fbpx
zus kontroluje pracowników i pracodawców

Zasiłek chorobowy a prowadzenie działalności gospodarczej

Zasiłek chorobowy a prowadzenie działalności gospodarczej

Ostatnio na jednym z portali społecznościowych znalazłam taki oto problem:

Prowadzę DG i jestem na etacie. W zeszłym roku bylam na chorobowym z powodu ciązy, ale firma działała – pracownik wykonywał prace, wystawiał i podpisywał faktury .

Zus po kontroli stwierdził, ze prowadziłam działalnośc i chorobowe mi sie nie należy.

Zatem kto ma rację? ZUS czy osoba prowadząca działalność pozarolniczą?

W jednym ze swoich wyroków Sąd Najwyższy stwierdził:

Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności  do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o  świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim.

Wyrok Sądu Najwyższego  z dnia 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/0)

Co to oznacza?

Oznacza to dokładnie tylko tyle, że jeżeli prowadzisz działalność jednoosobową samodzielnie, zachorowałaś/zachorowałeś i pobierasz zasiłek chorobowy to w czasie pobierania zasiłku nie wolno Ci tej działalności prowadzić!

Zatem nie wolno sprzedawać i kupować towaru, prowadzić szkoleń itp, a przede wszystkim wystawiać faktur VAT.

Co innego gdy Twoja firma zatrudnia pracowników (na umowę o pracę lub umowę zlecenia).

Wówczas to pracownicy, w ramach swoich stanowisk i uprawnień prowadzą firmę ( i działalność gospodarczą) za Ciebie, zatem Ty możesz spokojnie chorować na zwolnieniu lekarskim.

W takim przypadku ZUS nie ma prawa odmówić wypłaty zasiłku lub zażądać jego zwrotu.

Zapytaj o wycenę porady

Zadzwoń: +48 600 375 279
Napisz: kancelaria@przyborowska.eu

 1. Więc można wtedy wystawić komuś z rodziny umowę o dzieło (aby firma przynosiła dochody, miła płynność finansową) i pracować samemu? Oczywiście tamta osoba miałaby swoją pracę, na etat i nie miałaby nic przeciw, aby tak „załatwić” sprawę. Można w ten sposób „obejść” ten przepis?

  1. Witam,
   Oczywiście sposób zaproponowany to łamanie przepisów prawa. Osobie na zwolnieniu lekarskim, pobierającej zasiłek chorobowy pracować nie wolno – ZUS w przypadku kontroli zasiłek odbierze.
   Ponadto rodzaj umowy zawieranej z osobą pracującą „niejako na zastępstwo” jest zależny od specyfiki wykonywanej pracy.
   Nie można zawrzeć umowy o dzieło na samo wypisywanie FV.
   Pozdrawiam.

 2. Przyznam szczerze, że nie bardzo wiem, co przy zasiłku chorobowym należałoby „obchodzić”. Wystarczy działać zgodnie z prawem, nic nie trzeba „obchodzić”.
  Pozdrawiam

 3. Rnlp nie można wystawić umowy komuś z rodziny, bo zus może to podciągnąc pod współpracę przy DG i trzeba będzie odprowadzać pełen zus za ten czas pracy.
  W moim przypadku, który Pani Kasia tutaj opisała ZUS stwierdził, że prowadziłam działalność bedąc na chorobowym mimo faktu zatrudnienia pracowników na umowę o pracę i to rok wcześniej niż przejście na chorobowe z powodu ciąży. Właśnie dostałam odpowiedź na zastrzeżenia do protokołu kontroli i czekam na decyzję, aby złożyć sprawę do sądu.

  1. Witam Pani Doroto – jak rozumiem będzie Pani pisała odwołanie do sądu – proszę więc w miarę możliwści podzielić się informacjami – co słychać w Pani sprrawie.
   Pozdrawiam serdecznie.

 4. Oczywiście, że się podzielę informacjami, bo również uważam, że trzeba walczyć. Z resztą wiem, że jestem na wygranej pozycji i już. Liczę też na wsparcie.
  Pozdrawiam.
  P.S. Jeśli Pani che mogę wysłać na maila skany dokumentów, aby mogła Pani przeanalizować sprawę

  1. PANI DOROTO W CHWILI OBECNEJ TEZ BĘDĘ PISAŁA ODWOŁANIE DO SĄDU. CZY MOGE WIEDZIEĆ JAK SIE SKONCZYŁA PANI SPRAWA?

 5. Pani Doroto a co w przypadku jeśli przebywam na zwolnieniu z etatu , prowadzę działalność ale podczas zwolnienia lekarskiego mam podpisaną umowę z inną firmą która świadczy za mnie moje usługi?

