Temat działalności gospodarczej, ciąży i wysokiego zasiłku jest ostatnio zdecydowanie bardzo modny.

Jest to efekt uchwały  siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia br.

ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Po publikacji w biuletynie na stronie internetowej mojej kancelarii odebrałam sporo telefonów  z całej Polski od przyszłych mam żywo zainteresowanych tym tematem. Kobiety chcą wiedzieć co należy zrobić, aby otrzymywać kilkutysięczny zasiłek macierzyński.

Postanowiłam więc jeszcze raz wszystko wyjaśnić.

Dziś sytuacje najprostsze:

1. pracownica (nawiązany stosunek pracy) zamierza założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jednocześnie kobieta jest w ciąży.

2. kobieta w ciąży pracuje na etacie i jednocześnie prowadzi swoją działalność gospodarczą.

W przypadku, gdy pracownik  jest zatrudniony na etacie z wynagrodzeniem wynoszącym przynajmniej 1317 zł, czyli z pensją minimalną rozpoczynając działalność gospodarczą jest zobowiązany do comiesięcznego opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. W 2010 r. wysokość składki wynosi  233,32 zł.

Pozostałe składki  są opłacane ze stosunku pracy.Odprowadza je za nas pracodawca – płatnik składek.


Co zatem ma zrobić kobieta w ciąży, aby otrzymać wysoki zasiłek macierzyński?

Kobieta otwierająca działalność musi zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego (jak również do pozostałych ubezpieczeń) deklarując składki liczone od najwyższej podstawy wynoszącej 250% przeciętnego wynagrodzenia (obecnie to ok. 8290,90 zł).

Aby otrzymać wysoki zasiłek macierzyński należy opłacić składkę za jeden pełny miesiąc. Czyli wystarczy jednorazowa składka od najwyższej podstawy.

Wiele kobiet  w dyskusjach, które rozgorzały na forach internetowych np. na portalu Goldenline zastanawiało się czy jeżeli rozpoczęło się działalność np. w połowie miesiąca iw tym czasie zgłosiło działalność do ZUS (formularz ZUS ZUA) to wystarczy opłacić składkę np. od 15 do 14 dnia następnego miesiąca.

Najbezpieczniej jest opłacić składkę, za cały, pełny miesiąc kalendarzowy. Jeżeli więc kobieta w ciąży chciałaby teraz założyć działalność gospodarczą, aby otrzymać wysoki zasiłek macierzyński musi opłacić składkę za wrzesień (do 10 października,przy czym można to uczynić wcześniej).


Co najważniejsze – w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego możemy prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury VAT (jest to zabronione w przypadku przebywania na zwolnieniu chorobowym).


Co należy zrobić, aby mieć prawo do zasiłku chorobowego podczas L4?


W tym przypadku kobietę w ciąży obowiązuje okres wyczekiwania wynoszący 90 dni.

A zatem jeżeli kobieta będzie otwierać działalność w ciąży zaawansowanej, możenie nabyć prawa do zasiłku chorobowego z tytułu prowadzonej działalności ,chyba że ma do niego prawo z innego tytułu – np. z tytułu zatrudnienia.

W przypadku zasiłku macierzyńskiego okresu karencji nie ma.

Oba zasiłki – chorobowy oraz macierzyński są obliczane od średniej składek liczonych z 12 miesięcy.

Co ważne –  niestety nie każda kobieta przedsiębiorca i jednocześnie pracownik nabędzie prawo„do wysokiego” zasiłku macierzyńskiego. O tym czy „biznesmamom” zatrudnionym także na etatach przysługuje wysoki zasiłek – w jednym z kolejnych wpisów.


Co zatem ma zrobić kobieta przedsiębiorca opłacająca dotąd np. najniższe składki? Czy ona też ma szansę na wyższe zasiłki?


Oczywiście, że tak. Należy zadeklarować do ZUSu opłacanie składek w wyższej wysokości. Wówczas zasiłek będzie wyliczony ze średniej z 12 miesięcy, w tym za okres ze składkami wyższymi. W ten sposób  zasiłek macierzyński zostanie podwyższony. Należy jednak skalkulować, czy przed porodem nie zapłacimy więcej, niż później otrzymamy jako zasiłek.
Można też zrobić to w inny sposób. Należy zawiesić płacenie składki na ubezpieczenie chorobowe na okres ponad 30 dni (tracimy ciągłość), a następnie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe od najwyższej podstawy (preferencyjny sposób oskładkowania)


a) przez 3 miesiące – jeżeli chcemy nabyć prawo do zasiłku chorobowego,
b) przez jeden miesiąc – aby nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego.Najlepsze rozwiązanie to albo płacenie składki chorobowej liczonej od razu od najwyższej podstawy lub zgłoszenie się do ubezpieczenia chorobowego z najwyższą podstawą na miesiąc przed porodem.
Ponieważ tak naprawdę nie przewidzimy dokładnie kiedy dziecko przyjdzie na świat polecam opłacenie najwyższej składki trochę wcześniej.


Należy pamiętać, że podczas urlopu macierzyńskiego młoda mama jest zobowiązana do odprowadzania do ZUS składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego (233,32 zł).


I jeszcze jedna ważna rzecz. Nie zakładajcie drogie Panie działalności gospodarczej  tylko po to aby uzyskać wysokie świadczenie.  ZUS prowadzi kontrole i sprawdza czy działalność nie jest fikcyjna i nie prowadzi do wyłudzenia świadczenia.

432 thoughts on “Działalność gospodarcza, ciąża i wysokość zasiłku macierzyńskiego”

 1. Anonymous pisze:

  Witam,
  zapoznałam się z kilkoma artykułami dotyczącymi powyższego tematu i muszę przyznać, że wciąż mam kilka wątpliwości i pytań, które nie zostały przezeń rozwiane. Mianowicie – rozumiem, że jeśli założę DG na krótko przed porodem (na miesiąc przed) i od razu podwyższę składki wymaganych świadczeń do maksimum, to wtedy mogę liczyć na najwyższy zasiłek macierzyński(ok. 5,700 przez 20 tygodni).To oznacza, że wysokość składek za ten jeden miesiąc prowadzenia DG wyniesie mnie ok. 3,000 zł?

 2. Anonymous pisze:

  Oraz kolejne pytania – Co, jeśli planuję rozpoczęcie działalności od 1 listopada, a termin porodu mam na 15 grudnia(liczę się z wcześniejszym rozwiązaniem). Czy wtedy muszę opłacić te składki za dwa miesiące (listopad i grudzień), jeśli poród nastąpi jednak w terminie?
  Pytanie nr 2 – jeśli będę pobierać ten najwyższy zasiłek przez te 20 tygodni, to z jakimi miesięcznymi kosztami muszę się liczyć z tytułu prowadzenia DG? (Chodzi mi o wysokość składek odprowadzanych już w trakcie urlopu macierzyńskiego – czy nadal wynoszą mnie one ok. 3,000, czyli z tych 5,700 zostaje mi ok. 2.700?) Bardzo proszę o wyjaśnienie tej kwestii, bo muszę przyznać, że nie bardzo się tu orientuję.
  Pytanie nr 3 – czy jeśli od momentu założenia firmy, będę wykazywać faktyczny przychód oraz będę wystawiać faktury, to czy ZUS ma prawo przy okazji kontroli odmówić mi wypłaty zasiłku?

  Dziękuję i pozdrawiam. Joanna

 3. Anonymous pisze:

  Witam,
  zapoznałam się z kilkoma artykułami dotyczącymi powyższego tematu i muszę przyznać, że wciąż mam kilka wątpliwości i pytań, które nie zostały przezeń rozwiane. Mianowicie – rozumiem, że jeśli założę DG na krótko przed porodem (na miesiąc przed) i od razu podwyższę składki wymaganych świadczeń do maksimum, to wtedy mogę liczyć na najwyższy zasiłek macierzyński(ok. 5,700 przez 20 tygodni).To oznacza, że wysokość składek za ten jeden miesiąc prowadzenia DG wyniesie mnie ok. 3,000 zł. Co, jeśli planuję rozpoczęcie działalności od 1 listopada, a termin porodu mam na 15 grudnia(liczę się z wcześniejszym rozwiązaniem). Czy wtedy muszę opłacić te składki za dwa miesiące (listopad i grudzień), jeśli poród nastąpi jednak w terminie?
  Pytanie nr 2 – jeśli będę pobierać ten najwyższy zasiłek przez te 20 tygodni, to z jakimi miesięcznymi kosztami muszę się liczyć z tytułu prowadzenia DG? (Chodzi mi o wysokość składek odprowadzanych już w trakcie urlopu macierzyńskiego – czy nadal wynoszą mnie one ok. 3,000, czyli z tych 5,700 zostaje mi ok. 2.700?) Bardzo proszę o wyjaśnienie tej kwestii, bo muszę przyznać, że nie bardzo się tu orientuję.
  Pytanie nr 3 – czy jeśli od momentu założenia firmy, będę wykazywać faktyczny przychód oraz będę wystawiać faktury, to czy ZUS ma prawo przy okazji kontroli odmówić mi wypłaty zasiłku?

 4. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  W przypadku założenia działalności 1 listopada płaci Pani pełną składkę za listopad oraz składkę za grudzień – proporcjonalnie za dni do porodu.
  Jeżeli działalność będzie faktycznie prowadzona i nie będzie jedynie środkiem do osiągnięcia celu w postaci wysokiego zasiłku macierzyńskiego wówczas ZUS nie ma prawa odmówić wypłaty.

 5. Anonymous pisze:

  Podłączam się pod temat i wypowiedz poprzedniczki, gdyż jestem w bardzo podobnej sytuacji…Noszę się z zamiarem założenia działalności gospodarczej – planowany termin porodu przypada na 10 grudnia, jednak mam pewne obawy, że urodzę jeszcze w listopadzie. Będę bardzo wdzięczna o konkretną odpowiedz, kiedy, mając na uwadze mój przypadek i wysoki zasiłek, najrozsądniej i najbezpieczniej będzie otworzyć działalność.

  Precyzując, jeśli założę działalność 1 pażdziernika i odprowadzę najwyższe składki za ten miesiąc, a dziecko urodzi się przed terminem,czyli w listopadzie, to zus przy wypłacie macierzyńskiego bierze pod uwagę składkę za cały pażdziernik oraz składkę za listopad – tyle, że za dni do porodu. Stąd moje pytanie – czy przy pełnym pażdzierniku i niepełnym listopadzie, zus wypłaci mi macierzyński od stawki, jaką zadeklaruję, czy nie?

  Ewentualnie opcja druga – czy jeśli otworzę działalność w połowie pażdziernika i odprowadzę składkę za 15 dni pażdziernika i załóżmy za 20 dni listopada, bo wtedy urodzi się dziecko, to czy zus uzna to za pełny miesiąc, czy też pełny miesiąc liczony jest od 1 do ostatniego dnia danego miesiąca?

  Marta.

 6. Anonymous pisze:

  Witam,
  Przy prowadzonej od roku działalności na ulgowym Zusie, został mnie jeszcze rok. Jak już podwyższę sobie składkę to po okresie urlopu macierzyńskiego zostanie mnie jeszcze kilka miesięcy do wykorzystania preferencyjnego ZUSU czy po urlopie macierzyńskim mogę wrócić do niższej stawki?

 7. Anonymous pisze:

  Witam. Mam do Pani pytanie podobne:Ten sam przypadek kobieta zakłada dg 1 listopad,a urodziła szybciej dziecko w połowie listopada i zdążyła opłacić składkę od działalności w pełnej kwocie, (teraz to będzie coś około 2300zł). I drugie pytanie ponoć maksymalne składki są nie podzielne i nie ważne kiedy się założy działalność to i tak się płaci całą składkę czyli tak samo powinno być jak się rodzi w połowie m-ca lub idzie na chorobowe?

 8. Anonymous pisze:

  Witam a co będzie w przypadku jak dziecko urodzi się wcześniej? Np zgłoszenie działalności z dniem 1 października, a rodzi się 20-go października, czy w takim przypadku dostanie się pełną kwotę zasiłku macierzyńskiego?

 9. Anonymous pisze:

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałam.
  Opiszę w skrócie moją sytuację.i bardzo proszę o odpowiedź.

  Zgodnie z radą księgowego w czerwcu opłaciłam składkę chorobową od kwoty 6000 zł za 13 dni (w czerwcu miałam zawieszoną działalność – odwieszoną 18 czerwca).

  W lipcu opłaciłam pełną składkę (za 30 dni) również od podwyższonej kwoty.
  Dziecko urodziło się 5 lipca.

  W chwili obecnej czekam na decyzję Zusu
  Jeżeli zus wylicza macierzyński od – w moim przypadku od podstawy 6000 ale patrząc na pełny opłacony miesiąc (30 dni) – to wg mojej logiki albo powinnam otrzymać najniższy macierzyński albo … nawet wcale?

  Czy dobrze to zrozumiałam?
  bardzo dziękuję za odpowiedź,
  pozdrawiam
  Małgorzata

 10. Temida Jest Kobietą pisze:

  Zasiłek powiinna Pani otrzymać, ale chyba ktoś przedobrzył z kombinowaniem.
  ZUS nie będzie brał pod uwagę miesiąca, w którym urodziło się dziecko ( nadpłacone składki zostaną zwrócone, w miesiącu porodu raczej powinno się deklarować stawki minimalne), natomiast bierze pod uwagę miesiące poprzednie. Nie wiem czy robila Pani przerwę w ubezpieczeniu. Jeżeli tak, to wyliczenie powinno być na podstawie składek czerwcowych.
  Pozdrawiam

 11. Anonymous pisze:

  Witam!
  Planuję otworzyć DG 10 października, prawdopodobnie jestem w 1 tyg. ciąży. I nie wiem czy powinnam otworzyć DG tylko na mnie czy mąż może być współwłaścicielem żeby nie było póżniej problemu z moim macierzyńskim…. Jakie sładki powinnam odprowadzać? Jestem obecnie na bezrobociu… proszę o rade co powinnam od początku zrobić, ponieważ nie mam o tym zielonego pojęcia.
  Z góry dziękuję za odpowiedź A.

 12. Temida Jest Kobietą pisze:

  Ponieważ pytań o wysokości składek oraz to kiedy i jakie płacić jest dosyć często poruszany w komentarzach niebawem postaram się coś na ten temat napisać na blogu. Pozdrawiam.

 13. Anonymous pisze:

  mam jedną osobową działalność od 01,05,2010 i odprowadzam 350zł.zus .Jeśli zajdę w ciążę w pażdzierniku a następnie odprowadzę składki najwyższe przez trzy miesiące 3000 a następnie przejdę na chorobowe to w jakiej wysokości otrzymam chorobowe no i czy macierzyńskie również otrzymam w wysokiej składce.proszę odp.

 14. Anonymous pisze:

  Dla mnie problematyczną pozostaje kwestia, jak potraktują mnie w szpitalu, jeśli zacznę rodzić w połowie listopada, a składki za listopad mam obowiązek odprowadzić do 10 grudnia. Jak w takim przypadku postąpić? Opłacić je wcześniej? Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

 15. Anonymous pisze:

  Witam serdecznie,
  Jestem mamą która rozpoczęła działalność gospodarczą przed urodzeniem dziecka. Moja sytuacja wygląda następująco: Od 02.06.2010 rozpoczęłam prowadzić działalność. Pierwszą składkę w kwocie ok. 2900,00 zł zapłaciłam 08.07.2010, kolejną 2900,00 08.08.2010, 12.08.2010 urodziłam dziecko, złożyłam dokumenty o wypłatę zasiłku 19.08.2010, 08.09.2010 zapłaciłam ostatnią składkę za 12 dni sierpnia w kwocie 1150,0. I ZUS wezwał mnie abym złożyła wyjaśnienie dlaczego założyłam działalność przed porodem(moja sytuacja była jasna starałam się o dotacje z UE i długo to trwało). Natomiast w dniu dzisiejszym dopiero otrzymałam pierwszą wypłatę w kwocie 3468,00zł. podane jest że jet to kwota zasiłku od 12.08.2010 do 30.09.2010 wydaje mi się że chyba ZUS sie pomylił bo kwota byłaby prawidłowa w przypadku rozliczenia za sierpień. Oczywiście dzwoniłam już do swojej księgowej aby to wyjaśniła lecz prosiłabym o dodatkowe informacje w tej sprawie.
  Pozdrawiam.

 16. Temida Jest Kobietą pisze:

  Skoro założyła Pani działalność w czerwcu, a urodziła w sierpniu to przy obliczaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego ZUS weźmie pod uwagę tylko wpłaty za czerwiec i lipiec.
  Pozdrawiam.

 17. Anonymous pisze:

  Dzień dobry! Czy w czasie trwania juz urlopu macierzyńskiego mam płacić tylko składkę chorobową a pełną tylko przed porodem ( czyli np miesiąc przed). Z góry dziękuję za odp bo juz mi w głowie szumi o tych wszystkich informacji 😉 – pozdr-Gosia

 18. Temida Jest Kobietą pisze:

  W trakcie pobierania zasiłku ( biznes mamy formalnie nie dostają urlopu, "wolne" mają tylko pracownice) należy płacić składkę zdrowotną, która w 2010 r. wynosi 233,32 miesięcznie.
  Pozdrawiam.

 19. Anonymous pisze:

  Jak ostatnio byłam w ZUSie Pani poinformowała mnie, że podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego nie mogę prowadzić działalnośći gospodarczej. Ja już sama nie wiem…

 20. Anonymous pisze:

  Witam,
  mam pytanie odnośnie wysokości poszczególnych składek. Nie wiem czy Pani jest mi w stanie powiedzieć czy wyliczam to prawidłowo, jeśli tak będę bardzo wdzięczna.
  Zadeklarowana podstawa za mc listopad 7994,63zł
  emerytalne (19,52%) 1560,55zł
  rentowe (6%) 479,68zł
  chorobowe (2,45%) 195,87zł
  wypadkowe (1,67%) 133,51
  zdrowotne 233,32

  Wiem też,że muszę płacić FP tylko nie jestem pewna od jakiej podstawy też od 7994,63? Czyli składka na fundusz pracy (2,45%) 195,88zł?

  Razem do zapłaty: 2565,49zł ubezp.społeczne
  i 233,32 ub.zdrowotne.

  Czy dobrze to wyliczyłam?
  Pozdrawiam i dziękuję

 21. Temida Jest Kobietą pisze:

  Wyliczenia są prawidłowe.
  Fundusz Pracy liczy się od tej samej podstawy.
  Pozostaje jeszcze ubezpieczenie wypadkowe.
  Pozdrawiam serdecznie.

 22. Anonymous pisze:

  Witam!
  Chciałabym się dowiedzieć czy będzie mi przysługiwał wyższy zasiłek macierzyński. Moja sytuacja jest następująca. Przez 3 lata pracowałam w firmie mając umowę o pracę na czas określony. Umowa skończyła mi się 12 kwietnia 2010r a 19 kwietnia okazało się, że jestem w ciąży. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim do 4 listopada. Termin porodu mam wyznaczony na 12 grudnia 2010r. Planowałam założyć działalność gospodarczą od 5 listopada 2010r. i od razu opłacić składki od najwyższej kwoty. Czy zakładając DG od 5 listopada powinnam opłacić składki za listopad, czy za listopad i grudzień? A co będzie w przypadku kiedy urodzę dziecko jeszcze w listopadzie a składka będzie opłacona jeszcze przed porodem?
  Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie

 23. Anonymous pisze:

  Witam
  Pani Katarzyno, temat jak widzę jest gorący. Również ja mam kilka wątpliwości i będę wdzięczna za pomoc.
  Moja sytuacja jest następująca:
  Jestem zatrudniona na pół etatu z podstawą wynagrodzenia 750zł brutto. Działalność gospodarczą założyłam w czerwcu 2009 roku i do tej pory pozostaję na "małym zusie", oraz opłacam składkę chorobową w najniższym wymiarze.
  Jestem w szóstym tygodniu ciąży i trochę w rozterce, ponieważ w zakładzie pracy gdzie pracuję pomimo powszechnych zakazów, pali się nagminnie papierosy ,a ja jestem jedyną osobą niepalącą, w związku z czym zamierzałam niemal natychmiast skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
  Jednak jednocześnie chciałabym podnieść stawkę na składkę chorobową z tytułu prowadzonej działalności, tak aby otrzymać wyższy zasiłek macierzyński i ewentualnie chorobowy.
  Tu zbliżamy się do sedna, mianowicie:
  Czy biorąc zwolnienie chorobowe z tytułu wykonywanej pracy jednocześnie muszę korzystać ze zwolnienia z tytułu prowadzonej działalności?
  Jest mi to podwójnie nie na rękę, ponieważ nie będę mogła podwyższyć składki na chorobowe, bo na to potrzebowałabym przy optymalnym rozwiązaniu , minimum 30 dni zawieszenia wpłaty składek, oraz 90 dni płatnych wyższą składką. Ponadto idąc na zwolnienie z tytułu prowadzonej działalności praktycznie zostaję pozbawiona dochodów z niej – nie mogę wystawiać faktur i wykonywać czynności związanych z prowadzeniem działalności – jeśli posiadam dobre informacje?
  Bardzo proszę o komentarz w mojej sprawie .
  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
  Karolina

 24. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Niestety nie można być trochę chorym a trochę zdrowym. Na chorobowe musi Pani pójść i z tytułu zatrudnienia, i z tytułu DG. Będąc chorą i pobierając zasiłek nie wolno pracować.
  Pozdrawiam.

 25. Anonymous pisze:

  witam.Mam pytanie jaki zasiłek chorobowy a potem macieżyński wypłaci mi zus,jeśli do końca września byłam zatrudniona najpierw na cały etat a w ostatnim miesiącu na 1/4 następnie firma została zlikwidowana a ja otworzyłam działalność gospodarczą od 1.10.2010.i zapłaciłam te najwyższe składki a od 1.11.2010.poszłam na chorobowe gdyż termin porodu mam na 30.11.2010 i nie mogłam dłużej pracować.Bardzo proszę o komentarz w mojej sprawie.Dziękuję i pozdrawiam.

 26. Anonymous pisze:

  Witam, mam również problem. Od prawie trzech lat prowadzę działalność gospodarczą, ale od trzech miesięcy z powodu braku zleceń zawieszoną. Dowiedziałam się, że jestem w 2 miesiącu ciąży, nie mam więc ubezpieczenia, bo obecnie nie opłacam składek. Nie mam pojęcia co powinnam zrobić, bo nie czuję się dobrze i obecnie nie nadaję się do pracy. Czy jeśli odwieszę działalność gospodarczą to mogę iść na zwolnienie po trzech miesiącach, czy po sześciu, bo informowano mnie w Zusie, że po odwieszeniu działalności muszę liczyć się z sześciomiesięcznym okresem karencji. Jaką składkę muszę opłacić abym mogła otrzymać jakąś kwotę która pozwoli mi i mojemu dziecku i dwójce dzieciom które mam)przeżyć, bo obecnie jestem w tragicznej sytuacji finansowej. Z powodu nie zapłaconej składki nie mam ubezpieczenia, nie mam za co iść do lekarza i wykonać badan. Bardzo złe samopoczucie nie pozwala mi podjąć żadnej pracy. Nie wiem co robić. Proszę o rade.

 27. Temida Jest Kobietą pisze:

  Do obliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego potrzebne są np. dane o zarobkach.
  Na portalu Goldenline w grupie prawo pracy i ubezpieczeń społecznych jest temat, w którym panie przedstawiają sposób liczenia.
  Polecam.

 28. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Proszę wyjaśnić czym ZUS tłumaczy aż 6 miesięczną karencję?
  Proszę się nie martwić. To, że nie ma Pani opłaconych składek oznacza tylko, że nie dostanie Pani zasiłku chorobowego.
  Kobietom w ciąży przysługuje darmowa służba zdrowia, nawet gdy nie mają ubezpieczenia.
  Pisałam o tym we wpisie:
  http://temidajestkobieta.blogspot.com/2010/10/kobieta-w-ciazy-kwestia-ubezpieczenia.html

  Zapraszam do lektury.

