Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Zasiłek macierzyński – własna działalność i etat

Na moim ulubionym portalu społecznościowym w grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych nadal trwa dyskusja na temat zasiłku oraz urlopu macierzyńskiego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Najwięcej wątpliwości mają przyszłe mamy, które prowadzą swoją działalność (lub zamierzają ją w najbliższym czasie zacząć prowadzić)  oraz jednocześnie są zatrudnione na umowie o pracę.

Czy i one mają szansę na otrzymywanie  wyższego zasiłku macierzyńskiego?

W jednym z artykułów zamieszczonych w Rzeczpospolitej czytamy:

Kobieta, która jednocześnie pracuje na etacie i prowadzi działalność gospodarczą, nie może się z tego drugiego tytułu zgłosić do ubezpieczenia chorobowego i otrzymać podwyższonego zasiłku z ZUS

i dalej:

Uzyskanie podwyższonego zasiłku macierzyńskiego z tytułu prowadzenia firmy jest jednak możliwe, ale tylko po rezygnacji z etatu i skupieniu się wyłącznie na firmie. Wówczas nic nie stoi już na przeszkodzie, aby się zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i uzyskać podwyższony zasiłek macierzyński.

Podobno taką informację można uzyskać dzwoniąc również na infolinię ZUS-u.

A zatem z powyższego wynika, że jedynym rozwiązaniem jest rezygnacja z pracy na etacie.

Jest to jednak interpretacja powszechna, do tego poparta wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 03.10.2008 r. (II UK 32/08)

Podleganie przez kobietę obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy i uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, wyklucza równoczesne podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i uzyskanie prawa do drugiego zasiłku macierzyńskiego (art. 11 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, t.j.: Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.).

Aktualizacja 2020 r.

Artykuł, mimo że został napisany prawie 10 lat temu nadal jest aktualny.

Jeżeli przyszła mama jest zatrudniona na umowę o pracę oraz prowadzi własną działalność gospodarczą, świadczenie otrzyma wyłącznie z etatu. 

Jedna uwaga – jeżeli pensja pobierana przez taką osobę jest niższa od pensji minimalnej, wówczas należy odprowadzać składki również z prowadzonej działalności. 

Włącz się do dyskusji

Jeśli warunkiem jest tylko nieosiąganie minimalnego wynagrodzenia, to chyba nawet pracując na 1.0 etatu można "umówić się" z szefem, że przez 1 godzinę w miesiącu będzie się miało nieobecność nieusprawiedliwioną, a tym samym mniejszą niż minimalną wypłatę?

A co gdy tych "nieusprawiedliwionych nieobecności" będzie więcej? W przypadku konfliktu na linii pracodawca-pracownik, można wyciągnąć art. 52 kp i po sprawie…
Dzięki Liwiuszu.

a czy czasem ZUS nie liczy wynagrodzenia proporcjonalnie???? To znaczy jeżeli ktoś pracuje np. na 1/2etatu to dostaje połowę najniższego wynagrodzenia ale po przeliczeniu na pełen etat to ta osoba osiągnęłaby minimalne wynagrodzenie. Gdzieś kiedyś czytałam że tak się przelicza wynagrodzenie

Witam,
Nie bardzo rozumiem. Praca na 1/2 etatu nie oznacza automatycznie połowy pensji minimalnej.
Zasada jest taka – przy pracy na pełny etat nie można zarabiać mniej niż wynosi najniższa pensja.