 6. Pani Kasiu, trudno powiedzieć. Według mnie i wyroków Sądu Najwyższego, które Pani Kasia mi przedstawiła na innym forum to działalnośc może być prowadzona podczas naszego chorobowego, jeśli jest ktoś kto wykonuje te czynności za nas, my nawet możemy wystawiać i podpisywać dokumenty finansowe potrzebne do funkcjonowania firmy. Ale na ten temat najlepiej wypowie się jakis prawnik> Pozdrawiam.
  P.S. Polemika z ZUs-em trwa nadal.

 7. Ja mam ciekawszą sytuację. Do końca sierpnia byłam zatrudniona na etacie oraz prowadziłam DG jednoosobowo. W związku z tym płaciłam tylko składę zdrowotną. Trzy dni przez wygaśnięciem umowy wstępnej zachorowałam i mam L4 do końca września. Po wygaśnieciu umowy wstępnej pracodawca nie przedłużył jej na kolejny okres. Co mam teraz zrobić? Czy muszę zawiesić działalność, czy będąc na L4 wystarczy że jej nie będę prowadziła. Czy mogę meża zarejestrować jako osobę współpracujacą aby tę działalność prowadziła. Mąż jest na bezrobociu bez prawa do zasiłu. Czy po dopisaniu do DG będzie płacił całą składkę czy tylko zdrowotne. Dzięki za odpowiedź, sprawa polna.

 8. Witam,

  jak zwykle na blogu Pani Kasi znajduję interesujące mnie „przedsiębiorczą kobietę” 😉 zagadnienia…
  Mam nadzieję po raz drugi skorzystać z Jej mądrości i profesjonalizmu.
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem w ciąży. Nosiłam się z zamiarem inwestycji jednak, chcąc nie chcąc, lekarz skierował mnie na zwolnienie z powodu zagrożenia ciąży. Chciałabym dokonać zamierzonego wcześniej zakupu, tylko teraz na zwolnieniu nie wiem czy mam do tego prawo.
  Proszę o radę.

 9. Witam. Prowadzę działalność jednoosobową i jednocześnie jestem zatrudniony na 1/2 etatu w innej firmie.W grudniu 2011r uległem wypadkowi (SKRĘCENIE KOLANA) i dostałem L4 z tytułu obydwóch zatrudnień do końca 2011 roku.Natomiast podczas wizyty 30.12.2011 roku,lekarz wystawił mi zwolnienie tylko do pracodawcy do dn.15.01.2012r,gdyż uznał że wykonywana przeze mnie praca na DG(praca siedząca) nie będzie przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia mojego kolana.Zaznacze,że praca z tytułu zatrudnienia jest pracą fizyczną związaną ze sportem.Moje pytanie brzmi czy mogę być na L4 z tytułu zatrudnienia i jednocześnie wykonywać pracę w w swojej DG?Z tego co się dowiedziałem to jest niezgodne z prawem i czy będę miał z tego tytułu jakieś nieprzyjemności.

 10. Witam!

  Jestem ciekawa co słychac w sprawie Pani Doroty. Czy udało się wygrać walkę z zus-em?
  Ja rónież pracuję na etacie oraz prowadzę jednoosobwą działalnośc gospodarczą, mam też pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę zlecenie. Z tytułu prowadzonej działalnosci gospodarczej opłacam jedynie składkę zdrowotną. Jestem w 7 m-cu ciąży i lekarz wysyła mnie na zwolenie. Zastanawiam się czy idąc na zwolnienie (etat) powinnam poprosić lekarza o drugie zwolnienie dot. mojej działąlności skoro nie będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej a jedynie z etatu. Czy wystarczy zlożenie oświadczenia, że nie prowadzę działalności podczas zwolnienia? Działalność podczas mojej choroby będzie prowadził mój pracownik.
  Pozdrawiam!

 11. Witam
  Wracając do tematu, chciałbym prosić o poradę. Czy jeśli Żona po założeniu firmy pójdzie na chorobowe i będzie pobierać zasiłek z ZUS, to czy jako mąż będę mógł wystawiać w jej imieniu faktury i świadczyć usługi ? Oczywiście będę zgłoszony przez Żonę w ZUS, bo rozumiem, że inaczej się nie da ?
  Proszę o komentarz.
  Pozdrawiam
  Czy świadczenia Żony są zagrożone z tego tytułu?

