Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Odmowa wypłaty zasiłku macierzyńskiego

O tym co zrobić, gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku poświęciłam wpis pt: Co zrobić gdy ZUS odmówi wypłaty zasiłku – oczywiście należy napisać odwołanie do sądu, gdy odmowa przyznania zasiłku jest bezzasadna.

Co dzieje się dalej?

Zazwyczaj ZUS pisze odpowiedź na nasze odwołanie, w którym podtrzymuje swoją decyzję (gdyby uznał, że odwołanie jest słuszne, sam może zmienić decyzję i przyznać zasiłek).

Ostatnio jedna z moich Klientek właśnie  taką odpowiedź  ZUS otrzymała.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oczywiście podtrzymał swoją decyzję (nie uznano podstawy wymiaru składek zadeklarowanej przez Klientkę).

Jako argumentu ZUS użył orzeczenia Sądu Najwyższego, którego teza brzmi następująco:

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego osoby niebędącej pracownikiem nie może być wyższa niż przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w dniu poprzedzającym powstanie prawa do zasiłku chorobowego (art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.).

Oczywiście ZUS ma rację, tyle tylko, że zapomniał iż przychód jest deklarowany przez samego ubezpieczonego – w granicach przewidzianych przepisami, a organ akurat tego zakwestionować nie może, zatem wydał decyzję błędną.

Co więcej ZUS nie jest uprawniony do twierdzenia, iż przychód jest „za niski” w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą.

Orzeczenie SN

ZUS może kwestionować wysokość wynagrodzenia za pracę, natomiast nie może tego robić w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą -zgodnie z orzeczeniem SN z 21.04.2010 r.

nie sposób więc z powyższych przepisów wyinterpretować prawa do samodzielnej ingerencji inspektorów kontroli ZUS w wysokość podstawy wymiaru składek, która mieści się w granicach ustawowych. (z komentarza do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, CH Beck, 2011).

Podsumowując – jeżeli piszesz odwołanie od niekorzystnej dla Ciebie decyzji ZUS powinieneś dokładnie sprawdzić przepisy, orzecznictwo  i literaturę związaną z ubezpieczeniami społecznymi lub poszukać kancelarii specjalizującej się w ubezpieczeniach społecznych, zwłaszcza w kwestiach związanych z zasiłkami.

Nie zrażaj sie, gdy ZUS nie przyzna Ci racji, swoje argumenty przedstawisz przed sądem, który oceni, czy decyzja ZUS była prawidłowa.

Aktualizacja 2020 r. 

Co prawda odmowa wypłaty zasiłku macierzyńskiego obecnie darza się rzadko, to jednak w tej chwili toczy się bardzo dużo spraw w wyniku decyzji ZUS wstecznie obniżających podstawy wymiaru. Następnie ZUS wydaje kolejną decyzję – o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia. 

W tej sprawie 5.02.2020 r. odbył się w Sejmie „okrągły stół” z przedstawicielami posłów, ZUS, MRPiPS i RMiŚP, a także strony społecznej. Moje wystąpienie możecie obejrzeć tutaj

A jeżeli ktoś dostał decyzję o zwrocie świadczenia i nie wie jak napisać odwołanie może skorzystać ze wzoru, który przygotowałam. W pakiecie są wzory i instrukcja wypełnienia.

Odwołanie od decyzji ZUS o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń
Zapisz się na temidowy newsletter

Odbierz prezent i bądź na bieżąco!

Włącz się do dyskusji

Z moich zawodowych doświadczeń wynika, że starcie z ZUS nie należy do łatwych (gęstwina przepisów jest porażająca) i warto skorzystać z pomocy prawnika, który się rzeczywiście zna na rzeczy.

Do Agnieszki -podzielam Twoją opinię,ale znaleźć prawnika znającego się na rzeczy jest nie lada sztuką.Szukam od kilku lat bez efektu, a ZUS wygrywa sprawy sądowe, ja czuję upokorzenie bo wiem, że mam rację.

