Drogi Czytelniku – zastanawiasz się pewnie dlaczego w tytule umieściłam to przewrotne pytanie.

Sporo osób uważa, że jeżeli jest szansa na zgodne z prawem „uwolnienie się” od opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej to warto z niej skorzystać.

OK, ale czy zawsze?

Ponieważ w wielu wpisach zajmowałam się sprawami dotyczącymi prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej dzisiaj kilka słów o spółce z o.o.

W przypadku tej spółki istnieje bardzo prosty sposób, na ominięcie ZUS, czyli założenie spółki przez przynajmniej dwóch wspólników. Więcej o tym sposobie przeczytasz  np. tutaj. Nie zawsze jednak doradzam go swoim Klientom. Są bowiem  przypadki, kiedy ubezpieczenia społecznego nie warto omijać. I nie mówię tu o przyszłej rencie czy emeryturze. A o zasiłkach – chorobowym i macierzyńskim.

Zatem czasami, dla przedsiębiorczej kobiety opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie chorobowe może być bardzo opłacalne, a bycie jedynym udziałowcem w spółce z o.o. rozwiązaniem idealnym.

3 thoughts on “Składki ZUS w spółce z o.o. – czy warto je płacić?”

 1. Monika pisze:

  Trzeba płacić, jedna choroba, nagła i więcej problemów niż to wszystko warte. Nie płacić tylko wtedy, gdy rozpoczynając działalność nie ma się odpowiednich środków.
  Monika ostatnio napisałCzy rodzice mogą odpowiedzieć przed sądem za klapsa?

 2. Emilia pisze:

  Witam,
  a jezeli jestem udzialowcem wiekszosciowym w spolce z o.o. dwuosobowej na jakiej podstawie moge placic ZUS? Czy w gre wchodzi tylko umowa o prace?

 3. Gosia pisze:

  Jeśli kogoś stać na prywatne leczenie, to po co ma płacić? Ale jak nie stać, to wtedy jest to dla niego w razie wypadku deska ratunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!