Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Zasiłek chorobowy a prowadzenie działalności gospodarczej, to jeden z najczęściej wpisywanych tematów w wyszukiwarki, przez przyszłe mamy. Dlaczego cieszy się taką popularnością? Już wyjaśniam.

Mówi się, że ciąża to nie choroba, a jednocześnie w Polce większość kobiet w ciąży idzie na zwolnienie lekarskie najszybciej jak się da. Często  robią to na pierwszej wizycie u lekarza. No bo skoro zasiłek chorobowy w ciąży się należy…

Zasiłek chorobowy a prowadzenie działalności gospodarczej

Ostatnio na jednym z portali społecznościowych znalazłam taki oto problem:

Prowadzę DG i jestem na etacie. W zeszłym roku bylam na chorobowym z powodu ciąży, ale firma działała - pracownik wykonywał prace, wystawiał i podpisywał faktury .
Zus po kontroli stwierdził, że prowadziłam działalność i chorobowe mi sie nie należy.

Zatem kto ma rację? ZUS czy osoba prowadząca działalność pozarolniczą?

Wszystko tak naprawdę zależy od ustaleń kontroli. Warto jednak zaznaczyć, że w jednym ze swoich wyroków Sąd Najwyższy stwierdził:

Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności  do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o  świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. 

Wyrok Sądu Najwyższego  z dnia 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/0)

Jaka aktywność przedsiębiorcy jest zabroniona?

Z powyższego wyroku dowiadujemy się dokładnie tylko tyle, że jeżeli prowadzisz działalność jednoosobową samodzielnie, zachorowałaś/zachorowałeś i pobierasz zasiłek chorobowy to w czasie pobierania zasiłku nie wolno Ci tej działalności prowadzić!

I teraz słowo klucz: SAMODZIELNIE.

Tak naprawdę Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza może być bardzo dużą i prężną firmą, której choroba szefa w żaden sposób nie może zastopować.

Ty, jako jej szefowa lub szef nie możesz w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywać żadnych obowiązków bezpośrednio związanych z jej prowadzeniem.

Zatem nie wolno Ci sprzedawać i kupować towaru, prowadzić szkoleń itp, a przede wszystkim wystawiać faktur VAT. To właśnie najczęściej neguje ZUS odmawiając prawa do zasiłku chorobowego).

Co innego gdy Twoja firma zatrudnia pracowników (na umowę o pracę lub umowę zlecenia). Wówczas to pracownicy, w ramach swoich stanowisk i uprawnień prowadzą firmę ( i działalność gospodarczą) za Ciebie. Ty możesz spokojnie chorować na zwolnieniu lekarskim.

W takim przypadku ZUS nie ma prawa odmówić wypłaty zasiłku lub zażądać jego zwrotu.

Warto jednak dodać, że aby móc pobierać zasiłek chorobowy przy sprawnie działającej firmie bez problemu , pewnych czynności należy w niej dokonać jeszcze zanim się przejdzie na to świadczenie.

Dlatego też warto sięgnąć po e-book dedykowany specjalnie kobietom prowadzącym własne firmy:

ebook-1
Ciąża, dziecko i własna firma

Jak prowadzić biznes w ciąży i na macierzyńskim bez kłopotów z ZUS

A poniżej kilka artykułów, które przygotowałam na tym blogu dla przyszłych mam.

Każda przyszła mama prowadząca własną firmę powinna je przeczytać. Miłej lektury:

Jestem w ciąży, nie mam ubezpieczenia. Czy mogę założyć działalność gospodarczą?

Fikcyjna firma i zasiłek macierzyński

Zasiłek chorobowy i macierzyński – kwestia składek

Za co ZUS odbiera prawo do zasiłku?

Prawo dla mam – Ciąża na urlopie wychowawczym

Kontrola ZUS w ciąży

Zapisz się na temidowy newsletter

Odbierz prezent i bądź na bieżąco!

Włącz się do dyskusji

Więc można wtedy wystawić komuś z rodziny umowę o dzieło (aby firma przynosiła dochody, miła płynność finansową) i pracować samemu? Oczywiście tamta osoba miałaby swoją pracę, na etat i nie miałaby nic przeciw, aby tak „załatwić” sprawę. Można w ten sposób „obejść” ten przepis?

