Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Legalna niania

Dzisiaj wpis mający pomóc nianiom zatrudnionym na podstawie umowy uaktywniającej (zainteresowanych umową odsyłam do tego wpisu), czyli informacje w pigułce, które każda legalna niania znać powinna.

Każda niania wie, że umowa uaktywniająca jest dla niej korzystną formą zatrudnienia bo będzie ubezpieczona. Od dochodu trzeba jednak odprowadzić podatek.

Umowa uaktywniająca jest rodzajem umowy zlecenia i to przepisy kodeksu cywilnego o tej umowie stosujemy. Uzyskany przychód jest tzw. przychodem z innych źródeł, a otrzymywane wynagrodzenie nie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście.

Niania zatem nie musi co miesiąc płacić zaliczek na podatek dochodowy. Ma zaś obowiązek rozliczenia przychodu w zeznaniu podatkowym PIT 36  za rok podatkowy, w którym te przychody osiągnęła.

Oznacza to, że ewentualny  podatek dochodowy z tytułu  zatrudniania „legalna niania” zapłaci składając zeznanie roczne – za 2011 r. – do 30.04.2012.

Więcej na ten temat można przeczytać w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Włącz się do dyskusji

Czy niania, która ma opłacaną przez państwo składkę ZUSowską od minimalnego wynagrodzenia, prowadząc działalność gospodarczą może opłacać z tego tytułu tylko składkę zdrowotną?

jak jest dokładna wykładnia prawna odnośnie regulowania zaliczki na podatek dochodowy? W ustawie z 4.02.2011 pisze, że może wpłacać co miesiąc (o ile zacznie, to już musi), ale w ustawie o pdof nic na ten temat nie ma. Urząd skarbowy interpretuje jednak, że musi zaliczkę płacic co miesiąc. Więc jak to jest?

czy ktoś wie czy kwestia podatku wygląda tak samo jeżeli niania pracuje na zwykłą umowę zlecenie (nie umowe uaktywniają, nie ma potrzeby płacenia zusu dla osob uczących sie poniżej 26 roku życia)

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279