Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Zasiłek z ubezpieczenia społecznego

Dzisiaj małe ostrzeżenie, że nie warto ufać wszystkim radom związanym z kwestią „tzw. wysokiego zasiłku macierzyńskiego” zamieszczonym na wszelakich forach i portalach internetowych.  Gdy nie jest się pewnym co należy zrobić aby taki zasiłek przysługiwał, najlepiej poradzić się specjalisty – np. swojej księgowej lub zadać szereg pytań w ZUS-ie.

O co więc chodzi z tymi składkami na ubezpieczenie chorobowe?

Na portalu goldenline.pl znalazłam takie wpisy będące częścią polemiki:

 

z moich informacji wynika, że poród jeśli ustalony jest na ………. to oznacza, że ubezpieczenie chorobowe dobrowolne Panią obejmuje, a opłacić Pani musi tą składkę chorobową dobrowolną do ………………. Bo……………nabędzie Pani zasiłek macierzyński i od tego momentu zgodnie z przepisami nie opłaca Pani tylko składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Natomiast pozostałe jak chorobowe dobrowolne, zdrowotne i wypadkowe Pani opłaca. Chorobowe dobrowolne w wysokości zadeklarowanej czyli podwyższonej. Co ważne te składki na chorobowe dobrowolne w podwyższonej wartości musi Pani opłacać przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Dopiero po zakończeniu może Pani obniżyć podstawę chorobowego dobrowolnego do minimalnej.

Jeśli chodzi o wysokość podstawy składki na ubezpieczenia chorobowe dobrowolne w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, to kierowałem się danymi zawartymi w wyroku sądu. Informacje wskazują na to, że dopiero po ustaniu pobierania tego zasiłku można obniżyć podstawę ub. chorobowego do minimalnej.

Zaprezentowane wyżej stanowisko jest błędne.

Jak opłacać składki?

Po pierwsze – składka na ubezpieczenie chorobowe w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej jest dobrowolna.

Po drugie – podstawa wymiaru składek  jest deklarowana w wysokości dowolnej, byleby tylko mieściła się w ustawowym przedziale 60%-250% podstawy wymiaru.

Po trzecie – wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczana jest na podstawie zadeklarowanego przychodu z okresu przed urodzeniem dziecka (maksymalnie z 12 miesięcy przed).

Co to oznacza?

Tak naprawdę od momentu urodzenia dziecka – gdy nabywamy prawo do zasiłku macierzyńskiego możemy się z ubezpieczenia chorobowego nawet wyrejestrować . Nie ma obowiązku opłacania składek od wysokiej podstawy przez cały okres pobierania tego zasiłku. Jeżeli zależy nam na ciągłości ubezpieczenia – można ją obniżyć do minimalnej podstawy.

Na koniec fragment uzasadnienia Uchwały Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z 21.04.10 r. ( II UZP 1/10):

Ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.; dalej jako: „ustawa zasiłkowa”) w wysokości miesięcznie 100 % podstawy wymiaru zasiłku (art. 31 ust. 1 ustawy). Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do tego zasiłku (art. 52 w związku z art. 48 ust. 1 ustawy zasiłkowej), z tym że, jeżeli dziecko urodziło się przed upływem okresu 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przychód za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 52 w związku z art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Przychodem w rozumieniu ustawy jest zaś kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71 % podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 4 ustawy zasiłkowej w brzmieniu obowiązującym przed 1 lipca 2007 r.). Z powyższego wynika, że ubezpieczona prowadząca pozarolniczą działalność, która przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i w okresie tego ubezpieczenia urodziła dziecko, z chwilą ziszczenia się tego ryzyka ubezpieczeniowego nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.”

Całość dyskusji jest dostępna na goldenline.pl

A żeby rozwiać wszystkie wątpliwości to zachęcam do zapoznania się z e-bookiem:

ebook-1
Ciąża, dziecko i własna firma

Jak prowadzić biznes w ciąży i na macierzyńskim bez kłopotów z ZUS

Zapisz się na temidowy newsletter

Odbierz prezent i bądź na bieżąco!