 29. Anonymous pisze:

  witam serdecznie
  mam pytania
  -planuję kolejną ciąże i chcę otworzyć działalność gospodarczą.Jakie składki i w jakich kwotach bym miała płacić? aby na rękę na chorobowym, macierzyńskim dostać ok 1500zł na rękę? czy mając działalność 4-5 miesięcy i pójdę na L4 zus może mnie oskarżyć o wyłudzenie?

  przy pierwszej ciąży pracowałam 4 miesiące i miałam straszne problemy z Zusem.Spr.mój zakład pracy i byłam właśnie o wyłudzenie oskarżana.

  z góry dziękuję za odp pozdrawiam

 30. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Sposób obliczeń składek znajdzie Pani np. tu:
  http://www.zus.pl/default.asp?id=35&p=1
  lub tu:
  http://www.goldenline.pl/forum/1420498/dzialalnosc-gospodarcza-i-ciaza/s/45

  Jeżeli będzie Pani rzeczywiście prowadziła działalność gospodarczą to ZUS nie oskarży Pani o wyłudzenie.
  Podejrzewam, że Pani problem dotyczył "ewentualnej pozorności" pracy na umowę o pracę i zatrudnienia w trakcie trwania ciąży.
  Pozdrawiam.

 31. Anonymous pisze:

  Mam zapytanie
  Rok temu założyłam działalność gospodarczą otrzymując dotacje,minął rok i zawiesiłam ta działalność…3dni temu okazało się że jestem w ciąży(początek).Co mogę teraz zrobić aby przysługiwało mi prawo do zasiłku macierzyńskiego?Odwiesić działalność?Podkreślę ,że do końca sierpnia 2011 roku przysługuje mi jeszcze najmniejsza składka zus.No i podstawowe pyt.czy będąc pracodawcą -kobietą w ciązy przysługuje mi wogole prawo do tego zasiłku,proszę o odpowiedź z góry dziękuję

 32. Anonymous pisze:

  Witam jestem zatrudiona na umowę o prace, poza tym od roku prowadze działalnosc gospodarcza. Nie ukrywam, ze planujemy z mężem powiekszyc rodzine. Moje pytanie… czy w moim przypadku bedzie mi sie nalezal zasilek macierzynski z tytulu umowy o prace oraz z DG? Czy jedno świadczenie wyklucza drugie? Jeli tak to czy wystarczy, ze miesiac przed porodem oplace dobrowolna skladke chorobowa (gdyz do tej pory jej nie oplacalam). ? Serdecznie popzdrawiam

 33. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Odpowiedź na Pani pytanie zawarta jest w moim wpisie "Zasiłek macierzyński w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej oraz pracy na etacie"
  http://temidajestkobieta.blogspot.com/2010/09/zasiek-macierzynski-w-przypadku.html

  Pozdrawiam.

 34. Anonymous pisze:

  witam:)
  Ja tez mam pytanie. Od maja ubieglego roku prowadze jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza i oplacam ulgowy ZUS. Niedawno okazało sie ze jestem w ciazy i nie wiem co mam robic zeby dostac wysoki zasilek macierzynski. Pani w ZUS-ie powiedziala mi ze przy odprowadzaniu takiej skladki dostane niecale 200 zl zasilku co mnie przeraza. Bardzo prosze o pomoc, gdyz na panie pracujace w ZUS nie ma co liczyc…

  Pozdrawiam

 35. Anonymous pisze:

  witam, od stycznia tego roku prowadze wlasna dzialalnosc gospodarcza. nie mam zadnych pracownikow. jestem obecnie w 7 miesiacu ciazy, nadal pracuje. opalacam teraz nizszy zus łącznie z świadczeniem chorobowym, czy należy mi sie zasiłek macierzyński i w jakiej kwocie? czy istnieje taka mozliwość ze zaraz po urodzeniu dziecka moge wrocic do pracy? co zrobic aby nie zawieszac wlasnej dzialalnosci?? czy moj maz moze byc wspolwlascicielem?

 36. Temida Jest Kobietą pisze:

  Przede wszystkim podnieść składki.
  Wszystkie informacje znajdzie Pani we wpisach na blogu.
  Pozdrawiam

 37. Temida Jest Kobietą pisze:

  Do Pani w 7 miesiącu ciąży:
  Proszę Pani – z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński obliczony od wysokości składek z ostatnich 12 miesięcy (w przypadku krótszego okresu – za cały ten czas), nie zaś urlop macierzyński. To czy wróci Pani do pracy od razu po porodzie zależy wyłącznie od Pani.
  Nie musi Pani zawieszać DG; jeżeli będzie ją Pani prowadzić z mężem jako współwłaścicielem, to mąż będzie podlegał wpisowi do EDG i będzie traktowany jak odrębny przedsiębiorca.
  Pozdrawiam.

 38. Anonymous pisze:

  witam. mam pytanie sama prowadze wlasny sklepik odziezowy, okazalo sie ze jestem w ciazy. sklep jeszcze na tyle nie rozkrecilam abym mogla zatrudnic pracownika na pelny etat. czy jest jakies wyjscie aby nie zamykac sklepu? oczywiscie w tej chwili oplacam nizszy zus. co zrobic ??

 39. Anonymous pisze:

  dziekuje za odpowiedz. bylam w zus-ie ale od tych wspanialych pan nic sie nie mozna dowiedziec. szczerze mowiac nie stac mnie w tej chwilii na zatrudnienie pracownika , i dlatego sama nie wiem co mam robic? jakie byloby najlepsze wyjscie?

 40. Anonymous pisze:

  jeszcze mam jedno pytanie do Pani, mianowicie jesli bede prowadzic z mezem dzialalnosc, to ile bedzie wynosci od niego zus? a jeszcze jest taka sytuacja, ze maz obecnie pracuje na pol etatu w innej firmie, czy to nie bedzie przeszkadzac?

 41. Anonymous pisze:

  Witam.
  Moje pytanko jest następujące.
  Mam dg od 2008 r. od początku płacę składki ok.850 zł,jestem w 1 m-cu ciąży.
  Czy gdybym teraz na 1 miesiąc wycofała się z ubezpieczenia chorobowego a nastepnie przez 3 m-ce płaciła te najwyższe składki ok.2800 zł to w 4 miesiącu idąc na L4 miałabym wypłacone chorobowe naliczone od tego 2800?Czy mogłabym być na tym chorobowym aż do momentu rozwiązania ?I jak ewentualnie późnej przejść z L4 na zasiłek macierzyński aby również otrzymywać świadczenia naliczane od tej maksymalnej kwoty?
  Istnieje w ogóle taka możliwość?
  Mam nadzieję że za bardzo nie zakręciłam. :]
  Pozdrawiam :]

 42. Anonymous pisze:

  Witam! prowadze dzialanosc od 03.2007r i nieprzerwanie place skladki. Teraz juz nie korzystam z "malego Zusu" , jednak opłacam tylko wymagane minimum czyli ok. 900 PLN (place z tytulu 51 52 i 53. Jestem w ciazy, planowane rozwiazanie na czerwiec/lipiec 2011. Prosze o informacje co dokladnie zrobic, kiedy i od jakiej podstawy ile zaplacic, zeby moc uzyskac wiekszy zasilek maciezynski. Jakby sie udalo to poprzec wyliczeniami, bylabym wdzieczna. Ile i przez jaki okres nalezaloby placic, zeby usyskac wiecej i ile to znaczy wiecej. chcialabym to sobie skalkulowac n akonkretnym przykladzie i zobacyc czy oplaca sie zaplacic wiecej. pozdrawiam i dziekuje za informacje.

 43. Temida Jest Kobietą pisze:

  Więc po kolei:
  Pani nr 1 – liczą się Pani składki, nie męża.

  Pani nr 2 – żeby otrzymywać chorobowe wpierw lekarz musi Pani wystawić zwolnienie. Odpowiedzi na Pani pytania są zamieszczone we wpisach – proszę poszukać.

  Pani nr 3 – nie wiem jaka kwota będzie dla Pani opłacalna ;). W którymś z komentarzy zamieszczałam link do stron, gdzie są podane sposoby wyliczeń – proszę z nich skorzystać. Reszta informacji jest we wpisach na blogu.
  Pozdrawiam.

 44. Anonymous pisze:

  witam, tak wiem ze licza sie moje skladki, ale w tym czasie gdy bede w szpitalu i zaraz po porodzie moj maz moze prowadzic za mnie dzialalnosc?? zastanawiam sie czy dodatkowo musimy placic od niego zus, skoro gdzie indziej jest zatrudniony juz na pol etatu? a jeszcze mam pytanie odnosnie takiej sytuacji, jesli chcialabym zatrudnic osobe np na pol etatu, ale ona ubezpiecza sie w Krus-ie, to ja moge ja ubezpieczac tez w zusie? czy nalezy na ten czas zawiesic krus?

 45. Temida Jest Kobietą pisze:

  Skoro ma Pani tyle pytań zapraszam do korespondencji via mail.
  Pozdrawiam.

 46. Anonymous pisze:

  Witam serdecznie
  Prowadzę działalność od października. Od 1 listopada mam zadeklarowane składki społeczne od najwyższej podstawy i oczywiście zgłosiłam się do chorobowego.
  Termin porodu mam na 20 grudnia. Jak wygląda sprawa z opłaceniem składek za grudzień? Czy mimo tego iż urodziłabym w terminie muszę opłacić całą kwotę, czy jakąś część? Jeżeli część to jak obliczyć ile zapłacić ZUSowi?

  Pozdrawiam.

 47. Anonymous pisze:

  witam, mam pytanie …mam firme od wrzesnia zeszlego roku ..jestem na encyjnym zusie…w ziaze zaszlam w lutym i przerwalam placenie chorobowego we wrzesniu tego roku poprzez wyrejestrowanie sie a za pazdziernik znow sie zglosilam do placenia chorobowego i jednoczesnie podnioslam wszystkie skladki do maximum …dziesko urodzilam 11. listopada …chce zlozyc dokumenty do zusu i bylam przekonana ze juz do wyplaty macierzynskiego bedzie brana pod uwage tylko skladka z pazdziernika a nie srednia z 12 miesiecy ale pani w zusie mowi ze przerwa w chorobowym powinna byc 60 dni zeby sie "skasowaly" skladki z poprzednich miesiecy. Czy tak jest na prawde bo nawet z Pani blogu wnioskuje ze jednak ja mam racje i miesiac przerwy powoduje utrate ciaglosci ale nie moge sie powolac na zadna ustawe czy przepis bo nie wiem na jaki..bardzo prosze o pomoc.

 48. Anonymous pisze:

  Od kilku lat prowadzę DG. Zatrudniam 1 osobę na umowę zlecenie. Czy ona będzie mogła sama pracować, gdy ja będę pobierała zasiłek macierzyński? Czy dobrze zrozumiałam, jeśli przerwę dobrowolne ubezpieczenie np. 2 mies. przed porodem, 1 raz zapłacę najwyższe składki, ewentualnie 2 razy lub drugi miesiąc w połowie do porodu juz te niższe, to otrzymam zasiłek wysoki liczony od tego jednego miesiąca zapłaconego w całości?

 49. Anonymous pisze:

  Dzień dobry
  Mam pytanie jest bardzo podobne, a jednak inne niż te zmieszczone.Od stycznia znów wracam do pracy na 0,75etatu(skończyła mi się umowa i nie zgodziłam się na na nową pod warunkiem zmiany miasta , w którym miałabym pracować dlatego mam teraz mieć 1,5miesiąca przerwy).Ok. marca mam zamiar pomimo pracy założyć działalność gospodarczą finansowaną ze środków unijnych. Również po nowym roku planujemy z mężem powiększenie rodziny. Moje pytanie :czy muszę zawieszać działalność przez wzgląd na poród czy też pomimo wszystko mogę ją prowadzić? Bardzo zależy mi na tym ,żeby jej nie zawieszać.I czy przy działalności uruchomionej ze środków unijnych mogę pójść na 2-3tygodnie chorobowego po porodzie? Czy może lepiej zatrudnić kogoś na czas mojego połogu,aby firma miała "nadzorcę".
  Bardzo dziękuję za odpowiedź

 50. Anonymous pisze:

  Bardzo dobry blog.Wiele cennych porad, biorąc pod uwagę jak w błąd potrafi wprowadzić ZUS!Będę regularnie odwiedzać.
  Pozdrawiam
  Agnieszka

 51. Temida Jest Kobietą pisze:

  Osoby zatrudnione w firmie mogą pracować, gdy szefowa pobiera zasiłek 😉
  Co do dalszego pytania – odsyłam do informacji na blogu lub zachęcam do kontaktu drogą mailową.
  Pozdrawiam.

 52. Anonymous pisze:

  Jak dobrze, że w tym chaosie przepisów i niedostępności=nieuprzejmości pracowników Zusu oraz niedouczenia pracownic biur rachunkowych są jeszcze na tym świecie ludzie, którzy z takim zaangażowaniem pomagają innym.

  Gdyby nie Pani blog, musiałabym pracować przez cały urlop macierzyński, żeby utrzymać siebie i dziecko.
  Moja niekompetenta doradczyni z biura rachunkowego twierdzi do dziś, że: "kobietom prowadzącym DG nie przysługuje zasiłek macierzyński".
  Żal mi wszystkich innych pań, które wprowadziła w tak bolesny w skutkach błąd.

  Bardzo dziękuję, podziwiam, pozdrawiam.

 53. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam.
  Dziękuję za tak miłe słowa.
  Może warto zmienić biuro rachunkowe?
  Pozdrawiam.

 54. Anonymous pisze:

  Witam
  Pani Katarzyno mam problem z którym nie bardzo wiem jak sobie poradzic, a mianowicie:
  Od roku 2008 prowadze DG a od lutego 2010 jestem zatrudniona firmie i mam umowe na okres zastępstwa. Umowa ta konczy sie 9 grudnia.
  Jestem w zaawansowanej ciąży, wiem że po ustaniu stosunku pracy musze zglosic sie do ZUS w celu zadeklarowania płatności pełnych składek tylko w czym tkwi mój problem, składki będą odprowadzone od 10 grunia (w nast dniu po ustaniu stosunku pracy) a termin porodu mam na ostatni styczen, czy jesli dzidzia urodzi sie w polowie styczna to od jakiej kwoty bedzie wyliczony mój zasiłek macierzynski (chcialam dodac ze bede deklarowac składki od nawyzszej kwoty tj ok 8007). Pytam bo doczytalam ze musi byc oplacony przynajmniej jeden pełny miesiec ale co w przypadku jesli ja zaczynam dop od 10 grudnia (bo wczesniej nie moglam gdyz mialam umowe o prace) a dziecko ma urodzic sie pod koniec stycznia. Nie moge nigdzie znalezc odp na to pytanie. Z góry ślicznie dziękuje za pomoc.

 55. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Pani przypadek jest złożony. Zapraszam do kontaktu drogą mailową.
  Pozdrawiam.

 56. Anonymous pisze:

  Witam,
  Mam do Pani prośbę. Proszę o wyjaśnienie mojej sytuacji. 26 listopada założyłam dzialalnośc gospodarczą. Zanim zgłosiłam to do ZUSu zauważyłam błędy w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji. Zgłosiłam ten fakt w urzędzie miasta, po paru dniach z urzędu przyszło nowe zaświadczenie. W międzyczasie mineło 7 dni i w ZUSie powiedziano mi że nie mogę już płacić nieobowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.Czy jest tak faktycznie ( w końcu opóźnienie to nie tylko moja wina)i czy nie mam szans otrzymywać zasiłku macierzyńskiego? A jeśli nie, to czy mogę ubezpieczenie chorobowe zapłacić za grudzień czy też aby to zrobić muszę zawieszać działalność na 30 dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Bożena

 57. Anonymous pisze:

  Witam, chciałabym przedstawić moją sytuację i prosić o pomoc: Zasiłek chorobowy od 02.11.2009 do 15.06.2010
  Zasiłek macierzyński od 16.06.2010 do 16.11.2010
  W tym okresie nie opłacano składek na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłki były pobierane ze statusu pracownika. Umowa o pracę została rozwiązana w wyniku upadłości firmy 24.07.2010.
  Od 17.11.2010 z prowadzenia działalności gospodarczej opłacam wszystkie składki ZUS oprócz składki na ubezpieczenie chorobowe. Działalność prowadzę od 01.04.2009.
  1. Czy jeżeli zwiększę składki ZUS do składek maksymalnych to będzie mi przysługiwał wysoki zasiłek macierzyński?
  2. Ile najwyższych składek muszę opłacić, aby mi przysługiwał zasiłek chorobowy oraz macierzyński?
  3. Czy w moim przypadku będą brane pod uwagę składki z 12 ostatnich miesięcy?

 58. Anonymous pisze:

  Witam Panią,opłaciłam wysoki zus za listopad,termin mam na grudzień .jak w styczniu będę płacić za grudzień to lepiej od wysokiej podstawy proporcjonalnie czy wystarczy znów obniżyć na preferencyjny,aby dostać wyższy zasiłek?

 59. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam Panie
  Mam prośbę, aby w komentarzach nie zadawać długich i skomplikowanych pytań, na które nie da się również odpowiedzieć – w komentarzu 🙂
  Jeżeli mają Panie wątpliwości zapraszam do kontaktu bezpośredniego.
  Pozdrawiam.

 60. Anonymous pisze:

  Witam!Działaność mam od 01.01.2010.Mam kilka krótkich pytań,na które otrzymałam sprzeczne odpowiedzi od różnych Pań pracujących w ZUS-ie:
  1- czy chcąc podwyższyć(zakładam tu maxymalną kwotę) składkę na ubezp.społ.(aby mieć wyższy macierzyński) powinnam w nowym druku DRA wpisać kod 057000,czy 051000?Czy są możliwe obie opcje i co one dla mnie laika oznaczają w praktyce?
  2- czy z kodem 057000 lub 051000 ,a wyższą skłądka na ubezp.społ.muszę płacić Fundusz Pracy?

 61. Anonymous pisze:

  witam od trzech lat prowadze DG OD ROKU DUZY ZUS JESTEM W CIAZY TERMIN NA LIPIEC 2010M DODAM ZE JESTEM SAMOTNA MATKA I TAKA BEDE Z WYBORU CO MAM ZROBIC BY DOSTAC WIEKSZY ZASILEK MACIEZYNSKI? I CZY JEST COS TAKIEGO JAK ZASILEK PORODOWY ? DZIEKUJE Z GORY ZA POMOC

 62. Anonymous pisze:

  Witam. Od sierpnia prowadzę własną działalność gospodarczą podjętą z dotacji Unijnej. Opłacam najniższy zus 350,43 ze składką zdrowotną, czy mam szansę na jakiś zasiłek macierzyński skoro termin porodu wypada na początku sierpnia następnego roku? Bardzo proszę o jakąś pomoc. Z góry dziękuję.

 63. Anonymous pisze:

  Krótkie pytanie. Czy jest możliwe, aby prowadząc nieprzerwanie jednoosobową działalność gospodarczą od 2000 roku, płacąc normalny Zus, będąc we wczesnej ciąży coś zrobić, żeby przechodząc na L4 w czasie ciąży mieć wyższy zasiłek chorobowy? No i oczywiście żeby Zus się do tego nie przyczepił…

 64. Anonymous pisze:

  Witam:-)
  Mam kilka pytań nad którymi od dawna się zastanawiam. Prowadzę dział gosp. od 15.07.2009 i zawiesiłam ją od 31.08.2010(na IX,X,XI,XII)gdyż podjęłam pracę na pełny etat od 1.09.2010 natomiast jestem na L4 od 3.11.2010 a termin porodu mam na 29.03.2011. Pyt. zastanawiam się czy muszę zwolnić się z pracy i zrezygnować z L4 aby automatycznie odwiesić dział gosp i skorzystać z podwyższonego ZUS-u aby dostać większy zasiłek macierzyński?
  Z góry b dziękuję za odpowiedź.

 65. Temida Jest Kobietą pisze:

  W przypadku ostatniego komentarza – odpowiedziałam na niego w innym wątku (były dwa takie same).
  @ prowadząca działalność dotowaną unijnie – aby otrzymać zasiłek trzeba przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

 66. Anonymous pisze:

  Dzien dobry.Mam prośbe zakladam jeddnoosobowa dzialalnosc gospodarcza w domu sklepik internetowy.biore dotacje z Funduszu pracy te 19100 zl na rozwiniecie dzialanosci gospodarzcej na sprzet wyposazenie reklama towar.Bede oplacala od najnizszej kladki te ubezpieczenia.Chcemy z mezem nastepnego dziecka bo mamy juz jedno ni jakbym tak za 6 miesiecy zaszla w ciaze to czy mi sie to bedzie oplacalo z zailkiem chorobowym i zasilkiem macierzynskim.jak by to wszytsko wygladalo z skladkami jakbym miala L4. czy musze zawieszac dzilanosc czy bede normalnie odplacala skaldki wszytskie do zus i doodtakowo otrzymywala pieniadze za zasilek macierzynski??

 67. Anonymous pisze:

  Witam Panią,opłaciłam wysoki zus za listopad,termin mam na 23 grudzień .jak w styczniu będę płacić za grudzień to lepiej od wysokiej podstawy proporcjonalnie czy wystarczy znów obniżyć na preferencyjny,aby dostać wyższy zasiłek? Jaki kod powinna byłam wpisać w zus dra przy podstawie 7865,00?

 68. Temida Jest Kobietą pisze:

  Najlepiej wpisać 05 70 00 na DRA
  Pozdrawiam

 69. Temida Jest Kobietą pisze:

  @ Pani prowadząca sklepik internetowy.
  Prowadząc działalność musi Pani opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną, dobrowolna jest tylko chorobowa – od niej zależy czy i w jakiej wysokości otrzyma Pani zasiłek.

 70. Anonymous pisze:

  Witam.
  Prowadzę DG od ponad 2 lat. od lipca 2010 opłacam pełne składki do ZUS chorobową także,Zatrudniam 3 osoby. Planuję 3 dziecko ciąża będzie trudna będę na zwolnieniu całą ciążę. Zasiłek chorobowy to będzie 100% podstawy? warto zwiększać ZUS zanim zajdę w ciążę i czy będę mogła wystawiać faktury i rozliczać koszty w trakcie urlopu?

 71. Temida Jest Kobietą pisze:

  W celu uzyskania pełnej porady prawnej zapraszam do kontaktu bezpośredniego.
  Przypominam, że komentarze na blogach służą do… komentowania 🙂
  Pozdrawiam

 72. Anonymous pisze:

  Witam! Jaką zapłacić składkę za niepełny miesiąc? Dokładniej 23 dni bo wtedy urodziłam. ?Za listopad zapłaciłam od podstawy 7865,00.
  Pozdrawiam

 73. Anonymous pisze:

  a co z kosztami prowadzenia DG na zasilku maciezynskim i chorobowym ? Mam na mysli amortyzacje srodkow trwalych, wynajem lokalu czy koszty stale wynikajace z umow abonamentowych? Moge je rozliczac czy nie?

 74. Anonymous pisze:

  Ja mam takie pytanie:
  Znalazłam coś takiego:
  "Korzystając z ulgi w opłacaniu składek ZUS w ogóle nie płacisz składki na Fundusz Pracy "
  Czy jeśli podniosę podstawę wymiaru składki do 250 % to nadal nie muszę płacić składki na Fundusz Pracy?
  Już wiem, już sobie sama odpowiem: składkę na Fundusz Pracy płaci się tylko wtedy, kiedy podstawa, od której opłaca się składki na ubezpieczenia społeczne, jest równa lub wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  Czyli normalnie będziemy płacić składki na Fundusz Pracy.

 75. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam wszystkich Czytelników.
  Jeszcze raz proszę o pytania drogą mailową.
  Tematyka mojego bloga i Państwa ogromne nim zainteresowanie sprawia, iż mam coraz mniej czasu na zaglądanie do komentarzy.
  Pozdrawiam w Nowym Roku i życzę powodzenia wszystkim biznesmamom 🙂

 76. Anonymous pisze:

  Jestem zatrudniona w firmie, ale w tej chwili mam L4. Czy w trakcie trwania chorobowego mogę rozpocząć działalność gospodarczą?

