fikcyjna firmaFikcyjna firma

„Sensacyjny” artykuł na ten temat opublikowała dzisiaj Wyborcza.

Co w nim czytamy?

Tysiące matek bez pracy dzięki pomocy pomysłowych pośredników dostają od państwa 6,6 tys. zł miesięcznie zasiłku macierzyńskiego. Proceder się nasila, każdego dnia składane są nowe wnioski.

Zastanawiam się jak kobieta bez pracy (i bez ubezpieczenia chorobowego) może dostać zasiłek macierzyński? Bo nie może. To jasne.
Na tym blogu wielokrotnie przestrzegałam i pisałam o tym, że założenie fikcyjnej działalności w przypadku weryfikacji przez ZUS wysokiego zasiłku czy to chorobowego, czy też macierzyńskiego nie da, bo ZUS odmówi wypłaty świadczenia.
Przeczytaj choćby te wpisy:
Prawda jest taka, że przepisy nie zabraniają zakładania firmy prowadzenia działalności gospodarczej kobietom w ciąży.  Samo jednak założenie działalności i opłacenie jednej składki na ubezpieczenie społeczne nie oznacza prowadzenia tej działalności.
Do założenia firmy nie potrzeba pośredników, można to zrobić samemu, w jeden dzień, również przez internet.
Zatem – jeżeli jesteś w ciąży, planujesz założenie firmy i rzeczywiście chcesz ją prowadzić, jeżeli zgodnie z przepisami nabędziesz prawo do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego to ZUS musi świadczenie wypłacić. Jeżeli firma jest fikcyjna ZUS świadczeń nie wypłaci.
Jeżeli jeszcze ktoś nie czytał tego co napisano w Wyborczej, artykuł znajdzie tutaj.

20 thoughts on “Fikcyjna firma i zasiłek macierzyński”

 1. Lech napisał(a):

  Zajęli się piramidą w Amberze, to może i piramidą w ZUS się zajmą – taki jestem naiwny 😉
  Lech ostatnio napisałCzeski weksel

 2. Katarzyna napisał(a):

  Mogliby zacząć od niekompetentnych urzędników…

 3. Lech napisał(a):

  Urzędnicy z definicji będą niekompetentni. Tutaj problemem jest istota działania tego systemu. Zastąpienie niekompetentnych osób kompetentnymi nie spowoduje, że system będzie działał sprawnie; vide Amber Gold, tam na pewno każdy pracownik był „kompetentny”.
  Lech ostatnio napisałCzeski weksel

 4. A wystarczy założyć działalność gospodarczą, niefikcyjną, wystawić jedną fakturę i zadeklarować maksymalne składki. Nikt tego nie może zakwestionować, co zostało potwierdzone w orzeczeniu NSA, który stwierdził, że przepisy o zasiłkach nie znają pojęcia obchodzenia prawa i kwestii zasad współżycia społecznego, a jeśli ustawodawca chce uszczelnić system zasiłkowy, powinien zmienić przepisy.

 5. Katarzyna napisał(a):

  Ale ustawodawca nie zmieni przepisów bo nie może różnicować ich w zależności od tego czy ktoś zakłada firmę w ciąży, czy też nie.
  Cóż – Wyborcza dzisiaj podała „przepis” jak uzyskać zasiłek (no prawie).
  Pawle – nie każdy przypadek jest taki prosty jak opisałeś.

 6. Lech napisał(a):

  Ależ @Pawle, po cóż wystawiać fakturę? Kto mieczem wojuje, od miecza ginie. Skoro – jak trzeba tępić „nierejestrowane DG”, to uznaje się, że prowadzeniem DG jest już samo poszukiwanie zleceń, a nie tylko ich realizacja, to i do prowadzenia rzeczywistej DG wcale nie trzeba nic działać. Wystarczy się ogłosić gdzieś w internecie albo w ogłoszeniach drobnych 😉
  Lech ostatnio napisałCzeski weksel

 7. @ Katarzyna

  To prawda, że nie każdy przypadek jest prostu, ale w sytuacji rzeczywistej działalności gospodarczej, nie da się zakwestionować wysokości składki, nawet jeśli jest oczywiste, że założenie działalności tylko temu ma służyć. Podobnie z podniesieniem sobie zadeklarowanej składki już w ramach prowadzonej działalności.

  @ Lech
  Zgadzam się, że nie musi być faktury, ale dużo łatwiej przekonać urzędnika, że się prowadziło działalność, jak się wystawiło fakturę 🙂
  Paweł Judek | blog o prawie transportowym ostatnio napisałBaza międzynarodowego orzecznictwa z zakresu Konwencji CMR

 8. Katarzyna napisał(a):

  @Paweł – dlatego „lubię” takie artykuły wyborczej jak ten.