Włącz się do dyskusji

Po przeczytaniu postu nasunęło mi się takie pytanie: Kobieta urodziła dziecko 30 kwietnia (ostatni dzień miesiąca), opłaca najwyższą składkę, czy może do dnia 10 maja złożyć korektę i obniżyć składkę do najniższej podstawy, bez „szkody dla siebie” czyli czy wpłynie to na średnią liczoną do macierzyńskiego? Z tego co pamiętam miesiąc urodzenia dziecka nie jest brany pod uwagę przy wyliczaniu średniej- czy to prawda?

hmm… a czy jest możliwość korekty wysokości podstawy dla ubezpieczeń z poprzedniego miesiąca?

Znajoma założyła działalność („mały ZUS”) do maja, po czym w drugiej połowie czerwca okazało się że zaszła w ciążę. W lipcu w DRA zadeklarowała większą podstawę składek, co planowała i na kolejne miesiące, aby w okresie chorobowego/macierzyńskiego świadczenia były w okolicach średniej. Niestety w 9 tygodniu poroniła 🙁 a dodatkowo okazało się że pozorny udany start nowego biznesu, po 2 miesiącach jednak nie jest tak udanym. Czy można złożyć korektę DRA w której powrócić do podstawy minimalnej dla 'małego ZUS’u’ ? w związku z tym czy może mieć na chwilę obecną nadpłatę składek na ubezpieczenia społeczne?

Mam pytanie dotyczące wysłanej korekty do ZUS.
Sprawa wygląda następująco. Prowadzę działalność od stycznia 2011, opłacałam mały ZUS, Z dniem 06/06/2011 księgowy wyrejstrował mnie z dobrowolnego chorobowego. Z 01/07/2011 zarejstrował mnie z podwyższoną podstawą. Opłaciłam wyższą składkę za lipiec. A w sierpniu poszłam na chorobowe. Dziś 23/08/2011 okazało się że za czerwiec mimo wyrejstrowania z chorobowego księgowy wysłał moją deklarację z opłaconą składką chorobową. Również dziś (ostatni termin)złożyłam korektę do deklaracji czerwcowej z zerową składką chorobową, za 3 dni okaże się czy ZUS przyjmie korektę czy potraktuje opłaconą składkę jako brak wyrejstrowania.
Czy ZUS może potraktować opłaconą składkę jako brak wyrejstrowania i naliczyć zasiłek chorobowy od niższej podstawy?
Dziękuję i pozdrawiam.

Cóż, wyższy zasiłek chorobowy już dostałam, na zwolnieniu zostanę do porodu, a potem przejdę od razu na zasiłek macierzyński(wyższy).
Pozdrawiam.

Witam,
jestem w 25 tygodniu ciazy. Chciałabym załozyc działalnosc gospodarcza w celu otrzymywania
macierzynskiego. Wiem, ze przy pierwszej działalnosci gospodarczej mozna płacic mniejsze składki
i wówczas ile wynosiłby zasiłek macierzynskie? Czy moge płacic wyzsze składki (900 zł) i wtedy ile
otrzymam? Wiem, ze aby nabyc prawo do zasiłku chorobowego trzeba opłacac składki przez 90 dni,
natomiast zeby nabyc prawo do urlopu macierzynskiego ile dni wczesniej musze opłacac składki?
Co zrobic po urodzeniu dziecka? Podczas otrzymywania zasiłku macierzynskiego jakie ponosze
koszty działalnosci gospodarczej. Czy musze uzyskiwac przychód na działalnosci (wystawiac faktury
itd.)? Jaka działalnosc najlepiej załozyc i czy moge miec jakies problemy z tego tytułu? Zalezy mi
an wskazówkach co i w jakim czasie zrobic?
Pozdrawiam!

Witam. Prowadze działalność gospodarczą, w październiku 2011 r tą działalnlość zawiesiłam, ale dowiedziałam się ,że jestem w ciąży więc ją odwiesiłąm 6 grudnia 2011. Przystąpiłąm do ubezpieczenia chorobowego ,za miesiąc grudzień zapłaciłam składke od podstawy 5000zł (za chorobowe) za styczen 2012 zamierzam podnieść do 7000zł i jak bym poszła od 01.02.2012 na zwolnienie na opieke nad dzieckiem na okres aż będzie mi przysługiwać zasiłek chorobowy (czyli ok 30dni). To jak mi obliczą średnią z tych 3 miesięcy? za miesiąc luty 7000zł czy 0 bo byłam na zwolnieniu na dziecko? Ile zasiłku chorobowego w tej sytuacji bedzie mi się należało jak jestem w ciąży?