 77. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Zawsze może Pani rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej czyli np. gospodarczej.
  Natomiast jeżeli chce Pani wiedzieć, jakie konsekwencje będą wiązały się z rozpoczęciem DG podczas chorobowego zapraszam do zapoznania się z informacją dotyczącą porad prawnych dostępną pod tym linkiem
  http://temidajestkobieta.blogspot.com/p/porady-prawne-on-line.html
  Pozdrawiam

 78. Anonymous pisze:

  Witam serdecznie, założyłam właśnie działalność i chciałabym sprecyzować info odnośnie składek, chodzi mi o ilość i wysokość aby po porodzie otrzymać zasiłek macierzyński.Działalność zarejestrowana 10 stycznia, termin porodu 15 marca. Jeżeli odprowadzę najwyższą składkę za 20 dni stycznia, za cały luty i za część marca to czy należy mi się ten macierzyński i czy to bedzie tak wysoka kwota? Jeżeli nie taka, to orientacyjnie jaka? I przez jaki czas będę dostawała zasiłek? Z góry
  dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam

 79. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Jeżeli opłaca Pani składkę chorobową to zasiłek macierzyński się należy.
  W celu uzyskania szczegółów zapraszam do zapoznania się z zakładką porady prawne on line.
  Pozdrawiam

 80. Anonymous pisze:

  Witam.
  Mąż prowadzi DG,ja od 1 września jestem jako współprowadząca i jestem w ciaży.Od 6 grudnia jestem na zwolnieniu lekarskim.Pytanie mam takie: czy i kiedy ewentualnie mogę liczyć na zasiłek chorobowy z ZUS?? Czy to od pierwszego dnia zwolnienia musi minąć te 90 dni karencji czy od daty zatrudnienia?

 81. Anonymous pisze:

  Witam,
  Mam pytanie ponieważ 10 lat temu byłam na półrocznym urlopie macierzyńskim. Byłam zatrudniona na etacie ale, oprócz tego prowadziłam działalność gospodarczą i płaciłam tylko zdrowotne. W trakcie urlopu macierzyńskiego nie miałam zawieszonej działalności. teraz po 10 latach dostaję pismo z ZUSU o tym fakcie i o wypełnienie stosownych deklaracji i uregulowanie składek, które powinnam za ten okres zapłacić. Bardzo proszę o odpowiedź co mam z tym fantem zrobić? Jestem załamama

 82. Anonymous pisze:

  Witam. Jestem w 7 miesiącu ciąży termin porodu na 14 marca. Mam zamiar otworzyć DG i opłacić skaładkęchorobową w wysokości 2.700 poza tym chce zatrudnić stażystkę która będzie w czasie mojego urlopu macieżyńskiego, pracować za mnie. Czy należy mi się zasiłek macieżyński? jeśli tak to w jakiej kwocie.

 83. Temida Jest Kobietą pisze:

  @ Pani współprowadząca działalność
  Liczy się dni od daty objęcia ubezpieczeniem chorobowym.
  @ Pani będąca na macierzyńskim 10 lat temu –
  jeżeli szuka Pani porady proszę zajrzeć do zakładki nt. porad on-line.
  Nie jest Pani jedyna, właśnie prowadzę sprawę klientki w identycznej sytuacji.
  @ Pani w 7 miesiącu
  Proszę poczytać uważnie wpisy na blogu.
  Pozdrawiam

 84. Małgorzata pisze:

  Witam,
  Planuję założenie DG od 1. lutego z wysokim ubezpieczeniem chorobowym, termin porodu mam na początek marca. Czy dostanę zasiłek jeśli dziecko urodzi się w lutym? Czy lepiej pospieszyć się z założeniem działalności i zrobić to z dniem np. 20 stycznia? W jakiej wysokości mam opłacić składki i jaki wówczas dostanę zasiłek?
  Pozdrawiam, Gosia

 85. Temida Jest Kobietą pisze:

  Pani Małgosiu
  Po pierwsze nie może Pani założyć DG tylko po to, aby otrzymać zasiłek macierzyński. Musi ją Pani rzeczywiście prowadzić
  Odpowiedzi na pozostałe pytania znajdzie Pani też na blogu. Ewentualnie zapraszam do kontaktu mailowego.

 86. Małgorzata pisze:

  Witam,
  Dziękuję za odpowiedź. DG nie jest fikcyjna, Pani blog mnie jedynie zmobilizował do jej założenia.
  Działalność założyłam z dniem 17.01., złożyłam druk ZUS ZUA i mam się zgłosić na początku lutego celem obliczenia składek. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że jednak urodzę w terminie, czyli na początku marca i uda mi się opłacić cały luty lub ZUS weźmie pod uwagę, przy obliczaniu zasiłku, część stycznia i część lutego:)
  Czy wtedy mogę liczyć chociaż na mniejszy zasiłek?
  Dziękuję za pomoc, Gosia

 87. Anonymous pisze:

  Witam,
  napisała Pani, że -Oba zasiłki – chorobowy oraz macierzyński są obliczane od średniej składek liczonych z 12 miesięcy.
  Czy jeżeli przez okres tych 12 miesięcy nie miało się umowy o pracę ani DG, jedynie kilka umów zleceń to czy z tytułu umowy zlecenia opłaca się jakieś składki?
  Czy zasiłek chorobowy po opłaceniu 90 dni po rozpoczęciu DG będzie wyliczany też na podstawie tych zleceń czy tylko 90 dni?

 88. Anonymous pisze:

  Chciałabym prosić o pomoc w mojej sprawie, chodzi o to ze od maja 2010 r. prowadzę jednoosobowa firmę, otrzymalam na to dotacje z urzedu pracy. opłacam składki zus – ulgę na 2 lata i nie opłacam dobrowolnej składki chorobowej. planuję teraz ciążę i nie wiem czy:
  1. nalezy mi się macierzyńskie
  2. czy w trakcie donoszenia ciązy moge normalnie prowadzić działalność i nie informowac o tym zus-u i czy w trakcie macierzynskiego równiez mogę normalnie pracować?
  3. jeżeli urodze dziecko, to w jaki sposób o tym poinformowac zus?
  będę wdzięczna za udzielenie informacji.

 89. Temida Jest Kobietą pisze:

  Informacje zawarte są na blogu, proszę poszukać.
  Pozdrawiam serdecznie

 90. Anonymous pisze:

  Prowadzę działalność gospodarczą od 10 lat. płacę składki zus od 60 % przeciętnej krajowej. Jestem w 3 m-cu ciąży. Z dniem 20 stycznia wyrejestrowałam się z ubezpieczenia chorobowego. Zamierzam ponownie zarejestrować się z dniem 1 marca 2011(to będzie 39 dni) i od tego m-ca do maja płacić składki od 250 % przeciętnej. Czy w takiej sytuacji, po okresie wyczekiwanie czyli w czerwcu pójdę na L4 jaka będzie wysokość zasiłku chorobowego, a później macierzyńskiego? Bardzo proszę o sprawdzenie czy ta kolejność jest w porządku. Pozdrawiam Justyna

 91. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Zapraszam do zapoznania się z zakładką bloga : Porady prawne on-line
  POzdrawiam.

 92. Anonymous pisze:

  Witam,

  prowadzę działalność gospodarczą od roku (nie jest fikcyjna, chociaż przynosi niskie dochody). W maju/czerwcu zostanę mamą. Informowałam się w ZUS co do możliwości podniesienia tych składek na ubezpieczenie chorobowe i pani poinformowała mnie,że mogę to zrobić, ale ZUS to sprawdzi. I że mimo wyroku Sądu Najwyższego pani ostatnio "trzymała w ręce" kolejną decyzję kwestionującą takie podniesienie składek, jeśli dochody były niskie. Teraz obawiam się podnoszenia tych składek,a z drugiej strony jak tego nie zrobię to o zasiłku nie mam co myśleć…

 93. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Oczywiście ZUS ma prawo przeprowadzić kontrolę.
  Radzę się nie przejmować – każda decyzja jest indywidualna i to co ZUS postanowił w innej sprawie Pani nie dotyczy.
  Ja mogę za to powiedzieć, że ZUS może sprawdzać tylko to na co mu pozwala ustawa czyli czy jest podstawa do wypłaty zasiłku. I tylko tyle.

 94. Anonymous pisze:

  Witam ponownie.
  Czy oznacza to, że ZUS może zbadać moje dochody – np. zażądać przedstawienia wysokości dochodów np. z ostatnich 3 miesięcy?

  Zastanawiam się też- chociaż Pani o tym pisała, ale nie wiem, czy dobrze rozumiem – zakładając, że dziecko urodzi się w czerwcu – powinnam opłacić wyższe składki za kwiecień (czyli w maju), czy za maj (czyli w czerwcu do 10-tego) – jeśli chciałabym uzyskać ten wyższy niż normalny zasiłek macierzyński?

 95. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Jeżeli jest Pani zainteresowana indywidualną prawną zapraszam do kontaktu via e-mail.

 96. Anonymous pisze:

  Mam do Pani pytanie. Księgowa z dniem 1.02 wyrejestruje mnie z ubezpieczen chorobowych ( jak wiemy luty nie ma 30 dni ) kiedy ponownie sie zarejestrowac i na jakim kodzie? czy zua mam zlozyc 1.03 ?( 22 kwietnia mam termin porodu) Proszę o odp

 97. Anonymous pisze:

  Witam,
  Od 6 lat prowadzę działalność gospodarczą. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w 6 tyg. ciąży. Od 3 lat zatrudniam 1 pracownika, a mój mąż nie jest współwłaścicielem firmy. Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać ze zwolnienia L4, zasiłku macierzyńskiego czy nawet urlopu macierzyńskiego?

  Pozdrawiam
  Karolina

 98. Temida Jest Kobietą pisze:

  Proszę Pani – proszę uważnie przeczytać informacje zawarte we wpisach na blogu.
  W przypadku wątpliwości może Pani skorzystać z porady prawnej – więcej informacji w zakładce porady prawne on-line.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnej ciąży.

 99. Anonymous pisze:

  Witam, dzisiaj odwiedziłam ZUS by dowiedzieć się kilku rzeczy na temat zasiłku macierzyńskiego dla kobiet prowadzących działalność 1-osobową. Wysokość zasiłku liczy się jako średnia składek z ostatnich 12 miesięcy. Czy więc w praktyce pomysł podniesienia stawki miesiąc przed porodem ma jakiś sens, skoro i tak liczona jest średnia?

 100. Anonymous pisze:

  Witam Panią:)
  W ZUS otrzymałam informację, że nie muszę przerywać ubezp. chorobowego na 31 dni( to spowodowało by przerwanie ciągłości) wystarczy że na kilka dni przerwę a potem zgłoszę najwyższe podstawy. Ubezpieczenie będzie liczone jak gdyby od początku od wysokich podstaw, a na zwolnienie( z wysokim zasiłkiem) mogę iść już po miesiącu, ponieważ nie przerwana została ciągłość.
  Tylko czy na pewno tak jest i nie policzą mi średniej z 12 miesięcy???

 101. Anonymous pisze:

  Witam!!!POOOMOOCYY!!!
  Prowadzę DG i opłacam preferencyjną składkę ZUS (30%). Jestem w ciązy z terminem porodu na 20 stycznia 2011r. W zw. z chęcią otrzymania max. zasiłku macxierzyńskiego wyrejestrowałam się z ub. chorobowego 27 października 2010r. (żeby nie mieć ciągłości ubezpieczenia powyżej 31 dni) a następnie – za grudzien 2010r.złożyłam deklarację DRA i opłaciłam max. składki (250%) ,
  ALE NIESTETY ponownie zarejestrowałam się do ub. chorobowego z dniem 07 stycznia 2011r. i jak dowiedziałam się przystąpienie do ub. chorobowego w miesiącu porodu powoduje obliczenie zasiłku macierzyńskiego od najniższej podstawy!!!!!Czy to prawda????Prosze o pomoc!!!Czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji???
  POMOCYYY!!
  Pozdrawiam

 102. Anonymous pisze:

  Witam,
  a jak się ma do tego wszystkiego wymóg opłacania w terminie składek przez 6 miesięcy działalności?

 103. Temida Jest Kobietą pisze:

  Składki należy zawsze opłacać terminowo, nie tylko przez 6 miesięcy.

 104. Anonymous pisze:

  Witam mam problem i niegdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą na najniższym ZUSie, obecnie jestem w trzecim miesiącu ciąży (rozwiązanie w sierpniu), miałam zamiar w lipcu podwyższyć sobie podstawę składek aby dostać wyższy zasiłek macierzyński, no i tu zaczyna sie mój problem otóż mam poślizg w opłaceniu dwóch ostatnich składek (za listopad i grudzień 2010), rozwiązuje to mój problem z ciągłością składek , ale po przeczytaniu różnych artykółów w internecie dochodzę do wniosku że zasiłek nie będzie mi się należał bo nie opłacałam składek w terminie. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu moich wątpliwości.

 105. Anonymous pisze:

  Dzień dobry!
  Na blogu Pani jest informacja, że prawo do zasiłku macierzyńskiego prowadząc DG nabywa kobieta, jeśli podlega ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej jeden PEŁNY MIESIĄC KALENDARZOWY. Ja natomiast (chociaż laik prawniczy) widzę w ustawie, że nie ma okresu wyczekiwania na nabycie tego prawa i że po prostu trzeba podlegać ubezpieczeniu chorobowemu (czyli logicznie wnioskując może to być mniej niż miesiąc). Czy mogłaby to Pani wyjaśnić?
  Pozdrawiam,
  Kasia

 106. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Być może jest to trochę nieścisłe, ale żeby otrzymać zasiłek macierzyński wystarczy być objętą ubezpieczeniem chorobowym dzień przed porodem.
  W przypadku prowadzenia działalności taka mama dostanie najniższy zasiłek. Jeżeli chce otrzymać wyższy, musi opłacić składkę za pełny miesiąc kalendarzowy przed porodem.
  Pozdrawiam.

 107. Anonymous pisze:

  Witam,
  Planuję założenie działalności gospodarczej (sklep internetowy). Mam 2 pytanie:
  1. Aby otrzymać wysokie macierzyńskie muszę opłacać wysokie składki przez cały okres (5 miesięcy od teraz do rozwiązania) czy wystarczy podnieść składkę w ostatnim miesiącu?
  2. Podczas pobierania zasiłku działalność musi być zawieszona? Czy moich obowiązków nie może przejąć mąż? Przypuszczam, że to niemożliwe, ale zapytam: czy mogę przyjąć na ten czas stażystę?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 108. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Proszę uważnie przeczytać wpisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli chciałaby Pani skorzystać z porady prawnej zapraszam do zakładki porady prawne on-line.
  Pozdrawiam.

 109. Anonymous pisze:

  Szanowna Pani
  jestem zatrudniona na umowę opracę; jestem w 6 miesicu ciązy bliźniaczej (termin porodu koniec maja – ale rozwiązanie będzie na początku maja – zalecenia lekarza) chiałabym założyć działalnośc gospodarczą związana z produkcją filmów. Jakie składki dodatkowe muszę opłacić i w jakiej wysokości jeżeli założę działalność od marca 2011 aby otrzymać wyższy zasiłek macierzyński, oprócz tego który otrzymam z pracy na umowę o pracę, czy powinnam załązyć tą działalnośc wraz z męzem jako współwłaścicielem czy jako jednoosobową ?
  pozdrawiam serdecznie
  Nicole

 110. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Jeżeli chce Pani uzyskać poradę proszę zapoznać się z informacjami w zakładce porady prawne on-line.
  Pozdrawiam

 111. Anonymous pisze:

  Witam, jestem w dosc trudnej sytuacji. Zostalam zatrudniona na umowe o prace na czas okreslony – na zastepstwo, w miedzy czasie dowiedzialam sie, ze jestem w ciazy. Planowany termin porodu to koniec lipca, natomiast umowe mam do konca czerwca, wlasnie dowiedzialam sie ze z pracy nie moge liczyc na swiadczenie w formie urlopu macierzynskiego. Zastanawiam sie nad kwestia zalozenie firmy, a bardziej przepisania firmy prowadzonej przez narzeczonego na mnie ( slub w marcu), oplacania skladek zdrowotnych i skorzystania pozniej z urlopu o ktorym mowa w powyzszym artykule, czy takie przepisanie firmy wchodzi w rachube?mam nadziekje, ze dobrze wszystko zrozumialam ? bardzo prosze o opinie

 112. Temida Jest Kobietą pisze:

  Witam,
  Pracodawca wprowadza Panią w błąd.
  Ponadto nie ma instytucji "przepisania firmy" w prawie polskim.
  Pozdrawiam.

 113. Anonymous pisze:

  Witam,

  mam pytanie jakie składki muszę odprowadzać do ZUS będąc na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, prowadząc działalność gospodarczą? Czy wszystkie w pełnej wysokości?

  Z góry dziękuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 114. Anonymous pisze:

  Witam

  Będąc w ósmym miesiącu ciąży założyłam działalność gospodarczą i opłacam składki od najwyższej podstawy. Firma oczywiście działa, wystawiam faktury i rozliczam się z US. Ale czy w trakcie urlopu macierzyńskiego mogę przestać pracować? Czy ZUS przychodząc na kontrole może odebrać mi zasiłek macierzyński jeśli prowadziłam firmę tylko przez 2 miesiące przed porodem?

  Uprzejmie proszę o opinie.

  Pozdrawiam
  Ania

 115. Anonymous pisze:

  Witam,
  od 09.2010r. prowadzę GD i regularnie opłacam składki (60%), aktualnie jestem w ciąży (termin porodu mam na 04.2011). Planuję podwyższyć podstawę składek w marcu (za 02.2011) oraz w kwietniu (za 03.2010), bardzo proszę o informację czy dobrze obliczyłam wysokość składki.

  podstawa: 8007,70 zł
  emerytalne: 19,52% = 1563,10 zł
  rentowe: 6% = 480,46 zł
  chorobowe: 2,45% = 196,18 zł
  wypadkowe: 1,67% = 133,72 zł
  Fundusz Pracy: 2,45% = 196,18 zł
  zdrowotne: 243,39 zł

  razem: 2813,03 zł

  Zgadza się? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam,
  Marta

 116. Temida Jest Kobietą pisze:

  W kwestiach porad prawnych odsyłam do odpowiedniej zakładki na blogu.
  Pozdrawiam.

 117. Temida Jest Kobietą pisze:

  @Marto
  Jeżeli nie jest Pani pewna wyliczeń proszę użyć innego kalkulatora. Podstawa i % się zgadzają, składka zdrowotna również.

 118. Anonymous pisze:

  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie,
  Marta

 119. Anonymous pisze:

  Witam serdecznie
  Powiedziano mi że, aby dostać 5700 zł macierzyńskiego trzeba przez 90 dni płacić duży ZUS, a tu wyczytałam,że miesiąc przed porodem. I teraz sama już nie wiem.Bardzo proszę o odpowiedź.

 120. Temida Jest Kobietą pisze:

  Proszę Pani – dla zasiłku macierzyńskiego nie ma okresu karencji:

  Art. 29.

  1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  1) urodziła dziecko;

  2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;

  3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

 121. Anonymous pisze:

  Witam
  Ponieważ każda z Pań ma troszkę inną sytuację i ja opiszę swoją.
  Prowadzę działalność gospodarcza od września 2005 r.
  Byłam 2 lata na niskim ZUSie, później zatrudniona. Od 1 stycznia 2010 r. jestem tylko na działalności gospodarczej. Wszelkie spóźnienia z opłatą ZUS mam uregulowane. Opłacam składki podstawowe 890,40 zł od 2011 r.
  Od 24 lutego dostałam zwolnienie do 24 marca 2011 r. Termin porodu to wrzesień 2011 r.
  W jaki sposób mogę postąpić w mojej sytuacji, aby otrzymać najwięcej pieniążków na macierzyńskim? Czy 1 wysoka składka wystarczy? Czy jednak będzie to średnia z 12 miesięcy? Czy mam zrezygnować z chorobowego i ze świadczeń – zgodnie z informacją "należy zawiesić płacenie składki na ubezpieczenie chorobowe na okres ponad 30 dni (tracimy ciągłość), a następnie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe od najwyższej podstawy (preferencyjny sposób oskładkowania)"
  Pozdrawiam
  Dorota

 122. Temida Jest Kobietą pisze:

  Pani Doroto – w sprawach indywidualnych odsyłam do zakładki porady prawne on-line.
  Pozdrawiam.

 123. Anonymous pisze:

  Witam,
  mam pytanie do Pani dotyczące mojej żony (myślę, że i innych może to zaciekawić bo wszędzie można znaleźć odpowiedzi ale dla osób będących i na DG i etacie a nie tylko na DG), która prowadzi tylko i wyłącznie jednoosobową działalność gospodarczą (wystawia 1 fakturę miesięcznie oraz ma ok 5-10 faktur kosztowych). Czy po urodzeniu dziecka gdy jest na zasiłku macierzyńskim może nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać te 1 fakturę vat.
  Jeśli nie to czy może być coś takiego jak re-fakturowanie tej faktury na moja tj. męża jednoosobową działalność tak żeby nie miała dochodu i nie było przed zusem że dodatkowo zarabia?
  Pozdrawiam serdecznie
  Rafał

 124. Temida Jest Kobietą pisze:

  Jak uzyskać poradę indywidualną opisałam w zakładce porady prawne on-line.
  Pozdrawiam.

 125. Aneta pisze:

  Witam pani Katarzyno,
  Mam pytanie odnośnie zasadności płacenia składki liczonej od najwyższej podstawy wynoszacej 250% przeciętnego wynagrodzenia za miesiac kwiecień. Za miesiac marzec opłacam składki od najwyżej podstawy, termin porodu mam w kwietniu. W związku z tym mam pytanie, czy w miesiacu w którym powinien nastapić poród (tj. kwiecień) powinnam odprowadzać wysokie składki, czy moge powrócic do opłacania składek od najniższej mozliwej podstawy-w moim przypadku, to sa składki preferencyjne. Jak bedzie najbezpieczniej?
  Z góry dziekuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Aneta

  1. Katarzyna pisze:

   W sprawach porad prawnych zapraszam do napisania maila na adres kancelarii

 126. mania pisze:

  Witam.
  Mam problemy z kręgosłupem. Dostałam od lekarza L4. Czy przerywa ono bieg macierzyńskiego?

 127. Paula pisze:

  Witam,

  W latach 2006-2008 prowadziłam dzisiałaność gospodarczą. Póżniej wyjechałam na studia za granice. Wróciłam niedawno i jestem w 24tyg ciąży. Szukam pracy, najchętniej umowę o dzieło ale nie jest łatwo. Jestm grafikiem komputerowym i charakter mojej pracy to w zasadzie praca na zlencenie z roznymi klientami. zastanawiam sie czy nie otworzyc w tej syt. DG a tym samym skorzystac z omawianej tu syt. Wielu klientow chetnie nawiazuje wspolprace z osobami prowadzacymi DG. Jestem rowniez matka samotna wiec czy uwaza Pani ze zensowne jest otworzenie przeze mnie DG a tym samym skorzystanie z wiekszego zasilku macierzynskiego. I jesli tak, to jak najlepiej to przeprowadzic. Rozwaizanie jest 17.07.
  Bardzo dziekuje.

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli potrzebuje Pani porady – zapraszam do kontaktu.

 128. Magda pisze:

  Witam.
  Czy po wysokim macierzyńskim, można iść na zasiłek opiekuńczy 60 dni i zgarniać 4500 zł/mc?

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli potrzebuje Pani porady prawnej – zapraszam do kontaktu.

 129. felix pisze:

  Witam serdecznie.

  Co oznacza „nie wolno prowadzić działalności fikcyjnej wyłącznie po to aby otrzymać wysoki zasiłek”

  Po czym to poznać?
  Ile trzeba wystawić faktur i na jaka kwote żeby nie było odebrane jako fikcyjną.
  Jeżeli ktoś zaczyna, działalność, to nie łatwo od razu mieć duże obroty.
  Dziękuje i pozdrawiam

 130. Katarzyna pisze:

  Każdy przypadek ZUS rozpatruje indywidualnie. Jeżeli ktoś założy tylko działalność i ma wyłącznie wpis do rejestru i dalej nic nie robi(prócz płacenia składek)- ZUS zapewne uzna, że to działalność pozorna.
  Nie chodzi o obroty, a o prowadzenie DG.

