Ze zmianami w prawie powinni być na bieżąco nie tylko prawnicy (np. ja jako radca prawny mam obowiązek ustawicznego dokształcania się), ale także my – obywatele. Od lat wiadomo bowiem, że nieznajomość prawa szkodzi.

 Postanowiłam więc przedstawić na blogu najważniejsze moim zdaniem zmiany w prawie (lub zapowiedzi zmian) w 2013 r. Podobne zestawienie odnośnie zmian w prawie medycznym pojawi się na blogu Prawo Medyczne.

1. Zmiany w systemie świadczeń pielęgnacyjnych

Z dniem 1 stycznia 2013 r. (za wyjątkiem jednego przepisu) wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 7.12.2012 r., którą dwa dni temu podpisał prezydent. O proponowanych zmianach wspominałam już na blogu.

W myśl nowych przepisów świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało rodzicom dzieci niepełnosprawnych, dziadkom, bratu lub siostrze, czyli osobom zobowiązanym do alimentacji (pod warunkiem, że rodzice dziecka albo sami są niepełnosprawni, albo zostali pozbawieni praw rodzicielskich)

jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Nowością będzie specjalny zasiłek opiekuńczy, którego wysokość zależeć będzie od kryterium dochodowego. Nowy zasiłek będzie przyznawany w kwocie 520 zł miesięcznie i będzie przyznawany osobom, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny nad niepełnosprawnym

jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Opiekunowie nie nabędą prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, m.in. jeżeli mają już ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej lub socjalnej, zasiłku stałego, a także np. nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, jak również zasiłku pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego – na innego podopiecznego.

Od stycznia do czerwca 2013 r. włącznie świadczenia będą wypłacane na starych zasadach, od lipca będą wypłacane wyłącznie osobom uprawnionym wg. nowych przepisów.

4 thoughts on “Temidowy przegląd zmian w prawie w 2013 r. cz.I”

 1. Aga pisze:

  Ludzie! przecież to się kupy nie trzyma!!! Ten kraj jest chory!!! Ci co siedzą u tzw żłobu upadli chyba na głowę.
  Do tej pory, aby otrzymać taki zasiłek nie wolno było pracować. Teraz, aby otrzymać ów zasiłek trzeba z pracy zrezygnować. Gdzie tu sens i logika ?????
  Pobieram z GOPSu zasiłek pielęgnacyjny na matkę, która jest inwalidką I grupy , ma 88 lat i wymaga stałej opieki. Zaznaczę,że oprócz mnie , nie ma Ona nikogo bliskiego. Żeby pobierać taki zasiłek , nie mogę pracować ( zresztą przy takiej osobie jest co robić 24 godz na dobę). Od lipca,żeby móc otrzymywać taki zasiłek muszę zrezygnować z pracy-pytam z jakiej pracy skoro nie mogę iść do pracy bo nie dostanę wtedy zasiłku. Kurde, albo to Ja jestem nie normalna albo rządzący tym krajem upadli na głowę i brak u nich logicznego myślenia.
  Czy jest mi ktoś w stanie to racjonalnie wytłumaczyć, bo Ja zgłupiałam, gdy się o tym dowiedziałam!!!!!
  Nie dziwi mnie, że ludzie uciekają z tego kraju!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!