Przez przypadek trafiłam na stronę i oczy przecieram ze zdumienia.
W listopadzie 2010 założyłam działaność, przez pierwsze miesiace miałam spore dochody ale opłacałam obnizoną stawkę ZUS, bo to pierwsza działanosc. W lutym dowiedziałam się o ciąży a od kwietnia byłam już bez zlecen, więc poszłam na chore. Pytałam w ZUSie jak wyglada moja sytuacja z chorobowym w ciązy i macierzynkim po. Kilkakrotnie poinformowano mnie, ze wlasciwie kiepsko finansowo, bo na okolicznosc malego ZUS dostane ok 250 zł/mc zasiłu chorobowego i niewiele wiecej macierzynskiego po porodzie. Nigdy nie usłysząłam, ze mozna zwiekszyc składki na normalny poziom aby potem ten zasiłek miał podstawe w faktycznych dochodach sprzed ciązy. Zasiłek wystarczał zaledwie na opłacenie składki zdrowotnej :[]. Teraz sie tak zastanawiam, jakie wlasciwie mogłam wówczas podjąc kroki? Czy zmianiłyby moja obecna sytuacje – działanosc zawieszona, bez srodków z niemowlakiem w domu !?

Od lipca br. prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą w branży budowlanej i opłacam preferencyjne składki ZUS bez opłacania dobrowolnego Chorobowego. Mam już dużą grupę klientów, zarabim bardzo dobrze ( ok 12000 tyś netto ) i chciałabym zabezpieczyć się finansowo na wypadek niezdolności do pracy związany z planowanym na grudzień porodem. Czy wystarczy, że zgłoszę chęć w ZUSie i opłacę dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe z max. podstawą wymiaru czyli 250% średniej krajowej? Ile to będzie? Czy obowiązkowa składka preferencyjna musi być zawieszona a nowa obliczona będzie z takiej samej podstawy-250% średniej krajowej. Ile to wyniesie?
Czy w takiej sytuacji, kobieta która urodzi dziecko , nabywa prawa do zasiłku macierzyńskiego od razu, tj dzień po złozeniu deklaracji o dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym?
Czy istotny jest dzień złożenia deklaracji czy dzień płatności 10 dzień następnego miesiąca?

witam,
mam pytanie o zwrot z ZUS składki chorobowej, ponieważ przez kilka miesięcy nie opłaciłem jej w terminie tj. do 10 dnia miesiąca, nie widząc, że nie muszę jej opłacać po terminie. Co należy zrobić by otrzymać zwrot takich składek, czy trzeba pisać jakieś pisma czy ZUS sam to skoryguje?

pozdrawiam

Jeżeli nie ma wniosku o przywrócenie terminu do opłacenia składki to można wystąpić o ich zwrot. Ewentualnie ZUS powinien księgować na bieżące należności.
Pozdrawiam.

Witam Pani Katarzyno. Na forum goldenline (str.163)rozgorzała dalsza dyskusja- na temat wyroku SN z września 2012. Kilka miesięcy temu moja córka zwróciła się do Pani o poradę. Na podstawie tej porady a także wyciągając wnioski z tej dyskusji wyraziłam tam swoją opinię dot.pytania jednej z forumowiczek .Zaczynam jednak mieć wątpliwości co do słuszności swojego stanowiska…czy może Pani zabrać głos w tej dyskusji i rozwiać wszelkie wątpliwości?

Witam serdecznie
przeczytalam wlasnie o przygotowanej ustawie,ktora ma zmienic obowiazek prowadzenia i placania skladek przez 12 msc,tak aby uzyskac najwyzszy zasilek maciezynski,ustawa ta ma byc odczytana niebawem i wejsc w zycie po 3 msc.Jestem w ciazy w 1 msc,dzialalnosc prowadze poltora roku,lekaz proponuje mi chorobowe ze wzgledu na moja przypadlosc,czy w razie wejcia w zycie ustawy ja otrzymam zasilek chorobowy i macierzynski[podwyzszony] na starych zasadach?pozdrawiam