 131. Magda pisze:

  WItam,
  ja mam troche inna sytuacje bo przebywam za granica. moja sprawa wyglada tak:
  Mieszkam w belgi i jestem w 8 miesiacu ciazy ( 7 czerwca 2011)
  Prowadzilam do ubieglego roku dzialalnosc gospodarcza w polsce ( kilka lat)! i placilam skladki zus ( okolo 900 zl razyem). Od 30 kwietnia 2010 zawiesilam dzialalnosc. dowiedzialam sie ze przysluguje mi zasilek macierzynski ale musze wznowic moja dzialalnosc. Mam nastepujace pytania:

  1) czy jesli chce skorzystac z zasilku M, w najwyzszym wymiarze musze oplacic wszystkie skladki ( fundusz emerytalny, chorobowe itd) ile jest ta najwyzsza kwota ( ja placilam nie cale 900zl)

  2) czy jesli bede na zwolnieniu lekarskim w trakcie otworzenia dzialalnosci to co to zmienia ( pytam nie aby pobierac zasilek chorobowy tylko ew pytam czy stawka za maj bedzie nizszsza?)

  3) czy dobrze rozumie ze za czerwiec zaplace wiec proporcjonalnie stawke za te 7 dni przed porodem?

  4) jesli po tych 22 tygodniach ponownie bede chciala zawiesic dzialalnosc na przynajmiej rok; a koniec swiadczen bedzie wtedy 8 listopada – czy za te 8 dni musze zaplacic pelna stawke czy takze proporcjonalnie?

  5) jak wyplacane sa te stawki ( miesiacznie/tygodniowo/ z jakim opoznieniem etc)

  6) czy jak wznowie dzialalnosc zus musze poinformowac sama??

  7) ah i czy musze wznowic dzilalnosc z 1 ( 2) maja czy moze to byc np 10 maja?

  Pytam dokladnie bo nigdy nie skozystalam z jakiejkolwiek ulgi/zasilku itp a place w polsce od lat zus wiec jesli mam takie prawo chetnie z niego skorzystam.
  prosze pilnie o odpowiedz poniewaz musialabym upowaznic rodzicow do wznowienia dzialalnosci i zalatwienia wszystkich formalnosci.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Na część Pani pytań odpowiedzi znajdują się na blogu.
   Jeżeli potrzebuje Pani porady prawnej to odsyłam tutaj: https://www.temidajestkobieta.pl/2011/02/27/porada-on-line-nr-1/
   Pozdrawiam

 132. Agnieszka pisze:

  Witam,
  Mam pytanie związane z wypłaceniem zasiłku chorobowego. Ostatnie trzy składki na poczet ZUS zostały wyliczone przez moje biuro ksiegowe w najwyższej kwocie, niestety bez składki na Fundusz Pracy (te były opłacane w kwocie 49,38 zł). Dopiero przed wpłaceniem ostatniej składki księgowa zauważyła swoje niedopatrzenie i poleciala mi dopłacić brakującą kwotę 469,23 złotych. Czy może to skutkować nie wypłaceniem przez ZUS zasiłku lub wypłaceniem go w mniejszej kwocie?

  1. Katarzyna pisze:

   Myślę, że skoro Pani zatrudniła księgową to w ramach jej obowiązków jest odpowiedź Pani na to pytanie.
   Jeżeli nie będzie umiała Pani odpowiedzieć – radzę zmienić księgową.
   Pozdrawiam

 133. Natalia pisze:

  Witam! Jestem w 12 tyg ciąży obecnie jestem osobą bezrobotna nie zarejestrowaną w UP. Chcę otworzyć własną DG. Proszę mi wytłumaczyć w jaki sposób to później funkcjonuje po porodzie czy jeżeli mam własną firmę to będąc na macierzyńskim muszę firmę zawiesić czy mogę zatrudnić pracownika na pól etatu bądź na cały etat.

 134. Katarzyna pisze:

  Bardzo chętnie wszystko Pani wytłumaczę. Proszę się ze mną skontaktować aby uzyskać informację jak opłacić poradę prawną.
  Pozdrawiam serdecznie.

 135. Beata pisze:

  Witam
  Założyłam działalnośc gopodarczą i od 21 marca opłacam wysoki zus, niestety dzis dopatrzyłam sie ze w deklaracji za kwiecien blędnie zaokrągliłam podstawe wymiaru składki na ubezpieczenie wypadkowe przez co wplacilam do ZUS składki o 1 grosz za niskie. Wysłalam ten grosz przelewem ale wyjdzie on z mojego konta dopiero 11.04 czyli dzien po terminie. Czy moze to byc podstawą do nie wypłacenia mi wysokiego macierzyńskiego jesli za kilka dni nastąpi rozwiązanie?

 136. zosia pisze:

  Dzień dobry. Ja mam tylko jedno pytanie. Czy jeśli odprowadzam składki od podstawy około 8000 zł, to czy przychód firmy też musi być w takiej wysokości. Mój przychód w ewidencji sprzedaży wynosi około 5 tys. Czy ZUS może się doczepić to tego w razie kontroli?

 137. Katarzyna pisze:

  Teoretycznie nie powinien zwracać na to uwagi – w praktyce gdy wpływa wniosek o wypłatę zasiłku (zwłaszcza przy nowej DG) – zwraca.
  Pozdrawiam,

 138. joanna pisze:

  witam mam pewien problem, żeby otrzymać najwyższy zasiłek i chorobowe muszę opłacić najwyższą składkę przez 3 miesiące.
  teraz prowadzę działalność z najniższym ZUSem (ok 350zł).
  pytanie jest następujące: aby otrzymać najwyższy zasiłek i chorobowe muszę zawiesić działalnośc na 90 dni w celu skasowania się składek i ponownie otworzyć na okres min 3 msc ( z najwyższym Zusem) aby uzyskać wysokie chorobowe a na okres 1 msc na zasiłek?
  na dzień dzisiejszy otrzymałabym średnią z 12 msc z niskim i wysokim ZUSem?
  bardzo proszę o odpowiedź.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam Pani Joasiu
   Co należy zrobić opisane jest dokładnie w kilku wpisach dotyczących zasiłku macierzyńskiego. Działalności zawieszać nie trzeba.
   Pozdrawiam.

 139. Mietek pisze:

  Witam, prowadzę DG, żona w 09.2011 ma termin porodu a obecnie nigdzie nie jest zatrudniona. Chcę ją zgłosić jako osobę współpracującą (co faktycznie ma miejsce) aby mogła pobierać zasiłek macierzyński. Czy w takim wypadku obowiązują zasady jak dla osoby prowadzącej DG (np. brak karencji)?
  Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   O jaki brak karencji Panu chodzi? Dotyczący zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego?

 140. Mietek pisze:

  Chciałem zapytać o macierzyński ale Pani pytanie o chorobowy też jest ważne. I nasunęło mi się kolejne: żona jako współpracującą po okresie nabycia uprawnień żona idzie na chorobowe (w tym okresie nie opłaca składek FUS?), w czasie jego trwania rodzi dziecko to zasiłek macierzyński od jakiej odstawy dostanie? Tej opłacanej przed chorobowym?

 141. mona pisze:

  Witam. Chciałabym zapytac o jedną kwestie: kody do ubez. 05 70 00 a kod 05 10 00. Rozpoczełam dział. zgłosiłam się z kodem 05 70 00 zapłaciłam składki max. Zus wypłaca mi składkę od kodu 0570 twierdząc ze nie dokonałam w terminie zgłoszenia a ze zadeklarowałam taki kod czyli 0570 to dlatego taki niski macierzyński. Gdybym zgłosiła sie z kodem 0510 to Zus wypłaciłby mi większy macierzyński tj od tego kodu gdyby było wszystko ok?

  1. Katarzyna pisze:

   Kod jest sprawą drugorzędną. Liczy się zadeklarowana podstawa wymiaru za każdy miesiąc, z którego ZUS wylicza zasiłek.

 142. Ewelina pisze:

  Witam, mam pytanie w związku z chorobowym, działalność prowadzę od 2 lat nie przystąpiłam do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, w maju miałam zawieszoną działalność dowiedziałam się, że jestem w ciąży, moje pytanie brzmi
  1 czy odwiesić działalność teraz od 10 czerwca jak miałam wcześniej w planie czy już od pełnego miesiąca
  2 jeżeli teraz bym odwiesiła od 10go to ile składek będę musiała zapłacić żeby mieć prawo do chorobowego (lipiec sierpień i wrzesień??tylko wtedy nie wychodzą pełne 3 miesiące składkowe

  1. Katarzyna pisze:

   Zasiłek chorobowy może być przyznany w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą po okresie składkowym wynoszącym 90 dni.

 143. Ewelina pisze:

  Hmm czyli jeżeli teraz odwieszę działalność od 10 czerwca to prawo do chorobowego będę miała po 10 września?? jeżeli odwieszając działalność zadeklaruje 100% podstawy wymiaru składek to od tego mi wyliczą chorobowe?? a to, że nie zapłacę pełnej składki za czerwiec to nie skomplikuje sprawy??
  Zgóry ślicznie dziękuję za informacje

 144. Graza pisze:

  Witam,osoba prowadząca jednoosobową DG będąca na macierzyńskim może wystawiać f-ry ?
  Pozdarwiam

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę przeczytać uważnie wpisy na blogu, a konkretnie temat:
   Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego
   Pozdrawiam

 145. joanna pisze:

  witam… jestem w 5 miesiacu ciazy i wlasnie zakonczylam umowe zlecenie z moja obecna szefowa gdyz wg niej kobieta w ciazy jest niezdolna do pracy!!! nie chce siedziec bezczynnie w domu bez zarobku i ubezpieczenia. chcialabym zalozyc DG i prowadzic sprzedaz internetowa az do dnia porodu a potem takze po urodzeniu dziecka. prosze mi pomoc i napisac ile wyniosloby tak orientacyjnie zalozenie dzialalnosci i wszystkie podstawowe skladki by w przyszlosci za pare miesiecy otrzymac zasilek macierzynski.

  1. Katarzyna pisze:

   Po pierwsze nie zajmuję się biznesplanami – tego nie robią prawnicy. A składki zależą wyłącznie od Pani i tego jaką podstawę wymiaru składek Pani wybierze.
   Pozdrawiam i życzę sukcesu.

 146. Kasia pisze:

  Mam pytanie, chcemy z koleżanką założyć działalność gospodarczą, czy musimy podać w ZUS obie tą samą podstawę wymiaru składek czy też możemy podać różne tzn. ona najniższą a ja najwyższą?

  1. Katarzyna pisze:

   Trzeba zadeklarować składki liczone w przedziale 30%-250% podstawy wymiaru.
   Pozdrawiam,

 147. Basieńka 2011 pisze:

  Swoją działalność prowadzę od lipca 2010 z preferencyjnym ZUSem i myślę o zajściu w ciążę.
  Obecnie jestem zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ale zdaża się że nie płacę składek w terminie.
  Czy lepiej będzie dla mnie wyrejestrować się rok wcześniej z tego ubezpieczenia i zgłosić się do niego na miesiąc przed ??

  1. Katarzyna pisze:

   Sama musi Pani ocenić czy i kiedy chce przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.
   Pozdrawiam.

 148. Julia pisze:

  Czy pracując na 1/2 etatu (nie osiągam minimalnego wynagrodzenia,) gdy założę działalność gospodarczą i zgłoszę się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz zadeklaruję najwyższą kwotę przychodu to czy po upływie stosownych terminów ( 30 lub 90 dni) będzie mi przysługiwał zasiłek choroby lub macierzyński zarówno z pracy na etacie jak i z działalności gospodarczej (ten najwyższy zasiłek)

 149. Sylwia pisze:

  Witam
  Ja z podobnym tematem. Pracuje na caly etat i wlasnie rozpoczelam rownoczesnie dzialalnosc gospodarcza. Jestem w trzecim miesiacu ciazy. W tej chwili zamierzalam oplacac tylko skladke zdrowotna. Ale jesli jest szansa na uzyskanie pozniej zasilkow z dwoch zrodel, to moge oplacac rowniez ubezp. chorobowe i potem ewentualnie zadeklarowac wyzsza kwote. Ale czy rzeczywiscie w takiej sytuacji otrzymam zasilek zarowno z umowy o prace jak i dzial. gos.?

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Porady prawne są odpłatne- zgodnie z informacją zawartą na blogu.
   Zapraszam do kontaktu.
   Pozdrawiam,

 150. Asia pisze:

  Witam serdecznie!

  Piszę do Pani, bo widzę, że wypowiadała sie Pani na forum bardzo konkretnie w sprawach zasilków macierzynskich. Ja ten temat generalnie mam juz opanowany, tj. termin porodu mam na pazdziernik i w tym miesiacu zrezygnowalam na miesiac z dobrowolnej skladki chorobowej by za miesiac zaczac placic wyzsze skladki… Pytanie moje jednak jest takie:” Czy ZUS rozpatrujac moj wniosek o zasilek macierzynski ma prawo nakazac mi zapłacic zaległą składkę z której zrezygnowalam? Co dałoby mu mozliwość naliczenia średniej kwoty z ostatnich 12 miesięcy?”. Taką informację podała mi dziś moja ksiegowa, że ZUS może tak zrobić(nie mam do niej zaufania, ze wzgledu na to, ze pierwszy raz slyszy w ogole o mozliwosci zalatwienia wyzszego zasilku…). Wydaje mi się, że takie coś może nastąpić w przypadku zawieszenia działalności albo generalnie nie mogą mi nic nakazac, bo to jest składka dobrowolna! Byłabym wdzieczna za pomoc. Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Składka jest dobrowolna.
   Pozdrawiam,

 151. asia pisze:

  Od 1.06.2011 prowadzę działalność.Od 1.10.2011 planowałam zawiesić działalność. Rodzę 15.01.2012 .Obecnie płacę najniższe składki. Czy jeśli wznowię działalność 1.12 i zapłace w ostatnim miesiącu ciązy najwyższe składki otrzymam zasiłek ~ 6000pln po porodzie? Jeśli nie to jak inaczej mogłabym go uzyskać?

 152. Jola 1983 pisze:

  Dzień dobry, czy wiadomo coś na temat zmian w przepisach w roku 2012 dot. wypłacania zasiłków macierzyńskich dla kobiet prowadzących DG.
  Będę rodzić na początku 2012 i interesuje mnie czy będę mogła otrzymać wysoki macierzyński. Czy może rząd coś zmienia?

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Nic nie wiem na ten temat.
   Pozdrawiam,

 153. Kajka pisze:

  Czy pracując na etacie i prowadząc DG można przystąpić do chorobowego z DG?
  Bardzo dziękuję za odpowiedź

  1. Katarzyna pisze:

   ZUS zazwyczaj twierdzi, że nie.
   Pozdrawiam,

 154. Gosia pisze:

  Bardzo fajne wpisy, polubiłam Pani stronę. Jednak widzę, że ludzie:
  a. nie umieją czytać
  b. mają niską kulturę blogowania.
  Cóż poradzić.
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości z prowadzeniem bloga!

  1. Katarzyna pisze:

   Bardzo dziękuję za komentarz.
   Pozdrawiam,

 155. Agnieszka pisze:

  Witam serdecznie,
  Czy jeśli zgłoszę się do dobrowolnego chorobowego od 01.08.2011 i w tym samym miesiącu urodzę dziecko czy do 10.09 muszę opłacić cała składkę czy będzie ona pomnniejszona,gdyż nastąpił poród? Jesli cala to mam szanse na wysoki zasilek macierzynski liczony od wysokiej podstawy.Kazdy zus inaczej odpowiada. Twierdzą, iż urodzenie dziecka w tym samym miesiącu co zgłoszenie do wysokiego dobrowolnego chorobowego powoduje naliczanie od najniżeszj podstawy, inny zus twierdzi, że od zadeklarowanej. Jak jest naprawdę?Czy mogę liczyc na pomoc?

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli potrzebuje Pani porady prawnej – proszę napisać do mnie maila.
   Pozdrawiam,

 156. Ewelina pisze:

  Ja już nie wiem jak to ma być, czy mi się coś ubzdurało czy to niektóre Panie takie bzdury wypisują… Z tego co wiem to jeżeli ktoś zrezygnuje ze składki na ubezpieczenie chorobowe,bądź zawiesi działalność na miesiąc, a po miesiącu odwiesi bądź przystąpi do u chorobowego i zadeklaruje wyższe składki nie uzyska od razu macierzyńskiego w najwyższej kwocie, gdyż wysokość zasiłku jest średnią z 12 ostatnich miesięcy. No chyba, że się mylę to niech ktoś wyprowadzi mnie z błędu.

 157. Magda pisze:

  Dzień dobry,
  mam następujące pytanie. Okazało się, że jestem w 4 tygodniu ciąży, od 1 sierpnia (od dzisiaj;) rozpoczęłam własną działalność gospodarczą z preferencyjnym zusem. Za pierwszy miesiąc dział. zapłacę więc 123,24 zł za ubezp. społeczne. Do jakiej kwoty najlepiej podnieść to ubezpieczenie, żeby potem otrzymać korzystny zasiłek macierzyński? dziękuję i pozdrawiam Magda

  1. Katarzyna pisze:

   Do takiej kwoty, która będzie adekwatna do wysokości zasiłku, który chce Pani otrzymać.
   Pozdrawiam,

 158. Marta pisze:

  Witam,
  mam następujące pytanie: aktualnie jestem na zasiłku macierzyńskim, który kończę we wrześniu, przed pójściem na zasiłek opłacałam składki w normalnej wysokości (nie preferencyjne, choć miałam do tego prawo). czy po zakończeniu macierzyńskiego będę mogła zadeklarować płacenie preferencyjnych składek (firma działa rok)?

  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

  1. Katarzyna pisze:

   Składki preferencyjne można płacić przez dwa lata od daty rejestracji działalności.
   Pozdrawiam

 159. Magda pisze:

  Dziękuję za odpowiedź ale czy to działa na zasadzie wpłacę 600zł składki dostane 600zł zasiłku czy np. obieram sobie podstawę 3000 brutto i od tego płacę składkę?

  1. Katarzyna pisze:

   Składki płaci się od zadeklarowanej podstawy.
   Pozdrawiam,

 160. ALA pisze:

  Witam, ja mam pytanie czy w trakcie pobierania zasiłku chorobowego i później macierzyńskiego również należy opłacać jakieś składki społeczne lub zdrowotne do ZUSu i w jakiej wysokości? Jeżeli wcześniej były opłacane najwyższe to czy dalej trzeba je płacić?

  1. Katarzyna pisze:

   W celu uzyskania porady prawnej zapraszam do kontaktu.

 161. Asia pisze:

  Witam serdecznie. Mam pytanie. Jestem w końcówce 7 m-ca ciaży i chcę założyć działalnosć gospodarczą, następnie opłacić najwyzszą składkę i pójść na urlop macierzyński. termin mam na koniec października. I tu pojawia się pytanie: Czy opłacić dwie składki w kwocie najwyższej, czyli otworzyć działalnosć dwa m-ce przed porodem czy już w tej chwili. Czy wystarczy półtora składki? I ile wtedy wyniesie mnie ta składka? I jaki rodzaj opodatkowania wybrać najlepiej

  1. Katarzyna pisze:

   Witam.
   Porady prawne są odpłatne. W celu jej uzyskania zapraszam do kontaktu.

 162. Ulka pisze:

  Witam, Czy jeżeli pracuję na pełnym etacie i prowadzę działalność gospodarczą (aktualnie opłacam z niej tylko obowiązkową składkę zdrowotną), jeżeli zgłosiłabym się do opłacania dobrowolnej skł. chorobowej to czy w momencie otrzymywania zasiłku musiałabym wybrać tytuł z którego otrzymam zas. macierzyński czy otrzymam go z dwóch tytułów ubezpieczenia ?

 163. Zaneta pisze:

  Witam
  Moja sytuacja wygląda następująco. Jestem w piątym miesiącu ciązy, a od roku prowadzę działalność na preferencyjnych warunkach ZUS (najniższa składka dla nowych przedsiębiorców). Podstawa do wypłaty zasiłku maciezyńskiego będzie dla mnie śmiesznie niska, więc chciałabym cos zmienić. Koleżnka ma znajomą w ZUSie, która zaproponowała jej abym zawiesiła działalności na okres nie dłuzszy niż 30 dni (np: na dwa tygodnie), a następnie ją odwiesiła wraz z nowym miesiącem i wpłaciła max. wysokości składki na ubezpieczenie chorobowe. Według niej podstawa do wypłaty zasiłku bedzie liczona od ostatniej składki, a nie średniej z 12 miesięcy i nie bedzie żadnego okresu wyczekiwania, wiec bez przeszkód po 3 tyg. od wznowienia działalnośc będe mogła iśc jeszcze na L4 bo już mi ciężko obsługiwać klientów.
  Wyglada to dość interesująco tylko nie wiem czy sa jakieś przepisy, które regulują te kwestie i co najwazniejsze czy ZUS nie będzie mieć swoich podstaw do wstrzymania wypłaty zasiłku lub wypłaty w zdecydowanie niższej kwocie. Prosze o pomoc gdyż schemat, który mi podpowiedziano jest od Pani pracującej w ZUS ale „z drugiej ręki” i nie wiem czy ktos juz coś takiego robił.

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli już opłaca Pani składkę zdrowotną to takie rozwiązanie sprawi tylko, że będzie miała Pani wyższą średnią.
   Proszę uważnie przeczytać wpisy na blogu lub skontaktować się w celu uzyskania porady.
   Pozdrawiam.

 164. Eve pisze:

  Witam moje pytanie jest pewnie wiele razy tu powtarzane, ale moje obawy sa wieksze zatem : załóżyłam DG w lipcu a byłam juz w 8 tyg ciazy zajmuje sie handlem, handluje na bazarze dwa razy w tygodniu mam rachunki za zakupiony towar, dokument iz stoje na bazaże, oplacam skłatki od sumy 3 tys wiec płace 1200zł planuje isc na zwolnienie od listopada ale boje sie ze ZUS nie uzna mi wypłaty, mam zamiar zatrudnic kogos od listopada na umowe zlecenie w czasie mojego zwolnienia czy moga sie do czegos przyczepic i oskarzyc mnie o fikcyjne załozenie firmy w celu wyłudzenia pieniedzy z ZUSu czego moge sie obawiac???

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli będzie działała Pani zgodnie z przepisami to ZUS nie powinien się przyczepiać.
   Pozdrawiam,

 165. Iwona pisze:

  Witam serdecznie,

  Mam podobne pytanie do moich poprzedniczek – prowadzę działalność gospodarczą od kwietnia 2008 w ciągu ostatnich 12 m-cy opłacałam Sładki do ZUS w pełnej wysokości czyli od podstawy 2015 zł. Planuję w październiku przejść na L4 i tu rodzi się pytanie czy wystarczy, że w październiku za miesiąc wrzesień opłacę 250 % ( ok. 8290 ) podstawy aby otrzymać wyższy zasiłek macierzyński? Jeśli tak to bardzo poroszę o informację w jaki sposób ZUS oblicza zasiłek macierzyński czy to jest średnia z 12 m-cy?

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę Pani – ww celu uzyskania porady proszę o kontakt mailowy.
   Pozdrawiam,

 166. Magdalena pisze:

  Witam, czy zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży wspólnika w spółce cywilnej może utrudnić spółce fukcjonowanie?

 167. Joanna pisze:

  Witam, mam pytanie jeszcze jedno o wysokość zasiłku macierzyńskiego w przypadku, jeśli składka nie będzie za pełny miesiąc, bo wcześniej nastąpi poród. Z odpowiedzi, które się tutaj pojawiły wyczytałam, że jeśli niepełny miesiąc to otrzymamy najniższy. Czy najniższy to jest jest ten od podstawy 60%?
  Dzwoniłam do ZUS i tam mi pani powiedziała, że płacą od faktycznej kwoty. W sumie już nie drążyłam, ale mnie wychodzi, że jeśli wyjdzie pół miesiąca i kwota będzie ok. 1500 zł (pewnie trochę więcej), a podstawa ok. 4 tys, to to potraktują jako całość zadeklarowanej podstawy. Nie wiem czy dobrze myślę.
  Pozdrawiam,
  Joanna

 168. Ola pisze:

  Witam,
  mam wątpliwości co do mojej sytuacji w omawianej kwestii. Byłam wyrejestrowana z ubezpieczenia chorobowego od listopada 2009 r. Ponowna rejestracja do chorobowego nastąpiła 12 października bieżącego roku. 02 listopada mam zamiar zapłacić składkę od najwyższej podstawy i złożyć odpowiedni druk DRA. Miałam planowany poród na grudzień niestety rośnie u mnie ryzyko wcześniejszego rozwiązania już w listopadzie. Czy jeśli tak by się stało, to dostanę najwyższy zasiłek macierzyński?
  Pozdrawiam, Ola.

