Kilka dni temu w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał się artykuł Przedszkola w zakładach pracy? Tak, ale trzeba zmienić przepisy,   – opis wizyty przedstawicieli pracodawców u Prezydenta RP.

Pracodawcy narzekają na przepisy budowlane i sanitarne, które podobno utrudniają tworzenie miejsc dla dzieci w zakładach pracy.

Mnie te argumenty nie przekonują. Znam osoby, które szukały pracodawców (dużych firm), które chciałyby mieć u siebie żłobek lub przedszkole. Praktycznie nikt nie był zainteresowany – bo po co, bo remont, bo finansowanie (drogo), pozwolenia….bo nam się nie chce. Nikt nie pochylił się nad problemem i nie spróbował stworzyć żłobka przyzakładowego.

Próbowaliśmy też podpytać dużego dewelopera stawiającego spore osiedla „dla młodych małżeństw z dziećmi” czy nie zechciałby  przystosować jednego z parterowych lokali na żłobek/klub dziecięcy/punkt przedszkolny. Żłobek w sercu osiedla byłby atrakcyjny dla docelowej grupy klientów. Nie był zainteresowany.

Czytając te utyskiwania, że przepisy trzeba zmienić doszłam do wniosku, że nie, że pracodawcy z artykułu się mylą. Już niebawem będą mogli zapewnić dzieciom swoich pracowników świetną opiekę sprawowaną przez wykwalifikowaną osobę.

 O kogo chodzi?

Chodzi o dziennych opiekunów (kim jest dzienny opiekun przeczytasz tutaj). Już niebawem będą oni zatrudniani nie tylko przez gminy, ale też przez fundacje, stowarzyszenia itp.

Wystarczy zatem, że przedsiębiorca podpisze umowę np. z fundacją zatrudniającą dziennych opiekunów i udostępni takiemu opiekunowi lokal w firmie. Tam dzienny opiekun zajmie się maksymalnie 5 dzieci. Większa liczba dzieci to nie problem – potrzeba będzie większej liczby dziennych opiekunów.

Będzie prościej, taniej i przyjemniej. Z korzyścią dla pracodawcy, pracowników i najmłodszych.

Jeżeli chciałbyś takiego dziennego opiekuna zatrudnić – napisz:

[contact_form]

4 thoughts on “Przedsiębiorcy chcą zakładać żłobki i przedszkola w zakładach pracy. A może lepszy dzienny opiekun?”

 1. Obawiam się, że największym problemem jest brak chęci, a nie – możliwości. Jeżeli chęci nie będzie, to i dzienny opiekun nie pomoże.
  Agnieszka Swaczyna ostatnio napisałUPRAWOMOCNIENIE SIĘ WYROKU

 2. Katarzyna pisze:

  Mam nadzieję, że przy takim ułatwieniu (nie trzeba tworzyć żłobka) chęci się pojawią.

 3. Anka pisze:

  Coś, co w innych krajach nie jest niczym nadzwyczajnym, u nas musi przechodzić kolejną batalię. Każdy (a przynajmniej sporo) szanujący się serial amerykański przedstawia żłobki w miejscach pracy. Może gdyby i u nas włączyć podobną kampanię poprawiłoby się postrzeganie opieki nad dziećmi w miejscach pracy?
  Anka ostatnio napisałTytan – Ti

 4. Ewa pisze:

  To jest świetny pomysł, tylko najpierw trzeba znaleźć tę pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!