fbpx

Czy babcia będzie mogła zostać nianią?

Niedawno jedna z moich klientek zapytała mnie, czy po wejściu w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech będzie mogła legalnie zatrudnić swoją mamę do opieki nad roczną córeczką, czyli czy babcia będzie mogła zostać legalną… nianią.

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Ustawa nie nakłada żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o pokrewieństwo między rodzicami dziecka, a zatrudnianą na podstawie umowy uaktywniającej nianią.

Oznacza to, że nianią będzie mogła zostać np. babcia (dziadek też), pełnoletnia siostra, wujek czy ciocia, albo ktoś inny z rodziny.

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech została już opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 45, poz. 235. wejdzie w życie po miesiącu.

Należy jednak pamiętać, że przepisy na temat legalnego zatrudniania niań wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Aktualizacja 2020 r.

Umowy uaktywniające, na podstawie których babcie (ale i dziadkowie) zajmują się swoimi wnuczętami cieszą się dużą popularnością. W trakcie trwania umowy niania ma odprowadzane składki, a okres pracy wlicza się do stażu pracy. 

 

Zapytaj o wycenę porady

Zadzwoń: +48 600 375 279
Napisz: kancelaria@przyborowska.eu

Podobny wpis
SARS-CoV-2
Koronawirus – obowiązki pracodawcy, prawa pracownika
Skontaktuj się z nami