Witam,
Oczywiście sposób zaproponowany to łamanie przepisów prawa. Osobie na zwolnieniu lekarskim, pobierającej zasiłek chorobowy pracować nie wolno – ZUS w przypadku kontroli zasiłek odbierze.
Ponadto rodzaj umowy zawieranej z osobą pracującą „niejako na zastępstwo” jest zależny od specyfiki wykonywanej pracy.
Nie można zawrzeć umowy o dzieło na samo wypisywanie FV.
Pozdrawiam.

Przyznam szczerze, że nie bardzo wiem, co przy zasiłku chorobowym należałoby „obchodzić”. Wystarczy działać zgodnie z prawem, nic nie trzeba „obchodzić”.
Pozdrawiam

Rnlp nie można wystawić umowy komuś z rodziny, bo zus może to podciągnąc pod współpracę przy DG i trzeba będzie odprowadzać pełen zus za ten czas pracy.
W moim przypadku, który Pani Kasia tutaj opisała ZUS stwierdził, że prowadziłam działalność bedąc na chorobowym mimo faktu zatrudnienia pracowników na umowę o pracę i to rok wcześniej niż przejście na chorobowe z powodu ciąży. Właśnie dostałam odpowiedź na zastrzeżenia do protokołu kontroli i czekam na decyzję, aby złożyć sprawę do sądu.

Witam Pani Doroto – jak rozumiem będzie Pani pisała odwołanie do sądu – proszę więc w miarę możliwści podzielić się informacjami – co słychać w Pani sprrawie.
Pozdrawiam serdecznie.

Oczywiście, że się podzielę informacjami, bo również uważam, że trzeba walczyć. Z resztą wiem, że jestem na wygranej pozycji i już. Liczę też na wsparcie.
Pozdrawiam.
P.S. Jeśli Pani che mogę wysłać na maila skany dokumentów, aby mogła Pani przeanalizować sprawę

Pani Doroto a co w przypadku jeśli przebywam na zwolnieniu z etatu , prowadzę działalność ale podczas zwolnienia lekarskiego mam podpisaną umowę z inną firmą która świadczy za mnie moje usługi?

Pani Kasiu, trudno powiedzieć. Według mnie i wyroków Sądu Najwyższego, które Pani Kasia mi przedstawiła na innym forum to działalnośc może być prowadzona podczas naszego chorobowego, jeśli jest ktoś kto wykonuje te czynności za nas, my nawet możemy wystawiać i podpisywać dokumenty finansowe potrzebne do funkcjonowania firmy. Ale na ten temat najlepiej wypowie się jakis prawnik> Pozdrawiam.
P.S. Polemika z ZUs-em trwa nadal.

Ja mam ciekawszą sytuację. Do końca sierpnia byłam zatrudniona na etacie oraz prowadziłam DG jednoosobowo. W związku z tym płaciłam tylko składę zdrowotną. Trzy dni przez wygaśnięciem umowy wstępnej zachorowałam i mam L4 do końca września. Po wygaśnieciu umowy wstępnej pracodawca nie przedłużył jej na kolejny okres. Co mam teraz zrobić? Czy muszę zawiesić działalność, czy będąc na L4 wystarczy że jej nie będę prowadziła. Czy mogę meża zarejestrować jako osobę współpracujacą aby tę działalność prowadziła. Mąż jest na bezrobociu bez prawa do zasiłu. Czy po dopisaniu do DG będzie płacił całą składkę czy tylko zdrowotne. Dzięki za odpowiedź, sprawa polna.

Witam,

jak zwykle na blogu Pani Kasi znajduję interesujące mnie „przedsiębiorczą kobietę” 😉 zagadnienia…
Mam nadzieję po raz drugi skorzystać z Jej mądrości i profesjonalizmu.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem w ciąży. Nosiłam się z zamiarem inwestycji jednak, chcąc nie chcąc, lekarz skierował mnie na zwolnienie z powodu zagrożenia ciąży. Chciałabym dokonać zamierzonego wcześniej zakupu, tylko teraz na zwolnieniu nie wiem czy mam do tego prawo.
Proszę o radę.