 169. henryk pisze:

  proszę o informację jak moge przeczytać odpowiedzi

  1. Katarzyna pisze:

   Witam – jakie odpowiedzi?

 170. Joanna pisze:

  Witam serdecznie,
  ja mam takie małe pytanie odnośnie wysokości płacenia składki a raczej podstawy od jakiej składki są wyliczane oraz jaki okres brany jest pod uwagę.
  Czy podwyższyć do maksymalnej podstawę również składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe? Czy nie wystarczy tylko podwyższona podstawa ubezpieczenia chorobowego?
  A kolejne pytanie czy przypadkiem jak miesiąc wcześniej (chodzi o cały miesiąc kalendarzowy) otworzę działalność godspodarczą to będzie on brany pod uwagę do wyliczenia wyższego zasiłku macierzyńskiego? Gdzieś wyczytałam, że powinien być to okres min. 3 miesięczny.

  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

 171. kinga pisze:

  Witam serdecznie
  Czy prowadząc działalność na tych najniższych składkach wystarczy jak zawieszę składkę chorobową na 30 dni (od 01 do 30 października) aby otrzymać wysokie macierzyńskie. I czy mogę zawiesić tą składkę w połowie miesiąca?
  Pozdrwaiam serdecznie

 172. Sylwia pisze:

  Witam,
  Czy zawieszając składkę na 30 dni a potem ją podwyższając przed porodem do maksimum, zus może mnie oskarżyć o próbę wyłudzenia wysokiego zasiłku i skierować sprawę do sądu??

  1. Katarzyna pisze:

   Zus nikogo nie oskarża i nie kieruje sprawy do sądu, zwyczajnie wydaje decyzję o odmowie wypłaty zasiłku.
   Pozdrawiam.

 173. Sylwia pisze:

  A jeśli ZUS odmówi wypłaty zasiłku, to wówczas jakie należy podjąć kroki? Bo przecież opłacając składki (nawet tylko jedną) powinno się otrzymac zasiłek. Czy wówczas osoba, której odmówiono wypłaty zasiłku powinna zwrócić się do sądu? Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Owszem – otrzyma się zasiłek – z umowy o pracę.
   A co można zrobić? Odsyłam do mojego wpisu –>https://www.temidajestkobieta.pl/2011/04/13/co-zrobic-gdy-zus-odmowi-wyplaty-zasilku/
   Pozdrawiam.

 174. Rafał pisze:

  Witam
  Na wstępie serdecznie pozdrawiam i gratuluję pomysłu oraz chęci służenia pomocą innym.
  Pytanie.
  Czy zmieniając podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe do 250% przeciętnego(…) muszę również również zwiększyć podstawę ubezpieczenia zdrowotnego czy pozostaje ono niezmienione (243,39)?

  1. Katarzyna pisze:

   Dziękuję za miłe słowa. Podstawa ubezpieczenia zdrowotnego jest stała.
   Pozdrawiam.

 175. Anna pisze:

  Witam Panią,
  Od 2 września 2011 prowadzę działalność gosp. Jestem w ciąży z terminem rozwiązania na 5 stycznia 2012. Od września płacę najwyższą składkę, czyli mój wymiar podstawy na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe = 8415,28. Mam opłaconą składkę za wrzesień, październik i listopad. Mój lekarz ginekolog, z racji gorszego stanu zdrowia zaproponował mi zwolnienie lekarskie na miesiąc grudzień, czyli do rozwiązania ciąży.
  Dzwoniłam do ZUS i dowiedziałam się, że w takim wypadku moje macierzyńskie zostanie wyliczone na podstawie pełnych miesięcy czyli października i listopada. Jednak czy na pewno? Czy to że w grudniu będę na zasiłku chorobowym nie zaniży mojego macierzyńskiego?
  I drugie pytanie czy zasiłek chorobowy mi przysługuje (owe 90 dni opłacania składek) w wypadku gdy mam działalność od 2 września (choć składkę zapłaciłam za cały miesiąc, tz. w każdym z tych 3 miesięcy moja składka jest równych wysokości kwot)
  Dziękuję z góry za pomoc i czekam niecierpliwie na odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Anna

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   W celu uzyskania porady proszę o kontakt mailowy.
   Pozdrawiam.

 176. tola pisze:

  witam
  Mam pytanie
  Prowadze dzialalnosc gospodarcza od marca 2010 r. Place jeszcze ten ulgowy zus .Planuje zajsc w ciaze ( jeszcze nie jestem ) Co mam zrobic ,aby dostac wysokie swiadczenia na L 4 ,a potem wysoki maciezynski.Jaka jest najwyzsza kwota jaka moge dostac od Zusu i ile musze oplacic skladki i jak długo,?

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   W celu uzyskania porady proszę o kontakt mailowy.
   Pozdrawiam.

 177. iwona pisze:

  Witam
  autorka artykułu wspomniała o kwestii, którą zacytowałam poniżej, czy można bardziej rozwinąc tą myśl…

  „Co ważne – niestety nie każda kobieta przedsiębiorca i jednocześnie pracownik nabędzie prawo„do wysokiego” zasiłku macierzyńskiego. O tym czy „biznesmamom” zatrudnionym także na etatach przysługuje wysoki zasiłek – w jednym z kolejnych wpisów.”

 178. Gosia pisze:

  Witam!
  Chciałam zapytać Panią o zdanie w mojej sprawie. Prowadze działalność gosp. od 2009 roku. Zaszłam w ciążę i 8 września urodziłam dziecko. Składki za sierpień i wrzesień opłaciłam od tej wysokiej podstawy tj 250 % przeciętnego…. Wcześniej przerawałam ciągłość ubezpieczenia ponad 30 dni. Dostałam wysoki zasiłek macierzynski i złożyłam korektę deklaracji za miesiąc wrzesień (wykazałam najwyższą podstawę podzieloną na 30 i pomnożoną razy 7). Dziś dzwoniła do mnie Pani z Zusu że nie mogę korygowac tej deklaracji poniewaz miałam zadeklarowaną podstawę wyższą od najniżej a ona w przypadku wypłaty np. zasiłków nie jest podzielna. Czy uważa Pani że Pani z ZUSu ma rację?

 179. Pingback: Anonim
 180. Monika pisze:

  Witam
  Prowadzę własną działalność gospodarczą od kwietnia 2011, rodzę ok 09.02.2012. Opłacam zniżkowy Zus, w tym dobrowolne chorobowe. Chciałam zapytać czy jeśli w styczniu zapłacę najwyższy Zus to później Zus wypłaci mi licząc średnią z 12mcy(w moim przypadku z 10) czy od ostatniej tej podwyższonej składki? Czy później będę mogła wrócić do opłacania zniżkowego zusu? Czy ewentualnie mogę się zatrudnić na umowę o pracę u znajomej osoby i wtedy dostanę więcej świadczeń?
  Kiedy zakładałam działalność pani w zusie mnie zmyliła mówiąc ze mogę podnieść składkę zus ale 6 mcy przed porodem, nie wspominała nic ze mozna ja podwyższac miesiac przed porodem…
  Dziękuję za wszelkie rady:)

  1. Katarzyna pisze:

   W sprawie porady – zapraszam do kontaktu mailowego.
   Pozdrawiam.

 181. Monika pisze:

  Witam! Ponieważ w wielu wypowidziach spotkałam się z terminem „działalność jednoosobowa”,chciałam zapytać jak się ma do tego posiadanie ucznia?Jest to pracownik młodociany.We wrześniu przyjęłam go na praktykę i zastanawia mnie czy jego przyjęcie uniemożliwi mi wypłacenie zasiłku macierzyńskiego?

 182. Dorota pisze:

  Pani Katarzyno, czy aby nabyc prawo do zasilku macierzynskiego mozna odprowadzac skladki na ubezpieczenie na preferencyjnych warunkach dla nowych przedsiebiorcow a skladke na ubezp. chorobowe od najwyzszej podstawy (ok 8500zl) i zadeklarowac taka skladke na miesiac przed porodem (albo bezpieczniej dwa)-przy czym wczesniej nie byly takie skladki placone, to zasilek macierzynski bedzie przyslugiwal w wysokosci 100% podstawy branej przy odprowadzanej skladki na ubezp chorobowe, tj. zasilek w wysokosci 8500zl?

  1. Katarzyna pisze:

   Wybieramy podstawę dla wszystkich składek, nie wyłącznie chorobowej.

 183. Joanna pisze:

  Dzień dobry,mam trudna sytuacje finansowa i byłam wczoraj zapytać czy dostanę w ogóle zasiłek macierzyński jeśli płacę ZUS nieregularnie (ten najniższy-działalność od sierpnia 2010r.). Okazało się, że musze płacić chorobowe (którego nie place bo nie wiedziałam)jestem w ciąży, mam termin na kwiecień, sytuacja z wysokim macierzyńskim bardzo by mi pomogła. Czy mam szanse na takie rozwiązanie? Nie jestem już taka młoda i w sumie niezbyt dobrze sobie radzę 🙁 A może byłaby to droga wyjścia. Proszę o odpowiedź.

  1. Katarzyna pisze:

   W celu uzyskania odpłatnej porady proszę o mail na adres kancelarii.
   Pozdrawiam,

 184. Irena pisze:

  witam serdecznie, chyba po cichu ZUS wprowadził ograniczenia….
  ze str głównej ZUS
  „Zmiana zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób przebywających na urlopie wychowawczym
  Od 1 stycznia 2012 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten urlop. Podstawa wymiaru składek nie może być jednak większa niż kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale,[…]stanowiącego podstawę do ustalenia najwyższej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Składka w nowej wysokości obowiązuje od trzeciego miesiąca następnego kwartału.
  Kwota tego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2011 r. wynosiła 3416,00 zł i tym samym podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych za styczeń i za luty 2012 r. nie może być wyższa niż 2049,60 zł.

  czy ja (niestety) dobrze rozumiem? czy to wyklucza podwyższenie macierzyńskiego??

 185. Irena pisze:

  witam ponownie , doczytałam, ze to o wychowawczym. przepraszam za zamieszanie.

 186. Dorota pisze:

  mam pytanie dot. wstępowania do spółki i zasiłku macierzyńskiego. Mąż prowadzi działalność i chciałabym tą działalność razem z mężem prowadzić. W urzędzie miasta poradzili nam, aby taką działalność przekształcić w spółkę cywilną. czy przystępując do takiej spółki i płacąc za siebie składkę ZUSowską od najwyższej podstawy będzie mi się należał wysoki zasiłek macierzyński?czy ta zasada obowiązuje jedynie dla samozatrudnionych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?
  pozdrawiam

 187. Dorota pisze:

  czy mając termin porodu na 20 sierpnia (przykładowo), teoretycznie mówiąc, można założyć firmę 1 lipca- czyli termin opłacania składek byłby do 10 sierpnia? i zakładając opłacenie składek od najwyższej kwoty nadal należy nam się wysoki macierzyński? a co jeśli dzidzia urodzi się przed 10 sierpnia, ale po 1 sierpnia (kalendarzowy miesiąc mija) i taką składkę za miesiąc lipiec opłacimy? czy nadal obowiązywałby nas wysoki macierzyński?

 188. Anna pisze:

  Dzień dobry. Jeśli mogłabym uzyskać informację, byłabym wdzięczna.
  Na ile dni trzeba wyrejestrować się z opł. dobrow. składki chorobowej, by przerwać jej ciągłość – 30 dni, czy ponad 30 dni. (wyrejestrowałam się od dn. 31.01.2012r. z jakim dniem powinnam się zarejestr.)
  Pozdrawiam

 189. MARCIN pisze:

  WITAM SERDECZNIE, mam zapytanie – skomplikowane.
  Moja żona jest właśnie w 2 miesiącu ciąży, jest zatrudniona na umowę na zastępstwo bez określenia terminu rozwiązania umowy (zawarta jest tylko klauzula, że umowa rozwiązuje się w momencie powrotu zastępowanej osoby – a będzie to około październik 2012 r.)
  1. Na podstawie takiej umowy, żona może pójść na chorobowe ciązowe ze stosunku pracy (ma opłacane składki, a zarobki sa powyżej średniej krajowej)?
  2. Wiem, że umowa ta nie przedłuża się do porodu, żona ma termin na ok. 20 października. Jezeli przed tym terminem wróci pracownica zastepowana, to żona do pracy nie ma juz co wracać?
  3. Wiem, że na tej umowie nie nalezy się zasiłek macierzyński.
  4. Dlatego chcemy załozyć (planowaną już dawno na mnie, ale zmienimy i będzie na żonę) Działalność Gospodarczą, gdzieś około wakacji – aby zona otrzymała po skończonym chorobowym ze stosunku pracy zasiłek macierzyński przez 6 miesięcy. Wiadomo, że podczas prowadzenia DG trzeba płacić tylko zdrowotne (bo zona ma stosunek pracy ale na chorobowym) ???, jezeli tak to jest to kwota ok 250 zł.
  Zakładam, że opłacimy składki społeczne za wrzesień w wysokiej kwocie i za październik (proporcjonalnie do dnia porodu, resztę zwróci ZUS), to na macierzyńskim, zona otrzyma zasiłek macierzyński??? ale pytanie: jeżeli odprowadzimy składki przykładowo od kwoty 5000 zł brutto, to jaka będzie składka zdrowotnego przez całę macierzyńskie – 250 zł czy od kwoty 5000 zł brutto?????

  Dzięki

  1. Katarzyna pisze:

   W celu uzyskania porady odpłatnej proszę o mail na adres kancelarii.
   Pozdrawiam,

 190. magda pisze:

  witam, zalozylam taka dzialalnosc termin porodu mialam na polowe kwietnia firme zalozylam 1marca oczywiscie zus wyplacil mi te 36tysiecy ale po 6miesiacach wielkiej walki teraz zawiesilam dzialalnosc mialam juz 2kontrole i wszczeto postepowanie…;/ jest juz luty a pitu11 jeszcze nie dostalam …

 191. Agnieszka pisze:

  Witam!
  Mam pytanie odnośnie wypłaty chorobowego. Do końca listopada 2011 r. byłam zatrudniona na etacie w firmie, jednocześnie od czerwca 2011 prowadzę własną działalność. w listopadzie pracodawca zlikwidował zakład pracy, w trakcie trwania mojego zwolnienia chorobowego. zus wypłacał mi świadczenia, a teraz odmawia wypłaty dalszego świadczenia z tego tytułu twierdząc, ze po likwidacji zakładu pracy już mi się nie należny bo prowadzę działalność. jak to faktycznie wygląda?

  1. Katarzyna pisze:

   Z tytułu zatrudnienia ochrona obowiązuje w ciągu miesiąca od daty zwolnienia z pracy czy likwidacji pracodawcy. Zachorować można max. w ciągu 2 tygodni od ustania ochrony. Po tym okresie aby mieć prawo do świadczenia chorobowego należy opłacać składkę z tego tytułu z działalności gospodarczej.
   Pozdrawiam,

 192. Izabela pisze:

  Witam

  Moje pytanie dotyczy np. miesiąca lutego, który ma 28 lub 29 dni. Jeżeli najwyższa składka zostanie opłacona w miesiącu lutym, a dziecko urodzi się w marcu to czy ZUS nie będzie się czepiał, że nie ma 30 dni ubezp. chorobowego i odmówi wypłaty świadczenia. Już sama nie wiem jak to jest. Proszę o odp. Pani Katarzyno.

 193. Sylwia pisze:

  Ja tez mam taka sytuacje, zaplacilam wysoki zus za luty, ale to niewazne ile on ma dni bo skladka jest niezalezna od dlugosci miesiaca i napewno jak dziecko urodzi sie w marcu to policza Pani zasilek na podstawie miesiaca lutego pozdrawiam

 194. Kasia pisze:

  Witam, moja sytuacja jest następująca, od grudnia 2010 roku prowadzę własną działalnośc. W związku z tym że minął dopiero rok jestem na preferencyjnych warunkach (niski zus). Co powinnam zrobic aby otrzymac normalny macierzyński? Lub też wyższy? Proszę o odpowiedź.

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę Pani – porady prawne są odpłatne. W tym celu proszę o kontakt mailowy. Pozdrawiam,

 195. Monika pisze:

  Witam,

  Od półtora roku (01.08.2010) prowadzę działalność gospodarczą. Mam zaległość w ZUS-ie ok 2000-2500 pln. Jestem w drugim miesiącu ciąży. Czy pomimo zaległości mogę przystąpić do ubezpieczenia chorobowego? Czy będzie mi przysługiwało L4 i macierzyński? Czy muszę najpierw koniecznie uregulować zaległości?

  1. Katarzyna pisze:

   ZUS działa trochę podobnie jak bank.
   A bank nie udzieli kolejnego kredytu, jeżeli na czas nie spłacono starego.
   Pozdrawiam.

 196. Barbara pisze:

  Witam,
  załozylam DG 15 marca br, spodziwam sie rozwiazania 20 kwietnia br. Jestem na kodzie w ubezpieczeniach 05 70 0 0 a chciałabym sobie oplacac skladki w wymiarze podstawy 60%. Skoro jestem na kodzie ulgowym to musze wykazywac skladki w miesiecznych deklaracjach ZUS DRA. Jaka wysokosc skladki bedzie brana pod uwage przy obliczaniu zasilku macierzynskiego skoro nie ma pełnego miesiaca skladkowego i czy skladki za marzec beda brane pod uwage? Obawiam sie ze wowczas Zus mi policzy wysokosc zasilku od najnizszego wymiaru podstawy skladki skoro dziecko sie urodzilo w miesiacu skladkowym i wtedy czy jest sens oplacac wyzsze skladki za marzec i kwiecien?
  BARDZO PROSZĘ O POMOC!

 197. MAGDA pisze:

  Witam
  Mam bardzo ważne pytanie dotyczące działalności gospodarczej i jej otwarcia, mianowicie
  w obecnej chwili jestem bez pracy ubezpieczenia i zaszłam w ciąże. zastanawiam się nad otwarciem D.G. by mieć ubezpieczenie ale czy po urodzeniu dziecka będzie mi przysługiwał zasiłek macieżyński? Jak bym od maja opłacała zus.

  1. Katarzyna pisze:

   W przypadku zasiłku macierzyńskiego nie chodzi wyłącznie o ubezpieczenie społeczne.
   Pozdrawiam.

 198. Kasia pisze:

  Szanowna Pani,
  Na początku pochwały dla Pani bloga. Wszystko na tym blogu jest na wysokim poziomie.
  Mój mąż jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność. Chcielibyśmy formalnie zgłosić mnie jako osobę współpracującą i opłacać mi składki do ZUS. Mąż jest na preferencyjnym ZUS-ie. Ja wspomagam męża zgodnie z prawem w około 40%-wym zakresie jego zleceń/dochodu. Ponieważ planujemy kolejne dziecko, chciałabym w momencie pojawienia się kolejnej ciąży skorzystać z uprawnień chorobowego lub macierzyńskiego. Jak już wspomniałem wypracowuję znaczny procent dochodu męża, dlatego uważamy, że skoro współpracuję z nim, zwiększam obrót w firmie, wysokość odprowadzanych podatków do Państwa i chcę zwiększać przyrost naturalny naszego kraju, chciałabym skorzystać również z uprawnień jakie przysługują pracującym kobietą w ciąży. Dodam, że ostatni zasiłek macierzyński skończył mi się z początkiem grudnia 2011 r.
  W związku z moim wątkiem ma do pani następujące pytania:
  Ile będą kosztowały męża składki do ZUS za mnie?
  Czy wysokość ewentualnego chorobowego lub macierzyńskiego zależy tylko od wysokości składek, czy wysokości pensji?
  Czy np. w sytuacji nie pojawiającej się przez kilka miesięcy ciąży mogę mąż może mnie zwolnić gdybym miała np. umowę na okres12 miesięcy. Nie chciałabym się zatrudniać na czas nieokreślony?
  Czy ZUS może zakwestionować dla mnie zasiłek chorobowy i macierzyński?
  Serdecznie dziękuję i pozdrawiam Kasia

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Dziękuję za miłe słowa na temat bloga 🙂
   Żeby otrzymać zasiłek macierzyński, lub wcześniej chorobowy Pani nie musi być zatrudniona przez męża – nie jest to konieczne.
   Ponieważ porady prawne są odpłatne – zapraszam do kontaktu na adres mailowy.
   Pozdrawiam,

 199. Iza pisze:

  Witam,
  również i ja mam pytanie.
  Prowadzę DG od sierpnia 2010.
  Jednocześnie pracuję na etat i osiągam wynagrodzenie wyższe niż pensja minimalna.
  Jestem na samym początku ciąży.
  Czy mam jakąś możliwość skorzystania z wysokiego zasiłku macierzyńskiego?
  Dodam, że jeszcze przed ciążą rozważałam zwolnienie z pracy, także ewentualnie takie rozwiązanie i pozostanie tylko przy DG też wchodzi w grę.
  Będę wdzięczna za odpowiedź!
  pozdrawiam serdecznie 🙂

 200. Anna pisze:

  Witam,

  Ja też mam małe pytanie. Prowadziłam działalność od 01.01.2008 do 01.01.2012 r. Od stycznia 2012 byłam na bezrobociu ale w związku z brakiem ofert pracy od 01.05.2012 r. ponownie założyłam działalność. Kilka dni temu dowiedziałam się że jestem w ciąży i w związku z tym chciałabym podnieść swoje składki do maksimum (działalność jest faktycznie prowadzona). Pani w Zusie powiedziała że jeśli przez 3 miesiące płaciłabym najwyższe składki to do zasiłku chorobowego i tak liczy się średnia z ostatnich 12 miesięcy czyli w moim wypadku 3 miesiące najwyżych składek + 9 miesięcy normalnych z okresu kiedy prowadziłam działalność. Mam wrażenie że wprowadziła mnie w błąd, ponieważ miałam przerwę w prowadzeniu działalności a co za tym idzie utraciłam ciągłość. Co Pani o tym sądzi?

 201. Sylwia pisze:

  A ja dziękuję za tą stronkę i ten blog bo dzięki nim udało mi się w porę wszystko załatwić i otrzymać wysoki zasiłek macierzyński. Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Bardzo dziękuję za miłe słowa.
   Pozdrawiam,

 202. Dorota pisze:

  Witam,
  Moja sytuacja wygląda następująco:
  mam działalność gospodarczą od roku, jestem w ciąży i od początku działalności płaciłam ub. zdrowotne od najniższej stawki 450zł ( przy nowych działalnościach).
  W maju zapłaciłam za niską (142zł a nie 143zł) kwotę na ub. chorobowe. W zus otrzymałam informację, że to spowodowało przerwanie ciągłości opłacania chorobowego.
  Jeśli od czerwca zadeklaruję wyższą podstawę to w jaki sposób zus naliczy ewentualne L4 oczywiście po opłaceniu min 3 miesięcy z wyższej podstawy: średnia z 3 czy 12 m-cy?
  Czy mimo wszystko muszę wypowiedzieć chorobowe by liczono od wyższej podstawy z 3 m-cy?

  1. Katarzyna pisze:

   Ten blog nie służy do udzielania indywidualnych porad prawnych.
   Proszę zapoznać się z informacjami umieszczonymi w zakładce kontakt.
   Pozdrawiam,

 203. Małgorzata pisze:

  Witam

  Od 5 lat prowadze działalność gospodarczą. Jestem w drugim miesiącu ciąży i chciałabym podwyższyć składkę zus. Proszę o odpowiedz czy muszę na miesiąc zawiesić działalność czy wystarczy poprostu nie zapłacic jednej skladki po to aby po tej przerwie zaplacic większą.