 12. Witam,
  mam pytanie czy będąc na etacie mogę być os. współpracującą w firmie męża? I czy w razie ciaży, l4 i macierzynskiego jak to będzie wyglądać? Z jakiego wynagrodzenia dostanę zasiłek od zus na l4? i na macierzynskim czy dostanę zasiłek jeden np. z tyt ubezpieczenia na etacie, czy z firmy męż czy z obu? Będę wdzięczna za odpowiedź.
  pozdrawiam

 13. Witam,

  w kwestii powyższego problemu chciałam zapytać o swój przypadek – prowadzę DG jako jedyne źródło zatrudnienia, świadcząc usługi finansowe na zasadzie umowy o współpracy z dużą spółką. Wynagrodzenie, określone w umowie, składa się z ryczałtu i części prowizyjnej naliczanej za miesiąc poprzedni. Jestem w zaawansowanej ciąży i lekarz zaleca mi pójście na zwolnienie tuz przed porodem, zaczęłam się jednak obawiać, czy ZUS wypłaci mi zasiłek, jeśli w trakcie trwania zwolnienia wystawię fakturę z tytułu prowizji za miesiąc poprzedzający okres zwolnienia? Dzwoniłam do ZUS, ale niestety panie nie bardzo rozumiały, o czym mówię…

 14. W artykule jest wyraźnie napisane, że w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim i pobieraniu zasiłku chorobowego żadnych faktur, obojętnie jakiego okresu dotyczą.
  Pozdrawiam,

 15. te dwa cytaty zaprzeczają sobie nawzajem:

  1.”każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. ”

  2.”Co innego gdy Twoja firma zatrudnia pracowników (na umowę o pracę lub umowę zlecenia).
  Wówczas to pracownicy, w ramach swoich stanowisk i uprawnień prowadzą firmę ( i działalność gospodarczą) za Ciebie, zatem Ty możesz spokojnie chorować na zwolnieniu lekarskim.

  W takim przypadku ZUS nie ma prawa odmówić wypłaty zasiłku lub zażądać jego zwrotu.”

  1. Nie, nie zaprzeczają sobie. W czasie choroby przedsiębiorca nie może pracować, co nie oznacza, że przedsiębiorstwo z tego powodu nie ma być prowadzone. Jeżeli szewc prowadzi swój zakład sam to na czas choroby musi go zamknąć, jeżeli zatrudnia pracownika – to tylko on będzie naprawiał buty.
   Pozdrawiam,

 16. Pani Katarzyno,

  Czy można zatrudnić matkę lub brata (a jak ze szwagierką?) na podstawie umowy zlecenie w trakcie pobierania zasiłku chorobowego? Czy wiąże się to z ryzykiem zakwalifikowania ich jako osoby współpracujące i naliczeniem wysokiego ZUS?

 17. Czy jeśli nastąpi zmiana odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej tj ze wspólnika spółki cywilnej na osobę prowadzącą działalność (bez żadnej przerwy, ten sam KOD PKD) i nie ma przerwy w opłacaniu składek to czy okres jako wspólnik s.c. również liczy się do podstawy wyliczania chorobowego? Czy wszystko liczy się od nowa?

 18. Pani Kasiu, czy kobieta, która pracuje na etacie i teraz ma zwolnienie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem może w tym samym czasie zarejestrować DG? Czy to jest analogiczna sytuacja do tej, kiedy sama byłabym na zwolnieniu chorobowym? I wówczas nie mogę zakładać DG w czasie zwolnienia bo ZUS odbierze mi zasiłek. Dobrze myślę? Dziękuję z góry.

 19. Witam

  Mam podobny problem pobieram zasiłek rehabilitacyjny a równoczeście chce otworzyć działalnośc gospodarczą -sklep którą obecnie będzie prowadził mąż do końca października. W sklepie będą zatrudnieni pracownicy.Czy w takiej sytuacji musze zgłaszac do Zus o zaprzestanie pobierania zasiłku czy mogę dalej go pobierać

 20. Witam serdecznie,
  Poszukuję informacji nt. Przelewów za składkę zdrowotną na urlopie chorobowym na DG. Czy to prawda,że jest to również traktowane jako „prowadzenie firmy”? Czy zatem muszę dać upoważnienie notarialne mężowi na korzystanie z mojego konta firmowego i przelewy? Z góry dziekuję za odpowiedz

