prowadzenie działalności

Wiele kobiet otwiera swoją działalność gospodarczą przy wsparciu środków unijnych bądź przyznawanych przez urzędy pracy na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Często zdarza się, że wsparcie udzielone jest pod warunkiem prowadzenia założonej działalności przynajmniej przez rok od daty zawarcia umowy dofinansowania.

I tu wiele mam ma problem – nie wiedzą czy np. okres pobierania zasiłku macierzyńskiego bądź przebywania na zwolnieniu lekarskim zalicza się do czasu prowadzenia działalności.

Otóż drogie Panie – póki działalności nie wyrejestrujecie z ewidencji działalności gospodarczej – będziecie spełniały powyższy wymóg.
Co więcej – pobierając zasiłek macierzyński możecie bez przeszkód tę działalność prowadzić.

22 thoughts on “Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego”

 1. Anonymous napisał(a):

  Witam,

  mam pytanie – w jakim terminie ZUS powinien wypłacić pierwszy zasiłek macierzyński w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej i jaki jest termin na złożenie dokumentów o jego przyznanie?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂

 2. Komisarus napisał(a):

  Bardzo ciekawe artykuły!
  Zapraszam do komentowania mojego bloga : http://dg-moja-pasja.blogspot.com/

 3. Mona napisał(a):

  To ciekawe – ja składając wniosek o macierzyński MUSIAŁAM złożyć oświadczenie, że w okresie pobierania zasiłku nie będę wykonywała działalności… jak to się ma do tego co Pani napisała? Czy jest na to jakiś przepis?

  1. Katarzyna napisał(a):

   Skoro Pani „musiała” to urzędnik powinien Pani wskazać przepis coś takiego nakazujący. A przepisu takiego zwyczajnie nie ma.
   Pozdrawiam,

 4. Betiska napisał(a):

  Mam pytanie do powyższego.
  Kobieta prowadząca działalność gospodarczą i przebywająca na zasiłku macierzyńskim opłaca do ZUS tylko składkę zdrowotną.
  Jeśli jedna na urlopie macierzyńskim będzie prowadzić działalność gospodarczą, to czy ZUS nie zaprzestanie wypłacać zasiłku i czy opłaca tylko składkę zdrowotną, czy opłaca pełne składki?
  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam
  Beata

  1. Katarzyna napisał(a):

   Wypłacanie zasiłku jest niezależne od prowadzonej działalności.
   Pozdrawiam.

 5. Magda napisał(a):

  Witam,
  jestem w 9 tygodniu ciąży, uczestniczę aktualnie w projekcie unijnym o dofinansowanie na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dodatkowo jestem zatrudniona na umowę o pracę. Działalność z kolei planuję założyć w maju. Nie mam pojęcia jak długo uda mi się normalnie funkcjonować, póki co pierwszy trymestr i jest ciężko…a co będzie dalej czas pokaże, więc pewnie w którymś momencie będę zmuszona pójść na L4, a później wiadomo – macierzyński. Po założeniu działalności- w pierwszym okresie zamierzam skupić się na budowaniu własnej marki – czyli na czynnościach marketingowych, dzieleniu się wiedzą na formach internetowych itp. Kiedy już będę na macierzyńskim zamierzam stopniowo wdrażać w życie mój biznesplan i realizować już zlecenia wystawiające faktury VAT, to była taki mój pomysł na stworzenie sobie miejsca pracy, gdyż mój pracodawca po urodzeniu pierwszego dziecka zagroził mi utratą premii uznaniowej (w wysokości polowy mojego wynagrodzenia) jeśli nie wrócę do pracy na pełny etat oraz nie będę spełniała założonych w moim zakresie czynności (częste delegacje) obowiązków. Słysząc, ze i tak nikt mnie nie zatrudni na takich warunkach z małym dzieckiem – przystałam na to, choć przyszło mi to z wielkim trudem. Teraz nie chciałabym popełnić takiego samego błędu, dlatego bardzo zależało mi na pozyskaniu źródła dofinansowania, żebym była w stanie świadczyć usługi informatyczne w własnym zakresie. Teraz tylko biję się z myślami – jak to właściwie z tym chorobowym i macierzyńskim, co forum to inna opinia…Jaka byłaby najkorzystniejsza opcja dla mnie? Jeśli wiem, że będę miała stałe dochody w postaci najmu powierzchni pod działalność – to czy powinnam poszukać pełnomocnika,który będzie mógł w moim imieniu wystawić fakturę VAT? Za jakiekolwiek informacje będę niezmiernie wdzięczna! Z pozdrowieniami!

