Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku

Jeżeli w moim blogu nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię zagadnienie:

związane z zasiłkiem chorobowym,

zasiłkiem macierzyńskim,

urlopem macierzyńskim/urlopem ojcowskim

oraz prawami przysługującymi kobietom w ciąży, matkom oraz ojcom

mieszkasz w Polsce lub za granicą

napisz na adres mailowy: kancelaria@przyborowska.eu lub skorzystaj z poniższego formularza:

[contact_form]

Ponieważ porady prawne są odpłatne – w odpowiedzi otrzymasz zwrotny mail z wyceną porady oraz instrukcją dalszego postępowania w celu jej uzyskania.

Nie udzielam porad prawnych w odpowiedzi na pytania pojawiające się w komentarzach do artykułów.


13 thoughts on “Zasiłek macierzyński dla mamy prowadzącej działalność gospodarczą”

 1. Mariola pisze:

  Witam,
  jestem w 9 msc ciąży( termin na 29 września). Obecnie jestem na 6-cio miesięcznym stażu z PUP, który skończę 30 września. Wcześniej również jedynie odbywałam staż od 21.06.2010 do 31.01.2011.
  Poinformowano mnie, że po stażu nie należą mi się żadne świadczenia(np. macierzyńskie).Czy to prawda?
  Planuję założyć działalność od 1 października 2011r. Czy wtedy nabędę jakieś prawa?
  Drugie pytanie dotyczy męża który prowadzi działalność od czerwca 2008r. – może on skorzystać z jakiś świadczeń skoro mnie się one nie należą?
  Pozdrawiam!

  1. Katarzyna pisze:

   Pani Mariolu – informacja o tym jak uzyskać poradę prawną – w zakładce porady on-line.
   Pozdrawiam,

 2. Arletta pisze:

  Witam,
  bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy w trakcie urlopu macierzyńskiego mogę założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Znajduję sprzeczne odpowiedzi na ten temat. K.p. podaje tylko warunki do utworzenia DG podczas urlopu wychowawczego, o macierzyńskim nie wspomina. Jedno źródło podaje, że nie mogę, ponieważ nic na ten temat nie ma w kodeksie pracy, a gdyby ustawodawca „miał na myśli” to by podał. Inne natomiast źródło podaje, że owszem mogę utworzyć DG jednocześnie przebywając na urlopie macierzyńskim z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę, jednak muszę zgłosić to pracodawcy i sama opłacać sobie wówczas cały ZUS. (Nie wiem też po co pracodawcy, skoro całe składki opłaca za mnie teraz ZUS a nie pracodawca.)Czy jeśli rzeczywiście mogę założyć tą DG,to czy istnieją jakieś kruczki prawne, dzięki którym pracodawca mógłby rozwiązać ze mną umowę o pracę, mimo iż jest ona zawarta na czas nieokreślony? – Zależy mi na dalszym zatrudnieniu. Dodam, że prowadzenie tej działalności nie przeszkadzałoby w sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem, zamierzam sobie jedynie „dorobić”.
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   W celu uzyskania porady proszę o kontakt mailowy.
   Pozdrawiam.

 3. Kinga pisze:

  Witam,
  czy będąc na umowie o pracę (składki odprowadzane nie są minimalnymi) oraz posiadając działalność gospodarczą w tym samym czasie (korzystając ze składek odprowadzanych z tytułu umowy o pracę) w okresie zwolnienia podczas ciąży i później urlopu, będę dostawać kwotę liczoną od najniższej stawki (jak to jest przy własnej działalności) czy tez wg stawki z tytułu umowy o pracę?
  p.s. póki co mam tylko umowę o pracę, ale po porodzie chce właśnie założyć działalność gospodarczą. jeśli sobie nie zaszkodzę, zrobiłabym to już teraz.
  KG

  1. Katarzyna pisze:

   W sprawie porad proszę o kontakt mailowy.
   Pozdrawiam.

 4. Dorota pisze:

  moj maz prowadzi wlasna dzialalnosc a ja mu pomagam, ale nie jestem osoba wspolpracujaca. jestem w ciazy i z tego tytulu chcialabym zalegalizowac swoja prace. czy jest roznica w wyplacaniu zasilku dla osoby wspolpracujacej i osoby prowadzacej wlasna dzialalnosc? mam te dwie mozliwosci i nie wiem, czy jest pomiedzy nimi jakas roznica. dodam,ze razem z mezem mieszkamym wydatki mamy wspolne, wiec zaliczam sie do osob wspolpracujacych. Czy osoba wspolpracujaca na urlopie macierzynskim moze wykonywac prace? (umowa pomiedzy malzonkami bez ustalonej kwoty przychodu, stad tez zysk uzyskany z dzialalnosci jest wspolny)

 5. kOKOszka pisze:

  Witam Panią!
  Prowadzę własną działalność gospodarczą. Planuję również w najbliższym czasie ciążę. Zrozumiałam już, że aby „załapać się” na wysoki ZUS muszę odstąpić na 30 dni od chorobowego i znów przystąpić z najwyższą składką. Nurtuje mnie jednak inna kwestia. Założenie hipotetyczne:
  – odpowadziłam przez 90 dni składki o najwyższej postawie do ZUS (w tym chorobowe). Okazuje się, że np: ciąża jest zagrożona. Idę na chorobowe dajmy na to: do końca ciąży, a działalność w tym czasie zawieszam (zatem opłacam jedynie składkę chorobową,prawda?).
  Czy otrzymam zasiłek macierzyński?
  Jeśli nie, to co powinnam zrobić aby ten zasiłek otrzymać?
  Czy rozsądnym byłoby zatem np: na miesiąc przed planowanym porodem wznowić działalność gospodarczą, zatrudnić na podstawie umowy-zlecenie, kogoś kto za mnie wykonywałby pracę i opłacić za siebie najwyższą podstawę?
  Jaki wówczas przysługiwałby mi zasiłek macierzyński? Od najwyższej podstawy?

 6. Daga pisze:

  Witam!
  Prowadze dzialalnosc gospodarcza od pazdziernika , oplacam skladki preferencyjne i chcialbym podwyzszsyc skaldki chorobowe do maximum , termin porodu mam na polowe czerwca w jakim miesiacu najlepiej isc oplacici te najwyzsze skaldki?

 7. Paulina pisze:

  Szanowna Pani,
  chciałabym się upewnić w następującej sprawie. Czy prowadząc DG, wzorem pracodawcy, przez pierwszy miesiąc wypłacania zasiłku macierzyńskiego bądź chorobowego sama go sobie wypłacam? Czy od pierwszego miesiąca robi to ZUS? A ja pobierając zasiłek opłacam już tylko składkę na ubezp. zdrowotne?
  Z góry uprzejmie dziękuję za rozjaśnienie mi tej kwestii. Jestem ogromnie wdzięczna za Pani stronę i bardzo potrzebne i wiarygodne informacje, które tu Pani podaje.

  1. Katarzyna pisze:

   Świadczenia dla przedsiębiorców opłaca ZUS.
   Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa.

 8. Mucha pisze:

  Ja właśnie jestem na macierzyńskim od października działalność założyłam w maju 2012r. opłacałam składki preferencyjne poźniej wyrejestrowałam się z chorobowego i ponownie zarejestrowałam we wrześniu i we wrześniu zapłaciłam wyższą składkę chorobową.
  Jeśli nie wyrejestrujesz sie z chorobowego to że zapłacisz jedną wyższą składkę nic ci nie da, gdyż zus podzieli tą skladke przez wszystkie miseiace prowadzenia dzialalnosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!