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę zapoznać się z informacjami umieszczonymi w zakładce kontakt.
   Pozdrawiam,

 204. mario pisze:

  Ja chcę się podzielić moimi spostrzeżeniami. Zachęcona opisem uzyskania wyższego zasiłku macierzyńskiego postanowiłam zaryzykować. Podniosłam trochę wysokość ubezpieczenia. I płaciłam wyższe przez 2 mc, po odwieszeniu działalności. Niestety okazało się, że mimo iż dziecko przyszło na świat w pierwszych dniach kolejnego miesiąca, nie mam prawa pomniejszyć sobie składki na społeczne i zapłacić za te kilka dni (do macierzyńskiego) tylko muszę zapłacić pełną składkę za cały miesiąc (tylko dlatego, że jest właśnie wyższa). Dziwne to ale przestrzegam, bo mi się już to wszystko coraz mniej opłacalne robi;))))

 205. julita pisze:

  Witam

  na wstępie również chce podziękować za chęć podzielenia się przez Pani wiedzą

  chciałabym zapytac jak zus podchodzi do takich przypadków:
  za kwiecień – opłacony zus od „wysokiej” podstawy
  w maju kobieta rodzi – opłaca zus od „normalnej” podstawy
  wiadomo że przy wypłacie zasiłku będzie brany tylko kwiecień, ale czy zus nie zakwestionuje niższej podstawy w maju?

 206. julita pisze:

  tzn. źle zapytałam – czy zus nie zakwestionuje wysokiego zasiłku bo w maju zus był płacony od „podstawowej” podstawy

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Nie wiem, czy nie zakwestionuje, bo nie znam tego konkretnego przypadku. Najczęściej ZUS odmawia wypłaty twierdząc, że jest to wyłudzenie.
   Pozdrawiam,

 207. Sylwia pisze:

  Miałam taki sam przypadek, za luty zapłaciłam wyższy zus, w marcu urodziłam dziecko i za marzec zapłaciłam już niższy zus. Otrzymałam wysoki zasiłek.

 208. Monika pisze:

  Witam!

  Nie jestem na macierzyńskim lecz jestem w ciąży na zwolnieniu. Od ponad roku prowadzę DG oraz od lutego 2012 jestem zatrudniona na pełen etat. W jednej i drugiej pracy mam zwolnienie lekarskie.
  Mój księgowy twierdzi że powinnam otrzymać pieniądze z tytułu zwolnienia lekarskiego w DG oraz etatu ale muszę płacić na dobrowolne chorobowe z tytułu DG. Poniżej jest tekst który to wyklucza. Proszę o opinię jak jest rzeczywiście. Czy można otrzymać z obu czy tylko z jednego. Z DG są to małe pieniądze ponieważ płacę niskie składki bo działalność prowadzona jest ponad rok. Więcej otrzymam z etatu.

  „Podleganie przez kobietę obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy i uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego, wyklucza równoczesne podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i uzyskanie prawa do drugiego zasiłku macierzyńskiego (art. 11 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, t.j.: Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.).

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Na blogu jest umieszczona następująca informacja:
   Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku

   Jeżeli w moim blogu nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię zagadnienie:

   związane z zasiłkiem chorobowym,

   zasiłkiem macierzyńskim,

   urlopem macierzyńskim/urlopem ojcowskim

   oraz prawami przysługującymi kobietom w ciąży, matkom oraz ojcom

   mieszkasz w Polsce lub za granicą

   napisz na adres mailowy: kancelaria@przyborowska.eu

   W odpowiedzi otrzymasz zwrotny mail z wyceną porady oraz instrukcją dalszego postępowania w celu jej uzyskania.
   Pozdrawiam.

 209. Beata pisze:

  Witam.
  Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat. Płacę normalny Zus (ok. 900 zł) opłacam również dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jestem w ciąży i na zwolnieniu L4. Dostaję z ZUS ok. 1400 zł, a odprowadzam składką na zdrowotne. Zatrudniłam w marcu pracownika, który zapewnia ciągłe funkcjonowanie firmy. Oczywiście jak większość pań tutaj chciałabym otrzymać wyższe macieżyńskie. Termin porodu wyznaczony mam na 14.10.2012. Czytałam te wszystkie wątki i jeśli dobrze zrozumiałam, to np. do 01.07.2012 nie powinnam już brać zwolnienia i opłacić normalnie ZUS tyle, że rezygnując z chorobowego. Potem od 01.08.2012 podwyższyć ZUS i opłacić składki z dobrowolnym chorobowym (ok. 3000 zł). A od 01.09.2012 znowu iść na zwolnienie L4 i opłacać znowu tylko za siebie składkę zdrowotną (ok. 255 zł) oraz spokojnie czekać na poród i na wysokie macieżyńskie. Czy moje myślenie jest dobre? Boję się, że czegoś nie dopatrzę, albo pomylę się o jeden dzień i ZUS wypłaci mi najniższe macieżyńskie.
  Pozdrawiam sredecznie.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Porad prawnych nie udzielam w komentarzach do konkretnych wpisów na blogu. W przypadku zainteresowania poradą zapraszam np. do zakładki kontakt.
   Pozdrawiam,

 210. Anna pisze:

  Witam serdecznie
  Mam dość prostą sytuację ale mam wrażenie,że wszystkie poruszane na tym blogu kwestie są bardziej skomplikowane i nie rozwiązują moich wątpliwości.
  Prowadzę działalność gospodarczą od 5 lat, płacę regularnie składki-wszystkie 3 -społeczne, zdrowotne i chorobowe w wys. minimalnej.
  Wiem,że z racji wykonywanego zawodu będę musiała iść na zwolnienie L4 od początku ciązy. Jakiej wysokości składki (proszę podać kwotę) będe musiała płacić miesięcznie na zwolnieniu i ile chorobowego dostanę miesięcznie z zusu. Bardzo proszę o konktretną odpowiedź lub podpowiedź:)
  Anna

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Konkretną odpowiedź otrzyma Pani – nie w komentarzu, a po uiszczeniu opłaty za poradę.
   Pozdrawiam.

 211. Krysia pisze:

  Witam
  Chciałam zapytać czy jeśli jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu to moge otworzyć jednoosobową działalność? Łatwiej byłoby mi dostosować tryb pracy do moich możliwości. Oczywiście mówię o sytuacji gdy opłacam normalnie wszystkie składki z tytułu działalności tj. nie korzystam z chorobowego z tytułu działalności.
  Krysia ostatnio napisałInspektor ZUS odpowie za błędne wyniki kontroli

  1. Katarzyna pisze:

   Działalność gospodarczą można otworzyć w każdym momencie. No ale skoro jest Pani chora i ma siły na prowadzenie działalności w czasie choroby to ZUS może cofnąć zasiłek chorobowy.
   Pozdrawiam.

 212. Monika pisze:

  Dzień dobry. Pani Kasiu, w artykule powyżej jest napisane:
  „Aby otrzymać wysoki zasiłek macierzyński należy opłacić składkę za jeden pełny miesiąc. Czyli wystarczy jednorazowa składka od najwyższej podstawy.”
  A jaką podstawę zatem deklaruje się w miesiącu porodu? Też tą wysoką czy można niższą? Panie w ZUS mówią, że ta podstawa nie jest brana pod uwagę do wyliczenia zasiłku, i że ode mnie zależy wysokość podstawy, ale czy ZUS w takim przypadku dostaje ode mnie podstawę do wykręcenia się od wypłaty zasiłku? Pytam, bo w miesiącu zakładania działalności miałam przychody rzędu 7tyś zł i zapłaciłam najwyższą składkę, a w tym miesiącu wakacyjnym jest ciut gorzej, poza tym brzuch wielki i ciężko mi pracować i jak na razie osiągnęłam przychód 3 tyś, więc myślałam, że zgodnie z prawem mogę zapłacić od 3tyś bo na tyle mnie stać i jest to uczciwe.
  Dziękuję.

 213. Monika pisze:

  Ale czy w takim wypadku ZUS może odmówić zasiłku? Działalność jak najbardziej prowadzę, nie jest to żadna fikcja, mam sklep internetowy z książkami, faktury zakupu, sprzedaży, księgową etc, nie jest to żadna fikcja. Tylko nie mogę wywnioskować z powyższego artykułu jaką składkę opłącić za miesiąc porodu. Nie chcę zejść nagle do najniższej, a więc preferencyjnej 30%, żeby nie wyglądało to nieuczciwie, ale skoro w miesiącu porodu osiągnęłam przychód połowę mniejszy niż w pełnym miesiącu poprzednim gdzie zapłaciłam od podstawy 250% to czy uczciwa składka od np 100% podstawy też będzie źle postrzegana? Dziękuję.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Porad prawnych nie udzielam za darmo i odpowiadając na pytania postawione w komentarzu do artykułu.
   Pozdrawiam.

 214. Asia pisze:

  Witam. Napisała Pani:”Co najważniejsze – w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego możemy prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury VAT (jest to zabronione w przypadku przebywania na zwolnieniu chorobowym)”. Czy jest jakaś podstawa prawna, która to reguluje?? Księgowa mi radzi, żebym zatrudniła męża na 1/16 etatu dla świętego spokoju, ale jeśli nie musiałabym tego robić, to wolałabym uniknąć tych wszystkich formalności i papierologii… Pozdrawiam serdecznie.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Proszę zatem zapytać księgowej o przepis zabraniający powyższego.
   Pozdrawiam.

 215. anna pisze:

  Witam serdecznie czy jak jestem zatrudniona na umowe zlecenie juz 5 miesiecy a za 2 miesiace rodze i zalozylam firme to czy zasilek macierzynski liczy mi sie za 2 msc jako ze otworzylam dzialnosc czy za okres 5ms.umowy zlecenie+ 2 msc prowadzenie przez mnei frmy i oplacania zusu :12 = i wychodzi kwota z jakiej sie wylicza macierzynski???? czy tylko 2 msc sie wlicza w macierzynski bo umowa zlecenie nei wlicza sie?

 216. Małgorzata pisze:

  Witam

  Dzisiaj przeczytałam w gazecie że od stycznia mają sie zmienić zasady naliczania zasiłku macierzyńskiego dla „biznesmatek” tj minister pracy proponuje w nim, aby w przypadku opłacania przez „biznesmatkę” składki na ubezpieczenie chorobowe przez okres krótszy niż 12 miesięcy podstawę wymiaru zasiłku stanowiła najniższa podstawa wymiaru składki powiększona o różnicę pomiędzy zadeklarowanym przychodem w miesiącach ubezpieczenia a najniższą podstawą wymiaru, podzieloną przez 12 miesięcy.
  Moja pytanie jest następujące, czy będzie to dotyczyć tylko kobiet które od stycznia będą dopiero odprowadzać wysokie składki?
  Martwię się ponieważ od sierpnia do października opłacam wyższe składki (3300zł) i obawiam się żeby mnie to nie dotyczyły zmiany.

 217. Ewelina pisze:

  Witam,
  prowadzę działalność od ponad 3 lat w grudniu ubiegłego roku urodziłam dziecko i dostawałam macierzyńskie w najwyższej kwocie. Na macierzyńskim byłam do 25 maja 2012 – ostatni zasiłek odebrałam 1 czerwca. Działalność prowadzę do nadal ale już na niskim ZUSie jestem. Tak wypadło, że musiałam iść na chorobowe od 30 lipca do 12 sierpnia. Zasiłek odebrałam 4 września ok 500 pare złoty a czytałam, że jeżeli między kolejnymi pobieraniami jakiegokolwiek zasiłku nie minie 90 dni to podstawa zostaje taka sama (czyli powinnam za te 14 dni dostać coś koło 2000 zł) Dzwoniłam do ZUSu dlaczego tylko tyle, okazało się że naliczyli mi nową podstawę. Przemiła Pani poinformowała mnie, że przecież na macierzyńskie poszłam 10 grudnia i od tego czasu minelo więcej niż 90 dni a poza tym naliczyli mową podstawę gdyż przecież nie pracowałam na macierzyńskim (ale co ma piernik do wiatraka?) Może ktoś był w podobnej sytuacji albo wie coś na ten temat czy to ja się mylę czy w ZUSie wprowadzili mnie w błąd
  Pozdrawiam serdecznie

 218. Martyna pisze:

  Witam, dużo teraz się słyszy o zmianach w zasiłkach chorobowych i macierzyńskich i z tego powodu mam pytanie, opłacam wyższe składki od września, teraz będę płaciła już trzecią i idę za zwolnienie od listopada ale termin porodu mam na marzec. Jeśli zmiany w zasiłkach wejdą w życie tzn że dostane za listopad i grudzień wyzszą stawke a od stycznia niższą czy to się tyczy tylko osób które będą szły na zwolnienia po 1 stycznia 2013?

 219. Katarzyna pisze:

  Pani Martyno – to pytanie nie do mnie a do Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
  Poza tym nie wieżę, że w 2,5 miesiąca uda się przepisy uchwalić, podpisać ogłosić i dostosować system ZUS do zmian bez vacatio legis.
  Pozdrawiam.

 220. Gosia pisze:

  Witam.
  duzo ostatnio czytalam na temat składek macierzyńskiego na różnych stronach ale ta wydaje mi sie ze na tej znajde odp. na moje pytanie:) mianowice zakładam DG tlyko teraz czy lepiej mi bedzie od 1.listopada czy 1 grudnia gdyż termin porodu mam na 14 stycznia? a z jednej strony obawiam sie urodzic pod koniec grudnia jeszcze, nigdy nie wiadomo. skladke chce zaplacic ta najwyższa?. działalnosc jak najbardziej bede prowadzic juz mialam sie tym zająć wczesniej ale niestety sytuacja nie pozwalała na to a teraz juz mogę wiec myśle ze zUS nie bedzie mial do mnie jakiś zastrzerzeń gdy wszystko bedzie dobrze ksiegowane, prowadzone i opłacane?

  1. Katarzyna pisze:

   Odpowiedź, czyli porada prawna jest odpłatna. Pozdrawiam.

 221. Marta pisze:

  Witam,
  Mam problem z ZUS i niegdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Państwa będzie mógł pomóc.

  Od 2010 prowadzę jednoosobową działanośc gospodarczą. W 2011 roku zaszłam w ciążę i zaczełam płacić wyższe składki na ZUS.

  5 marca 2012 roku poszłam na zwolnienie lekarskie ze względu na ciążę. Zapłaciłam pełną składkę za marzec, gdyż księgowa wskazała że później będę mogła wystąpić o zwrot, prporcjonalny do liczby dni na zwolnieniu.
  29 kwietnia urodziłam dziecko i rozpoczęłam pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

  Kilkanaście dni temu ZUS przysłał mi pismo, że zalegam ze składką za ubezpieczenie za kwiecień. Sprawdzałam w ZUS o co chodzi i oni twierdzą, że zgodnie z art. 18 ust. 9 i 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w przypadku gdy zadeklarowana podstawa składek jest wyższa niż minimalna, nie przysługuje proporcjonalne zmniejszenie skadki. Efekt jest taki, że nie odzyskam części skadki za marzec.
  Druga kwestia to kwiecień 2012: od 1 do 28 kwietnia byłam na zwolnieniu, 29 kwietnia urodziałam dziecko. I tu ZUS także twierdzi, że powinna zapłacić pełną składkę za kwiecień. Czy rzeczywiście tak jest?

  Będę wdzieczna za pomoc, bo nigdzie nie ma informacji na ten temat. Może zapadł jakiś wyrok Sądu w tej sprawie?

  1. Katarzyna pisze:

   Pani Marto – treści na blogu udostępniane są bezpłatnie, natomiast porady prawne wymagają stosownej opłaty. Porada prawna i komentarz do wpis to dwie różne kwestie.
   Pozdrawiam,

 222. Wioleta pisze:

  Witam, mam pytanie: czy zakładając firmę w maju 2013 z dotacji unijnych (z WUPu) i rodząc dziecko w sierpniu 2013 otrzymam zasiłek macierzyński? Czy można wogóle ubiegać się o zasiłek macierzyński korzystając z dotacji unijnej (czy przez to że będę chciała pobierać zasiłek macierzyński nie będą mi kazać oddać dotacji?)?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Każda osoba objęta w dniu porodu ubezpieczeniem chorobowym otrzyma zasiłek macierzyński.
   Pozdrawiam,

 223. Marta pisze:

  Ciągle nie mogę rozstrzygnąć jednej kwestii: jeżeli działalność jest otwarta od 17 dnia miesiąca, to czy za ten miesiąc deklaruję podstawę maksymalna około 8 tys. czy też pomniejszam ją proporcjonalnie, tj. 8 tys/31×15. Z art. 18 ust. 9 wynikałoby, że pomniejszamy tylko w przypadku podstawy minimalnej?

 224. Patrycja pisze:

  Witam Serdecznie,
  Szukałam wśród komentarzy, czy ktoś miałpodobny przypadek, ale nie spotkałam się. Więc Pani Katarzyno bardzo proszę o odpowiedź, będę niezmiernie wdzięczna.

  Od czerwca 2011 roku prowadzę własną działalność gospodarczą, płacąc najniższe składki ZUS odpowiednio: 132,xx i 254,55, 2 tygodnie temu okazało się że jestem w ciąży, nieplanowanej, ale jednak. Jak się przedstawia moja sytuacja względem składek i potem wypłacanych świadczeń?Przez ile, muszę opłacać wyższe składki, oraz jak mniej więcej wyliczyć wysokość świadczenia w razie gdybym jednak była zmuszona iść na L4 ( pracuję w bardzo stresującej branży) czy mogę swojemu pracownikowi powierzyć moje pełnomocnictwo, aby nie zawieszać działalności, aby w moim imieniu wystawiał faktury, odbierał dokumenty?

  Dziękuje Serdecznie za pomoc i odpowiedź.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Odpowiedź na Pani pytanie w praktyce wymaga udzielenia porady prawnej. Jeżeli jest Pani zainteresowana poradą proszę zajrzeć tutaj: https://www.temidajestkobieta.pl/2011/04/05/porady-prawne/
   Pozdrawiam.

 225. Elżbieta pisze:

  Pani Katarzyno,
  nie znalazłam opisu podobnego przypadku, więc opiszę swój.

  Pracuję na etacie z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem. Umowa na czas określony do sierpnia 2013 r. z możliwością rozwiązania za 2-tyg. wypowiedzeniem.Wynagrodzenie: 5400 zł brutto (brutto pracownika).

  W marcu 2012 założyłam swoją pierwszą działalność gosp., opłacam tylko składkę zdrowotną (ok. 250 zł). Jest to realnie prowadzona działalność, która – cóż – na razie generuje tylko same koszty (nie ma jeszcze sprzedaży). Nie zatrudniam pracowników.

  Mam jedno małe dziecko i zastanawiam się nad drugim. W obecnej pracy etatowej jest niewesoło: jest ryzyko zwolnienia. Albo sama odejdę.

  Załóżmy (dla przykładu), że w ciążę zajdę do grudnia. Czy w przypadku zwolnienia lekarskiego w trakcie ciąży będę otrzymywać z ZUSu świadczenia z obu tytułów (etat i działalność)? Podobnie – czy do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka będą brane oba tytuły? A jeśli brany jest tylko jeden tytuł: to jakie kroki powinnam wykonać, aby otrzymać wyższe świadczenie? (w tym wypadku mam na myśli świadczenie z działalności przy spełnieniu warunku opłacenia najwyższej kwoty składki chorobowej). Czy i kiedy powinnam w takim razie zrezygnować z etatu?

  Chciałabym oczywiście w trakcie zwolnienia lekarskiego – jeśli takie wystąpi – oraz po urodzeniu otrzymywać wyższe świadczenia z ZUS.

  Z poważaniem
  Elżbieta

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli szuka Pani porady prawnej to blog udzielania porad w indywidualnych sprawach nie służy. Informacje jak uzyskać poradę zawarte są tutaj: https://www.temidajestkobieta.pl/2011/04/05/porady-prawne/
   Pozdrawiam.

 226. edyta pisze:

  Witam. Pani Katarzyno mam pytanie odnośnie składki zus. Od pażdziernika płace wyższą składkę, 12 listppada urodziłam dziecko. Czy w związku z tym składke za listopad powinnam zapłacić za 11 dni przed porodem? Czytałam na portalu goldenline, że składki w najwyżej podstawie się nie dzieli i powinnam zapłacić całośc. czy to faktycznie prawda?

  Pozdrawiam

 227. Sylwia pisze:

  Ja za miesiąc, w którym urodziłam dziecko płaciłam już niższą składkę. Pamiętam, że płaciłam za cały miesiąc, a potem zrobiono mi korektę po przyznaniu macierzyńskiego.

 228. Aga pisze:

  Witam!
  W związku z obecnymi zmianami mam pytanie-prowadzę DG od 5 lat, dotąd na podstawowych składkach bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego; od grudnia chcę się zarejestrować do ubezpieczenia chorobowego, wysoką składkę opłacać do lutego 2013 (3 mies) a potem iść na L4 a w kwietniu urodzić i rozpocząć pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Czy w świetle obowiązujących przepisów podstawa naliczona mi a potem wypłacane świadczenie będzie najwyższe, czy też od stycznia 2013 będzie jednak ujednolicenie dla wszystkich i obniżenie świadczeń? Uprzejmie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

 229. Sylwia pisze:

  Witam, 1 grudnia odwiesiłam działalność gospodarczą. W terminie 7 dni muszę złożyć deklaracje ZUS ZUA. Kiedy najwcześniej powinnam złożyć deklarację ZUS DRA, zadeklarować wyższą podstawę 250% i opłacić składkę? Jakie byłyby to kwoty w deklaracji i jaka opłata?
  Z góry dziękuję za odpowiedz.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Proszę zapoznać się z zakładką porady prawne
   https://www.temidajestkobieta.pl/2011/04/05/porady-prawne/
   Pozdrawiam.

 230. monika pisze:

  Witam:)
  bardzo ciekawy blog,mam nadzieję,że i ja dostanę odpowiedź.
  Otóż,od 5 listopada prowadzę działalność (sama) opłacam wszystkie składki-najniższe! Termin porodu przewidywany jest na początek marca.Czy dostanę zasiłek macierzyński??
  pozdrawiam wszystkich serdecznie.
  Monika
  monika ostatnio napisałŚwiąteczny prezent dla przedsiębiorców

 231. ZUS Kontroler pisze:

  Witam,
  czytając te wpisy mam nieodparte wrażenie, iż większość osób otwiera DG tylko po to aby uzyskać świadczenia z ZUS. Taka praktyka nie jest chroniona przez prawo a ZUS ma obowiązek weryfikować takie przypadki, gdyż wtedy świadczenia są traktowane jako wyłudzenia i podlegają zwrotowi wraz z odsetkami ! To są należności z naszych podatków, więc jak ktoś chce sobie zrobić z DG maszynkę do zarabiania na ZUS może bardzo ciężko się zdziwić. ZUS bardzo łatwo wychwytuje takie króciutkie DG i wysokie świadczenia. Radzę uważać, bo potem jest płacz i lament. Pani Kasia winna to bardzo wyraźnie zaznaczyć ! Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Nie wiem jakie wpisy Pan / Pani ZUS Kontroler czytała, ale takie generalizowanie jest przede wszystkim bardzo krzywdzące.
   ZUS ma prawo weryfikować, ale swoją pracę kontrolerzy winni wykonywać rzetelnie. Nagminnie spotykam się z kontrolami, gdzie urzędnik nie przesłuchał świadków, o których przesłuchanie prosił płatnik, albo przesłuchanie jest pisemną odpowiedzią na sztampowe pytania, które kontroler zostawia…
   Nie mówiąc o decyzjach ZUS, które merytorycznie wołają o pomstę do nieba…
   A „Pani Kasia” (to chyba o mnie) fikcyjnym działalnościom poświęciła sporo uwagi na swoim blogu – trzeba go przejrzeć, a nie opiniować po jednym wpisie. Zapraszam choćby tu: https://www.temidajestkobieta.pl/2012/08/22/fikcyjna-firma-i-zasilek-macierzynski/
   Warto też wspomnieć o orzeczeniu Sądu Najwyższego, o którym zapewne ZUS Kontroler nie wie/nie pamięta/przełożeni kazali zapomnieć -> Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2007 r. II UK 106/07
   Pozdrawiam.

 232. Ola pisze:

  Bardzo fajny blog, sporo się dowiedziałam w kilkanaście minut zaledwie.
  Dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego.

  1. Katarzyna pisze:

   Dziękuję za miłe słowa.
   Pozdrawiam.

 233. Natalia pisze:

  Witam !

  Mam pytanie – mianowicie czy jeśli otworzę DG od 1 lutego, który ma 28 dni – to jest to pełen miesiąc za, który opłacę najwyższe składki. A od 1 marca pójdę na L4, aż do porodu to czy ZUS przyzna mi ten najwyższy zasiłek po urodzeniu dziecka – mimo że luty ma tylko 28 dni ?