Witam,
chciałabym się upewnić czy dobrze się orientuję w sprawie naliczania zasiłku macierzyńskiego.
OD września 2012 r prowadzę działalność i opłacałam najniższy zus z dobrowolnych chorobowym. W styczniu dodatkowo zaczęłam pracę na pół etatu. Niestety przez niepełna wiedzę zaczęłam opłacać jedynie składkę zdrowotną a na pół etatu nie osiągam minimalnego wynagrodzenia. W czerwcu otrzymałam informację, że zalegam ze składkami od stycznia do kwietnia. Obecnie oczekuję na decyzję dot. spłaty ratalnej długu. Za maj opłaciłam już całość ale z 3 dniowym opóźnieniem. W terminie opłacony jest już czerwiec i lipiec.
Na koniec października mam termin porodu i chciałabym się spytać czy do wysokości zasiłku macierzyńskiego będzie brana wysokość podstawy z uwzględnieniem jedynie poprawnie opłacanych miesięcy czy ostatnich 12 m-cy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Ania

Dzień dobry. Moja umowa na zastępstwo kończy się ostatniego kwietnia 2014 r. Termin porodu planowany jest na 22 stycznia 2014. W ZUS-ie poinformowano mnie, że zasiłek macierzyński będzie mi przysługiwał jedynie do zakończenia umowy, a jedynym wyjściem, by m mogła dalej z niego korzystać jest podpisanie przez pracodawcę ze mną jakiejkolwiek umowy (zawierającej składkę chorobową) najpóźniej następnego dnia po wygasnięcia obecnej umowy (aby nie została przerwana ciągłość umów).
Czy naprawdę jest to jedyne rozwiązanie w tej sytuacji? Pracodawca chce przedłużyć ze mną umowę, ale możliwe, że uda się to dopiero po upływie kilku miesięcy. Czy w tym czasie mogę samodzielnie opłacać składkę chorobową, otrzymując jednocześnie zasiłek macierzyński w kwocie, która będzie mi przysługiwać jeszcze w trakcie trwania umowy na zastępstwo?

Witam serdecznie! W ciągu ostatnich 12 miesięcy przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy gdybym chciała zmienić podstawę świadczeń, to powinnam opłacić składki za trzy pełne miesiące kalendarzowe? Proszę o informację czy dobrze rozumuję i wskazówki.

Witam

Czy w m-cu lipcu (7,07) można jeszcze podwyższyć składkę za mc czerwiec i zadeklarować od 01.07 wyższą podstawę, tym samym przechodząc na dobrowolne opłacanie składek?

Witam,
Od 2009r prowadzę działalność. Wykorzystałam preferencyjny ZUS przez dwa lata, a później opłacałam składki w normalnej wysokości. W 2013 zaszłam w ciązę i podwyższyłam podstawę do 7500zł. Otrzymałam wysoki zasiłek chorobowy (dwa ostatnie miesiące ciąży) oraz pobieram wysoki macierzynski. Na macierzynskim jestem od 28 października 2013r. a od listopada zawiesilam działalność i nie płacę żadnych składek. Chciałabym zajść od razu w druga ciąże i po obecnym macierzyńskim dalej pobierać zasiłek chorobowy (z tytułu drugiej ciązy)i drugi macierzynski w tej samej podwyższonej wysokości. czy musze wznowić działalność? Jesli tak to kiedy? Jakie składki wtedy opłacać? Wiem że jeżeli L4 będzie od razu po macierzyńskim (dzień po dniu) to będzie ciągłość i ZUS wypłaci zasiłek. Ale co jeśli nie uda się od razu zajść w drugą ciążę? Jakie składki wtedy opłacać i jak długo?

witam,
Przed pierwsza ciąża opłacałam wyższe składki, za miesiąc porodu opłaciłam zmniejszoną(nie złożyłam korekty), potem się wyrejestrowałam ze składek społecznych, teraz zmuszona jestem po macierzyńskim przebywać na L4. Czy to ze opłaciłam 1 składkę społeczną( łącznie z chorobowym) w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego zmieni uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego?

Witam,
jak długo po zakończeniu pobierania zasiłku muszę prowadzić działalność, żeby ZUS nie uznał, że próbuję od nich coś wyłudzić. Zaznaczę, że po wypłacie drugiej raty zasiłku prosili o udokumentowanie prowadzenia działalności i zatwierdzili ją.
Dziękuję, pozdrawiam!