 21. Wtam,
  ja też mam pytanie a propo zasiłku macieżyńskiego. Jestem w 3 m-cu ciąży i jestem ubezpieczona w KRUS, mąż prowadzi od osmiu lat DG i nie otrzymał żadnego świadczenia za urodzenie poprzedniej naszej dwójki dzieci. Teraz się zbuntował. Nalega abym przeniosła się do ZUS, bądź jako współpracyjąca w jego działalności badź założyła własną działalność. Nie należę do osób które chętnie na siebie ściagają kontrole, podejrzenia i sądy…Stresuje mnie taka perspektywa. Czy jesli zostanę na KRUSIE mąż bedzie mogł skorzystać z prawa do macieżyńskiego po moich 6 tyg.?(podobno tyle muszę wybrać ja jako mama). Ile zatem przysługuje mężowi macieżynskiego i czy warto mu podnieść sobie składki aby otrzymac wyższe macieżyńskie? I ostatnia sprawa czy może bywać w firmie na macieżyńskim? (zatrudnia dwie osoby).

 22. Pani Katarzyno, wielkie słowa uznania za Pani witrynę i za dzielenie się wiedzą, jak poruszać się w gąszczu przepisów.

  Mam pytanie: od kilku lat prowadzę DG, obecnie, tuż przed samym porodem, jestem już na zwolnieniu lekarskim. Właśnie otrzymałam pismo, że ostatnio miałam kontrolę ZUS, pracownik nie zastał mnie w domu i mam usprawiedliwić nieobecność. Usprawiedliwienie jest: tego dnia byłam, tj. 09.06… w ZUS w celu złożenia deklaracji rozliczeniowych za maj (ostatnie 2 dni na złożenie dokumentów, bo zapłata składek jest do 10-go dnia miesiąca). Mąż nie mógł złożyć tego za mnie, bo pracuje w innym mieście, innych członków rodziny, którzy by mnie mogli wyręczyć w wizycie w ZUS, nie mam. Dzwoniłam do jednej z Pań w ZUSie i powiedziałam, jak było, jednak ta stwierdziła, żebym nie podawała takiego wytłumaczenia, bo załatwianie spraw ZUSowkich to jak prowadzenie działalności w trakcie zwolnienia (czyli zasugerowała wyraźnie, że się nie powinno tego robić). Słysząc taką odpowiedź zdębiałam…Przecież tak czy siak, na deklaracjach jest mój podpis – czy samo chociażby złożenie podpisu na dokumentach ZUS nie jest równoznaczne z prowadzeniem DG? No ale przecież nikt inny za mnie tych deklaracji podpisać nie może! Tak samo, jak ich złożyć w ZUSie w terminach wymaganych przepisami… Proszę uprzejmie o komentarz.
  Kłaniam się
  Elżbieta

 23. Dzień dobry Pani Katarzyno,

  od kilku lat prowadzę DG (nie zatrudniam pracowników), od pół roku jednocześnie pracuję na pół etatu. Obecnie jestem w ciąży i na L4 w firmie mnie zatrudniającej. Liczyłam się z tym, że konieczne może być zwolnienie z powodu wcześniejszych komplikacji zdrowotnych – ustaliłam więc wcześniej notarialnie męża jako pełnomocnika do prowadzenia wszelkich spraw związanych z prowadzoną działalnością gosp. (wystawianie faktur, negocjacje z kontrahentami itp.) Czy takie postępowania ZUS może zakwestionować? Z góry dziękuję za informację

 24. Witam, czy będąc na chorobowym można wystawić korektę faktury, którą się nieprawidłowo wypełniło również będąc na chorobowym? Czy można wydać jakieś oficjalne oświadczenie, że po zakończeniu przebywania na chorobowym dokona się korekty (jeśli korekta na chorobowym jest niedopuszczalna).
  Pozdrawiam

 25. Witam,
  czy będąc na zwolnieniu lekarskim, moje obowiązki może przejąć inny przedsiębiorca na podstawie umowy zlecenie? Czy w takiej sytuacji mogę wystawić mojemu zleceniodawcy fakturę nawet będąc wciąż na zwolnieniu? Płacę wtedy pełny ZUS, czy pomniejszony?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 26. Witam
  w maju 2014 uległam wypakowi,od mies.pażdziernka pobieram świadczenie rehabilitacyjne.Prowadzę DG czy będąc na tym świadeczeniu moja mama może pomagać nieodpłatnie mi i nadmieniam,że ma pełnomocnictwo.
  Zatrudniam na 1/8pracownika .

 27. Sposób na obejście banalny – zawieszasz swoją działalność otwierasz identyczną na pracującego ojca matkę. Sama idziesz na chorobowe, a działalność się kręci i zarabia. Nikt Ci nie udowodni kto wykonywał pracę. 🙂

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Podobny wpis
porada prawna
Nowość – porada prawna w formie wideokonsultacji
Skontaktuj się z nami