Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Ubezpieczenie społeczne po rozpoczęciu działalności

Jeżeli chcesz być objętym ubezpieczeniem społecznym, nie wystarczy samo zarejestrowanie działalności gospodarczej. Aby podlegać tym ubezpieczeniom trzeba tę działalność prowadzić.

 Do takiego wniosku doszedł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 października 2011 r. (II UK 51/11).

Sprawa dotyczyła wnioskodawczyni, która miała zarejestrowaną działalność gospodarczą, jednakże nigdy jej nie prowadziła (firma istniała tylko na papierze). Z tytułu działalności kobieta nie uzyskiwała żadnych przychodów, ani nie ponosiła żadnych kosztów. Nie zgłosiła też swojej działalności do ZUS. Sąd Okręgowy uznał, że Pani ta nie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej, gdyż faktycznie jej nie prowadziła. Odmiennego zdania był Sąd Apelacyjny (apelację złożył organ rentowy), który stwierdził, że:

„sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowi rozpoczęcie wykonywania działalności, która trwa do czasu zaprzestania jej wykonywania, co faktycznie oznaczało wykreślenie jej z rejestru. Podejmowanie zatem w okresie zarejestrowania firmy szeregu działań przez wnioskodawczynię w celu uruchomienia działalności należy uznać za jej wykonywanie, a sam fakt nieosiągania w tym czasie dochodu był jedynie wynikiem braku zleceń, o które zabiegała odwołująca, z czym musi liczyć się każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność”.

Sprawa w wyniku kasacji trafiła do Sądu Najwyższego. Ten zaś uznał, że:

wpis do ewidencji lub rejestru ma charakter deklaratoryjny i stwarza jedynie obalalne domniemanie, że działalność gospodarcza była rzeczywiście podjęta i prowadzona w okresie nim objętym. Z tego względu błędne jest stanowisko Sądu drugiej instancji, że „rozpoczęcie działalności następowało po dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i kończyło się z dniem wykreślenia tej działalności”, a w konsekwencji ocena tego Sądu, że „sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowi rozpoczęcie wykonywania działalności, która trwa do czasu zaprzestania jej wykonywania, co faktycznie oznaczało wykreślenie jej z rejestru”. Przyjęcie takiej wykładni nie daje się pogodzić z brzmieniem art. 13 pkt 4 ustawy systemowejstwarza niebezpieczeństwo jego obejścia poprzez przyznanie tytułu ubezpieczeń społecznych samemu zarejestrowaniu działalności gospodarczej, bez rzeczywistego uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Charakter ciągły prowadzenia działalności

Rejestrując działalność należy zatem pamiętać, że musi być ona prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły, aby móc uznać, że jest ona rzeczywiście prowadzona. Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców przystępujących do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zwłaszcza w świetle pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Ciekawostka

I na koniec ciekawostka o tym jak ZUS interpretuje te same przepisy w zależności od „potrzeb”.

 Wiele kobiet rozpoczynających działalność gospodarczą będąc już w ciąży posądzanych jest o fikcyjność tej działalności i wyłudzenie zasiłku – nawet gdy rzeczywiście tak nie jest (ZUS-owi np. bardzo ciężko jest zrozumieć, że można pracować siedząc w domu na kanapie, z laptopem na kolanach).

Tymczasem niedawno prowadziłam sprawę Klienta, który zarejestrował działalność, dokonał zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, ale w pierwszym miesiącu działalności nie osiągnął żadnego przychodu, firma faktycznie ruszyła dopiero w kolejnym miesiącu. W tym przypadku zdaniem ZUS przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom za ten miesiąc. Z uzasadnienia decyzji wynikało, że do podlegania ubezpieczeniom społecznym wystarczy sama…. rejestracja działalności. Całe szczęście sąd wyprowadził ZUS z błędu.

