skoro gmina ustala wynagrodzenie dla opiekuna może on domagać się dodatkowych kosztów od rodziców?
i wreszcie czy opiekun funkcjonuje jako jednoosobowa firma?

Witam,
Z zadanych pytań można napisać kilka opinii prawnych i przeprowadzić szkolenia 🙂
Proszę regularnie zaglądać na blog – stopniowo będzie się pojawiało więcej informacji nt. ustawy żłobkowej.
Ewentualnie zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam

Witam,mam zarejestrowaną jedno osobową działalność gospodarczą polegającą na opiece nad dziećmi do lat 3.Opiekuję się 9 dzieci przez 11 godzin dziennie na każde dziecko.Nie chcę prowadzić klubu dziecięcego ani żłobka ale chcę dalej opiekować się dziećmi.Czy muszę podporządkować się nowej ustawie?czyli obniżyć czas opieki do 5 godzin,zmniejszyć liczbę dzieci do 8?Czy mogę dalej prowadzić opiekę tak jak do tej pory?Nadmieniam że nie zamierzam ubiegać się o dofinansowanie z gminy? Pozdrawiam

Witam,
Zgodnie z art. 2 ust 1. planowanej ustawy:
Opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię.

W mojej opinii po wejściu w życie ustawy, każdy kto będzie się chciał zajmować opieką nad tak małymi dziećmi będzie mógł robić to w tych formach. Przepis dotyczy jednakże nowych podmiotów.
Podmioty już działające będą mogły prowadzić działalność na podstawie przepisów przejściowych.

WITAM,zgodnie z nową ustawą opieka nad dziećmi w klubie dziecięcym będzie do 5 godzin, rodzice pracują 8 godzin.Czy takie kluby będą miały sens bytu?Pozdrawiam.

Co to są przepisy przejściowe? Założyłam klub malucha w zeszlym roku i żadne przepisy oprócz dotyczacych wyżywienia w formie cateringu (napad sanepidu) mnie nie obejmowaly. PKD 88.91Z. Czego mam się spodziewać ze strony władz miasta? W projekcie ustawy wyczytałam, że już istniejące kluby, będą podporządkowane dotychczasowym przepisom… czyli jakim, skoro żadnych nie było? A w jednym z artykułów na temat w/w ustawy wyczytałam, że już istniejące kluby będą musiały się dostosować do nowych przepisów w ciągu 3 lat od wejścia ustawy w życie. Mam mętlik w głowie… a ten klub to moje jedyne źrodło dochodu, więc jest to bardzo ważna dla mnie sprawa…
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam. Karolina.

witam, chcę założyć klubik dzieciecy działający jak normalne przedszkole, ale tak dla dzieci od 2 lat do 5. grupa ok 15os. wiem ze musze odwiedzić wszytskie urzedy tak jakbym zakładała działalność, ale co jeszcze? bo chyba to nie wystarczy???
jestem młoda i nie bardzo znam sie na tym wszytskim a naprawde marzy mi sie mała własne przedszkole.
prosze pomóżcie odpisujac mi szczegółowo i prostym językiem.
jutka_z@wp.pl
Justyna

Nie bardzo rozumiem co znaczy „spodziewać się” dofinansowania.
Założenie klubu czy żłobka niepublicznego traktujemy tak jak każdą inną działalność gospodarczą – trzeba zwyczajnie mieć na nią środki.
Jeżeli to nasza pierwsza działalność można próbować startować w różnych programach unijnych, które przyznają dotację na otwarcie własnego biznesu. Kolejną szansą są pieniądze uzyskiwane w ramach dotacji ze starostwa powiatowego, dla osób bezrobotnych. Są też pożyczki i kredyty bankowe. Będzie też można starać się o dofinansowanie w ramach PO KL, o którym już pisałam w jednym z artykułów na blogu.
Gminy mogą brać udział w programie MALUCH.

Art. 3. Ustawa nie narusza prawa do sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3
w innych formach niż określone w ustawie oraz prawa do prowadzenia tej opieki przez inne
osoby niż określone w ustawie.

Co to oznacza dla tych którzy już prowadzą działalnośc gospodarczą polegającą na opiece nad dziecmi do lat 3?

proszę spojrzeć na przepisy przejściowe ustawy:

Art. 75. 1. Żłobki działające na podstawie przepisów ustawy, o której mowa w art. 66, stają się żłobkami w rozumieniu niniejszej ustawy z dniem jej wejścia w życie.
2. Podmioty prowadzące do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy działalność gospodarczą, polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi, mogą prowadzić tę działalność na podstawie dotychczasowych przepisów, nie dłużej jednak niż przez okres 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
3. Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2, podmioty prowadzące do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy działalność gospodarczą, polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi mogą prowadzić żłobek lub klub dziecięcy, jeżeli spełniają warunki określone w niniejszej ustawie.

