Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Niedawno jedna z moich klientek zapytała mnie, czy po wejściu w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech będzie mogła legalnie zatrudnić swoją mamę do opieki nad roczną córeczką, czyli czy babcia będzie mogła zostać legalną… nianią.

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Ustawa nie nakłada żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o pokrewieństwo między rodzicami dziecka, a zatrudnianą na podstawie umowy uaktywniającej nianią.

Oznacza to, że nianią będzie mogła zostać np. babcia (dziadek też), pełnoletnia siostra, wujek czy ciocia, albo ktoś inny z rodziny.

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech została już opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 45, poz. 235. wejdzie w życie po miesiącu.

Należy jednak pamiętać, że przepisy na temat legalnego zatrudniania niań wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Aktualizacja 2020 r.

Umowy uaktywniające, na podstawie których babcie (ale i dziadkowie) zajmują się swoimi wnuczętami cieszą się dużą popularnością. W trakcie trwania umowy niania ma odprowadzane składki, a okres pracy wlicza się do stażu pracy. 

 

Włącz się do dyskusji

[…] Jak już informowaliśmy na łamach naszego serwisu, za moment zacznie obowiązywać ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3. Opieka będzie mogła być sprawowana przez żłobki, kluby dziecięce, opiekunów dziennych oraz nianie. Do naszej redakcji dzwonią mamy pytając, czy babcie będą mogły być również nianiami. Wątpliwości te – zawarte w tytułowym pytaniu – wyjaśnia Katarzyna Przyborowska, radca prawny, tutaj. […]

Może ktoś mi podpowie co z podatkiem dochodowym – czy taka babcia opiekunka musi płacić podatek do US? Jak to rozliczać ? Babcia sama czy rodzic zatrudniający?

jestem samotna matka i moja mama jest niania mojej corki oplacam jaj skladki i moje pytanie jest czy jak mnie zwolnii z pracy szefowa to musze zwolnic moja mame

Tysiące babć powinny się ucieszyć z tego przepisu… tymczasem w większości przypadków opiekują się wnukami za darmo – po to by córki mogły pracować, często za najniższą krajową. Taka osoba miałaby płacić matce? Nawet jakby chciała to zazwyczaj nie będzie jej stać nawet na składki.

a co oznacza to zdanie „Należy jednak pamiętać, że przepisy na temat legalnego zatrudniania niań wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.” ??
że dopiero za pół roku będę mogła zatrudnić na tych warunkach nianię?

Agnieszka – sprawdź datę publikacji artykułu na przyszłość przed zadaniem pytania. Pół roku od 2011 minęło już 4 razy, więc już czekać nie musisz. Ogółem przepisy wchodzą w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia i trzeba tyle czekać z ich „wykorzystaniem”.

Kogo stać na płacenie za opiekę dziadkom, jeśli się zarabia najniższą krajową. Mało kto w ogóle przy takich zarobkach decyduje się na dziecko…

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279