Witam. Prowadzę działalność jednoosobową i jednocześnie jestem zatrudniony na 1/2 etatu w innej firmie.W grudniu 2011r uległem wypadkowi (SKRĘCENIE KOLANA) i dostałem L4 z tytułu obydwóch zatrudnień do końca 2011 roku.Natomiast podczas wizyty 30.12.2011 roku,lekarz wystawił mi zwolnienie tylko do pracodawcy do dn.15.01.2012r,gdyż uznał że wykonywana przeze mnie praca na DG(praca siedząca) nie będzie przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia mojego kolana.Zaznacze,że praca z tytułu zatrudnienia jest pracą fizyczną związaną ze sportem.Moje pytanie brzmi czy mogę być na L4 z tytułu zatrudnienia i jednocześnie wykonywać pracę w w swojej DG?Z tego co się dowiedziałem to jest niezgodne z prawem i czy będę miał z tego tytułu jakieś nieprzyjemności.

Witam!

Jestem ciekawa co słychac w sprawie Pani Doroty. Czy udało się wygrać walkę z zus-em?
Ja rónież pracuję na etacie oraz prowadzę jednoosobwą działalnośc gospodarczą, mam też pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę zlecenie. Z tytułu prowadzonej działalnosci gospodarczej opłacam jedynie składkę zdrowotną. Jestem w 7 m-cu ciąży i lekarz wysyła mnie na zwolenie. Zastanawiam się czy idąc na zwolnienie (etat) powinnam poprosić lekarza o drugie zwolnienie dot. mojej działąlności skoro nie będzie mi przysługiwał zasiłek chorobowy z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej a jedynie z etatu. Czy wystarczy zlożenie oświadczenia, że nie prowadzę działalności podczas zwolnienia? Działalność podczas mojej choroby będzie prowadził mój pracownik.
Pozdrawiam!

Witam
Wracając do tematu, chciałbym prosić o poradę. Czy jeśli Żona po założeniu firmy pójdzie na chorobowe i będzie pobierać zasiłek z ZUS, to czy jako mąż będę mógł wystawiać w jej imieniu faktury i świadczyć usługi ? Oczywiście będę zgłoszony przez Żonę w ZUS, bo rozumiem, że inaczej się nie da ?
Proszę o komentarz.
Pozdrawiam
Czy świadczenia Żony są zagrożone z tego tytułu?

Witam,
mam pytanie czy będąc na etacie mogę być os. współpracującą w firmie męża? I czy w razie ciaży, l4 i macierzynskiego jak to będzie wyglądać? Z jakiego wynagrodzenia dostanę zasiłek od zus na l4? i na macierzynskim czy dostanę zasiłek jeden np. z tyt ubezpieczenia na etacie, czy z firmy męż czy z obu? Będę wdzięczna za odpowiedź.
pozdrawiam

Witam,

w kwestii powyższego problemu chciałam zapytać o swój przypadek – prowadzę DG jako jedyne źródło zatrudnienia, świadcząc usługi finansowe na zasadzie umowy o współpracy z dużą spółką. Wynagrodzenie, określone w umowie, składa się z ryczałtu i części prowizyjnej naliczanej za miesiąc poprzedni. Jestem w zaawansowanej ciąży i lekarz zaleca mi pójście na zwolnienie tuz przed porodem, zaczęłam się jednak obawiać, czy ZUS wypłaci mi zasiłek, jeśli w trakcie trwania zwolnienia wystawię fakturę z tytułu prowizji za miesiąc poprzedzający okres zwolnienia? Dzwoniłam do ZUS, ale niestety panie nie bardzo rozumiały, o czym mówię…

W artykule jest wyraźnie napisane, że w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim i pobieraniu zasiłku chorobowego żadnych faktur, obojętnie jakiego okresu dotyczą.
Pozdrawiam,

te dwa cytaty zaprzeczają sobie nawzajem:

1.”każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. ”

2.”Co innego gdy Twoja firma zatrudnia pracowników (na umowę o pracę lub umowę zlecenia).
Wówczas to pracownicy, w ramach swoich stanowisk i uprawnień prowadzą firmę ( i działalność gospodarczą) za Ciebie, zatem Ty możesz spokojnie chorować na zwolnieniu lekarskim.

W takim przypadku ZUS nie ma prawa odmówić wypłaty zasiłku lub zażądać jego zwrotu.”