  Z góry dziekuje za odpowiedź !

  1. Katarzyna pisze:

   Nie wiem czy ZUS przyzna Pani ten najwyższy zasiłek po urodzeniu dziecka. Samo otwarcie działalności do tego nie wystarczy – trzeba ją naprawdę prowadzić.

 234. asia pisze:

  Pod koniec roku 2012 zaszłam w ciążę 🙂 ale jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo do końca sierpnia 2013, mniej więcej tez w tym czasie dzidziuś powinien pojawić się na świecie. Chciałabym założyć działalność gospodarczą, o której zresztą myślę od czerwca, czyli od momentu ukończenia studiów podyplomowych. Nie chcę do końca okresu zatrudnienia rezygnować z pracy, dodam, że jestem zatrudniona w urzędzie, więc na dokładkę zgodę na otworzenie DG muszę uzyskać od przełożonych. Nie do końca wiem jak to wszystko ze sobą pogodzić… Proszę o komentarz.
  asia ostatnio napisał2013 rokiem rodziny

  1. Katarzyna pisze:

   Gratuluję ciąży i życzę udanego połączenia pracy zawodowej z własną działalnością gospodarczą 🙂

 235. monika pisze:

  witam
  mój mąż prowadzi działalność gospodarczą od 7 lat ja obecnie jestem bezrobotna i jestem w 5 mies. ciąży czy jak mąż weźmie mnie jako osobe współpracującą i opłaci składki dostane macierzyński?

  1. Katarzyna pisze:

   Zapraszam do zakładki „porady prawne” -> https://www.temidajestkobieta.pl/2011/04/05/porady-prawne/
   Pozdrawiam.

 236. N pisze:

  Witam !!

  Jestem w 6 miesiącu ciąży – termin porodu przewidywany na 6 kwietnia.
  Od 1 lutego 2013 roku rozpoczynam własną DG. Jednocześnie wszystkie składki za luty chcę podnieść do maximum.
  Od 1 marca chcę przejść na l4 już do samego porodu, bo brzuszek nie pozwoli mi na dłuższą pracę – jednak składkę za marzec chciałabym opłacić już od najniższej stopy – kiedy będę musiała o tym powiadomić ZUS ?

  – zdaje sobie sprawę, że nie należy mi się wypłacenie chorobowego, bo nie było pełnych 90 dni
  – i mogłabym zapłacić najpierw za luty najniższą składkę, a podnieść do 250% za marzec – jednak mam obawy, że moje dzieciątko zdecyduje się urodzić jeszcze w marcu i wtedy nie będzie mi się należał ten wysoki zasiłek macierzyński?
  Czy może się mylę?

  Z góry dziękuje za pomoc !

  Podkreślam, że moja działalność nie jest działalnością fikcyjną.

 237. Antonina pisze:

  Witam serdecznie!
  Prowadzę jednoosobowa Działalność gospodarczą i jestem w trakcie oczekiwania na pierwszy zasiłek z podwyższonej max kwoty. Moje pytanie jest następujące: W trakcie składania dokumentów na zasiłek macierzyński kazano mi napisać oświadczenie o niepodejmowaniu pracy na okres zasiłku! Czy mogę prowadzić działalnośc i wystawiać Faktury VAT itd czy jest na to podpowiedni przepis czy ZUS nie zawiesi mi zasiłku gdy będę prowadziła firmę?

  1. Katarzyna pisze:

   Nie ma obowiązku „zawieszania” firmy na czas pobierania zasiłku.
   Pozdrawiam.

 238. Witam! pisze:

  Mam pytanie, bo, przyznaję, że jestem w kropce. do 31 października 2012 roku prowadziłam działalność gospodarczą. Z końcem października ją zamknęłam – wyrejestrowałam. Obecnie jestem w 7 miesiącu ciąży, muszę się ubezpieczyć. Czy jeśli znowu założę działalność, np. od 1 lutego 2013 roku i opłacę ZUS maksymalny za luty i marzec (termin porodu na 11 kwietnia), to przysługuje mi prawo do wysokiego zasiłku macierzyńskiego? Dodam, że mam jeszcze zaległości w ZUS z tytułu starej działalności zakończonej w październiku 2012 roku. Co w tym przypadku?

  1. Katarzyna pisze:

   W tym przypadku aby uzyskać poradę prawną – odsyłam tutaj:https://www.temidajestkobieta.pl/2011/02/27/porada-on-line-nr-1/
   Pozdrawiam,

 239. Konrad pisze:

  Witam, od czerwca 2012r prowadzę działalność gospodarcza mam obniżone składki ZUS, jutro moja dziewczyna ma termin porodu i czy ja mogę ubiegać się o jakieś dodatkowe pieniądze na noworodka? Proszę o odpowiedź

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę przeczytać choćby wpisy dotyczące urlopu ojcowskiego.
   Pozdrawiam,

 240. Pawel pisze:

  Witam. Wraz z zona spdziewamy sie trojaczkow w lipcu 2013 roku. Moja tesciowa od 4 lat prowadzi firme. Czy jesli tesciowa przepisalaby firme na moja zone, zona oplacilaby najwyzsza skladke moze dostac z zusu najwyzsze wynagrodzenie? Czy wtedy dostalaby pieniadza na cala trojke? Czy jesli mnie zatrudni w tej firmie legalnie ja tez jako ojciec moge dostac jakies pieniadze? Czy moze musze byc wspolwlascicielem?

  1. Katarzyna pisze:

   Zapraszam do zakładki porady prawne.
   Pozdrawiam,

 241. Kasia pisze:

  Witam serdecznie, mam pytanie: prowadzę własną DG już kilka lat, obecnie jestem w 8 m-cu ciąży. Czy jeśli zajdę w drugą ciążę podczas urlopu macierzyńskiego otrzymam zasiłek chorobowy a potem zasiłek macierzyński? od jakiej kwoty będzie liczony, czy od tej, od której liczony jest obecnie? Pozdrawiam Kasia

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Odsyłam do zakładki porady prawne.
   Pozdrawiam,

 242. Aleksandra pisze:

  Witam

  Mam następujce pytanie. Od 01.10.2012 jestem zatrudniona w szkole na niepełny etat, w związku z tym moja wypłata jest śmiesznie niska: 1517,25 brutto. Umowę mam do konca czerwca 2013. Jestem w 11 tygodniu ciązy. Niestety źle się poczułam i od 08.02.2013 do 28.02.2013 jestem na zwolnieniu lekarskim (ciążowym). Rozważam kwestie zwolnienia się ze szkoły z dniem 01.03.2013 i otworzenia działalności z dniem 01.04.2013, działalność polegałaby na prywatnej nauce lekcji ang, którą wykonuję ale na czarno. Chciałabym opłacić 3 najwyższe składki Zusowskie, tj za IV,V,VI a w lipcu i sierpniu pójść na zwolnienie. Czy to ma sens? Oczywiście jest to zmotywowane wyższym macierzyńskim, bo w obecnej sytuacji, zasiłek ten byłby bardzo niski. Czy w takiej sytuacji jest obawa, że Zus mnie skontroluje?jak w razie takiej kontroli się wybronić?
  Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Porad prawnych nie udzielam w komentarzach do wpisów. Są one odpłatne. Informacja jak uzyskać taką poradę znajduje się np. w zakładce porady prawne, do której odsyłam.
   Pozdrawiam.

 243. ola pisze:

  witam

  Czy zakładając DG ma się tylko 2 opcje odprowadzenia składek, tzn 60% i 250%, czy nie moźna zadeklarować np. 150 lub 200% Jest to nie fair, bo jak się zadeklaruję 250% to Zus może to podważyć i stwierdzić, że się wyłudza. Dlaczego nie ma możliwości odprowadzenia składek od np. 5000zł jeśli tyle osiągam dochodu?Dlaczego mam zaniżać na swoją niekorzyść lub zawyżać i oszukiwać?

 244. Agata pisze:

  Witam,

  Czy zachodząc w ciążę podczas pobierania wyższego macierzyńskiego a potem wychowawczego (tzn. np. w 6 miesiącu macierzyńskiego zachodzę w drugą ciążę, która skończy się po dodatkowym wychowawczym) zasiłek jest przedłużany automatycznie wg wyższej podstawy?

 245. monika pisze:

  witam
  mógłby ktoś napisać ile wynosi teraz max składka do zus i ile z tego dostanie się macierzyńskiego na rękę
  z góry dziękuje

 246. Karolina pisze:

  Witam. Zalozylam firmę na początku lutego tego roku. Poród byl przewidziany na kwiecień tego roku. Dziewczyny! Nie znacie dnia ani godziny! Zaczęłam rodzić 2 dni temu. Na szczęście udało się poród powstrzymać. Ufff. No ale niestety. Chyba z zasiłku nici bo w końcu jestem w szpitalu. Na szczęście składek nie zadeklarowałam jeszcze:) i nie zaplacilam bo mam czas do 10 tego marca. Powodzenia życzę innym mamom!

 247. Noname pisze:

  Złodziejstwo

 248. monika pisze:

  Kalkulator ZUS
  Podstawa spo?ecznego: 8775,55
  Podstawa zdrowotnego: 2908,13
  Ubezpieczenie spo?eczne
  Emerytalne [19.52%]: 1712.99 PLN
  Rentowe [8.00%]: 702.04 PLN
  Chorobowe [2.45%]: 215.00 PLN
  Wypadkowe [1.93%]: 169.37 PLN
  Do zap?aty na konto 83..1: 2799.40 PLN
  Fundusz Pracy
  Fundusz Pracy [2.45%]: 215.00 PLN
  Do zap?aty na konto 73..3: 215.00 PLN
  Ubezpieczenie zdrowotne
  Zdrowotne [9.0%]: 261.73 PLN
  Zdrowotne do odliczenia od podatku [7.75%]: 225.38 PLN
  Do zap?aty na konto 78..2: 261.73 PLN
  Do zap?aty na wszystkie konta: 3276.13 PLN

  mógłby ktoś zweryfikować czy to dobrze wyliczyłem

 249. eliza pisze:

  witam serdecznie
  pracowalam dlugi czas na umowe zlecenie ,niestety warunki coraz bardziej sie pogarszaly,wiec sie zwolnilam po tygodniu zalozylam dzialalnosc gospodarcza i teraz moje pytanie czy przy wyliczeniu zailku macierzynskiego bedzie brana pod uwage rowniez dochody z umowy zlecenia,czy tylko z oplaconych skladek z tytulu prowadzenia dzialalnosci?
  pzdr.

 250. Marta pisze:

  Witam, mam pytanie o nowe zmiany w prawie pracy dotyczącym urlopu macierzyńskiego po 17 marca 2013 r. Czy zmiany dotyczące wydłużonego do 12 miesięcy urlopu macierzyńskiego/rodzinnego,jeśli wejdą w życie, obejmą także ubezpieczonych, którzy zadeklarowali najwyższy wymiar składek?

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli przepisy się zmienią to będą dotyczyły wszystkich ubezpieczonych niezależnie od deklarowanych składek.
   Pozdrawiam,

 251. Gosia pisze:

  Witam,
  mam takie pytanie; mam własną działalność już prawie 2 lata i planuję zajść w ciąże co zrobić aby otrzymać i wyższe chorobowe i macierzyński?teraz opłacam wszystkie składki ale jestem jeszcze na niskim ZUS-ie.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Przeczytać wpisy na tym blogu związane z tą kwestią, a potem zdobytą wiedzę zastosować w praktyce.
   Pozdrawiam.

 252. Patrycja pisze:

  Witam,
  jak będzie wyliczany zasiłek macierzyński w następującym przypadku:
  kobieta prowadząca działalność gospodarczą (pół roku przed zajściem w ciąże) opłacająca preferencyjną składkę ZUS przez kilka miesięcy a następnie zwiększa składkę chorobową do maksymalnej przez kolejne 3 m-ce w celu otrzymania wyższego zasiłku chorobowego (od 4 m-ca ciąży idzie na L4 do końca ciąży). Czy zasiłek macierzyński będzie wówczas wyliczony ze średniej z miesięcy opłacania składek czyli do momentu przejście na L4? Czy jest jakaś możliwość zwiększenia świadczenia macierzyńskiego w stosunku do wcześniej otrzymywanego chorobowego?
  Pozdrawiam,,

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Komentarze nie są do udzielania indywidualnych porad. Odsyłam do art. 48 i nast. ustawy zasiłkowej.
   W celu uzyskania indywidualnej porady prawnej proszę zapoznać się z zakładką na blogu: porady prawne.
   Pozdrawiam.

 253. Kasia pisze:

  Witam,

  Dużą zmianą w przepisach jest wprowadzenie dodatkowego zasiłku kiedy odbywamy dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski po urlopie macierzyńskim. Dla kobiet na etacie w czasie urlopu rodzicielskiego przysługuje 60% średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy.

  A jak to będzie iczone dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą, dla których jest wyliczany zasiłek macierzyński według podstawy deklarowanych składek na ZUS?

  Dziękuję za możliwość odpowiedzi.

  1. Katarzyna pisze:

   Zmian w przepisach jeszcze nie ma i nie wiadomo jaki ostatecznie przybiorą kształt.
   Pozdrawiam.

 254. lena pisze:

  jeśli pobieram zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu pracy jestem obecnie w 22 tc termin mam na koniec lipca i chce otworzyć dg tuż przed porodem czy po opłaceniu najwyższych składek będzie mi przysługiwał duży ZUS ? czy to ze pobieram zasiłek będzie miało na to jakiś wpływ?

 255. Pati pisze:

  Witam,
  jaka jest podstawa prawna dotycząca zasiłku macierzyńskiego, mówiąca że wystarczy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu przez minimum 30 dni nawet po przerwaniu ciągłości wcześniejszego ubezpieczenia chorobowego (chodzi o osobę prowadzącą działalności gospodarczą)? Czy jest to gdzieś napisane czarno na białym? Przejrzałam już kilka ustaw i nigdzie tego nie znalazłam…

  1. Katarzyna pisze:

   Nie ma takiego przepisu. Żeby dostać zasiłek macierzyński będąc osobą prowadzącą działalność gospodarczą trzeba posiadać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w dniu porodu.

 256. mmmmm pisze:

  mam następujące pytanie. prowadzę działalność ze środków unijnych od 1 grudnia 2012 zaszłam w ciąże i chciałabym otrzymywać maksymalnie wysoki zasiłek zarówno macierzyński jak i chorobowy. moje składki w tym momencie to tylko ok.400 zł łącznie. ile muszę zapłacić przez kolejne trzy miesiące aby dostać wyższy zasiłek, czy mogę zatrudnić pracownika i czy muszę przerwać zwolnienie aby opłacić jedną składkę przed porodem żeby otrzymać zasiłek na urlopie macierzyńskim

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Proszę zapoznać się z tą zakładką na blogu:
   https://www.temidajestkobieta.pl/2011/04/05/porady-prawne/
   Pozdrawiam.

 257. Pati pisze:

  Wracam do mojego pytania z 2 kwietnia i do informacji, że nie ma przepisu mówiącego o tym, że aby dostać zasiłek macierzyński będąc osobą prowadzącą działalność gospodarczą trzeba posiadać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w dniu porodu.
  Na jakiej podstawie zatem ZUS wypłaca zasiłek macierzyński osobie, która zapłaciła jedną składkę? Może przecież żądać aby ciągłość ubezpieczenia trwała 3 miesiące, jak w przypadku chorobowego! Powinny być jakieś przepisy ściśle regulujące dlaczego wystarczy jedna składka nawet po wcześniejszy przerwaniu ciągłości ubezpieczenia! Będę wdzięczna za info.

 258. agnes pisze:

  Witam, nurtuje mnie pytanie czy okres wyczekiwania dla L4 jest zawsze 90 dni, czy są wyjątki? Gdzieś przeczytałam, że jeśli ktoś pracuje na etacie potem zrezygnuje z pracy i po upływie min 30 dni przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu działalności gospodarczej to okres wyczekiwania zmniejsza się do 30 dni?

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli działalność jest prowadzona (a właściwie przystąpiono do ubezpieczenia chorobowego) w okresie ochronnym to nie ma okresu wyczekiwania przy DG.
   Pozdrawiam.

 259. Aga pisze:

  Witam, mam taki problem: staram się o dotację z ARiMR na otworzenie działalności. Wszystko mam już gotowe, tylko ARiMR wymaga 12m-cy na KRUS, które mijają mi w czerwcu, dopiero wtedy będę mogła złożyć wniosek i otworzyć działalność. W związku z tym DG otworzyłabym dopiero w czerwcu(w drugiej połowie), termin porodu mam na 03 sierpnia, ale boję się, że mogę urodzić kilka dni wcześniej – jeszcze w lipcu, więc nie będę miała pełnego miesiąca w ZUS, a jednocześnie nie będę już na KRUS… Czy w ten sposób mogę „pozbawić się” jakiegokolwiek macierzyńskiego? Czy ZUS traktuje przejście z KRUS jako kontynuację? Z góry dziękuję za pomoc.

 260. agnes pisze:

  Dziękuje za odpowiedź :). Potrzebuje jeszcze odpowiedzi na pytanie jak wygląda w takiej sytuacji kwestia obliczenia średniej do L4. Czy jest to średnia z etatu czy tylko z działalności?
  Dziękuje z góry.

 261. Carol pisze:

  Witam,

  Mam pytanie – od 2010 roku prowadzę działalność gospodarczą. Opłacam minimalne składki, bez chorobowego. Czy jeżeli miesiąc przed porodem opłacę składkę z chorobowym od najwyższej podstawy przez cały okres macierzyństwa będę otrzymywać wyższy zasiłek? Ciążę dopiero planuje. Pozdrawiam.

  1. Katarzyna pisze:

   Aby otrzymać poradę prawną proszę zapoznać się z tą stroną: https://www.temidajestkobieta.pl/2011/04/05/porady-prawne/
   Pozdrawiam.

 262. ko pisze:

  Witam,
  nie udało mi się znaleźć informacji w kwestii poruszonej przez Panią w artykule: czy jeżeli rozpoczęło się działalność np. w połowie miesiąca i w tym czasie zgłosiło działalność do ZUS (formularz ZUS ZUA) to wystarczy opłacić składkę np. od 15 do 14 dnia następnego miesiąca?
  Ponadto zastanawiam się, czy w sytuacji, kiedy np. z dniem 14 maja rozwiązuje umowę o pracę z pracodawcą (ja wypowiadam umowę), od 15 maja opłacam ubezpieczenie społeczne od najwyższej podstawy z tyt. prowadzenia DG (DG prowadzę od 5 lat, niemniej od 2 lat nie opłacam składek społecznych) a do 7 czerwca przebywam na zwolnieniu chorobowym, to wystarczy ze miną 30 dni (a nie pełny miesiąc kalendarzowy) wysokich składek i mogę spokojnie rodzić licząc na wysoki zasiłek macierzyński?

  1. Katarzyna pisze:

   Pani Katarzyno – w komentarzach nie udzielam porad prawnych. Jeżeli chce ją Pani uzyskać to na blogu w kilku miejscach jest napisane co należy zrobić aby ją uzyskać.
   Pozdrawiam.

 263. Janka pisze:

  …a co z projektem: o nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przyjętym 9 maja 2013 r. przez Komitet Stały Rady Ministrów? kiedy moze wejsc w życie i obowiazywać i czy zmienia on coć w sytuacji jednorazowej podwyzsznej składki, aby otrzymać wyższy macierzyński>pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Nie zajmuję się legislacją i póki przepisy nie są uchwalone i podpisane przez prezydenta nie wiem kiedy wchodzą w życie.

 264. marta pisze:

  Czy przepis odnośnie pobierania wysokiego zasiłku macierzyńskiego jest nadal aktualny? Jestem w ciąży, prowadzę działalność gospodarczą i jestem na pełnym etacie. Proszę o podstawę prawną, ponieważ chcę być przygotowana na rozmowę z pracownikami ZUS.

  1. Katarzyna pisze:

   Nie ma żadnego przepisu „odnośnie pobierania wysokiego zasiłku macierzyńskiego”. Jeżeli potrzebuje Pani porady prawnej to zapraszam choćby do zakładki – kontakt.
   Pozdrawiam.

 265. basia pisze:

  witam a jak wygląda sprawa z zamknięciem DG żeby czasem nie trzeba było zwracać pobranych pieniędzy, moja firma nie będzie fikcyjna bo zajmuję się tym co chcę otworzyć ale po roku chciała bym ją zamknąć(po macierzyńskim)czy istnieje możliwość zmniejszenia składek po roku do minimalnych??
  czy jeśli jestem w tej chwili na wychowawczym już nie płatnym ale jeszcze przez 8 miesięcy to muszę płacić składki do zusu przez cały czas trwania macierzyńskiego?

  1. Katarzyna pisze:

   Minimalny wymiar składek dla nowych przedsiębiorców to 30% podstawy wymiaru – przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności pozarolniczej. Dla pozostałych przedsiębiorców – 60% podstawy wymiaru. Z tego co Pani pisze wynika, że łączy Pani pracę na umowę o pracę z działalnością. Szczegółowa odpowiedź wymaga porady prawnej (odpłatnej), nie kilku uwag w komentarzu.

 266. mama pisze:

  Witam,
  a ja mam putanie troche z innej beczki. jezeli urodze za granica, a maja dzialalnosc jest na tyle elastyczna, ze moge prowadzic ja rowniez za granica, to czy papier ze szpitala uzykany stamtad bedzie rownowartosciowy z papierem z Polski i macierzynski bedzie mi wyplacany na jego podstawie?

 267. Ola pisze:

  Witam,

  Mma pytanie..w lutym br. zakończyłam po 10 latach działalnośc. po czym zaszłam w ciążę w maju i od czerwca założyłam kolejną działalność ale ze składkami wysokimi. Czy po 90 dniach mogę iść na zwolnienie lekarskie i czy wezmę mi do średniej te składki z poprzedniej działalnosći?

 268. Kasia pisze:

  Witam. Czy jest jakiś przepis na podstawie którego ZUS może zakwestionować podwyższenie podstawy ubezpieczenia (po miesiącu przerwy) ze składki preferencyjne na np 150% podstawy? Pani w ZUSie poinformowała że nawet jeśli sobie podniosę podstawę to napewno dostanę odmowę wypłaty takiego świadczenia i oblicza mi od 2227 bo oni mają już na to „przepisy” że ja muszę udowodnić powód podniesienia podstawy? I albo przyjmę ich podstawę albo sąd? Coś Pani wie nowego w tej kwestii.

  Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli ZUS ma jakiś przepis to powinien go wskazać.
   Pozdrawiam.

 269. Kasia pisze:

  No właśnie Pani mi tego przepisu nie wskazała, a ja byłam tak zaskoczona całą rozmową że nie spytałam. Myślałam że może Pani zna jakiś przepis na jaki ZUS może się w takiej sytuacji powołać. Dodam że Pani w ZUSie była bardzo przekonująca i pewna w tym co mówi. Byłam w ZUSie przy okazji załatwiania spraw dot. firmy a że planuje dziecko chciałam dopytać jak to wygląda. I wg tego co mówi Pani z ZUS-u kolorowo nie wygląda…

  1. Katarzyna pisze:

   A myśli Pani, że ZUS jest chętny rozdawać wszystkim przedsiębiorcom wysokie świadczenia?

 270. Kasia pisze:

  Myślę że jeśli ja udaje się do oddziału ZUS to uzyskam rzetelną i prawdziwą informację, bo od tego ta Pani tam jest. A tu proszę. Czyli Pani z ZUSu mogła mnie po prostu świadomie wprowadzić w błąd? I obecnie nie ma żadnych przepisów które pozwalają ZUSowi podważyć wysokość podstawy składek ZUS przy działalności gospodarczej?

 271. Kasia pisze:

  I jeszcze mam takie pytanie, ponieważ poprosiłam księgową o zmianę kodu z preferencyjnego na zwykły. I nadmieniłam że może być tak że będę chciała podwyższyć podstawę, moja księgowa stwierdziła że to nie ma sensu bo będę skontrolowana wzdłuż i wrzesz po co i dlaczego. Czy może tak być żeby mój oddział ZUS był w tej kwestii bardzo uciążliwi i czepiał się czego popadnie, skoro nawet księgowa mi odradza jakiekolwiek podwyższenie składek? Czy może mi Pani przesłać na mail informację jaki jest koszt aby Pani mi powiedziała na co się przygotować, jakich argumentów użyć w przypadku problemów z ZUSem albo odmowy wypłaty wyższego zasiłku? Jak długo może trwać taka batalia z ZUSem i czy w przypadku mojej przegranej ja ponoszę koszty sądowe?

