Tak ma być oczywiście w przyszłości.

Obecnie przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dla osób dobrowolnie ubezpieczonych (np. prowadzących działalność gospodarczą) są bardzo restrykcyjne. Wystarczy, że opłacimy składkę jeden dzień po terminie i już tracimy ciągłość ubezpieczenia. Tylko w uzasadnionych przypadkach ZUS, na wniosek ubezpieczonego może zgodzić się na opłacenie składki po upływie terminu.

Ministerstwo Gospodarki zamierza ograniczać bariery administracyjne i obowiązki informacyjne obywateli oraz przedsiębiorców i przygotowało projekt założeń projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Projekt zakłada rezygnację z instytucji ustawania z mocy ustawy dobrowolnych ubezpieczeń społecznych: emerytalnego, rentowych i chorobowego na skutek nieopłacenia w terminie
składek (wykreślenie art. 14 ust. 2 pkt. 2).

W przypadku niezapłacenia składki w terminie byłby one dochodzone przymusowo, a do czasu ich uregulowania ZUS mógłby wstrzymać wypłatę należnego świadczenia np. zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.

Nie wiesz jak wypełniać prawidłowo dokumenty ZUS – zapisz się i pobierz za darmo wypełnione wzory formularzy

One thought on “Nieterminowa zapłata składki chorobowej nie pozbawi ubezpieczenia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!