Niedawno jedna z moich klientek zapytała mnie, czy po wejściu w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech będzie mogła legalnie zatrudnić swoją mamę do opieki nad roczną córeczką.

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Ustawa nie nakłada żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o pokrewieństwo między rodzicami dziecka, a zatrudnianą na podstawie umowy uaktywniającej nianią.

Oznacza to, że nianią będzie mogła zostać np. babcia (dziadek też), pełnoletnia siostra, wujek czy ciocia, albo ktoś inny z rodziny.

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech została już opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 45, poz. 235.

wejdzie w życie po miesiącu.

Należy jednak pamiętać, że przepisy na temat legalnego zatrudniania niań wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

10 thoughts on “Czy babcia będzie mogła zostać nianią?”

 1. agnieszka pisze:

  Witam,mam pytanie,a mianowicie czy moge zatrudnic babcie do opieki,dodam ze jestem rolnikiem i nie mam działalnosci gospodarczej.na jakich zasadach sie to odbywa,czekam na odpowiedz.dziekuje.

  1. Katarzyna pisze:

   Artykuł jest o zatrudnianiu babci właśnie – trzeba z nią podpisać umowę uaktywniającą i zgłósić do ZUS.
   Pozdrawiam.

 2. emilia pisze:

  Może ktoś mi podpowie co z podatkiem dochodowym – czy taka babcia opiekunka musi płacić podatek do US? Jak to rozliczać ? Babcia sama czy rodzic zatrudniający?

 3. Mariola pisze:

  jestem samotna matka i moja mama jest niania mojej corki oplacam jaj skladki i moje pytanie jest czy jak mnie zwolnii z pracy szefowa to musze zwolnic moja mame

  1. Katarzyna pisze:

   A pensji jej Pani nie płaci tylko składki? To z czego chce ją Pani zwalniać.
   Opłacanie samych składek za nianię jest łamaniem przepisów.

 4. Prawomocnik pisze:

  Tysiące babć powinny się ucieszyć z tego przepisu… tymczasem w większości przypadków opiekują się wnukami za darmo – po to by córki mogły pracować, często za najniższą krajową. Taka osoba miałaby płacić matce? Nawet jakby chciała to zazwyczaj nie będzie jej stać nawet na składki.

 5. Agnieszka pisze:

  a co oznacza to zdanie „Należy jednak pamiętać, że przepisy na temat legalnego zatrudniania niań wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.” ??
  że dopiero za pół roku będę mogła zatrudnić na tych warunkach nianię?

 6. Gosia pisze:

  Agnieszka – sprawdź datę publikacji artykułu na przyszłość przed zadaniem pytania. Pół roku od 2011 minęło już 4 razy, więc już czekać nie musisz. Ogółem przepisy wchodzą w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia i trzeba tyle czekać z ich „wykorzystaniem”.

 7. Oskar pisze:

  Kogo stać na płacenie za opiekę dziadkom, jeśli się zarabia najniższą krajową. Mało kto w ogóle przy takich zarobkach decyduje się na dziecko…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!