Nie, nie zaprzeczają sobie. W czasie choroby przedsiębiorca nie może pracować, co nie oznacza, że przedsiębiorstwo z tego powodu nie ma być prowadzone. Jeżeli szewc prowadzi swój zakład sam to na czas choroby musi go zamknąć, jeżeli zatrudnia pracownika – to tylko on będzie naprawiał buty.
Pozdrawiam,

Pani Katarzyno,

Czy można zatrudnić matkę lub brata (a jak ze szwagierką?) na podstawie umowy zlecenie w trakcie pobierania zasiłku chorobowego? Czy wiąże się to z ryzykiem zakwalifikowania ich jako osoby współpracujące i naliczeniem wysokiego ZUS?

Czy jeśli nastąpi zmiana odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej tj ze wspólnika spółki cywilnej na osobę prowadzącą działalność (bez żadnej przerwy, ten sam KOD PKD) i nie ma przerwy w opłacaniu składek to czy okres jako wspólnik s.c. również liczy się do podstawy wyliczania chorobowego? Czy wszystko liczy się od nowa?

Pani Kasiu, czy kobieta, która pracuje na etacie i teraz ma zwolnienie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem może w tym samym czasie zarejestrować DG? Czy to jest analogiczna sytuacja do tej, kiedy sama byłabym na zwolnieniu chorobowym? I wówczas nie mogę zakładać DG w czasie zwolnienia bo ZUS odbierze mi zasiłek. Dobrze myślę? Dziękuję z góry.

Witam

Mam podobny problem pobieram zasiłek rehabilitacyjny a równoczeście chce otworzyć działalnośc gospodarczą -sklep którą obecnie będzie prowadził mąż do końca października. W sklepie będą zatrudnieni pracownicy.Czy w takiej sytuacji musze zgłaszac do Zus o zaprzestanie pobierania zasiłku czy mogę dalej go pobierać

Witam serdecznie,
Poszukuję informacji nt. Przelewów za składkę zdrowotną na urlopie chorobowym na DG. Czy to prawda,że jest to również traktowane jako „prowadzenie firmy”? Czy zatem muszę dać upoważnienie notarialne mężowi na korzystanie z mojego konta firmowego i przelewy? Z góry dziekuję za odpowiedz

Wtam,
ja też mam pytanie a propo zasiłku macieżyńskiego. Jestem w 3 m-cu ciąży i jestem ubezpieczona w KRUS, mąż prowadzi od osmiu lat DG i nie otrzymał żadnego świadczenia za urodzenie poprzedniej naszej dwójki dzieci. Teraz się zbuntował. Nalega abym przeniosła się do ZUS, bądź jako współpracyjąca w jego działalności badź założyła własną działalność. Nie należę do osób które chętnie na siebie ściagają kontrole, podejrzenia i sądy…Stresuje mnie taka perspektywa. Czy jesli zostanę na KRUSIE mąż bedzie mogł skorzystać z prawa do macieżyńskiego po moich 6 tyg.?(podobno tyle muszę wybrać ja jako mama). Ile zatem przysługuje mężowi macieżynskiego i czy warto mu podnieść sobie składki aby otrzymac wyższe macieżyńskie? I ostatnia sprawa czy może bywać w firmie na macieżyńskim? (zatrudnia dwie osoby).

Pani Katarzyno, wielkie słowa uznania za Pani witrynę i za dzielenie się wiedzą, jak poruszać się w gąszczu przepisów.

Mam pytanie: od kilku lat prowadzę DG, obecnie, tuż przed samym porodem, jestem już na zwolnieniu lekarskim. Właśnie otrzymałam pismo, że ostatnio miałam kontrolę ZUS, pracownik nie zastał mnie w domu i mam usprawiedliwić nieobecność. Usprawiedliwienie jest: tego dnia byłam, tj. 09.06… w ZUS w celu złożenia deklaracji rozliczeniowych za maj (ostatnie 2 dni na złożenie dokumentów, bo zapłata składek jest do 10-go dnia miesiąca). Mąż nie mógł złożyć tego za mnie, bo pracuje w innym mieście, innych członków rodziny, którzy by mnie mogli wyręczyć w wizycie w ZUS, nie mam. Dzwoniłam do jednej z Pań w ZUSie i powiedziałam, jak było, jednak ta stwierdziła, żebym nie podawała takiego wytłumaczenia, bo załatwianie spraw ZUSowkich to jak prowadzenie działalności w trakcie zwolnienia (czyli zasugerowała wyraźnie, że się nie powinno tego robić). Słysząc taką odpowiedź zdębiałam…Przecież tak czy siak, na deklaracjach jest mój podpis – czy samo chociażby złożenie podpisu na dokumentach ZUS nie jest równoznaczne z prowadzeniem DG? No ale przecież nikt inny za mnie tych deklaracji podpisać nie może! Tak samo, jak ich złożyć w ZUSie w terminach wymaganych przepisami… Proszę uprzejmie o komentarz.
Kłaniam się
Elżbieta

