Czy na L4 można blogować?

Czy na L4 można blogować? Poradnik dla influencerów

Jesteś blogerem, vlogerem, prowadzisz kanał na YOUTUBIE, masz profil na Instagramie i jesteś chory. Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy na L4 można blogować? Nie? To przeczytaj ten post, a potem prześlij go znajomym influencerom.

Chory influencer

Czy na L4 można blogować? To pytanie powinnien zadać sobie każdy influencer, który jest ubezpieczony w ZUS, rzadziej – w KRUS.

Każdy prowadzący działalność gospodarczą, pobierający zasiłek za czas choroby, nie może wówczas wykonywać pracy osobiście. Inaczej ZUS/KRUS może odebrać prawo do zasiłku, lub każe zwrócić świadczenie już wypłacone.

Jeżeli jesteś ubezpieczony i opłacasz comiesięcznie składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, to musisz sobie odpowiedzieć na kolejne pytanie – czy na blogu, vlogu, profilu na Instagramie zarabiasz? Czy jest to Twoja praca? A może prowadzisz bloga hobbystycznie, bo lubisz…

Więc jeżeli Twój blog jest Twoim narzędziem pracy i dzięki niemu zarabiasz, to gdy jesteś chory (albo leżysz w szpitalu), opiekujesz się dzieckiem i za ten czas zasiłek wypłaca Ci ZUS/KRUS, to raczej w tych dniach nie jest wskazane:

 1. publikowanie nowych postów czy filmów, a już tym bardziej tych sponsorowanych i pisanych na zamówienie (wyjątek: posty napisane wcześniej i wczesniej przygotowane do publikacji), na każdym swoim kanale (blog, Instagram, YouTube…);
 2. organizowanie dla swojej społeczności spotkań „live” – odpadają poranne melisy, kawy i inne tego typu wydarzenia;
 3. organizowanie wyzwań czy webinarów w wersji „live”;
 4. odpowiadanie na maile i zapytania od klientów i kontrahentów;
 5. dorzucanie nowych produktów do sklepu, ogłaszanie promocji, organizowanie wysyłki produktów do klientów;
 6. wyjazd w podróż i relacja z niej na swoim blogu podróżniczym;
 7. publikowanie nowych tutoriali (blogi beauty i DIY);
 8. prowadzenie warsztatów i szkoleń;
 9. robienie wszystkich innych rzeczy, które przynoszą Ci z blogowania zarobek.

W takim razie co wolno blogerowi na L4?

Najkrócej rzecz ujmując możesz robić to, co robi się samo i nie wymaga Twojej uwagi i zaangażowania.

Zatem jeżeli masz np. sklep, w którym sprzedajesz swoje e-booki, książki, szkolenia, webinary, gadżety, to nie musisz go zamykać, jeżeli zamówienia są zautomatyzowane. Jedyne o czym powinieneś poinformować to to, że czas wysyłki się wydłuży i wysyłanie paczek rozpocznie się w dniu xxx (czyli dzień po zakończeniu zwolnienia lekarskiego). Dopiero wówczas będziesz mógł/mogła je zacząć wysyłać osobiście.

Dwie dobre rady dla influencerów

 1. Jeżeli wiesz, że czeka Cię operacja, która na dłużej wyłączy Cię z życia zawodowego albo twoje zwolnienie może być długie, zastanów się, czy nie warto kogoś zatrudnić lub rozpocząć z kimś współpracę. Wówczas pracownicy będą mogli za Ciebie prowadzić sklep, przygotowywać nowe produkty, wpisy, obsługiwać zadowolonych klientów. A Ty będziesz mógł chorować.
 2. Zastanów się, jak konstruować albo jakie zapisy wprowadzać do umów z markami, z którymi współpracujesz, tak aby obie strony nie traciły podczas Twojej choroby.

Blog prowadzę hobbystycznie

Jeżeli bloga (vloga, Instagram) prowadzisz hobbystycznie, nie służy on celom zarobkowym, to publikacja posta czy nowego insta story nie powinna być problemem w wypłacie zasiłku. W takim bowiem przypadku świadczenie będzie wypłacane z innego Twojego tytułu ubezpieczenia.

A jeżeli masz wątpliwości, co jaki influencer możesz robić, a czego Ci nie wolno, skontaktuj się ze mną.

Post powstał jako wynik moich insta stories  na temat ubezpieczeń społecznych oraz rozmów z blogerami w trakcie Influencer Live Poznań.

Zapytaj o wycenę porady

Zadzwoń: +48 600 375 279
Napisz: kancelaria@przyborowska.eu

Podobny wpis
w ciąży
Umowa o pracę z ciężarną – pozorność zatrudnienia
Potrzebujesz porady? Zadzwoń!
Skontaktuj się z nami