Wczoraj podczas Kongresu w trakcie  mojego wykładu dotyczącego wymagań lokalowych dla żłobka okazało się, że  zasady wyliczeń wymaganej powierzchni dla placówki nie są tak proste jakby się wydawać mogło.

Pomieszczenia żłobka

 

Zgodnie z art. 24 ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3

Lokal, w którym tworzony i prowadzony jest:

1)   żłobek – posiada co najmniej dwa pomieszczenia, w tym jedno przystosowane do odpoczynku dzieci;

Zatem minimalna liczba pomieszczeń, którymi musi dysponować żłobek to 2. W jednym pomieszczeniu dzieci będą mogły leżakować, w drugim bawić się oraz spożywać posiłki.


Powierzchnia

Powierzchnię pomieszczeń żłobka precyzuje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych.

Zgodnie z nim powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosi co najmniej 16 m2 i ulega zwiększeniu o co najmniej 2,5 m 2 przy każdym kolejnym dziecku.

Oznacza to, że w żłobku, do którego uczęszcza 20 dzieci powierzchnia minimum to 53,5 m2 – na jedno pomieszczenie, nie jak niektórzy uważają – łącznie.

Zatem właściciel żłobka  dla 20 dzieci  minimum musi posiadać lokal z 2 pomieszczeniami po 53,5 m 2 każdy.

Dodatek:

Powyższa interpretacja pojawiła się zaraz na początku wejścia w życie ustawy. Obecnie (2014 r.) przyjmuje się, że powierzchnię należy liczyć łącznie dla wszystkich pomieszczeń.

[google1]

11 thoughts on “Żłobek – wymagana ilość i wielkość pomieszczeń”

 1. Joanna pisze:

  Jeden pokój mam 21 m2 (sypialnia)a drugi 27 m2(bawialnia-pracownia,jadalnia). Planuję przyjąć 7 dzieci na cały dzień do 10 godz.Czy mogę przyjmować jeszcze dzieci (czworo) na karnety po parę godzin dzieci na same zabawy?Dzieci te generalnie u nas by nie jadły i nie spały.

  Proszę o opinię.
  Z góry dziękuję

  1. Katarzyna pisze:

   W tych samych pomieszczeniach nie można prowadzić różnego rodzaju działalności gospodarczej. Czym innym jest prowadzenie klubu dzieciecego i różni się od prowadzenia placu zabaw.
   Pozdrawiam,

 2. Monika pisze:

  Witam,
  zaskoczyła mnie Pani tą interpretacją powierzchni żłobka. Ja planuję otworzyć żłobek dla 15 dzieci i zamierzałam przeznaczyć na sale dla dzieci 41 metrów kwadratowych (jedna lub 2 sale o takiej łącznej powierzchni) plus ok 20 metrów na sypialnię. 41 metrów wyszło mi za wyliczenia 16 m + (2,5 m * 10 dzieci) = 41 metrów kw. na 15 dzieci. Czyżby moje rozumowanie nie było poprawne? Proszę o odpowiedź.

  1. Katarzyna pisze:

   Niestety lokal będzie miał za małą powierzchnię na tego typu działalność bo nie będzie spełniał minimalnych wymogów w każdym pomieszczeniu.
   Pozdrawiam,

 3. Monika pisze:

  Zatem na 15 dzieci jaką powierzchnię powinnam mieć? Czy mogłaby mi Pani zinterpretować ten przepis? I jakich pomieszczeń powierzchnia ta dotyczy? Czy muszę mieć 2 pomieszczenia o wielkości 41 metrów każde? Jedno pomieszczenie to rozumiem- na salę zabaw. Ale po co mi drugie takie duże? Na sypialnię wystarczyłoby 20 metrów. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 4. Monika pisze:

  Pewną interpretację podaje też Gazeta Prawna.
  http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/518903,liczba_dzieci_decyduje_o_powierzchni_zlobka.html
  Byłoby to zgodne z moim rozumowaniem- jedno pomieszczenie 41 metrów (spełnia minimum powierzchni określone w ustawie) i do tego sypialnia. pozostałe pomieszczenia min. kuchnia, łazienka to dodatkowa powierzchnia (ponad 41 metrów).

 5. Karolina pisze:

  W takim razie, jeżeli mam 3 sale
  1) 34m2
  2) 16m2
  3) 16m2

  To ile dzieci mogę przyjąć?

  Proszę o interpretację.

 6. Agnieszzka pisze:

  dzień dobry,
  w ustawie żłobkowej nie ma ani słowa tak interpretującego obliczanie powierzchni żłobka. Tak samo nie ma mowy o tym, że druga sala ma być przeznaczona na sypialnie i jadalnię.Jest jasno napisane: dwie sale, jedna do odpoczynku dzieci. chyba logiczne, ze do zabawy potrzeba dużo więcej miejsca niż do spania. Wg. Pani interprertacji , druga sala ponad 50mkw stoi cały dzień pusta i tylko w czasie 2-3 godzin spania jest wykorzystana. Kompletny bezsens. To już lepiej zrobić dla 20 dzieci jedna salę 70 mkw do zabawy i wydzielić jadalnię a 30mkw do spania.

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę Pani – sala do odpoczynku dzieci to miejsce gdzie można rozstawić np. leżaczki dzieci. Ponadto w żłobkach nie ma już sztywnych godzin leżakowania, zatem nie oznacza to (jak Pani twierdzi), że sala będzie wykorzystywana tylko dwie- trzy godziny. Może być tak, że śpi tam jedno, dwoje dzieci, nie cała grupa.

 7. Ewa pisze:

  Proszę o opinię: Chcę otworzyć żłobek dla 30 dzieci. Mam salę 80m2 do zabawy, 16m2 część kuchenna oraz 20m2 sypialni. Czy powierzchnia sypialni jest wystarczająca dla 30 dzieci, które i tak nie spią przecież w jednym czasie.
  pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Witam, Nie udzielam opinii prawnych w komentarzach do wpisów. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!