Włącz się do dyskusji

Szanowna Pani Katarzyno,

bardzo proszę o pomoc, gdyż dziś dopadła mnie pewna myśl dotyczącą zasiłku macierzyńskiego, która nie daje mi spokoju. Prowadzę 1-os. działalność gosp. od 2008 r., a teraz jestem w 9 miesiącu ciąży. Od marca 2012 zgłosiłam się do do dobrowolnego ubezp. chorobowego i od tego czasu oczywiście składki na ubezp. emerytalne opłacam terminowo, ale… I właśnie przed tym terminem (gdy nie płaciłam chorobowego) zdarzały mi się poślizgi w płatnościach, czasem nawet 30-dniowe. Nigdy ZUS mnie nie upomniał, nie wpłacałam żadnych odsetek. Czy ZUS może mi odmówić na tej podstawie wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jeśli tak, co mogę jeszcze teraz zrobić, zanim urodzi się dziecko?

Bardzo proszę o pomoc. Małgorzata

Na chłopski rozum jeśli ktoś ma działalność na papierze tylko, a nie odprowadza żadnych składek to niesłuszne byłoby gdyby obejmowało go ubezpieczenie. Mogło by to doprowadzić do nadużyć. Przerażające są tylko te rozbieżności w interpretacjach na liniach, sądy, zusy, etc.

Czytałam w jednym z postów jak to jest gdy kobieta pracuje na cały etat, ale nigdzie nie znalazłam podobnej sytuacji do mojej. Dwa lata temu miałam działalność- sklep odzieżowy, rozszerzyłam działalność i w trakcie świąt dodatkowo sprzedawałam świąteczne ozdoby, które sama wykonywałam. Niestety sklep kiepsko działał, zamknęłam działalność i pół roku później znalazłam pracę. Pracuję teraz na pół etatu, zarabiam 800zł brutto. Chciałabym dodatkowo otworzyć działalność przynajmniej do świąt żeby znowu sprzedawać te ozdoby, bo był to dość dobry zarobek. Mąż podpowiedział mi, że słyszał o tym podwyższonym ZUSie. W październiku mamy zamiar zacząć starać się o dzidziusia. Więc spokojnie mogłabym np. otworzyć firmę we wrześniu, płacić podwyższony ZUS np. do grudnia, tak żeby zgadzało się to z moim planem na ozdoby choinkowe i przez 4 miesiące opłacałabym podwyższony ZUS. raczej nikt nie mógłby podważyć tego, że firma działa. Czy orientuje się Pani jaka byłaby wysokość składek jeśli pracuję na pół etatu? czy taka jak bym w ogóle nie pracowała? i ile mogłabym dostać na zwolnieniu lekarskim w trakcie ciąży i na macierzyńskim? i tu i tu liczy się średnią z całego poprzedniego roku?

tak, wiem. jeden zasiłek. to rozumiem, ale czy składkę za działalność płacę całą, czy tak jak w przypadku zatrudnienia na cały etat- dopłacam zdrowotne i dodatkowo za podwyższony ZUS, czy muszę płacić normalnie cały ZUS tak jak bym nie była nigdzie zatrudniona. No i wiem, że liczy się średnią odprowadzanych składek z 12 miesięcy. więc powiedzmy 4 miesiące będę miała ten najwyższy ZUS, a pozostałe 8 miesięcy ten, który miałam płacony od 800zł moich zarobków. jaka to będzie kwota dla mnie w trakcie zwolnienia lekarskiego i później urlopu macierzyńskiego. Po prostu zastanawiam się czy to w ogóle będzie opłacalne?

Pisze Pani cale szczescie ze Sad wyprowadzil ZUS z bledu. A co w przypadku gdyby w tym pierwszym miesiacu przedsiebiorca zachorowal i trafil do szpitala? Czy nie przyslugiwalaby mu opieka medyczna z tytulu oplaconej skladki zdrowotnej?

Opieka zdrowotna przysługuje każdemu, kto jej potrzebuje. Pozostaje kwestia, kto za to płaci. Jeżeli przedsiębiorca opłaca składkę zdrowotną, to za udzielone mu świadczenia podmiot medyczny otrzyma płatność z NFZ.

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279