No chyba nie jest tak źle. Ten blog został stworzony między innymi po to by pomagać 🙂
A prawnik – specjalista przy trudnej sprawie to podstawa!
Pozdrawiam serdecznie

…a czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Będąc pewna że składam w terminie wniosek o zasiłek macierzyński do zus, okazuje się, że według zus złożyłam go o 1 dzień za późno, i dostałam odmowę. Tylko mały szczegół nie dostałam pisma od zus, że przyznają mi zasiłek. Do 15.12.2011 miałam umowę o prace i miałam do tego dnia urlop macierzyński potem dokumenty przez firmę zostały przekazane do zus. Chcę napisać odwołanie, gdyż składając do firmy wniosek o urlop macierzyński składałam o dodatkowy urlop również.Co robić, czy coś zyskam pisząc odwołanie?

co jesli ZUS zakwestionuje wysokosc skladki i odmowi wyplaty takiego swiadczenia? czy w takim razie ZUS podlegalby obowiazkowi oddania wszystkich skladek, ktore zakwestionowal a ktore stanowia podstawe do przyznania zasilku macierzynskiego? probuje postawic sie w sytuacji ZUS- odmawia wyplaty wiec oddaje poprzednio zaplacone skladki?

Witam.
Mam taki problem: Złożyłam do ZUS wniosek o zasiłek macierzyński (od razu na cały rok). Zasiłek został przyznany (bo kasa wpływa na konto ok 1260zł), jednak ja nie zgadzam się z jego wysokością. Jednocześnie nie otrzymałam żadnej decyzji/informacji z ZUS dotyczącej przyznania zasiłku. Zadzwoniłam do ZUS z pytaniem czy decyzja została wydana, a tam poinformowano mnie, że:
1. „Zasiłek został przyznany”.
2. Nie praktykują wysyłania decyzji w takich sprawach.
I teraz moje pytanie: Jak (od czego mam się odwoływać)? Jak przymusić ZUS do wydania decyzji?

Witam,
Prowadzę działalność gospodarczą. Do 15 września byłam na zasiłku macierzyńskim. Przegapiłam termin złożenia wniosku o wypłatę zasiłku na dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Wniosek złożyłam po terminie (w dniu 01-10-2013). Dostałam decyzję o odmowie wypłacenia zasiłku bo wniosek po terminie. Czy mam szansę w odwołaniu do sądu pracy? Jaki ewentualnie podać powód bezzasadności wydania takiej decyzji??

Witam!!!!
otrzymywałam zasiłek macierzyński przez 20 tyg, i za późno( po 18 dniach) złożyłam kolejny wniosek o dodatkowe 6tyg a następnie 26 tyg. Napisłam pismo do Zus jednak mi odmówili wypłaty zasiłku przez kolejne tyg. Chcę złożyc odwołanie do sądu jednak tak szczerze są jakieś szanse na wygranie sprawy?

Witajcie,

Czy istnieje szansa na rozpatrzenie przez ZUS wniosku o zmianę wysokości składki chorobowej?
W styczniu 2014 otrzymałam znaczną podwyżkę, niestety jeszcze przed ciążą przebywałam kilkukrotnie na jednodniowych L4, między którymi odstęp nie przekroczył 3 pełnych mieś. kalendarzowych. W rezultacie kalkulacja mojego zasiłku macierzyńskiego wygląda fatalnie. Nie miałam możliwości przebywać w pracy, nie wiedziałam o takich zasadach naliczania składki zdrowotnej. Czy mam przez to rozumieć, że jeżeli nie uda mi się przepracować pełnych 3 mieś. między kolejnymi L4, stawka chorobowa wyliczana będzie do końca życia na podstawie mojej pierwszej, studenckiej pensji? Niestety do porodu nie mam już wystarczająco dużo czasu.
Początkowo, okres powstania niezdolności do pracy (na podstawie, którego wylicza się wysokość macierzyńskiego), wiązałam z ciążą, jak się okazało, niesłusznie.