 272. aga pisze:

  Witam
  Także jestem w ciżąy i prowadze dg…moja księgowa również mi odradziła wysoki zus ponieważ od wrzesnia wchodza nowe przepisy i nie załapie sie na wysoki zus…ponoć nawet jesli teraz ktoś urodzi to też odmawiaja i obliczaja od średniego zusu

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Nie ma takiego przepisu prawnego „ponoć nawet jesli teraz ktoś urodzi to też odmawiaja i obliczaja od średniego zusu”.
   Spytała się Pani swojej księgowej ile miała takich przypadków w swojej pracy zawodowej? Albo dlaczego ZUS wydał taką decyzję? I na podstawie których przepisów zdaniem Pani księgowej ZUS tak postępuje…
   Proszę też zapytać księgową o te nowe przepisy – chętnie poznam źródło tej wiedzy.
   Pozdrawiam.

 273. aga pisze:

  Witam
  Tak dziewczyna urodziła w lutym i Zus jej odmówił,nie znam przyczyn wiem tylko że sprawa będzie drogą sądową.Zapytam i na pewno dam znać.

 274. Kasia pisze:

  Witam, a może jest Pani zorientowana jak długo ciągnie się taka sprawa w sądzie z ZUSem? Rozumię że jeśli skorzysta się z Pani porady prawnej przesyła pani również jakieś przepisy prawne które przedstawię księgowej jeśli ta będzie dalej twierdzić że wyższego świadczenia nie dostanę i nie opłaca mi się podnosić składek nawet do tych 3000 zł?

  1. Katarzyna pisze:

   Wszystko zależy od tego w jakim sądzie toczy się sprawa. W dużych miastach można czekać nawet kilka miesięcy na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy, w mniejszych jest szybciej. W Warszawie czas od złożenia odwołania od decyzji do wyroku to nawet 1,5 roku.
   Każda porada prawna zawiera przepisy.
   Pozdrawiam.

 275. Kasia pisze:

  I jeszcze jedno pytanie, myśli Pani że jeśli po powrocie z macierzyńskiego w przypadku jeśli działalność (prowadzone 2 lata przed pójściem na macierzyński) zostanie zawieszona z powodu braku zleceń ZUS może się upomnieć o składki? Jest teraz taka nagonka na ten temat że nawet osoba uczciwie prowadząca działalność ma duże obawy o te kwestie.

  1. Katarzyna pisze:

   Nie wiem o jakie składki ZUS mógłby się upomnieć. Nie wiem czy jest nagonka na ten temat, nic nie zauważyłam.

 276. Kasia pisze:

  Np na portalu goldenline coraz więcej osób wystawia komentarze na temat kontroli z ZUS. Moja księgowa i pracownica z ZUS z którą rozmawiałam(o czym pisałam wcześniej Czerwiec 13th, 2013 at 13:01) też potwierdziły że takich przypadków jest dużo że ZUS kontroluje i odmawia wypłaty.

  Odnośnie składek o jakie mógłby się upomnieć ZUS to źle to napisałam, czy ZUS w przypadku zamknięcia działalność może się upomnieć o świadczenia które wypłacił. Dla mnie samej brzmi to irracjonalnie, ale po rozmowie z pracownikiem ZUS to już naprawdę zastanawiam się nad tym wszystkim…

 277. Katarzyna pisze:

  To, że ZUS kontroluje to nic nowego ani nadzwyczajnego. Ma takie prawo. Zdarza się, że mimo, że kontrola wypadła pomyślnie ZUS odmawia przyznania świadczenia. ?Trzeba się wówczas od decyzji odwołać, dobrze to odwołanie uargumentować. Jeżeli ZUS odmówił na zasadzie „nie, bo nie” to sprawę da się wygrać.

 278. Kasia pisze:

  A jeszcze takie techniczne pytanie, jeśli ja zgłoszę się do Pani z poradą a okaże się że ZUS jednak odmówi świadczenia to potem ewentualne odwołanie od decyzji ZUS, jest już jako kolejna porada?
  Czyli z Pani wiedzy i z przepisów które Pani posiada w przypadku wykonania wszystkich czynności zgodnie z prawem (i Pani wskazówkami) i faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej od kilkunastu miesięcy, ZUS nie ma prawa obniżyć wypłacanego zasiłku do kwoty podstawowej?

 279. Ewelina pisze:

  Witam,
  prowadziłam już działalność ponad 3 lata urodziłam córkę i załapałam się na wysoki ZUS. Niestety później musiałam działalność zamknąć (problemy z opiekunką i szkoda mi było mała zostawiać z kimś innym). Teraz sprawa się wyklarowała działalność otworzyłam od nowa i okazało się, że jestem w ciąży od razu zadeklarowałam wysoki ZUS opłaciłam 3 składki i w tej chwili jestem już na chorobowym, dziś dostałam pismo z ZUSU oświadczenie do wypełnienia o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie i muszę dołączyć do niego rachunki bądź faktury poświadczające prowadzenie działalności. Ja takich faktur nie zbieram gdyż jestem na karcie podatkowej i nie mam obowiązku rozliczania się ze Skarbówką. Czy ZUS może ode mnie wymagać takie dokumenty?? Zaznaczę, że działalność nie była fikcyjna prowadzę usługi kosmetyczne ale jest to firma z dojazdem do klienta.
  Pozdrawiam

 280. Myszorka pisze:

  Dziękuję za treściwe i konkretne przedstawienie kwestii dot. podwyższonego macierzyńskiego. Firmę prowadzę od 15 lat, nie da się zliczyć (z odsetkami) ile już wtopiłam w ZUS. Jestem więc zażenowana wpisami pań, które nawet nie kryją się, że pragną tylko i wyłącznie wyłudzać świadczenie. Mam nadzieję, że od nowego roku przepisy zostaną tak zmienione, że takie rozkradanie naszych pieniędzy przez osoby zakładające formy-krzaki stanie się niemożliwe. Oby tylko nie wylano dziecka z kąpielą i uczciwe kobiety nie straciły na tym. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

 281. Myszorka pisze:

  *FIRMY-krzaki oczywiście 🙂

 282. Marta pisze:

  Witam.Proszę o informację czy ZUS ma rację
  Prowadzę działalność gospodarczą 5 lat.Chciałam mieć wyższy zasiłek chorobowy.Z dniem 01,04,2013
  wyrejestrowałam się z ubezpieczenia chorobowego.
  Z dniem 01,05,2013 r. zgłosiłam do ubezpieczenia
  chorobowego.Zgłoszenie do ZUS zostało wysłane 02,05,2013 r. / 1 maja święto/ Od dnia 01,06,2013 r.byłam na zwolnieniu lekarskim.ZUS odmówił wypłaty zasiłku, bo należało złożyć zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego najpóżniej do 01,05,2013
  Czy jest sens się odwoływać do Sądu.I czy Pani mogła by się tym zająć. /Mam czas na odwołanie do 04,08,2013 r.
  Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę napisać w tej sprawie na adres mailowy kancelarii i załączyć kopie dokumentów.
   Pozdrawiam.

 283. Elżbieta pisze:

  Witam,
  Termin porodu mam na 12-ego października.
  W lipcu opłaciłam po terminie składkę zdrowotną za czerwiec (przerwanie ciągłości). Zamierzam ponownie zarejestrować się do opłacania składki chorobowej od 1-ego sierpnia i opłacać podniesioną składkę przez 2m-ce. Czy z powodu tego opóźnienia mogę mieć problem?
  Pozdrawiam

 284. Aneta pisze:

  Witam,
  Czy może mi Pani powiedzieć co robic w następującej sytuacji:
  ZUS wszczyna postępowanie w sprawie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia dzialalnosci gospodarczej. Czy jest to jednoznaczne z tym, że wstrzymuje wypłatę zasiłku macierzynskiego? Jakie są dalsze procedury? Czy można jakoś przyspieszyć wydanie decyzji końcowej czy trzeba cierpliwie czekać?
  Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Witam.
   Oczywiście, że mogę.
   Porady prawne są odpłatne – więcej choćby w zakładce kontakt.
   Pozdrawiam.

 285. Joanna pisze:

  Witam, czy już coś wiadomo o tym, czy luka w ustawie zostanie niesiona?w maju tego roku rząd miał głosować nad nowelizacja ustawy i bardzo utrudnić otrzymywanie wysokiego zasiłku. Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Pytanie proszę kierować do rządu, posłów, senatorów i Prezydenta RP.
   Pozdrawiam.

 286. Joanna pisze:

  Jeszcze mam pytanie – prowadze dzialanosc od liku lat+pracuje na minimalnym etacie.Mialam duze zaleglosci w ZUSIE,ale wszystko uregulowalam i teraz place regularnie.Czy to mialoby wplyw,gdyby za kilka miesiecy wnioskowala o wysoki zasilek,oczywiscie wczesniej zwalniajac sie z etatu,majac w historii dlug w zusie?

  1. Katarzyna pisze:

   Nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Odsyłam choćby do zakładki kontakt, gdzie jest napisane jak poradę prawną uzyskać.
   Pozdrawiam.

 287. Justyna pisze:

  Witam
  Od 3 lat pracuje na umowę zlecenie bez odprowadzanych składek.
  Ponieważ jestem studentką jestem na ubezpieczeniu rodziców.
  Jestem w trzecim miesiącu ciąży i planuję założyć działalność gospodarczą.
  Ile miesięcy muszę odprowadzać składki zanim pójdę na zwolnienie lekarskie.
  oraz moje drugie pytanie jeżeli wybiorę wyższy zus ok 1500zł to ile mogę otrzymać za zwolnienie lekarskie oraz macierzyński oraz czy coś muszę opłacać w czasie przebywania na zwolnieniu.
  Nie będzie to fikcyjna działalność, ponieważ po porodzie planuję dalej działać.
  proszę o pomoc.

  Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Nie udzielam porad prawnych w komentarzach. Odsyłam choćby do zakładki kontakt, gdzie jest napisane jak poradę prawną uzyskać.
   Pozdrawiam.

 288. Muszka pisze:

  Czy przy zawieszaniu dotychczasowych składek chorobowych muszę to gdzieś zgłosić wyrejestrować, czy wystarczy, że po prostu ich nie zapłacę i dopiero w interesującym mnie miesiącu zapłacę podwyższoną?

 289. Kasia pisze:

  Witam,
  ponawiam pytanie Joanny, czy w nowelizacji ustawy luka w wysokich zasiłkach chorobowych i macierzyńskich dla osób prowadzących nową działalność została zniesiona? Czytam tą nowelizację już 3 raz ale nic nie mogę znależć.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Porady prawne są odpłatne.
   Pozdrawiam.

 290. Kasia S pisze:

  Witam.mam pytanie.mianowicie ile czasu ma ZUS na rozpatrzenie wniosku o zasiłek macieżyński?

 291. Krakus pisze:

  Witam. Czy po założeniu działalnosci od 01.01.2013 i zgłoszeniu na zua preferencyjnego kodu 057000 jestem zobowiazny do utrzymania „ulgowego”kodu czy mogę go przed upływem 2 lat(np po poł roku) zmienić na „zwykły” 051000. Czyli 1 czerwca robię zwua 057000 i zua na 05100.

 292. Kasia pisze:

  Jestem w 3 miesiącu ciąży, jestem zatrudniona na stałe i chciałabym się dowiedzieć czy pracodawca może podwyższyć wynagrodzenie?

  1. Katarzyna pisze:

   Oczywiście, że może.
   Pozdrawiam.

 293. Joanna pisze:

  witam, na stronie widnieje nieaktualna informacja o wysokosci skladki ZUS ( z 2010r). Niestety wzrosła od tego czasu i na 2013 rok wynosi juz 414,85 gr.
  pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę Pani – to wpis z 2010 r. i wówczas składka była aktualna.
   Pozdrawiam.

 294. Joanna pisze:

  Wiem, dlatego podalam aktualną kwotę na rok 2013 r. Nie wszyscy muszą wiedziec ze ta kwota wzrosła przez ostatnie 3 lata i o ile.

 295. Amelia pisze:

  Witam, mam do Pani pytanie. Prowadze dg od roku za sierpien wrzesien i pazdziernik oplacilam wysokie skladki zus. Na l4 poszlam od 5 listopada. Moje pytanie to czy za te 5 dni w listopadzie musze oplacic cala wysoka skladke zus, czy duze skladki sa podzielne?? Czy proporcjonalnie za 5 dni moge tylko oplacic? Pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Porady prawne są odpłatne. Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce kontakt.
   Pozdrawiam.

 296. Ewa pisze:

  Mam pyt.dot.wyrejestrowania się z dobrowolnego chorobowego na jeden miesiąc tak aby w marcu zarejestrować się ponownie z wyższą podstawą do uzyskania macierzyńskego.Do 16 sty.jestem na zwolnieniu..czy wystarczy jak wyrejestrowanie zrobię z dniem 17 sty.?czy zus zacznie liczyć to przerwę 31 dniową od tego dnia czy dopiero od 1 lutego..?informacji w zusie nie otrzymam 100% no to pytanie jest zbyt nie wygodne..

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Nie udzielam porad prawnych w komentarzach do artykułu.
   Pozdrawiam

 297. marta pisze:

  witam, od nowego miesiaca zamierzam odwiesic dzial. gosp i zdeklarowac kwote 3500 zl. jestem w 6 tyg ciazy stad te zmiany odnosnie odwieszenia dzial. gosp. mysle ze max bede mogla pracowac przez 2 jak nie 1 miesiac, poniewaz charakter pracy ne pozwoli mi na wiecej. prosze mi powiedziec jak bedzie wyplacane moje L4 a pozniej macierzynskie i jak dlugo moge byc na platnym macierzynskim. dziekuje i pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Aby dowiedzieć się w jaki sposób można uzyskać poradę prawną – proszę kliknąć w zakładkę – porady prawne.
   Pozdrawiam.

 298. K pisze:

  [Szanowna Pani Mecenas – reklama na moim blogu nie jest bezpłatna. Katarzyna Przyborowska]

 299. Ata pisze:

  Witam mam pytanie …obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim rocznym kończy mi się w przyszłym miesiącu.Opłacałam wysokie stawki(własna działalnośc) do zus stąd też wysokie wypłaty chorobowego i macierzyńskiego.w zeszłym tygodniu zrobiłam test i okazało się że jestem w ciąży …co powinnam w tej chwili zrobić a w zasadzie co mogłabym zrobić? czy mogę po zakończeniu się urlopu macierzyńskiego udać się od razu na chorobowe ? Czy musze z powrotem na trzy miesiące wrócić do pracy aby uzyskać zasiłek chorobowy czy mogę od razu przejśc na chorobowe??W tej chwili srednia obliczana jest z 12miesięcy ale jeżeli jestem na maciezyńskim to z jakich miesięcy będą mi obliczać ?? proszę o odpowiedz i z góry dziękuje:)

  1. Katarzyna pisze:

   Witam, aby uzyskać poradę zapraszam do zapoznania się z tą zakładką na blogu: https://www.temidajestkobieta.pl/2011/04/05/porady-prawne/

 300. edyta pisze:

  Witam zalozylam DG mam wysoki zasiłek macierzyński a jak zajde w ciąży drugi raz to dalej bda mi oplacic

 301. Roger pisze:

  Drogie Panie !!!
  Jak czytam te komentarze to odnoszę wrażenie, że większość z Was otwiera tylko działalność ze względu na wysoki zasiłek. Powiem tyle, że nikt nikomu nie zabroni ale zus robi kontrole i sprawdza czy działalność nie jest fikcyjna !!! Sam się o tym przekonałem jak kontrolowali moją żonę, oczywiście działalność prowadziła i udokumentowała to. Więc zus nie miał zastrzeżeń ale pozorna działalność może w wielu przypadkach nie przejść. A jak już prowadzicie działalność to musicie udowodnić, że Was stać na opłacenie takich wysokich składek.

 302. ania14moon pisze:

  Witam, proszę o pomoc bo jestem w kropce…
  Jestem w 31 tygodniu ciąży, cały czas pracuję na cały etat. Chciałam rozwiązać umowę z dniem 1 sierpień a od 2 sierpnia założyć działalność z najwyższą stawką. W związku z tym mam dwa pytania,1 czy mają być 30dni po sobie czy od 1 do 30 ?? 2 Czy nie będzie tutaj ciągłości ubezpieczenia przez co macierzyński będą wyliczać mi z 12 miesięcy ?

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Zapraszam do skorzystania z porady prawnej.

 303. Bardzo ciekawy artykuł i przydatne porady prawne dla kobiet w ciąży. Pozdrawiam.

 304. Ania pisze:

  Jestem zatrudniona na pół etatu, otrzymuję wynagrodzenie 700 zł netto. Chciałabym otworzyć działalność z dniem 1 listopada, ale nie chciałabym rezygnować z pracy. Chciałabym sama odprowadzić za siebie najwyższe składki. Czy muszę jakoś porozumieć się z pracodawcą? Czy nie ma to znaczenia, że on będzie płacił za mnie i jednocześnie ja sama będę płaciła za siebie? W ogóle nie orientuję się jak to jest.

  1. Katarzyna pisze:

   Jeżeli Pani nie orientuje się jak to jest to polecam skorzystać z porady prawnej.

 305. Ania pisze:

  Witam, czy może mi Pani napisać kiedy wchodzi nowelizacja ustawy o świadczeniach z tytułu choroby i macierzyństwa.Mam sprzeczne informacje że 1 stycznia 2015 że 1 kwietnia 2015… Czy mogłaby Pani się ustosunkować do mojego pytania?

  1. Katarzyna pisze:

   Proszę Pani – oczywiście że mogłabym, gdybym była choćby posłem, senatorem, prezydentem RP, albo chociaż pracownikiem RCL odpowiedzialnym za publikację aktów prawnych w Dzienniku Ustaw.
   A jako, że nie jestem – to nie wiem kiedy wchodzi w życie nowelizacja, zwłaszcza że ustawa nie jest uchwalona.

 306. Beata pisze:

  Witam.
  Czy składając w ZUSie dokumenty o wcześniejszy macierzyński wnioskuję o urlop macierzyński, czy o zasiłek macierzyński?

 307. anonim pisze:

  Witam! Jaki jest na dzień dzisieszy stan ustawy o swiadczeniach chorobowych i macierzyńskich dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Czy jest jeszcze szansa aby w 2015 uzyskać wysoki zasilek? Proszę o odpowiedź

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Nie ma takiej ustawy ( tylko dla przedsiębiorców). Zapewne chodzi o ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa . Aktualny stan prawny: Dz.U.2014.159 j.t.

 308. Karolina pisze:

  Witam,
  Pani Katarzyno, czy mogłabym uzyskać informację, gdzie można sprawdzić czy ustawa została juz uchwalona oraz czy jest nowelizacja? dziękuję

  1. Katarzyna pisze:

   Np. na stronie Sejmu, albo w Dzienniku Ustaw.

 309. Tomasz pisze:

  Witam, od 01 stycznia 2015 prowadzę działalność przewozową, zgłosiłem się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 250% średniej krajowej – stać mnie na to, a w transporcie nie trudno o wypadek.
  Żona aktualnie do 19 lutego korzysta z podstawowego zasiłku macierzyńskiego, czy ja będę mógł przed 19-tym zmienić żonę i pobierać zasiłek od mojej podstawy po miesiącu i paru dniach ubezpieczenia chorobowego?

 310. ANIA pisze:

  witam, mam pytanie od lipca prowadze DG oplacam najwyzsza skladke na Zus, jestem w ciazy a od pazdziernika na L4, ale dalej oplacam wysokie skladki gdyz taka informacje dostałam od ksiegowej, w między czasie Zus przeprowadzilkontrole u mnie w firmie i wszystko jest ok dostalam od nich pismo, i teraz pytanie co dalej czy dostane i kiedy Z Zusu zasilek i co z tymi skladkami od października które płaciłam będąc na l4 BEDAC W CIĄŻY.

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   A z jakiej przyczyny ja mam wiedzieć czy dostanie Pani zasiłek?

 311. Anna D. pisze:

  Witam, mam (nie)mały problem. W skrócie:
  Działalność od 1 maja 2014 – zgłoszenie do zdrowotnego, jednocześnie umowa o prace do 30.06.2014. Od 1 lipca 2014 zgłoszenie do społecznych do 31.10.2014. Od 1 listopada zgłoszenie do chorobowego, składki zapłacone w terminie (za listopad i grudzień duże składki).
  Przejście na macierzyński 15 grudnia.
  Planowany termin porodu 8 stycznia, poród 11 stycznia.

  ZUS uważa, że należy się ledwie 200zł. zasiłku, dlaczego?

  1. Katarzyna pisze:

   Analizy Pani sprawy niestety nie można zrobić w komentarzu na blogu bez obejrzenia dokumentów.

 312. kasia pisze:

  Witam.
  Mam ogromna prosbe.
  Jestem w 5 tyg ciazy a na poczatku stycznia skonczyl mi sie wychowawczy wiec przeszlam na kuroniowke. Chcialabym zalozyc dzialalnosc ale nie fikcyjna, tylko ze oba nie przynosilaby co miesiac zysku ale nie musialabym wystawiac faktur tylko wpisywac przychody w ksiazke. Termin porodu mam jeszcze nie pewny wrzesien/pazdziernik chociaz pewniejszy na ten drugi. W zwiazku z tym ze nie wiadomo kiedy dokladnie wejdzie w zycie ta ustawa o nizszym macierzynskim czy moglabym zaryzykowac zaplacic tylko jedna najwyzsza skladke?i w ktorym miesiacu powinnam? Wlasnie blizej jesieni bylby pewniejszy przychod.
  Nie wiem co robic i jestem w totalnym dolku:( prosze o rade.

 313. KK pisze:

  WITAM!
  Czy wiadomo już coś o planowanych zmianach w macierzyńskim, czy ustawa o zmianach „poszła dalej”. Z tego co pamietam miało być czytanie w Sejmie w grudniu 2014…
  pozdrawiam

  1. Katarzyna pisze:

   Polecam zatem śledzenie procesu legislacyjnego w Sejmie.

 314. April2 pisze:

  Witam, mam pytanie, jeżeli prowadziłam działalność gospodarcza przez 16 miesięcy i opłacałam ZUS preferencyjny, następnie zamknęłam działalność na kilka miesięcy i teraz znowu otworze działalność i jestem w ciazy, to ile miesięcy musze opłacać najwyższy ZUS, aby otrzymywać zasiłek chorobowy i następnie macierzyński?… No i kolejne pytanie, prowadząc działalność jednocześnie pracuje, jeżeli zapłacę najwyższy ZUS z firmy, to będe miała płacony zasiłek liczony od pensji plus najwyższy z firmy? , czy tez nie warto mi placic od najwyższego, bo i tak bedzie on pomniejszony o pensje?

  1. Katarzyna pisze:

   Odpowiedź na Pani pytania może zostać udzielona w odpłatnej poradzie prawnej. Pozdrawiam.

 315. nika123 pisze:

  Witam! Z uwagą czytam wszystkie wpisy i komentarze odnośnie uzyskania wysokiego zasiłku macierzyńskiego czy chorobowego.I myślałam,że w miarę wszystko jest jasne, ale natknęłam sie na wpis dot. wysokości składki chorobowej płaconej w ciągu tych trzy miesięcy po zawieszeniu składki na okres 31 dni. myślałam, iż należy należy mieć ciągłość składki chorobowej przez 90 dni, a jeśli płaci się ją od najwyższej podstawy to gwarantuje ona wyższe L4 a następnie macierzyński. Aż tu nagle przeczytałam gdzieś iż wcale nie trzeba płacić przez 3 miesiące najwyższe skladki, iż wystarczy dwie lub 1 wysoka składka, a reszta najniższe i równie dobrze można mieć wysokie L4.Czy czegoś tu nie rozumiem?

 316. vat 7 pisze:

  Mam działalność gospodarczą i planuję zajść w ciążę. Czy wystarczy płacić zawyżone składki ZUS przez 3 miesiące, aby podnieść wysokość swojego zasiłku macierzyńskiego?

  1. Katarzyna pisze:

   Polecam skorzystanie z porady prawnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!