Takie właśnie zapytanie pojawia się coraz częściej i jest wpisywane w wyszukiwarkę bloga przez Was drodzy Czytelnicy.

W sumie to nic dziwnego i spodziewałam się tego typu zapytań, bowiem placówek z miejscami opieki nad dziećmi do lat 3, które jeszcze nie figurują w rejestrach jest całkiem dużo.

Być może Twoje dziecko chodzi do takiego „żłobka” lub „klubiku”.

Jeżeli wiesz, że placówka działa nielegalnie (za takie uważa się miejsca opieki nad maluchami, które po 4 kwietnia tego roku nie figurują w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez daną gminę) zapytaj właściciela czy złożył wniosek o wpis do rejestru, czy ma odpowiednie opinie Straży Pożarnej i Sanepidu. Może akurat procedura wpisu właśnie trwa.

Jeżeli jednak właściciel nie kwapi się do uzyskania wpisu i nie podejmuje żadnych kroków w tym kierunku informację o takiej placówce można zgłosić w Urzędzie Gminy – np. w Wydziale Ewidencji Działalności Gospodarczej, Zdrowia lub Oświaty, w Sanepidzie lub złożyć zawiadomienie na Policji lub w Straży Miejskiej.

Można również napisać do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, do Departamentu Polityki Rodzinnej, który zajmuje się opieką nad dziećmi do lat 3.

Jeżeli wniosek będzie miał charakter formalny np. w formie pisemnej, maila z danymi osobowymi otrzymamy odpowiedź z informacją o sposobie załatwienia sprawy.

5 thoughts on “Gdzie zgłosić, że żłobek działa nielegalnie?”

 1. Lech pisze:

  Kiedyś donoszono, że sąsiad trzyma dolary w materacu, a teraz, że prowadzi nielegalny żłobek – w „fajnych” czasach żyjemy 🙂 Mam nadzieję, że dożyjemy czasów, kiedy żłobek będzie można po prostu prowadzić, tak jak można po prostu mieć już dolary. A donosiciele będą w każdym systemie i doniosą na wszystko – taka natura ludzka.
  Lech ostatnio napisałMarzec 2014 – czego internauci szukali o wekslach

 2. meraszka pisze:

  Powinniśmy się cieszyć że nam dziecko przyjęli do żłobka i że wszystko w nim działa jak należy , anie interesować się czy jest już w rejestrze czy nie.Nasze społeczeństwo jest już takie że szuka sobie na siłę problemów.A prawem niech się zajmą instytucje do tego wyznaczone.
  meraszka ostatnio napisałPrzedłużanie i zagęszczanie rzęs – Kraków

 3. jahydraulik pisze:

  Takimi sprawami czy żłobki są w rejestrach powinny się zająć instytucje do tego przeznaczone,no i niestety to tylko źle świadczy o tym jak się pracuje w tych biurach jeżeli tyle żłobków jest nielegalnych.Dobrze byłoby aby przynajmniej nasze pociechy miały w nich fachowych opiekunów.

 4. Adam pisze:

  Artykuł porusza ważną kwestię. To co się dzieje obecnie w naszym kraju w przypadku żłobków czy też przedszkoli to jakaś masakra. Wiadomo, że dziecko w żłobku afery nie zrobi, tak samo przedszkolak, więc tam najłatwiej o przekręty…

 5. paffx pisze:

  Zgadzam się z tym, że to instytujce powinny pilnować legalności, ale z drugiej strony- powiedzmy zanim przelecą alfabetycznie wszystkie takie placówki w 100 tyś mieście może minąć kilka lat.
  We Wrocławiu od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje American School of Wrocław w której żłobek jest prowadzony nielegalnie. Co do ich przedszkola też moża by mieć trochę zastrzeżeń…teraz z powodzeniem otwierają podstawówkę, a rodzice płacą grubą kase bo ‚American’ a właścicielką jest restauratorka z Indii.
  Wszystko jest jednym wielkim chichotem z polskiego prawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!