Dzień Dobry,
Mam kilka pytań w związku z opisaną przeze mnie sytuacją. Jeśli gdzieś podobna sytuacja była opisywana to przepraszam za zawracanie głowy i proszę o link do wyjaśnienia, a jeśli nie – to bardzo proszę o pomoc.
Firma, w któej pracuję lada moment będzie w likwidacji – czekamy na uprawomocnienie się wyroku. Zakładam, że jak wejdzie likwidator wszyscy pracownicy otrzymają wypowiedzenia umowy o pracę. Możliwe, że później likwidator będzie przedłużał z poszczególnymi osobami umowy, ale zapewne będzie to robił na swoich warunkach. Mam pytanie, co się wydarzy w sytuacji, gdy w trakcie okresu wypowiedzenia (mam 3-miesięczny) zajdę w ciążę. Zdaję sobie sprawę, że moje wypowiedzenie będzie skuteczne, bo następuje likwidacja firmy. Dodam,że prowadzę również działalność gospodarczą (opłącam z niej tylko składkę zdrowotną). Po ustaniu stosunku pracy będę musiala opłacać wszystkie składki. Czy w powyższej sytacji po zakończeniu stosunku pracy mogę liczyć na zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Czy muszę być na zwolnieniu lekarskim, aby jakiekolwiek pieniądze otrzymać? Jeśli na jakieś pieniądze mogę liczyć, to z czego są one wyliczane? Czy może fakt, że prowadzę DG przekreśla jakikolwiek zasiłek do czasu porodu? Problem jest chyba dość złożony – bynajmniej dla mnie – i jak dotąd nie udało mi się znaleźć jednej, spójnej i klarownej odpowiedzi . Jeśli jeszcze jakieś informacje byłyby potrzebne, aby kompleksowo nakreślić mój problem – to oczywiście uzupełnię je. Jeszcze raz proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.
Zosia

Witam:-)
Mam kilka pytań nad którymi od dawna się zastanawiam. Prowadzę dział gosp. od 15.07.2009 i zawiesiłam ją od 31.08.2010(na IX,X,XI,XII)gdyż podjęłam pracę na pełny etat od 1.09.2010 natomiast jestem na L4 od 3.11.2010 a termin porodu mam na 29.03.2011. Pyt. zastanawiam się czy muszę zwolnić się z pracy i zrezygnować z L4 aby automatycznie odwiesić dział gosp i skorzystać z podwyższonego ZUS-u aby dostać większy zasiłek macierzyński?
Z góry b dziękuję za odpowiedź.

Witam,
prowadzę firmę w formie sp. cywilnej od kwietnia 2010, opłacam niski ZUS jednak jak do tej pory bez dobrowolnej składki chorobowej. Jestem w ciąży porod lipiec 2011. Moje pytanie czy lepiej teraz zgłosić chorobowe w normalnej wysokości i podnieść miesiąc przed porodem, czy poczekać i rozpocząć składkę chorobową od czerwca 2011?

Dziękuję,
Danuta

Pytanie – czy chce Pani iść wcześniej na chorobowe? Sama Pani musi wybrać, czy woli mieć ewentualną ochronę w postaci chorobowego czy też nie.
Trzeba również rozważyć możliwość wcześniejszego przyjścia dziecka na świat.
Pozdrawiam.

Witam,

Ja także chciałam Pani podziękować za prowadzenie tego bloga z tak dużym zaangażowaniem. Jestem pełna podziwu.

Nie wiem, czy uda mi się uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytania, ale spróbuję 😉

Prowadzę DG od blisko 2 lat, korzystam z ulgi w ZUS w opłacaniu składek. Od lutego będę zobowiązana płacić wyższe składki. Nie jestem nigdzie zatrudniona. W połowie czerwca ma się urodzić moje drugie dziecko.

Przeczytałam Pani porady, jednak mam pewne dodatkowe pytania. Zastanawiam się, czy byłoby dla mnie korzystne (i możliwe prawnie), gdybym podpisała umowę o pracę z obecnym moim stałym zleceniodawcą (jeśli się zgodzi) i nadal prowadziła DG. Niestety moja działalność nie przynosi takich dochodów, jak bym chciała i potrzebowała – więc perspektywa płacenia wyższych składek od lutego mnie niepokoi.

I wyrejestrowała się na np. 30 dni z ubezpieczenia (rozumiem, że wtedy byłabym ubezpieczona przez pracodawcę – czyli miałabym prawo do zasiłku chorobowego?) – żeby około miesiąc przed porodem zadeklarować najwyższe składki ubezpieczenia dobrowolnego.

Czy dobrze rozumiem – że ZUS przy obliczaniu mi zasiłku macierzyńskiego wziąłby pod uwagę tylko te składki opłacone przeze mnie w czasie po ponownym zarejestrowaniu się do ubezpieczenia, czy też uwzględniałby też składki płacone wcześniej przeze mnie /ew. przez pracodawcę? Z ostatnich 12 miesięcy?

Zastanawiam się, czy podpisanie umowy o pracę z dotychczasowym zleceniodawcą nie byłoby potraktowane np. jako obejście prawa?

