Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Rozwód w Anglii?

Jakiś czas temu w poście Rozwód – w Polsce czy zagranicą ( KLIK)wspomniałam o sposobach rozwodów transgranicznych.

Ostatnio jedna z moich klientek (mieszkająca w Anglii) przed podjęciem decyzji, gdzie przeprowadzić rozwód (Polska, Anglia) poprosiła mnie o ocenę, w którym kraju procedura będzie prostsza.
Postanowiłam więc przybliżyć Czytelnikom bloga podstawy orzeczenia rozwodu w Anglii oraz w naszym kraju.
  1. Anglia (też Walia)
Sąd orzeknie rozwód w przypadku trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Aby udowodnić trwały rozkład należy udowodnić, że:
  • współmałżonek zdradził (cudzołóstwo) i w związku z tym powód uznał dalsze wspólne mieszkanie za niemożliwe
  • współmałżonek zachowuje się niedorzecznie (unreasonable behaviour)
  • porzucenie przez współmałżonka (dezercja) na okres przynajmniej 2 lat przed wniesieniem pozwu rozwodowego
  • separacja stron trwająca 2 lata przed wniesieniem pozwu (za zgodą drugiego małżonka) lub 5 lat (w tym przypadku zgoda nie jest już wymagana)
Co ważne na powyższe fakty nie można się powoływać jeżeli para mieszka ze sobą po upływie pół roku od zdrady czy niedorzecznego zachowania współmałżonka.
Ponadto para nie będzie mogła twierdzić, że jest w separacji  przez okres 2 czy 5 lat jeżeli w tym czasie małżonkowie wrócili do siebie na sześciomiesięczny okres.
Pozew rozwodowy można wnieść dopiero po upływie roku od daty ślubu.

A może rozwód w Polsce?

2. Polska
W naszym kraju sąd orzeka rozwód jeżeli stwierdzi, że między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego tj. jeżeli między małżonkami ustała więź ekonomiczna, psychiczna (uczuciowa) oraz fizyczna.
Nie ma też ograniczeń czasowych co do wniesienia pozwu, ani co do czasu trwania separacji (małżonkowie nie muszą być w separacji sądowej, często żyją pod jednym dachem, w separacji faktycznej).
Sąd polski nie udzieli rozwodu jeżeli:

żąda go małżonek wyłącznie winny  rozkładu pożycia (druga strona musi się na rozwód zgodzić)
w wyniku rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków
z innych przyczyn orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego

Podsumowując – małżonkowie mieszkający na Wyspach często szybciej mogą rozwieść się…. w Polsce.
Nie muszą bowiem czekać na upływ roku od daty ślubu, czy dwóch lat od wyprowadzenia się jednego z nich. Liczy się nie tylko czas ( małżonkowie bezdzietni często uzyskują rozwód na pierwszej rozprawie), ale również znajomość polskiej procedury.  Liczy się nawet koszt obsługi prawnej przez pełnomocnika.

Zapisz się na temidowy newsletter

Odbierz prezent i bądź na bieżąco!

Włącz się do dyskusji

Podstawa prawna rozwodu w Polsce jest podana – wystarczy kliknąć w link.
W Anglii rozwody reguluje Ustawa z 1973 r. o postępowaniu sądowym w sprawach małżeńskich.
Pozdrawiam

Mogę prosić o ta podstawę ale o prawo materialny a nie procedurę. Trochę tu w UK jestem ale to co Pani mówi to raczej mało zdatna informacja, więcej można uzyskać na google.co.uk. Klientka chyba była nie zadowolona?

Polecam Kanade- wystarczy zamieszkac osobno przez rok i nawet nie trzeba sie fatygowac do sadu, o winie sie nie orzeka w ogole bo po co? 🙂 Jesli sa jakies sprawy do wyjasnienia na temat alimentow- sad to wyjasni. Nie ma wiec automatycznie- winny- niewinny- sprawy w 4 scianach nie sa tak proste- winny- niewinny.

Z zainteresowaniem przeczytałam o rozwodzie w Anglii. Dodam jeszcze, że kwestią, która odróżnia rozwód w Polsce od innych krajów, to obowiązek alimentacyjny między małżonkami po rozwodzie. Czasem z tego powodu też bardziej „opłaca się” rozwieść w Polsce.

Witam mam pytanie a mianowice sprawa wyglada tak to ja odeszlem od zony i od coreczki ktora ma roczek i mieszkam teraz z inna kobieta ale nie odeszlem do niej tylko zaczelismy byc w zwiazku juz po rozstaniu z moja zona jestesmy po slubie trzy lata slub byl udzielany w polsce ale razem mieszkamy obecnie w uk chcialbym zlozyc w niosek o rozwod ale niewiem gdzie lepiej Polska czy uk dodam ze nie jestem z zona 3 miesiace jak sprawa sie ma i gdzie moge zlozyc taki wniosek w uk jak to sie ma do kosztow sadowych i co do alimentow ? Chcialbym jak najszybciej miec to za soba a niewiem w ktora strone mam sie ruszyc. Prosze o pomoc dziekuje

Proszę Pana – nie znam stanu sprawy i nie jestem w stanie „pomóc” gdy pisze Pan w komentarzu na blogu.
Jeżeli poszukuje Pan fachowej pomocy prawnej proszę o kontakt mailowy do kancelarii – dane w zakładce „kontakt” na blogu.
Pozdrawiam,

Witam, mam pytanie odnosnie rozwodu w anglii?
Mieszkam z mężem w anglii już 3 lata,chcę wnieść tutaj sprawę rozwodową ,mąż nadużywa alkoholu jest nieczuły,praktycznie sie mijamy.W 2012 r mieliśmy problemy z tutejszą opieką społeczną ponieważ uderzył mnie,pol roku sprawa się ciagnela,ale dałam spokój ,zlitowałam sie nad nim,ponieważ nie zna wogole języka i nieporadziłby sobie sam w anglii,
Problem w tym, że mamy mieszkane z councillu i razem mieszkamy choc w oddzielnych pokojach,córka ma 15 lat> czy istnieje możliwość ze dostałabym rozwód,jeżeli na tą chwilę mieszkamy razem?

Jeśli do rozwodu dojdzie w Pl, a mieszkamy w UK maz przeprowadzając się z powrotem do Pl może zarządac powrotu dzieci?Jeśli tak jakie są szanse na pozostanie w UK?

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279