Tak w skrócie można ocenić nową propozycję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 Kilka dni temu wiceminister tego resortu na spotkaniu z pracodawcami zapowiedział, że ministerstwo rozważa wprowadzenie tzw. bonu żłobkowego lub uruchomienie specjalnego programu budowy żłobków wzorowanego na programie budowy słynnych orlików.

Zgodnie z planami budowę placówki finansowałby w połowie rząd, a pozostałą część miałyby finansować samorządy.

Jak sądzę byłaby to odpowiedź na program Maluch, w którym pieniądze na budowę, rozbudowę czy wyposażenie placówek otrzymują gminy.

 Pomysł jest dobry, same chęci do założenia klubu dziecięcego czy żłobka nie wystarczą. Często problemem moich Klientów jest właśnie zdobycie finansów na założenie placówki. Gminy nie chcą przyznawać dotacji do pobytu dziecka w żłobku (ale są też takie, które je przyznają), często też nie są zainteresowane startem w Maluchu. Zostaje więc poszukiwanie np. dotacji na rozpoczęcie działalności itp. Jest wiele dużych miast, w których działają wyłącznie żłobki gminne. Tak jest np. w Bydgoszczy czy w Gdańsku.

Od pomysłu do jego realizacji daleka droga. Dobrze jednak, że Ministerstwo szuka sposobów na lepsze wykorzystanie możliwości jakie dała ustawa żłobkowa.

Do tematu wrócę, jeżeli tylko pomysł nabierze kształtu projektu nowelizacji ustawy 🙂

A tymczasem wszystkich zainteresowanych założeniem żłobka zapraszam na spotkanie, które już za tydzień odbędzie się w Warszawie. Szczegóły i zapisy – TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!