autor: Weronika Kurowska-NouyrigatWczoraj na stronie Gazeta.pl ukazał się artykuł dwóch dziennikarzy, w którym Panowie piszą coś o braku posiadania serc i niszczeniu matek (kto chce, artykuł szybko znajdzie).

Oczywiście artykuł jest o zakładaniu  prywatnych firm przez ciężarne, w celu wyłudzenia świadczenia z ZUS. Panowie piszą o naciąganiu na zasiłki poprzez rejestrację fikcyjnej firmy. [Aż mam ochotę zadać pytanie – czy takie Panie mogą zakładać firmy państwowe???]

Panowie dziennikarze – jeżeli ktoś założy fikcyjną firmę, to nie ma co liczyć na jakikolwiek zasiłek z ZUS. Założyć, owszem może, ale świadczenia nie dostanie.

Dla ZUS-u każda młoda firma jest podejrzana i kontrolowana, gdy tylko wpłynie wniosek o zasiłek. Więcej – ZUS „gnębi” też facetów biznesmenów, gdy ci zachorują i poproszą o wypłatę zasiłku chorobowego.

Wystarczy, że firma ma kilka miesięcy i już jesteś na celowniku.

Żeby było ciekawiej – „obrywa” się też pracodawcom zatrudniającym kobiety w ciąży (a przecież zatrudniając nie wolno im o to kobiet pytać).

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ ZUS nie może kwestionować deklarowanej podstawy wymiaru składek (już się tego nauczył, gdy przegrywał wszystkie procesy z płatnikami odwołującymi się od takich decyzji), to głównym orężem stało się twierdzenie, że firma jest fikcyjna i założona w celu uzyskania świadczenia, a umowa o pracę jest pozorna.

A skoro tak, to taki fałszywy przedsiębiorca lub pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu chorobowemu. I ZUS odmawia wypłaty świadczenia.

Nic to, że prowadzący działalność przedstawi ZUS stos faktur, to przecież „tylko dokument i niekoniecznie świadczy o sprzedaży czegokolwiek”, przedstawi świadków (ale po co kontroler ma ich pytać?), pokaże ewidencję sprzedaży. Zdaniem ZUS przedstawione dowody nie przekonują tego organu o tym, że biznes jest prowadzony w sposób ciągły i zarobkowy.

Absurdów z uzasadnień decyzji odmownych mogłabym przytoczyć mnóstwo.

A co najciekawsze ZUS nigdy nie ma dowodu na to, że firma prowadzona nie jest, a zgodnie z zasadą ciężaru dowodu powinien to przed sądem wykazać.

Więc aby dostać zasiłek nie wystarczy samo założenie firmy. Trzeba ją też prowadzić.

Podobny wpis
Konto firmowe – czyli jak banki zarabiają na naszej niewiedzy
Potrzebujesz porady? Zadzwoń!
Skontaktuj się z nami