Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Gdzie mogę zgłosić, że żłobek działa nielegalnie? Takie właśnie zapytanie pojawia się coraz częściej i jest wpisywane w wyszukiwarkę bloga przez Was drodzy Czytelnicy.

W sumie to nic dziwnego i spodziewałam się tego typu zapytań.  Placówek z miejscami opieki nad dziećmi do lat 3, które jeszcze nie figurują w rejestrach jest całkiem dużo.

Być może Twoje dziecko chodzi do takiego „żłobka” lub „klubiku”.

Gdzie zgłosić, że żłobek działa nielegalnie?

Jeżeli wiesz, że placówka działa nielegalnie (za takie uważa się miejsca opieki nad maluchami, które po 4 kwietnia tego roku nie figurują w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez daną gminę) zapytaj właściciela czy złożył wniosek o wpis do rejestru, czy ma odpowiednie opinie Straży Pożarnej i Sanepidu. Może akurat procedura wpisu właśnie trwa.

Jeżeli jednak właściciel nie kwapi się do uzyskania wpisu i nie podejmuje żadnych kroków w tym kierunku informację o takiej placówce można zgłosić w Urzędzie Gminy – np. w Wydziale Ewidencji Działalności Gospodarczej, Zdrowia lub Oświaty, w Sanepidzie lub złożyć zawiadomienie na Policji lub w Straży Miejskiej.

Można również napisać do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, do Departamentu Polityki Rodzinnej, który zajmuje się opieką nad dziećmi do lat 3.

Jeżeli wniosek będzie miał charakter formalny np. w formie pisemnej, maila z danymi osobowymi,  otrzymamy odpowiedź z informacją o sposobie załatwienia sprawy.

Włącz się do dyskusji

Kiedyś donoszono, że sąsiad trzyma dolary w materacu, a teraz, że prowadzi nielegalny żłobek – w „fajnych” czasach żyjemy 🙂 Mam nadzieję, że dożyjemy czasów, kiedy żłobek będzie można po prostu prowadzić, tak jak można po prostu mieć już dolary. A donosiciele będą w każdym systemie i doniosą na wszystko – taka natura ludzka.

Powinniśmy się cieszyć że nam dziecko przyjęli do żłobka i że wszystko w nim działa jak należy , anie interesować się czy jest już w rejestrze czy nie.Nasze społeczeństwo jest już takie że szuka sobie na siłę problemów.A prawem niech się zajmą instytucje do tego wyznaczone.

Takimi sprawami czy żłobki są w rejestrach powinny się zająć instytucje do tego przeznaczone,no i niestety to tylko źle świadczy o tym jak się pracuje w tych biurach jeżeli tyle żłobków jest nielegalnych.Dobrze byłoby aby przynajmniej nasze pociechy miały w nich fachowych opiekunów.

Artykuł porusza ważną kwestię. To co się dzieje obecnie w naszym kraju w przypadku żłobków czy też przedszkoli to jakaś masakra. Wiadomo, że dziecko w żłobku afery nie zrobi, tak samo przedszkolak, więc tam najłatwiej o przekręty…

Zgadzam się z tym, że to instytujce powinny pilnować legalności, ale z drugiej strony- powiedzmy zanim przelecą alfabetycznie wszystkie takie placówki w 100 tyś mieście może minąć kilka lat.
We Wrocławiu od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje American School of Wrocław w której żłobek jest prowadzony nielegalnie. Co do ich przedszkola też moża by mieć trochę zastrzeżeń…teraz z powodzeniem otwierają podstawówkę, a rodzice płacą grubą kase bo 'American’ a właścicielką jest restauratorka z Indii.
Wszystko jest jednym wielkim chichotem z polskiego prawa

Kto nigdy nie mieszkał w bloku, w którym wszystko słychać, pod jebniętą sąsiadką, która urządziła sobie nielegalny żłobek w mieszkaniu, ten nie wie, jaki to koszmar. Jestem jak najbardziej za składaniem donosów na takich parszywców – nie dość, że nie płacą ZUS-u i innych podatków, to jeszcze często przed urzędem udają samotne madki i pobierają zasiłki. A Ty sąsiedzie próbuj pracować lub odpoczywać w mieszkaniu pod taką działalnością. Od rana wycie, wrzeszczenie i walenie w podłogę, praktycznie aż do wieczora.

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279