Zatem należy w ciągu najbliższych 3 lat dostosować swoją działalność do wymagań określonych dla żłobka lub klubu i uzyskać wpis do rejestru.
Pozdrawiam.

witam. chcialy bysmy wraz z kolezanka otworzyc klub maluszka. jakie mamy szanse na dofinansowanie skoro minely terminy skladania wnioskow przez gmine-a nasza takiego nie zlozyla?

Podejrzewam, że chodzi o dofinansowanie do założenia klubu dziecięcego – z programu Maluch. Niestety to gmina jest inicjatorem, a zadaniem potencjalnych inwestorów jest przekonanie gminy, że warto o te pieniądze się ubiegać.
Program Maluch będzie dalej kontynuowany.
Pozdrawiam,

witam chce założyć klub dziecięcy, środowisko już zbadałam wiem że będzie on miał chętnych gdyż akurat w tej okolicy zamykają przedszkole. planuje założyć taki klub dla dzieci w wieku od ok 1-1,5 do 5 lat. nie chce zakładać przedszkola bo wiem że z tym byłby większy problem. ale też nie chce aby w tym klubiku dzieci były 5 godz gdyż ich rodzice pracują po 8 conajmniej. wogóle nie wiem jak się do tego zabrać. będzie to na zasadzie działalności gospodarczej i w tym punkcie stanęłam. jaki metraż musi być przeznaczony? jakie kwalifikacje muszą mieć opiekunowie, gdzie załatwiać pozwolenia i jakie ? proszę odezwać się na mojego maila jeśli to nie problem. z góry dziekuje. iloooncia91@o2.pl

Proszę Pani – jeżeli nie znalazła Pani na blogu potrzebnych informacji to mogę Pani udzielić odpłatnej porady prawnej.W tym celu proszę odezwać się na mojego maila.
Pozdrawiam,

Witam.
Podobnie jak kilka poprzedniczek pragnę założyć klubik dziecięcy.Sama mam 2 latka w domu i czasem jeszcze jedno dziecko pod opieką.
Pragnę się dowiedzieć czy można jakoś obejść te przepisy?Chodzi mi o to by dzieci w klubie miały od 1 roku do 5 lat,grupa ok 15os,klub zlokalizowany na parterze mojego prywatnego domu o dużej powierzchni,z zadbaną toaletą odpowiednio dostosowaną do potrzeb dzieci,czas pracy ok 8 godzin dziennie.Jakie muszę mieć uprawnienia,zatrudniałabym na umowę zlecenie 1-2 osoby z wykształceniem pedagogicznym.
Jak to wszystko załatwić??
Bardzo proszę od odpowiedź na mój e-mail czarna_km@onet.pl bo pogubiłam się już w tym wszystkim.
Pozdrawiam

Witam więc mam pytanie bo już nic nie rozumiem za 2 miesiące bede miał gotowy lokal na klub malucha i co ja mam dalej robić???? gdzie i po co ma iść i co zalatwiać ??? i czy muszę czy mogę oooooo tak sobie otwieram i juz .Dzięki za odpowiedzi i pomoc Pozdrawiam

Proszę Pana – zgodnie z ustawą nie może Pan otworzyć klubu malucha a jedynie klub dziecięcy spełniający odpowiednie przepisy i wpisany do odpowiedniego rejestru.
Pozdrawiam.

Witam. Jestem ,,świeży” w tamacie a interesuje mnie załozenie takiego klubu malucha(dzieciecego)
Tylko po przeczytaniu masy artukułów już mam mętlik w głowie jeśli chodzi o nazewnictwo i forme prawną takiego przedsięwzięcia…;-(
Mianowicie w moim zamyśle klub miałby działać w godzinach powiedzmy 7-16, wiek dzieci 3-5 lat, jeśli chodzi o jedzenie to cattering.Czy miało by to rację bytu? Czy określona jest liczba dzieci przypadających na jedna opiekunkę(przedszkolanke)
,metraż jaki powinny mieć zapewniony itp.? Jeśli ktoś miałby ochotę podzielić się doświadczeniem lub wiedzą byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

siedze cały dzień dziś i szukam wiadomosci o domowym przedszkolu lub o klubie malucha i nie wiem za wiele.. kazdy chce tylko kase!! nikt za darmo nic nie powie ..

