Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych  i Administracji z dnia 27 kwietnia 2011r. w sprawie zakresu  i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (Dz.U.z 2011r. nr 93,poz.546) uzyskaliśmy możliwość kontaktowania się z urzędami administracji Publicznej w sposób elektroniczny, za pomocą specjalnego konta.

Co więcej do korespondowania z urzędem nie będzie już potrzebny podpis elektroniczny.

Wystarczy, że założymy swoje konto na platformie ePUAP z tzw. profilem zaufanym, który „jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym”.

Po rejestracji wystarczy tylko potwierdzić profil zaufany w punktach potwierdzenia w ciągu 14 dni od daty rejestracji. Punkty takie znajdują się w urzędach np. skarbowych czy wojewódzkich – lista dostępna jest na stronie ePUAP .

Po potwierdzeniu będzie można korzystać z elektronicznej platformy.

Ja już się zarejestrowałam, muszę się tylko wybrać do delegatury urzędu wojewódzkiego aby potwierdzić profil. Całe szczęście urząd mieści się blisko mojej Kancelarii więc załatwienie tej sprawy nie zabierze mi dużo czasu.

Po co nam konto w ePUAP ?

Przede wszystkim zaoszczędzimy czas na kontakty z urzędem, a sprawy możemy załatwiać 24 h na dobę, bez stania w kolejkach albo w korku na mieście 😉 Raz założone konto wystarczy po 3 latach potwierdzić – też elektronicznie.

To duża wygoda dla mam z małymi dziećmi, zapracowanych biznesmenek itp.

Co możemy w ten sposób załatwić w urzędach?

Z ZUS możemy uzyskać zwrot nadpłaconych składek, zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek czy np. uzyskać zaświadczenie o zgłoszeniu się do ubezpieczenia zdrowotnego.

Korzystając z ePUAP będzie można założyć, zawiesić lub zamknąć działalność gospodarczą, złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy czy też wniosek o przyznanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Rodzice będą mogli złożyć wniosek o „becikowe” lub zapisać dziecko do publicznego żłobka, klubu dziecięcego czy przedszkola.

[google1]

2 thoughts on “ePUAP – elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej”

  1. Agnieszka Swaczyna napisał(a):

    Wprawdzie, ze względu na wiek moich dzieci, nie interesuje mnie becikowe, żłobek itp., ale bardzo się cieszę, że wprowadza się kolejne udogodnienia, żeby na ułatwić życie. Oby tak dalej.

  2. Wojtek napisał(a):

    Bardzo ciekawe. Czy ePUAP już działa?
    Wojtek ostatnio napisałToalety 2.0 – Bill Gates pomaga światu + nasze doświadczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!