Tak, ale w międzyczasie skończyły mi się preferencyjne składki ZUS i w tym momencie bardziej nam się opłaca ‚przenieść’ firmę na męża.

W dniu 26 listopada złozyłam wniosek o wczesniejszy zasiłek macierzynski od dnia 27 listopada i otrzymałam takie pismo:
„ZUS Inspektorat w S ……. prosi o złożenie druków za ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego), ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) z data ubiegania się o zasiłek macierzyński, tj. 27.11.2014 w terminie do 15.12.2014 (są niezbędne do wypłaty zasiłku macierzyńskiego), a także o złożenie druków ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego), ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego) z datą zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego, tj. 25.11.2015 w ciągu 7 dni od tej daty. ”

Ponadto dostałam jeszcze drugie pismo z innego Inspektoratu (widocznie tam jest Dział Zasiłków)o treści:
„ZUS Inspektorat w Ż………… Wydział Zasiłków informuje, że zasiłek macierzynski począwszy od dnia 27.11.2014 nie będzie wypłacany do czasu wydania decyzji przez Wydział Ubezpieczeń i Składek ZUS S…..(tu miejscowość) odnośnie Pani ubezpieczenia chorobowego.
Czy wyrejestrowanie się ze składek jest konieczne? Wiem, że co ZUS to inne podejście do sprawy.

Witam,

mam następujący problem. Prowadzę działalność od maja 2014, na 12 kwietnia mam termin porodu. W związku z tym na początku płaciłam preferencyjny ZUS, w grudniu wyrejestrowałam się z chorobowego (31 dni) i przystąpiłam na wysokiej podstawie od stycznia.

Według mojej księgowej, mam pójść na zwolnienie chorobowe od 1 lutego, co będzie skutkowało przyznaniem wysokiego zasiłku chorobowego i później wysokiego macierzyńskiego.

Wszędzie czytam, że czas, po którym zostanie mi przyznane prawo do zasiłku chorobowego wynosi w tej sytuacji 90 dni. Czyli musiałabym opłacać jeszcze luty i marzec – bo jeśli pójdę na zwolnienie od lutego, to wyliczą mi od niższego wymiaru składki.

Moja księgowa twierdzi, że tak nie jest, bo liczy się fakt, że nie założyłam firmy, ale istnieje ona dłużej, więc nie przerwałam ciągłości pozostałych składek. Twierdzi, że to sprawdzone działanie. Ja mam ogromne wątpliwości, a to już ostatni dzwonek.

Kto ma rację?

Witaj, Basia. Mi też tak doradzano jak Twoja księgowa. Podobno jeśli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym była nie większa niż jeden miesiąc, to zasiłek chorobowy się należy bez 90 dni wyczekiwania. Ja też podobnie postąpiłam jak Ty i teraz czekam na decyzję ZUSu… Powodzenia 🙂

Radziłabym się zatem zdecydować, bo odpowiadając niektórym, wprowadza Pani resztę w błąd. Z porady nie skorzystam. Pozdrawiam.

Witam,
zaciekawił mnie temat- a co gdy kobieta w ciąży założyła działalność/podniosła składkę/zatrudniła się w firmie, poszła krótko po tym na zwolnienie, ZUS podważył jej podleganie do ub. społecznych.
A następnie po zakończonym dłuższym zwolnieniu opłacała jedną miesięczną składkę i urodziła- tym samym chcąc przejść na macierzyński.
Czy będzie jej się należał (bo powinna podlegać już ub. społ.), ale czy nie ponownie ZUS nie podważy tegoż podlegania?

Pozdrawiam,
A.

Witam,
Zawiesiłam działalnośc gospodarczą i obecnie sprawuję osobistą opiekę nad dzieckiem (urlop wychowawczy dla przedsiębiorców). Właśnie się dowiedziałam, że jestem w ciąży i urodzę dziecko w czasie sprawowania osobistej opieki.. Chciałabym wiedzieć, jakie są moje prawa. Czy będzie mi się należał zasiłek macierzyński z Zus? W jakiej wysokości? A jeśli nie to czy mogę się ubiegaż o zapomogę 1000zł/dziecko przez rok? Czy po zakończeniu sprawowania opieki nad pierwszym dzieckiem mogę złożyć wniosek o sprawowanie opieki nad drugim dzieckiem?

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279