fbpx

Ujawnienie wysokości zarobków

W jednym z najbardziej popularnych postów na tym blogu, który napisałam ponad rok temu – Poufność wynagrodzenia pojawiło się takie zdanie:

Co więcej – pracownik ujawniający  kolegom z pracy wysokość swojej pensji może zostać posądzony o naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, co może wiązać się z karą lub nawet rozwiązaniem umowy o pracę.

Taki właśnie los (zwolnienie z pracy) spotkał „bohatera” orzeczenia Sądu Najwyższego, o którym pisze dziś Gazeta Prawna.

 W orzeczeniu tym Sąd Najwyższy przełamał utarty już pogląd, że ujawnienie wysokości zarobków w firmie może być ciężkim naruszeniem pracowniczym kwalifikującym takiego pracownika do zwolnienia z pracy.

W tej konkretnej sprawie handlowiec ujawnił swoim kolegom treść maila z wysokościami pensji pracowników firmy, gdy okazało się, że pensje są rażąco zróżnicowane. W ten sposób chciał przeciwdziałać dyskryminacji.

Za ujawnienie tych informacji handlowiec został zwolniony dyscyplinarnie. Sąd I instancji, do którego były pracownik złożył pozew o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie, jak i Sąd II instancji orzekły, że pracownik rażąco naruszył swoje obowiązki.

Dopiero Sąd Najwyższy  w orzeczeniu II PK 304/10 wskazał, że pracodawcy nie mogą nadużywać klauzuli tajności wynagrodzenia.

Podobny wpis
obniżenie podstawy wymiaru składek to częsta praktyka ZUS
Obniżenie podstawy wymiaru składek przez ZUS
Skontaktuj się z nami