 9. @ Katarzyna

  Zakładam, że drużyna web.lex zdecydowanie podniesie ogólny poziom publikacji prawnych w GW 🙂

 10. @Paweł: Skoro mowa o dzisiejszej Wyborczej: http://rejestracjaspolkizoo.pl/2012/08/22/jak-odpowiadaja-wlasciciele-spolki/ 🙂

  Drużyna web.lex może i by pomogła, ale nie wiadomo czemu (a może wiadomo?) redaktor woli zapytać znanego karnistę o problem związany z prawem spółek, zamiast mniej znanego cywilistę (vide mnie 😉
  Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. ostatnio napisałJak odpowiadają właściciele spółki?

 11. Katarzyna napisał(a):

  @ Błażej – bo dziennikarz ma swoich ulubionych „prawników” i myśli, że znają się na wszystkim 🙂

 12. Cezary napisał(a):

  Taki większy zasiłek może uzyskać każdy prowadzący działalność gospodarczą zwiększając sobie odpowiedni wcześniej składkę. Tylko czy mu się to opłaci? Musi dobrze „zaplanować” chorobę, bo ZUS go wezwie na weryfikację do lekarza tak czy inaczej. Kobiet w ciąży boją się wzywać, bo by ich ci sami dziennikarze zjedli.
  Cezary ostatnio napisałNiezwykła promocja – Fotel Ergomax FLEXI za 599 z 5. letnią gwarancją!

 13. Joanna napisał(a):

  Jeżeli prawo na to pozwala to nie dziwię się przyszłym matkom, że korzystają z takiej możliwości. W sumie 6 tyś miesięcznie przez kilka miesięcy to niezłe pieniądze a dziecko i życie przecież kosztuje.
  Joanna ostatnio napisałWybór westa

 14. Agata napisał(a):

  Pani Kasiu dopiero jestem na 3cim roku prawa ale Pani jest moim autorytetem.:)Brawo swietny blog , pozdrawiam:)

  1. Katarzyna napisał(a):

   Dziękuję, bardzo mi miło 🙂
   Pozdrawiam.

 15. eliza napisał(a):

  witam
  prowadze dzialalnosc godpodarcza i jest to handel obwozny,sprzedaje towar po roznych placach w roznych miejscowosciach.Jestem na ryczalcie,wiec moje pytanie jest czy w razie kontroli zus rachunki uproszczone beda odpowiednim dowodem prowadzenia dzialalnosci,bo nie bedac vatowcem nie wystawiam ani nie odbieram przy zakupach faktur vat.firma prowadzona oczywicie legalnie ,nie zadna sciema
  pzdr.

 16. ania napisał(a):

  Witam, czy wiadomo może coś o zmianach w kwestii wysokich zasiłków macierzyńskich dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą? Próbuję znaleźć informacje, od kiedy miałyby wejść zmiany, ale spotkałam się tylko z datą 1 stycznia 2014 r. Czy wiadomo konkretnie, na czym polegałyby te zmiany i jakie jest prawdopodobieństwo, że ustawa przejdzie…? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Katarzyna napisał(a):

   Ja nie wiem.
   Pozdrawiam.

 17. Urszula napisał(a):

  Witam,studiuję dziennie i jestem w 8 miesiącu ciąży.Nigdy nie prowadziłam dzialalności gospodarczej.Przeczytałam wszystkie Pani artykuły. Moja księgowa namawia mnie by założyć działalność. Termin porodu mam na 24 grudzień – 4 styczeń. Nie będzie to fikcyjna dzialalność ponieważ , po porodzie chcę zatrudnić kogoś na umowę zlecenie do sprzedaży na allegro. Czy prawo do maksymalnego zasiłku nabywa się po pełnym miesiącu opłacania składek?Czy jeśli zarejestruję firmę 1 grudnia, wykażę przychody i koszty, urodzę powiedzmy 20 grudnia, to zapłacę składkę tylko za 20 dni grudni, i tym samym nabędę prawo do maksymalnego zasiłku? Czy jeśli ZUS wezwie mnie na kontrolę i oskarży o wyłudzenie, jedyną konsekwencją jeśli się nie wybronię, będzie brak możliwości otrzymywania zasiłku, czy istnieją też inne?
  Dziękuję za odpowiedź

  1. Katarzyna napisał(a):

   Witam,
   Porady prawne są odpłatne. Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce kontakt.
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!