Temida jest kobietą Temida jest kobietą

prowadzenie działalności

Wiele kobiet otwiera swoją działalność gospodarczą przy wsparciu środków unijnych bądź przyznawanych przez urzędy pracy na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Często zdarza się, że wsparcie udzielone jest pod warunkiem prowadzenia założonej działalności przynajmniej przez rok od daty zawarcia umowy dofinansowania.

I tu wiele mam ma problem – nie wiedzą czy np. okres pobierania zasiłku macierzyńskiego bądź przebywania na zwolnieniu lekarskim zalicza się do czasu prowadzenia działalności.

Otóż drogie Panie – póki działalności nie wyrejestrujecie z ewidencji działalności gospodarczej – będziecie spełniały powyższy wymóg.
Co więcej – pobierając zasiłek macierzyński możecie bez przeszkód tę działalność prowadzić.

Włącz się do dyskusji

Witam,

mam pytanie – w jakim terminie ZUS powinien wypłacić pierwszy zasiłek macierzyński w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej i jaki jest termin na złożenie dokumentów o jego przyznanie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂

To ciekawe – ja składając wniosek o macierzyński MUSIAŁAM złożyć oświadczenie, że w okresie pobierania zasiłku nie będę wykonywała działalności… jak to się ma do tego co Pani napisała? Czy jest na to jakiś przepis?

Mam pytanie do powyższego.
Kobieta prowadząca działalność gospodarczą i przebywająca na zasiłku macierzyńskim opłaca do ZUS tylko składkę zdrowotną.
Jeśli jedna na urlopie macierzyńskim będzie prowadzić działalność gospodarczą, to czy ZUS nie zaprzestanie wypłacać zasiłku i czy opłaca tylko składkę zdrowotną, czy opłaca pełne składki?
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Beata

Witam,
jestem w 9 tygodniu ciąży, uczestniczę aktualnie w projekcie unijnym o dofinansowanie na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dodatkowo jestem zatrudniona na umowę o pracę. Działalność z kolei planuję założyć w maju. Nie mam pojęcia jak długo uda mi się normalnie funkcjonować, póki co pierwszy trymestr i jest ciężko…a co będzie dalej czas pokaże, więc pewnie w którymś momencie będę zmuszona pójść na L4, a później wiadomo – macierzyński. Po założeniu działalności- w pierwszym okresie zamierzam skupić się na budowaniu własnej marki – czyli na czynnościach marketingowych, dzieleniu się wiedzą na formach internetowych itp. Kiedy już będę na macierzyńskim zamierzam stopniowo wdrażać w życie mój biznesplan i realizować już zlecenia wystawiające faktury VAT, to była taki mój pomysł na stworzenie sobie miejsca pracy, gdyż mój pracodawca po urodzeniu pierwszego dziecka zagroził mi utratą premii uznaniowej (w wysokości polowy mojego wynagrodzenia) jeśli nie wrócę do pracy na pełny etat oraz nie będę spełniała założonych w moim zakresie czynności (częste delegacje) obowiązków. Słysząc, ze i tak nikt mnie nie zatrudni na takich warunkach z małym dzieckiem – przystałam na to, choć przyszło mi to z wielkim trudem. Teraz nie chciałabym popełnić takiego samego błędu, dlatego bardzo zależało mi na pozyskaniu źródła dofinansowania, żebym była w stanie świadczyć usługi informatyczne w własnym zakresie. Teraz tylko biję się z myślami – jak to właściwie z tym chorobowym i macierzyńskim, co forum to inna opinia…Jaka byłaby najkorzystniejsza opcja dla mnie? Jeśli wiem, że będę miała stałe dochody w postaci najmu powierzchni pod działalność – to czy powinnam poszukać pełnomocnika,który będzie mógł w moim imieniu wystawić fakturę VAT? Za jakiekolwiek informacje będę niezmiernie wdzięczna! Z pozdrowieniami!

Mam pytanie odnośnie prowadzenia działalności w trakcie urlopu chorobowego. Moja Żona będąc w ciąży zakłada działalność i po dwóch miesiącach idzie na zwolnienie lekarskie. Mimo to chcielibyśmy wystawiać dalej faktury. Wiem, że Ona nie może tego robić, więc chciałbym je wystawiać za nią. Czy mogę to robić w jej imieniu i świadczyć usługi, jednocześnie będą zatrudniony w innej firmie na etacie ? Zakładam, że Żona musi mnie zgłosić do ZUSu, bo nie mogę być przez nią zatrudniony.
Proszę o opinię.
Pozdrawiam

Etaty pogodzę, tylko że pytaliśmy w Zus i znajomego Radcy i wszyscy podtrzymują, że jako Mąż nie mogę być zatrudniony na umowę o pracę. Tylko jako pełnomocnik jej, mogę wystawiać w jej imieniu faktury.
Drugie pytanie, czy świadczenie usług dla byłego pracodawcy dyskwalifikuję Żonę z możliwości rozliczania w formie ryczałtu ? Będę wdzięczny za informację.
Pozdrawiam

witam,
czy jeśli w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego zawiesi się działalność, to czy utraci się prawo do tego zasiłku czy będzie on nadal wypłacany przez zus? będę wdzięczna za odpowiedź.
pozdrawiam.

Tak – 1 pani powiedziała że można zawiesić i nie traci się prawa do zasiłku, a druga powiedziała że nie wie… na infolinii zus też trafiłam na Panią która nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie i odesłała do oddziału zus 🙁 więc już nie wiem gdzie się dowiedzieć jak to jest na 100%.

Witam, planuję otworzyć działalność gospodarczą ze środków unijnych z urzędu pracy w maju 2013, planuję także dziecko. Mam takie pytanie: czy bardziej opłacalne byłoby w moim przypadku urodzić w sierpniu 2013 wpłacając wcześniej (ok. 3 miesiące) najwyższe składki na ubezpieczenie chorobowe, czy może dopiero w połowie 2014 opłacając wcześniej (ok. 1 rok) najniższe składki na ubezpieczenie chorobowe? Czy mogłaby mi Pani coś w tej kwestii doradzić? Może wie Pani ile orientacyjnie wyniósłby zasiłek macierzyński w jednym i drugim przypadku? Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

Proszę Pani – jestem radcą prawnym i zajmuję się prawem, a nie planowaniem urodzeń. Skoro Pani planuje dziecko – to najbardziej „opłacalne” jest jego urodzenie niezależnie od tego czy dziecko przyjdzie na świat w 2013 czy w 2014.
Nie będę też tak daleko wybiegać w przyszłość, bo do połowy 2014 r. przepisy mogą ulec zmianie.

Witam. Czyli jak rozumiem na macierzyńskim mogę prowadzić działalność gospodarczą, a jak to jest ze składkami ZUS? Czy opłacam tylko zdrowotną czy pozostałe również?

Witam, obecnie prowadzę własną działalność i jestem na urlopie macierzyńskim. Mam pytanie czy mogłabym podjąć dodatkową pracę u innego pracodawcy na umowę zlecenie ale nie jako firma tylko jako osoba fizyczna? Pozdrawiam

witam
czy po przyznaniu decyzji o zasiłku macierzyński mogę zakończyć działalność gospodarczą (bez wpływu na jego dalszą wypłatę)?

przepraszam za błąd stylistyczny, chodzi mi oczywiście o otrzymanie decyzji z zus o przyznaniu zasiłku macierzyńskiego…

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279