Gdzie zgłosić, że żłobek działa nielegalnie?

Takie właśnie zapytanie pojawia się coraz częściej i jest wpisywane w wyszukiwarkę bloga przez Was drodzy Czytelnicy.

W sumie to nic dziwnego i spodziewałam się tego typu zapytań, bowiem placówek z miejscami opieki nad dziećmi do lat 3, które jeszcze nie figurują w rejestrach jest całkiem dużo.

Być może Twoje dziecko chodzi do takiego „żłobka” lub „klubiku”.

Jeżeli wiesz, że placówka działa nielegalnie (za takie uważa się miejsca opieki nad maluchami, które po 4 kwietnia tego roku nie figurują w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez daną gminę) zapytaj właściciela czy złożył wniosek o wpis do rejestru, czy ma odpowiednie opinie Straży Pożarnej i Sanepidu. Może akurat procedura wpisu właśnie trwa.

Jeżeli jednak właściciel nie kwapi się do uzyskania wpisu i nie podejmuje żadnych kroków w tym kierunku informację o takiej placówce można zgłosić w Urzędzie Gminy – np. w Wydziale Ewidencji Działalności Gospodarczej, Zdrowia lub Oświaty, w Sanepidzie lub złożyć zawiadomienie na Policji lub w Straży Miejskiej.

Można również napisać do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, do Departamentu Polityki Rodzinnej, który zajmuje się opieką nad dziećmi do lat 3.

Jeżeli wniosek będzie miał charakter formalny np. w formie pisemnej, maila z danymi osobowymi otrzymamy odpowiedź z informacją o sposobie załatwienia sprawy.

Podobny wpis
żłobek
Żłobek – solidna dawka wiedzy dla rodziców
Potrzebujesz porady? Zadzwoń!
Skontaktuj się z nami