Słowem – czy jest dopuszczalne i sensowe, by mając Dg – podpisywać umowę o pracę – jak taki przypadek ma się do kwestii zasiłku macierzyńskiego i chorobowego. I co weźmie pod uwagę ZUS przy wyliczaniu zasiłku macierzyńskiego: tylko składki opłacone po nowym zarejestrowaniu się w ZUS do ubezpieczenia dobrowolnego, czy też wcześniejsze moje składki płacone w ramach DG, czy także składki opłacane przez pracodawcę?

Z góry dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienia. Pozdrawiam i życzę dużo pomyślności w Nowym Roku!

Witam i dziękuję za miłe słowa.
Od jakiegoś czasu uważam, że komentarze w blogach są do komentowania treści wpisów, nie do zadawania pytań.
Ponadto na Pani pytanie nie da się odpowiedzieć w 2 zdaniach. Jeżeli zechce przedstawić Pani swoją sprawę bliżej zapraszam do kontaktu mailowego.
pozdrawiam.

Witam, mam pytanie od 3 lat prowadzę działalność gospodarczą z pełnym zusem. Planuję drugie dziecko i początkowo tak sobie wykombinowliśmy z mężem, że to on pójdzie na urlop macierzyński, gdyż jest na etacie a ja mam taką działalność, że jakoś mając męża pod ręką jakoś może by się udało. Ale niestety Kodeks Pracy jest tak opracowany, że muszę iść na pierwsze 3, 5 m-ca na urlop a z pozostałej części może skorzystać mąż. Więc w ogóle mni to nie urządza. Pomyślałam, że mogłabym kogoś zatrudnić i od razu po zajściu w ciążę iść na L4, żeby mieć z czego opłacić pracownika. A czy jest jakieś wyjście, żeby otrzymywać większy zasiłek chorobowy? Na pewno nie wchodzi w grę rezygnacja z ubezpeczenia chorobowego czyli przerwanie go i pononie jego opłata w wyższej stawce. Chya dobrze to rozumiem? A gdyby tak zatrudnić się na etat ze zwiększoną składką? Proszę o radę. Bo jedno dziecko urodziłam już na działalności i nie powiem jakie pieniądze dostawałam.
pozdrawiam

Witam, od 09.2009 prowadziłam działalnosć gospodarcza (na małym Zusie) działalnosć zamknęłam 01.2011r. od 05.07.2011 zaczynam prace na cały etatu (jestem w ciaży obecnie w 9tyg), termin mam na 03.02.2012r, myślałam o tym aby w listopadzie lub grudniu przejsć na 3/4etatu i otworzyć działalnosć (opłacać skłdkę od tej najwyższej podstawy) czy w przypadku pracy na 3/4etatu (bądź 1/2 etatu) i prowadzeniu działalnosci otrzymywałabym zasiłek choroboty a nastepnie macierzyński zarówno z działalnosci jak i z etatu?? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam
Do dziś nie wiedziałam o istnieniu takiej strony, ale od kiedy na nią trafiłam tyle tutaj ważnych rzecz,że nie umiem się oderwać.
Mam jednak pytanie dotyczące mojej działalności.
Prowadzę DG i jednocześnie pracuję, dlatego z tytułu DG opłacam tylko składkę zdrowotną.
Do tej pory byłam przekonana,że rodząc dziecko 01/12 skorzystam sobie z zasiłku macierzyńskiego gdyż zbliżając się do rozwiązania opłacą dobrowolną składkę chorobową w maksymalnej wysokości. Dziś na tym blogu przeczytałam o tym co opublikowała Rzeczpospolita … ”Kobieta, która jednocześnie pracuje na etacie i prowadzi działalność gospodarczą, nie może się z tego drugiego tytułu zgłosić do ubezpieczenia chorobowego i otrzymać podwyższonego zasiłku z ZUS”. Teraz powiem szczerze nie wiem jak ustosunkować się do tego artykułu.
Bardzo proszę o podpowiedz. Dziękuję i pozdrawiam
Agata

A co w przypadku gdy jestem na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadzę działalność? Teraz muszę opłacać zus samodzielnie w całości. Gdybym urodziła w tym czasie dziecko to znów byłabym traktowana jako pracownik czy jako przedsiębiorca?

