fbpx

Dostaję bardzo dużo pytań, próśb i uwaga – komentarzy! pod innymi wpisami na tym blogu z zapytaniami odnośnie zmian, które mają zostać wprowadzone w ubezpieczeniach społecznych i kodeksie pracy  od 1 stycznia 2013 r.

Poniżej jeden z takich komentarzy

Witam!
W związku z obecnymi zmianami mam pytanie-(…). Czy w świetle obowiązujących przepisów podstawa naliczona mi a potem wypłacane świadczenie będzie najwyższe, czy też od stycznia 2013 będzie jednak ujednolicenie dla wszystkich i obniżenie świadczeń? Uprzejmie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Po pierwsze – komentarze służą do komentowania, nie zadawania pytań.

 Po drugie -potrzebujących porady prawnej zapraszam do tej zakładki: porady prawne

Po trzecie – na facebookowym profilu bloga  już w październiku napisałam:

Uprzejmie chciałabym poinformować, że jestem radcą prawnym, nie wróżką. Dostaję mnóstwo pytań w związku z zapowiedzią (moim zdaniem to straszak) styczniowych zmian w zasiłkach, podwyżką składek ZUS dla przedsiębiorców i pomysłem ozusowienia umów o dzieło. Wszelkie pytania w tym zakresie proszę kierować do ministra Kosiniaka-Kamysza i premiera Tuska.

Nie wiem skąd się bierze informacja, że od stycznia 2013 r. zmieniają się przepisy. Dowiaduję się, że przekazują ją …księgowi, doradcy podatkowi, podobno nawet „panie z ZUSu”. Sama na blogu pisałam o projektach zmian (nie o zmianach) np. już w maju tego roku.

Gdyby rzeczywiście tak miało być to ustawy musiałaby być już podpisane przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw z odpowiednim vacatio legis tak aby ZUS zdążył się przygotować.

Tymczasem rządowy projekt  (o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw) trafił do Sejmu  dopiero 22.11.2012 r. (można to sprawdzić na stronie Sejmu).

Wychodzi na to, że 460 posłów (3 czytania), 100 senatorów i prezydent wraz z doradcami musieliby mieć niezłe tempo prac, żeby zdążyć przed tym magicznym 1 stycznia 2013 r.

Kolejna sprawa – wniesione do Sejmu projekty ustaw można sprawdzić na stronie www Sejmu, lub danego ministerstwa, które było za projekt odpowiedzialne.

W tej chwili odpowiedź na pytanie: co i jak się zmieni jest nierealna. Nie wiadomo czy Sejm i Senat ustawę przyjmą (a jeśli tak, to w jakim kształcie) i czy Prezydent ustawę podpisze.

Ostatni artykuł proponowanej ustawy brzmi:

Art. 10. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2013 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 8 lit. a, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Natomiast projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest na etapie uzgodnień.

Podobny wpis
postępowanie ZUS
Postępowanie ZUS – sprawdź moje wskazówki
Potrzebujesz porady? Zadzwoń!
Skontaktuj się z nami