Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Telewizja zaskakuje. W tym tygodniu widziałam dwa seriale, w których poruszono temat mobbingu i molestowania seksualnego w pracy.

O mobbingu w serialach

Pola z serialu „Przepis na życie” miała problem z molestującym ją przełożonym, który oczywiście się świetnie bawił i w swoim zachowaniu nie widział nic zdrożnego. Do czasu, bowiem Pola powiadomiła o tym swojego szefa. Szef też człowiek i stwierdził, że nie będzie więcej tolerował wybryków Jeremiasza. Zamiast go zwolnić – przeniósł karnie do placówki w Białymstoku.

 Dzisiaj oczywiście oglądałam „Prawo Agaty”. Mecenas Przybysz prowadziła sprawę koleżanki, która odeszła z pracy bowiem nie mogła dłużej pracować w gazecie, że względu na mobbingującą ją szefową.

Główny szef oczywiście wszystkiego się wyparł, mimo że o zachowaniach mobbingującej szefowej wiedziała cała redakcja.

Sprawa miała również dobre zakończenie.

Mobbing

 Muszę przyznać, że historia koleżanki Agaty do czasu nie różniła się wiele od przypadków pracowników – ofiar mobbingu.

Trzeba bowiem wiedzieć, że to na pracowniku – ofierze mobbingu spoczywa ciężar udowodnienia, iż został on poddany mobbingowi.

To ofiara, jako powód w postępowaniu sądowym musi udowodnić swojemu pracodawcy, że była mobbingowana.

 Najłatwiej jest to wykazać poprzez zeznania świadków – o takich jest jednak ciężko. Mało kto chce bowiem zeznawać przeciwko swojemu pracodawcy.

Taka jest rzeczywistość, bo pracownicy boją się stracić pracę itp.

Poza tym mało kto wie, że oprócz pracodawcy to także pracownicy powinni sami przeciwdziałać mobbingowi w ich miejscu pracy:

„Pracownik ma nie tylko prawo, ale także obowiązek przeciwdziałania złu, które obserwuje na terenie zakładu pracy. Powinien jednak czynić to we właściwej drodze i we właściwej formie. Tylko taka krytyka – jeżeli merytorycznie okaże się uzasadniona – przynosi korzyści(…)”

Wyrok SN z dnia 29 stycznia 1975 r. (III PRN 69/74, OSNC 1975, nr 7-8, poz. 124)

Warto też wiedzieć, że odpowiedzialność za mobbing ponosi nie sprawca lecz zatrudniający taką osobę pracodawca.

Roszczenia z jakimi można wystąpić do sądu to:

1) roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę jeżeli mobbing wywołał u pracownika rozstrój zdrowia;

2) roszczenie o odszkodowanie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, jeżeli mobbing stał się przyczyną rozwiązania umowy o pracę.

Decydując się na proces sądowy należy zatem pamiętać, że to my musimy udowodnić pracodawcy łamanie przepisów kodeksu pracy dotyczących mobbingu.

 

Zapisz się na temidowy newsletter

Odbierz bonus i bądź na bieżąco z nowościami

Mam jeszcze do Ciebie prośbę.

Jeżeli jesteś świadkiem mobbingu w pracy – nie bądź obojątny. Reaguj.

Porozmawiaj z ofiarą, a sprawę zgłoś przełożonym.

Włącz się do dyskusji

Jeśli mowa o serialach to molestowanie sexualne było także w pierwszym odcinku Szpilek na Giewoncie. Ale od strony prawnej nie pociągnięto tematu, a szkoda bo sprawca pozostał a ofiara musiała do Zakopanego uciekać.

Zagadnienie mobbingu pokazywane jest również w serialu Na Wspólnej”. Ukazuje bardzo realnie z jakich pobudek do niego dochodzi, oraz nie wtrącanie się do sprawy innych pracowników, którzy doskonale widzą co się dzieje. Wskazywany jest też problem co najmniej „dyskusyjnego” sensu dochodzenia sprawiedliwości przed sądem.Dlatego w ostatnim, wczorajszym (19.04) odcinku mąż mobbingowanej Kingi postanawia zastraszyć z użyciem sieci sprawcę mobbingu, który dopuszcza się nie tylko przemocy psychicznej ale również narusza jej nietykalność. Z niepokojem obserwuję rozwój tej sytuacji, która pokazuje do czego może prowadzić poczucie strachu, bezradności i nieskuteczne prawo.

Udowodnienie samych zachowań mobbingowych to droga przez mękę z przyczyn wskazanych przez autorkę bloga.
W przypadku żądania zadośćuczynienia pieniężnego często jeszcze trudniej jest udowodnić rozstrój zdrowia i związek przyczynowy pomiędzy działaniami mobbingowymi a powstaniem tego rozstroju.
No i na końcu pozostaje jeszcze wysokość zadośćuczynienia.
Poza tym jeżeli pracownik nadal chce pracować u tego samego pracodawcy to będzie się obawiał wchodzić z nim w spór.
Miałem ostatnio sprawę – w której wykazaliśmy zachowania mobbingowe, biegli potwierdzili związek przyczynowy pomiędzy rozstrojem zdrowia i tymi działaniami.
Pozostawało tylko wydać wyrok.
Jednak pracodawca odbył dyscyplinująca rozmowę z pracownikiem, który cofnął powództwo, kiedy sprawa była już zasadniczo wygrana.

Teraz w każdym serialu serialu poruszany jest temat mobbingu.
Niestety ale tylko w serialu jest to takie proste do udowodnienia, bo w życiu to raczej ciężko – niestety :/

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279