Dobry wieczór. Nie do końca rozumiem jak można powoływać się tutaj na wyrok II UK 32/08. Dotyczy on bowiem sytuacji gdzie pani będąca już na urlopie macierzyńskim przyznanym z tyt. umowy o pracę zgłasza się na dobrowolne składki zus i wnosi o przyznanie kolejnego macierzyńskiego z tyt. DG. Przepraszam – nie jestem prawnikiem i mogę się mylić. Ale kobiety, które mają obowiązek opłacania składek społecznych z tyt. DG pomimo zatrudnienia, bo otrzymują < minimalne wyn. są chyba w zupełnie innej sytuacji. Proszę o ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu. Sama zaczynam prowadzić DG i wolałabym nie rezygnować z etatu. Znalazłam artykuły w Gofin oraz Rzeczpospolitej, które mówią o możliwości otrzymania macierzyńskiego z obu tych tytułów równocześnie, jednak Pani wpis nie daje mi spokoju:(

Na poparcie mojego toku myślenia chciałabym jeszcze zacytować fragment z ww. wyroku: „Zauważyć należy, iż możliwość objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym ograniczona jest warunkiem obowiązkowego podlegania wnioskującej osoby o to osoby ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów wymienionych w art. 11 ust. 2 ustawy systemowej. Osoba będąca pracownikiem i podlegająca z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu nie może więc jednocześnie podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, albowiem, niezależnie od tego, czy równocześnie wykonuje inną działalność, obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych wypływa wyłącznie ze stosunku pracy (art. 9 ust. 1 ustawy systemowej). Nie jest więc objęta przymusem takich ubezpieczeń z innych tytułów, w tym wymienionych w art. 11 ust. 2 ustawy, a zatem nie spełnia warunku umożliwiającego przystąpienie dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.”
Rozumiem więc, że jeżeli z tyt. DG mam obowiązek do opłacania składek em-rentowych ( bo zarabiam mniej niż 1386 zł ) to znaczy, że nie ma przeciwskazań do opłacania również dobrowolnego chorobowego.

Witam,
Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4, 5, 8 i 10., czyli:
2) osobami wykonującymi pracę nakładczą;
4) osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej „zleceniobiorcami”, oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4;
5) osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi;
8) osobami wykonującymi odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania;
10) duchownymi;
O ile więc z wypłatą zasiłku chorobowego w takim przypadku problemu nie ma to z wypłatą zasiłku macierzyńskiego już jest. W art. 9 ust 1 i 1 c objęcie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z pozostałych tytułów jest dobrowolne, przez co raczej nie wchodzi w grę ubezpieczenie chorobowe. I dlatego ZUS może odmówić wypłaty podwójnego macierzyńskiego, a sądy nie zawsze zmieniają decyzję organu na korzyść ubezpieczonej.
Pozdrawiam,

dziękuję za odpowiedź, ale nadal nie rozumiem :/ rozumiem, że w przypadku dobrowolnych składek społecznych – jest problem z dobrowolnym chorobowym, ale na jakiej podstawie zus może odmówić wypłaty zasiłku w przypadku opłacania z tego tytułu obowiązkowych em-rent i dobrowolnego chorobowego, czy zus ma podstawy prawne żeby to zrobić ???

Witam,
podsumowując Pani artykuł i zawarte pod nim komentarze – osoba zatrudniona na etat i prowadząca DG nie ma co liczyć na wysoki zasiłek mimo opłacenia składki od podwyższonej podstawy?
Co jeśli pracownik przebywa na L4?
Pozdrawiam 🙂

Witam!
Opiekuję się dzieckiem (na 1/2 etatu) kobiety prowadzącej własną działalność gospodarczą. Obecnie przebywa ona na zasiłku macierzyńskim,czy mogę z nią podpisać umowę uaktywniającą. Czy Zus będzie wtedy płacił moje składki? Czy odmówi, argumentując wypłacanym zasiłkiem macierzyńskim mamie mojego podopiecznego..wiem, że jest tak w przypadku kobiet będących zatrudnionymi w innych firmach ale czy również tyczy się to kobiet na własnej DG? Dziękuję i pozdrawiam Iwona

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279