Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Fikcyjna firma

„Sensacyjny” artykuł na ten temat opublikowała dzisiaj Wyborcza.

Co w nim czytamy?

Tysiące matek bez pracy dzięki pomocy pomysłowych pośredników dostają od państwa 6,6 tys. zł miesięcznie zasiłku macierzyńskiego. Proceder się nasila, każdego dnia składane są nowe wnioski.

Zastanawiam się jak kobieta bez pracy (i bez ubezpieczenia chorobowego) może dostać zasiłek macierzyński? Bo nie może. To jasne.
Na tym blogu wielokrotnie przestrzegałam i pisałam o tym, że założenie fikcyjnej działalności w przypadku weryfikacji przez ZUS wysokiego zasiłku czy to chorobowego, czy też macierzyńskiego nie da, bo ZUS odmówi wypłaty świadczenia.
Przeczytaj choćby te wpisy:
 
Ubezpieczenie społeczne tylko po faktycznym rozpoczęciu działalności gospodarczej,
Działalność gospodarcza, ciąża i wysokość zasiłku macierzyńskiego
 
 
Prawda jest taka, że przepisy nie zabraniają zakładania firmy prowadzenia działalności gospodarczej kobietom w ciąży.  Samo jednak założenie działalności i opłacenie jednej składki na ubezpieczenie społeczne nie oznacza prowadzenia tej działalności.
Do założenia firmy nie potrzeba pośredników, można to zrobić samemu, w jeden dzień, również przez internet.
Zatem – jeżeli jesteś w ciąży, planujesz założenie firmy i rzeczywiście chcesz ją prowadzić, jeżeli zgodnie z przepisami nabędziesz prawo do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego to ZUS musi świadczenie wypłacić. Jeżeli firma jest fikcyjna ZUS świadczeń nie wypłaci.
 
 
Jeżeli jeszcze ktoś nie czytał tego co napisano w Wyborczej, artykuł znajdzie tutaj.
 

A jeżeli chcesz mieć pewność, że prowadzisz firmę poprawnie sięgnij po e-book:

ebook-v2@2x
Ciąża, dziecko i własna firma

Jak prowadzić biznes w ciąży i na macierzyńskim bez kłopotów z ZUS

Zapisz się na temidowy newsletter

Odbierz prezent i bądź na bieżąco!

Włącz się do dyskusji

Urzędnicy z definicji będą niekompetentni. Tutaj problemem jest istota działania tego systemu. Zastąpienie niekompetentnych osób kompetentnymi nie spowoduje, że system będzie działał sprawnie; vide Amber Gold, tam na pewno każdy pracownik był „kompetentny”.

A wystarczy założyć działalność gospodarczą, niefikcyjną, wystawić jedną fakturę i zadeklarować maksymalne składki. Nikt tego nie może zakwestionować, co zostało potwierdzone w orzeczeniu NSA, który stwierdził, że przepisy o zasiłkach nie znają pojęcia obchodzenia prawa i kwestii zasad współżycia społecznego, a jeśli ustawodawca chce uszczelnić system zasiłkowy, powinien zmienić przepisy.

Ale ustawodawca nie zmieni przepisów bo nie może różnicować ich w zależności od tego czy ktoś zakłada firmę w ciąży, czy też nie.
Cóż – Wyborcza dzisiaj podała „przepis” jak uzyskać zasiłek (no prawie).
Pawle – nie każdy przypadek jest taki prosty jak opisałeś.

Ależ @Pawle, po cóż wystawiać fakturę? Kto mieczem wojuje, od miecza ginie. Skoro – jak trzeba tępić „nierejestrowane DG”, to uznaje się, że prowadzeniem DG jest już samo poszukiwanie zleceń, a nie tylko ich realizacja, to i do prowadzenia rzeczywistej DG wcale nie trzeba nic działać. Wystarczy się ogłosić gdzieś w internecie albo w ogłoszeniach drobnych 😉

@ Katarzyna

To prawda, że nie każdy przypadek jest prostu, ale w sytuacji rzeczywistej działalności gospodarczej, nie da się zakwestionować wysokości składki, nawet jeśli jest oczywiste, że założenie działalności tylko temu ma służyć. Podobnie z podniesieniem sobie zadeklarowanej składki już w ramach prowadzonej działalności.

@ Lech
Zgadzam się, że nie musi być faktury, ale dużo łatwiej przekonać urzędnika, że się prowadziło działalność, jak się wystawiło fakturę 🙂

Taki większy zasiłek może uzyskać każdy prowadzący działalność gospodarczą zwiększając sobie odpowiedni wcześniej składkę. Tylko czy mu się to opłaci? Musi dobrze „zaplanować” chorobę, bo ZUS go wezwie na weryfikację do lekarza tak czy inaczej. Kobiet w ciąży boją się wzywać, bo by ich ci sami dziennikarze zjedli.

Jeżeli prawo na to pozwala to nie dziwię się przyszłym matkom, że korzystają z takiej możliwości. W sumie 6 tyś miesięcznie przez kilka miesięcy to niezłe pieniądze a dziecko i życie przecież kosztuje.

witam
prowadze dzialalnosc godpodarcza i jest to handel obwozny,sprzedaje towar po roznych placach w roznych miejscowosciach.Jestem na ryczalcie,wiec moje pytanie jest czy w razie kontroli zus rachunki uproszczone beda odpowiednim dowodem prowadzenia dzialalnosci,bo nie bedac vatowcem nie wystawiam ani nie odbieram przy zakupach faktur vat.firma prowadzona oczywicie legalnie ,nie zadna sciema
pzdr.

Witam, czy wiadomo może coś o zmianach w kwestii wysokich zasiłków macierzyńskich dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą? Próbuję znaleźć informacje, od kiedy miałyby wejść zmiany, ale spotkałam się tylko z datą 1 stycznia 2014 r. Czy wiadomo konkretnie, na czym polegałyby te zmiany i jakie jest prawdopodobieństwo, że ustawa przejdzie…? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,studiuję dziennie i jestem w 8 miesiącu ciąży.Nigdy nie prowadziłam dzialalności gospodarczej.Przeczytałam wszystkie Pani artykuły. Moja księgowa namawia mnie by założyć działalność. Termin porodu mam na 24 grudzień – 4 styczeń. Nie będzie to fikcyjna dzialalność ponieważ , po porodzie chcę zatrudnić kogoś na umowę zlecenie do sprzedaży na allegro. Czy prawo do maksymalnego zasiłku nabywa się po pełnym miesiącu opłacania składek?Czy jeśli zarejestruję firmę 1 grudnia, wykażę przychody i koszty, urodzę powiedzmy 20 grudnia, to zapłacę składkę tylko za 20 dni grudni, i tym samym nabędę prawo do maksymalnego zasiłku? Czy jeśli ZUS wezwie mnie na kontrolę i oskarży o wyłudzenie, jedyną konsekwencją jeśli się nie wybronię, będzie brak możliwości otrzymywania zasiłku, czy istnieją też inne?
Dziękuję za odpowiedź

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279