Temida jest kobietą Temida jest kobietą

zbieg tytułów ubezpieczenia

Często zdarza się, że pracujemy w kilku miejscach, przez co mamy tzw. zbieg tytułów ubezpieczenia. Pracę na etacie łączymy z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, mamy dwie umowy zlecenia itp.

Jak wówczas wygląda kwestia składek na ubezpieczenie społeczne?

Przede wszystkim należy stwierdzić, że każdy rodzaj pracy rodzi obowiązek ubezpieczeniowy, zatem łącząc pracę w kilku miejscach wychodzi nam  zbieg tytułów ubezpieczenia

  1. Gdy pracujemy na kilku etatach (umowach o pracę) – każda z nich jest odrębna i od każdej pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, chorobowe oraz składkę zdrowotną,
  2. Mamy podpisanych kilka umów zlecenia – w takim przypadku składki będą opłacane tylko z umowy zawartej wcześniej,
  3. Jeżeli mamy podpisaną umowę o pracę i jednocześnie prowadzimy działalność gospodarczą – składki obowiązkowo odprowadzane są z tytułu umowy o pracę, z działalności mamy obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej,
  4. Gdy pracujemy na umowę zlecenie i prowadzimy działalność – tu także składki są opłacane ze starszego tytułu,
  5. Gdy mamy kilka firm – składki opłacamy z dowolnie wybranej,
  6. Jeżeli pracujemy na umowę o dzieło – takie umowy zwolnione są z obowiązku odprowadzania składek, z jednym wyjątkiem – gdy umowa jest zawarta z własnym pracodawcą wówczas należy odprowadzić wszystkie składki tak jak w przypadku umowy o pracę.

Aktualizacja wpisu 07.12.2018 r.

Obecnie w przypadku umów zlecenia odprowadzamy składki od umów do momentu opłacenia składek do wysokości składek odprowadzanych z tytułu pensji minimalnej.

Przykład:

Mamy podpisane dwie umowy zlecenia: pierwszą na kwotę 300 zł brutto; drugą na 1800 brutto; łącznie na 2100 zł brutto. Składki będą odprowadzone od obu umów zlecenia.

Włącz się do dyskusji

Hmmm… Mam pewne uwagi:

„Mamy podpisanych kilka umów zlecenia – w takim przypadku składki będą opłacane tylko z umowy zawartej wcześniej,” – czy zatem można pozbyć się obowiązku opłacania ZUSu ze zlecenia, zawierając wcześniej umowę-zlecenie na sumę 1zł/miesiąc?

„Jeżeli mamy podpisaną umowę o pracę i jednocześnie prowadzimy działalność gospodarczą – składki obowiązkowo odprowadzane są z tytułu umowy o pracę, z działalności mamy obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej,” – tutaj brakuje mi zastrzeżenia, że ozusowana część umowy o pracę musi przekraczać pensję minimalną

„Gdy mamy kilka firm – składki opłacamy z dowolnie wybranej,” – a tego nie rozumiem – można mieć zarejestrowanych kilka działalności gospodarczych?

Owszem, można mieć kilka działalności gospodarczych np.
1. Jan Iksiński – Usługi Poligraficzne
2. Jan Iksiński, Wojciech Igrekowski Restauracja „Pod Papugami” spółka cywilna

A i z tym nie za bardzo mogę się zgodzić:

„Gdy pracujemy na umowę zlecenie i prowadzimy działalność – tu także składki są opłacane ze starszego tytułu,”

Od jakiegoś czasu szukam informacji w necie i niestety nie mogę sie doszukać…;-( Chodzi mi o pracę na etacie i prowadzenie DG – wszystkie informacje dotyczą pracy z minimalnym wynagrodzeniem, a co jeśli jestem zatrudniona na 1/4 etatu za 1000 brutto??? Od dluższego czasu rozważam rozpoczęcie DG, ale teraz zastanawiam sie jeszcze bardziej, bo jestem w początkach ciąży… Pozdrawiam serdecznie i dziekuję za ogrom informacji na tej stronie!

@Aśka: Informacja o minimalnej pensji jest prawidłowa, a wymiar etatu się nie liczy. Jeśli zatem masz 1/4 etatu i 1000zł, to z DG płacisz całość, jeśli jednak z 1/4 etatu zarobisz 1386zł (czy ile tam wynosi teraz pensja minimalna), to z DG płacisz już tylko zdrowotne.

czy jest jakaś konkretna podstawa prawna uzasadniająca pkt.2-czyli opłacanie zus tylko od umowy zlecenia zawartego wcześniej?

Witam:)w takim razie od którego zlecenia należy odprowadzic składkę, od tego zawartego wcześniej, czy od dowolnie wybranego (we wrześniu 2012r. otrzymałem taką informację w ZUSie,zmieniły się od tego czasu przepisy?)Mam też pytanie dotyczące mojej sytuacji – od stycznia do grudnia 2011 pracowałem na umowę zlecenie uzyskując dochód ok.1000zł brutto, od lutego do grudnia 2011 podpisałem umowę zlecenie z inną firmą, z której to umowy odprowadzane miały byc składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – niestety z powodu małej ilości zleceń tylko w jednym miesiącu otrzymałem wypłatę, zatem przez prawie cały czas wysokośc odprowadzonych składek wynosiła 0zł.Od stycznia 2012r podpisałam ponownie umowę zlecenie i otrzymywałam wypłatę, jednakże były od niej odprowadzane tylko składki na ub.zdrowotne. W październiku 2012r składki zostały uzupełnione poprzez podpisanie drugiej umowy zlecenie z płatnością na koniec umowy (umowa została wstecznie zgłoszona do ZUS). Jednak mam obawy, czy ZUS nie zakwestionuje tego rozwiązania i nie zażąda opłacenia składek z innej umowy, szczerze mówiąc nie wiem jak daleko sięgają kompetencje ZUS i co może zrobic w tej sytuacji?Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279