 6. Paweł napisał(a):

  Mam pytanie odnośnie prowadzenia działalności w trakcie urlopu chorobowego. Moja Żona będąc w ciąży zakłada działalność i po dwóch miesiącach idzie na zwolnienie lekarskie. Mimo to chcielibyśmy wystawiać dalej faktury. Wiem, że Ona nie może tego robić, więc chciałbym je wystawiać za nią. Czy mogę to robić w jej imieniu i świadczyć usługi, jednocześnie będą zatrudniony w innej firmie na etacie ? Zakładam, że Żona musi mnie zgłosić do ZUSu, bo nie mogę być przez nią zatrudniony.
  Proszę o opinię.
  Pozdrawiam
  Paweł ostatnio napisałFikcyjna firma i zasiłek macierzyński

  1. Katarzyna napisał(a):

   Ależ jeżeli Pan chce, żona może Pana zatrudnić. Pytanie – czy pogodzi Pan ze sobą dwa etaty.
   Pozdrawiam.

 7. Paweł napisał(a):

  Etaty pogodzę, tylko że pytaliśmy w Zus i znajomego Radcy i wszyscy podtrzymują, że jako Mąż nie mogę być zatrudniony na umowę o pracę. Tylko jako pełnomocnik jej, mogę wystawiać w jej imieniu faktury.
  Drugie pytanie, czy świadczenie usług dla byłego pracodawcy dyskwalifikuję Żonę z możliwości rozliczania w formie ryczałtu ? Będę wdzięczny za informację.
  Pozdrawiam
  Paweł ostatnio napisałIV Kongres Kobiet

 8. Katarzyna napisał(a):

  witam,
  czy jeśli w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego zawiesi się działalność, to czy utraci się prawo do tego zasiłku czy będzie on nadal wypłacany przez zus? będę wdzięczna za odpowiedź.
  pozdrawiam.

  1. Katarzyna napisał(a):

   A pytała Pani w ZUSie?

 9. Katarzyna napisał(a):

  Tak – 1 pani powiedziała że można zawiesić i nie traci się prawa do zasiłku, a druga powiedziała że nie wie… na infolinii zus też trafiłam na Panią która nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie i odesłała do oddziału zus 🙁 więc już nie wiem gdzie się dowiedzieć jak to jest na 100%.

 10. Wioleta napisał(a):

  Witam, planuję otworzyć działalność gospodarczą ze środków unijnych z urzędu pracy w maju 2013, planuję także dziecko. Mam takie pytanie: czy bardziej opłacalne byłoby w moim przypadku urodzić w sierpniu 2013 wpłacając wcześniej (ok. 3 miesiące) najwyższe składki na ubezpieczenie chorobowe, czy może dopiero w połowie 2014 opłacając wcześniej (ok. 1 rok) najniższe składki na ubezpieczenie chorobowe? Czy mogłaby mi Pani coś w tej kwestii doradzić? Może wie Pani ile orientacyjnie wyniósłby zasiłek macierzyński w jednym i drugim przypadku? Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

  1. Katarzyna napisał(a):

   Proszę Pani – jestem radcą prawnym i zajmuję się prawem, a nie planowaniem urodzeń. Skoro Pani planuje dziecko – to najbardziej „opłacalne” jest jego urodzenie niezależnie od tego czy dziecko przyjdzie na świat w 2013 czy w 2014.
   Nie będę też tak daleko wybiegać w przyszłość, bo do połowy 2014 r. przepisy mogą ulec zmianie.

 11. Ewa napisał(a):

  Witam. Czyli jak rozumiem na macierzyńskim mogę prowadzić działalność gospodarczą, a jak to jest ze składkami ZUS? Czy opłacam tylko zdrowotną czy pozostałe również?

 12. Katarzyna napisał(a):

  Witam,
  Można działalność prowadzić.
  Pozdrawiam,

 13. Magda napisał(a):

  Witam, obecnie prowadzę własną działalność i jestem na urlopie macierzyńskim. Mam pytanie czy mogłabym podjąć dodatkową pracę u innego pracodawcy na umowę zlecenie ale nie jako firma tylko jako osoba fizyczna? Pozdrawiam
  Magda ostatnio napisałRozwód w 28 dni

 14. K napisał(a):

  [Szanowna Pani Mecenas – reklama na moim blogu nie jest bezpłatna. Katarzyna Przyborowska]

 15. alexandrowna napisał(a):

  witam
  czy po przyznaniu decyzji o zasiłku macierzyński mogę zakończyć działalność gospodarczą (bez wpływu na jego dalszą wypłatę)?

  1. alexandrowna napisał(a):

   przepraszam za błąd stylistyczny, chodzi mi oczywiście o otrzymanie decyzji z zus o przyznaniu zasiłku macierzyńskiego…

  2. Katarzyna napisał(a):

   Witam,
   Nie udzielam indywidualnych porad prawnych na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!