W jednym z najbardziej popularnych postów na tym blogu, który napisałam ponad rok temu – Poufność wynagrodzenia pojawiło się takie zdanie:

Co więcej – pracownik ujawniający  kolegom z pracy wysokość swojej pensji może zostać posądzony o naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, co może wiązać się z karą lub nawet rozwiązaniem umowy o pracę.

Taki właśnie los (zwolnienie z pracy) spotkał „bohatera” orzeczenia Sądu Najwyższego, o którym pisze dziś Gazeta Prawna.

 W orzeczeniu tym Sąd Najwyższy przełamał utarty już pogląd, że ujawnienie wysokości zarobków w firmie może być ciężkim naruszeniem pracowniczym kwalifikującym takiego pracownika do zwolnienia z pracy.

W tej konkretnej sprawie handlowiec ujawnił swoim kolegom treść maila z wysokościami pensji pracowników firmy, gdy okazało się, że pensje są rażąco zróżnicowane. W ten sposób chciał przeciwdziałać dyskryminacji.

Za ujawnienie tych informacji handlowiec został zwolniony dyscyplinarnie. Sąd I instancji, do którego były pracownik złożył pozew o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie, jak i Sąd II instancji orzekły, że pracownik rażąco naruszył swoje obowiązki.

Dopiero Sąd Najwyższy  w orzeczeniu II PK 304/10 wskazał, że pracodawcy nie mogą nadużywać klauzuli tajności wynagrodzenia.

2 thoughts on “Ujawnienie wysokości zarobków”

  1. Wojtek napisał(a):

    Jestem bardzo ciekaw, co o różnicowaniu zarobków na tych samych stanowiskach sądzą inni czytelnicy. Moim zdaniem sprawa jest prosta. Chociaż nie jestem przedsiębiorcą, to uważam, że zróżnicowanie zarobków jest naturalne i dobre dla każdej firmy czy instytucji. (Równość już mieliśmy :)) W związku z tym także ujawnianie wysokości zarobków wydaje się nielogiczne – bez tego nie tworzymy sporów.
    Wojtek ostatnio napisałWskaźnik CTR strony a współczynnik konwersji

  2. Admin Media Bielsko napisał(a):

    Wynagrodzenie powinno zależeć od wielu czynników. Nie tylko od zajmowanego stanowiska, ale i od stażu pracy, od kwalifikacji, od zaangażowania w wykonywaną pracę i od jej efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!