Dwa dni temu – 3.06.2013 Komisja Europejska opublikowała raport na temat dostępu do miejsc w żłobkach i przedszkolach w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Zgodnie z tzw. celami barcelońskimi ustalonymi w 2002 r., do 2010 roku miejsc w żłobkach powinno być dla 33 % dzieci poniżej trzeciego roku życia.
[Zauważmy, że ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 w Polsce weszła w życie dopiero 4 kwietnia 2011 r.]
Opieka powinna być również zapewniona 90% dzieci w wieku od lat 3 do osiągnięcia wieku szkolnego (przedszkola).
„Każdy rodzic wie aż za dobrze, jak ważne są żłobki i przedszkola z dostępnymi miejscami i po przystępnej cenie. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla rozwoju dziecka, ale i dla organizacji życia pracujących rodziców.Mimo to do tej pory mniej niż jedna trzecia krajów UE zrealizowała swoje cele w zakresie placówek opieki nad dziećmi”, stwierdziła wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. „Państwa członkowskie muszą intensywnie zabrać się do pracy, jeśli chcą osiągnąć wyznaczony sobie cel, jakim jest 75-procentowe zatrudnienie.Infrastruktura opieki nad dziećmi nie powinna być postrzegana jako koszt, ale jako inwestycja na przyszłość”.
Zgodnie z raportem Polska jest na samym końcu wśród państw UE jeżeli chodzi o zapewnienie miejsc opieki dla dzieci. W uzasadnieniu do projektu ustawy żłobkowej podane były liczby – miejsc w żłobkach, samych żłobków i liczba dzieci uczęszczających do tych placówek – 2%.
Od 2011 roku liczba miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych systematycznie wzrasta. Wreszcie pojawiają się placówki niepubliczne, które niebawem będą mogły samodzielnie starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności i bieżące jej prowadzenie (już w te wakacje) w ramach programu MALUCH. Właśnie „finiszuje” nowelizacja ustawy żłobkowej.
Coś się więc zmienia – na lepsze. Do owych 33% nadal nam jeszcze daleko.Potrzeba dużo większej liczby nowych placówek.
Jeżeli nosisz się z pomysłem poprowadzenia żłobka, klubu dziecięcego czy zatrudnienia dziennego opiekuna zapisz się na szkolenie, które odbędzie się już niebawem w Warszawie. Szczegóły podane są TUTAJ.
Co jest lepsze dla dziecka, aby było w domu, czy w żłobku? Czy zamiast zwiększania ilości miejsc w żłobkach nie lepiej tworzyć takie warunki, aby młode mamy nie musiały na szybko wracać do pracy?
Przecież tworzy się – roczny urlop. Poza tym co to za założenie, że „młoda” mama nie będzie chciała wrócić do pracy? A jak będzie chciała, albo z dzieckiem zostanie „młody tata”???