Czy mam jakieś szanse?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Witam serdecznie mam taki problem w grudniu zostlam zatrudniona w sklepie w 5 mc ciąży. Umowa na okres próbny 3 miesiące. 10 lutego poszlam na chorobowe a 24 marca urodzilam. Dostarczylam dokumenty do zusu na maciezynski i zaczelo sie dostalam pismo o wszczęciu postepowani razem z zestawem pytań co do mojej osoby jednym z nich jest pytanie o szkolenie bhp czy bylo przeprowadzone i kto je wykonal. Natomiast jeżeli takiego szkolenia nie bylo czy zus moze nie wyplacic zasilku?

Witam,

proszę o poradę w mojej sytuacji.
Jestem w ósmym miesiacu ciąży z terminem na koniec października.
działalność prowadzę od 2011r. rok 2012 i połowa 2013r. nie były dla mnie dochodowym czasem w związku z czym powstały u mnie zaległosci w opłacaniu składek. pod koniec 2013r, moja sytuacja w firmie się sutabilizowała i mogłąm zacząć opłacać składki bieżace i zaległe. Niestety występujac z wnioskiem o rozliczenie konta, abym wiedziała jaką zaległość mam do spłaty ciągle pojawiają się problemy, że ZUS nie jest w stanie mi odpowiedzieć. Każda odpowiedź trwa miesiąc, po czym nowu coś muszę wyjaśniać i składać nowy wniosek o wyjaśnienia. Na dziś nie otrzymałam jeszcze odpowiedzi.
Od stycznia 2014 do dziś składki mam opłacone na bieżąco. Na zaległą kwotę czekam. NIgdy nie opłacałam składki chorobowej.
Zgłosiłam się do ubezpieczenia chorobowego od sierpnia i złożyłam dokumenty DRA, chcę opłacić składkę w terminie.
Czy w sytuacji zaległości,której nie mogę spłacić (bo nie znam na dziś wartości ). ZUS moze odmówić mi wypłaty zasiłku?
Wniosek o wypłątę chcę złożyć z datą 15/09/2014, na 5 tygodni przed planowaną datą porodu. Czy istnieją jakieś przepisy,żeby ZUS mógł mi odmówić wypłaty swiadczenia?
Bardzo proszę o poradę, pomoc w mojej sprawie na co mogę liczyć.

Witam
Mam pytanie.
Czy jest jakiś czas na wniesienie sprawy do sądu, zus wypłacił mi zasiłek chorobowy i macierzyński ale w najniższej wysokości.

Witam,
Moja sytuacja wyglada tak, od września 2014 roku prowadze dzialalnosć (fryzjer mobilny) założyłam ją będąc w ciąży, pracowałam do końca. Urodziłam w 36tc.w listopadzie. Przed planowanym terminem. złożyłam papiery o macierzyński 5grudnia do ZUSu. ( płaciłam wyższą składmę prawie tysiąc pięcet złoty przez jeden pełny miesiąc pazdziernik) a obecnie zostałam wezwana przez ZUS na kontrolę. Czy mam szansę na wypłatę zasiłku macierzyńskiego przez ZUS ?

Jestem właśnie po kontroli z zusu – sprawdzali czy działalność rzeczywiście prowadziłam, decyzja pozytywna dla mnie, Pani która ją prowadziła poinformowała mnie ze sprawą idzie dalej do działu zasilku i to oni wypłacają pieniądze, niestety nie umiała odpowiedzieć na pytanie kiedy będzie wypłata, zadzwoniłam na infolinię tam powiedzieli ze jeżeli wszystko się będzie zgadzać to jak najszybciej, jednak mogą mnie cały czas kontrolować, jak mam to rozumieć, opłacam składki terminowo itd wyższe ale nie najwyższe co jeszcze mogą sprawdzać? I ile czasu jeszcze mam czekać pierwsze l4 dostac żyłam jeszcze w grudniu

Wygrałam sprawę w sądzie z zusem odnośnie wysokości wymiaru składek. Ile czasu ma zus na spłatę zaległych świadczeń po uprawomocnieniu się wyroku? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279