W dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej ukazał się artykuł Gminy nie różnicują stawek opłat za żłobki (tytuł w papierowym wydaniu to: Opłaty za żłobki z błędami).

Autorka tekstu poprosiła mnie o wypowiedź do tego artykułu, na temat opłat za żłobek i klub dziecięcy oraz sposobu ustalania ich wysokości.

Problem z opłatami powstał gdy wojewoda dolnośląski zakwestionował uchwały 3 gmin, w których stawki określono jako procent minimalnego wynagrodzenia – więcej przeczytasz o tym w artykule: Wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym zamieszczonym  na moim blogu klika dni temu.

Część gmin ustaliło stałe opłaty – najczęściej jako procent wynagrodzenia minimalnego. Tak postąpiono np. w Lublinie, gdzie uchwała już weszła w życie ( uchwała nr 106/IX/2011 z dnia 21 kwietnia br.), oraz w Obornikach Śląskich, Legnicy i Lubinie – gdzie uchwały zakwestionował wojewoda.

Inne  samorządy ustalają stawkę za godzinę pobytu dziecka w placówce, ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 nie precyzuje bowiem sposobu ustalania opłat.

Każdy żłobek czy klub dziecięcy musi zapewnić dziecku opiekę przez 10 lub 5 godzin i to od rodziców tak naprawdę zależy czy dziecko będzie przebywało w placówce krócej.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest opłata stała uwzględniająca gotowość żłobka do pracy.

Biorąc pod uwagę różne podejście gmin do tej samej opłaty wydaje się, że mamy już pierwszy artykuł ustawy żłobkowej, któremu przydałaby się nowelizacja.

A czy wiedzą już Państwo jak wygląda kwestia opłat w waszych gminach?

Na uwagi czekam w komentarzach do tego artykułu. Zapraszam.

One thought on “Stawki opłat za żłobek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!