Moja wiedza jest skromna , ale może komuś pomoże .
domowe przedszkole od 2do5 latek , można otworzyć w domu ..Wymagania to : 16m na 5 dzieci i to chyba pozniej rosnie 2,5m na dziecko , jak diecko zostaje dluzej niz 5 godzin trzeba zapewnic jedzenie i spanie , nie jestem pewna ale i metraż chyba musi być większy .
Muszą być dwa wyjścia , drugie wyjście może być okno .
musi być parter ,
musimy wpis do ewidencji załatwić , trwa to 30dni , jest to bezpłatne .budynek musi straż miejska zatwierdzić .
Musimy zatrudnić osobe która ma wykształcenie pedagogiczne
Dofinansowanie można starać się z unii europejskiej 20tysięcy , pod warunkiem że jest się bezrobotnym i wcześniej nie miało się w firmy …

Proszę Pani – przedszkola nie można otworzyć we własnym mieszkaniu, a w lokalu o odpowiednich wymiarach, który będzie spełniał określone normy podane w rozporządzeniu Ministra Edukacji z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania – część z nich Pani wymieniła. Poza tym to nie przedszkole, a punkt przedszkolny. I proszę się nie oburzać, że za usługę ktoś od Pani chciał zapłaty. Jak mniemam gdy otworzy Pani przedszkole też będzie Pani pobierała opłaty za te usługi.
Wpis pod którym umieszcza Pani komentarze dotyczy klubu dziecięcego, który regulują zupełnie inne przepisy.
Pozdrawiam,

Witam, czy mogę otowrzyć klub dziecięcy w wynajętym ( przystosowanym i spełniającym wymagania) mieszkaniu??? Czy jeżeli studiowałam rok pedagogikę opiek.-wych. a potem porzuciałam ją, bo dostałam się na wymarzony kierunek ( PSYCHOLOGIA) i z wykształcenia jestem psychologiem a jako niania pracowałam kilka lat ( nie mam dokumentacji…), to muszę odbywać jakieś szkolenie lub zatrudnić kogoś do opieki nad dziećmi??? Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Chcałybyśmy z koleżanka otworzyć Klub Malucha kolezanka ma wykształcenie średnie i 2 lata doświadczenia w opiece nad dziecmi ja 5 lat.czy musiałybyśmy kończyc jakies kursy,szkolenia?
Prosze o niezbedne informacje na ten temat na adres email lita91@wp.pl

Czy istnieje możliwość zorganizowania przez Państwa kursu w województwie podlaskim? Jeśli tak, to dla minimalnie jakiej liczby osób? Proszę o podanie przybliżonych kosztów. Z góry dziękuję

Witam,
żeby przeprowadzenie kursu dla większej grupy było opłacalne, musiałoby to być ok. 8 osób.
Ale zapraszam na szkolenie do Warszawy – już 5.04.
Pozdrawiam,

Witam,

zaczynam dopiero „zagłębiać się” w tych tematach, więc jeśli mam nietrafione pytanie to najmocniej przepraszam. Planuje założyć firmę zajmujące się fitnessem dla mam z opieką nad maluchem (od 6mięsiecy do 6 lat) w tym samym czasie opieka nad maluchem i ćwiczenia dla mam. Czy wtedy muszę warnki spełniać jak dla „klubu dziecięcego” czy jak dla żłobka? Czy to całkiem inny przypadek:)? Dziecko jednego rodzica będzie pod opieka nianki/opiekuna max 2 godz. Dziękuję bardzo za pomoc.

Witam serdecznie,

Podbijam temat wykształcenia osoby kierującej klubem dziecięcym, czy wykształcenie psychologiczne, którego program nauczania pokrywa się niejako z programem kursu 280h wymaganym przez ustawę na opiekuna w żłobku czy klubie dziecięcym – daje możliwość kierowania taką instytucją jak klub dziecięcy?
Jeśli tak to w jaki sposób to usankcjonować prawnie, by w razie kontroli, nie było problemów?

Uważam osobiście, że studia psychologiczne dają o wiele wszechstronniejsze przygotowanie do pracy z dziećmi do lat 3. niż jakiś kurs przewidziany ustawą lub wykształcenie nie ujmując nikomu pielęgniarki, które ujęto w ustawie.

Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,
Kluby Dziecięce według ustawy oferują opiekę dla dzieci 5godzin dziennie względem każdego malucha. Czy po tym czasie dziecko może zostać pod opieką niani świadczącej usługę opieki nad dzieckiem w tym samym lokalu?
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279