Dzień dobry Pani Katarzyno,

od kilku lat prowadzę DG (nie zatrudniam pracowników), od pół roku jednocześnie pracuję na pół etatu. Obecnie jestem w ciąży i na L4 w firmie mnie zatrudniającej. Liczyłam się z tym, że konieczne może być zwolnienie z powodu wcześniejszych komplikacji zdrowotnych – ustaliłam więc wcześniej notarialnie męża jako pełnomocnika do prowadzenia wszelkich spraw związanych z prowadzoną działalnością gosp. (wystawianie faktur, negocjacje z kontrahentami itp.) Czy takie postępowania ZUS może zakwestionować? Z góry dziękuję za informację

Witam, czy będąc na chorobowym można wystawić korektę faktury, którą się nieprawidłowo wypełniło również będąc na chorobowym? Czy można wydać jakieś oficjalne oświadczenie, że po zakończeniu przebywania na chorobowym dokona się korekty (jeśli korekta na chorobowym jest niedopuszczalna).
Pozdrawiam

Witam,
czy będąc na zwolnieniu lekarskim, moje obowiązki może przejąć inny przedsiębiorca na podstawie umowy zlecenie? Czy w takiej sytuacji mogę wystawić mojemu zleceniodawcy fakturę nawet będąc wciąż na zwolnieniu? Płacę wtedy pełny ZUS, czy pomniejszony?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam
w maju 2014 uległam wypakowi,od mies.pażdziernka pobieram świadczenie rehabilitacyjne.Prowadzę DG czy będąc na tym świadeczeniu moja mama może pomagać nieodpłatnie mi i nadmieniam,że ma pełnomocnictwo.
Zatrudniam na 1/8pracownika .

Sposób na obejście banalny – zawieszasz swoją działalność otwierasz identyczną na pracującego ojca matkę. Sama idziesz na chorobowe, a działalność się kręci i zarabia. Nikt Ci nie udowodni kto wykonywał pracę. 🙂

Dzień dobry,
jestem na zwolnieniu lekarskim od 29 czerwca. w międzyczasie napisałam książki dla dzieci i chcę je wydać. 4.01.2021 Zawarłam umowę o dzieło z ilustratorką. Czy ZUS może mi cofnąć wypłatę zasiłku?
pozdrawiam

Witam serdecznie. Przeczytałam większość pani artykułów ale wciąż jestem zagubiona. Wyszłam za mąż , ze wględu na późny wiek mojego męża od razu mamy w planach starać się o dziecko. Chcę otworzyć działalność, (niezbyt czasochłonną) którą później planuje prowadzić po ciąży, ale wolałabym nie rezygnować z zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego. Mam opcję również zatrudnić się u szwagra w jego firmie normalnie, nie fikcyjnie (ze względu na późniejsze zasiłki). Czy można być zatrudnionym i otworzyć działalność? A w przypadku ciąży, na podstawie czego wyliczy mi ZUS macierzyński? Nie chciałabym rezygnować z próby prowadzenia działalności (a nie mogę założyć jej na męża), a obawiam się, że nie rozumiem na podstawie czego będzie ZUS wyliczony w przypadku tylko prowadzenia działalności, która na początku może się nie kręcić. Czy mogę pracować, oraz otworzyć działalność i w razie ciąży przejść na macierzyński w ramach umowy o prace?

A jak to jest z SM w trakcie macierzyńskiego? Czy można wtedy publikować treści niezwiązane z firmą, tylko takie bardziej lifestylowe?

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279