W dzisiejszym internetowym wydaniu Gazety Prawnej znalazłam  artykuł o planowanych zmianach w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Autorka tekstu pisze, że projekt ustawy (dotychczas znane były jedynie założenia do ustawy przygotowane wiosną tego roku) został przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacji. W założeniu nowe przepisy mają obowiązywać z dniem 1.01.2015 r.

 Zaciekawiona ruszyłam na poszukiwania tekstu nowelizacji. Niestety na stronie RCL takiego dokumentu… nie ma (albo ja nie umiem szukać i korzystać z wyszukiwarki).

Znalazłam tylko znane mi od dawna założenia do projektu zmiany ustawy.

Zatem: albo pomyliła się autorka i napisała o projekcie ustawy zamiast założeniach do projektu ustawy,

albo RCL jeszcze projektu nie opublikował….

Gdyby ktoś jednak w najbliższym czasie znalazł projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa proszę dać mi znać.

 

30 thoughts on “Zmiany w zasiłkach dla prowadzących firmy”

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Dziękuję, ale nie o te przepisy chodzi.
   Pozdrawiam.

 1. Ilona pisze:

  Ostatnio to widziałem, ale nie mogę teraz znaleźć linku aby Ci podesłać.

 2. Damian pisze:

  Kolejne zmiany.

 3. Marcin Marc pisze:

  @Ilona
  „widziałem” ?

 4. Jacek pisze:

  Serdecznie dziękuje za informacje, nie wiem co bym zrobił gdyby nie Twój blog.

 5. Marcin pisze:

  Dziękuję za cenne wskazówki.

 6. Marek pisze:

  Czy najwyzsza skladka oraz pozniejsza opcja wysokiej wyplaty z ZUSu dotyczy rowniez kobiete, ktora pracuje na etacie ORAZ zaklada firme na miesiac przed porodem?

  1. Katarzyna pisze:

   Nie. Bo:
   1. samo założenie firmy nie jest warunkiem uzyskania „wysokiej wypłaty z ZUSu”
   2. te same zasady dotyczą przedsiębiorców – mężczyzn (tak- oni też mogą pobierać zasiłek macierzyński)
   3. trzeba też spełnić inne warunki. Jakie? Proszę wpierw zajrzeć do zakładki „Kontakt” – tam dowie się Pan jak uzyskać odpłatną poradę prawną.
   Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.

 7. MALI pisze:

  Witam,
  Nie ukrywam że bardzo interesuję sie tym tematem ponieważ prowadzę działalność gospodarczą od ponad roku i obecnie jestem w 7 tyg ciąży.

  na stronie infor. pl znalazłam artykuł o zmianach które podobmo już obowiązują…

  http://kadry.infor.pl/wiadomosci/artykuly/676818,zmiany_w_zasilkach_chorobowych_i_macierzynskich_juz_obowiazuja.html

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Te zmiany, o kt. Pani pisze dotyczą sposobu ustalania podstawy wymiaru, ale to nie o te zmiany chodzi.
   Pozdrawiam.

 8. Kate pisze:

  Witam ja również śledzę temat i również znajduję tylko dziwne artykuły mówiące że pracę są w toku, również prześledziłam stronę RCL i projektu ustawy nie znalazłam jedynie założenia, wydaje mi się że jeśli taki projekt faktycznie jest powinien być niezwłocznie opublikowany na stroni RCL? A może się mylę? Z drugiej strony jak Gazeta Prawna może wypisywać takie bzdury? Czy nie powinni oni podawać podstawę swoich artykułów? I skąd się wzieła ta data 01.01.2015r? Czy wg Pani jest jakaś podstawa do tego artykułu?

  1. Katarzyna pisze:

   Witam,
   Nie wiem skąd takie informacje miała redakcja. Myślę, że może komuś projekt pomylił się z … założeniami do projektu.
   Pozdrawiam.

 9. Ewa pisze:

  Witam,

  Przeczytałam dziś własnie, że będa zmiany dot. wysokich zasiłków macieżynskiech dla prowadzących firmę. Ale wszędzie piszą tylko o kobietach prowadzących DG krócej niż rok. Co z kobietami, które mają firmę np. 6 lat? Czy one też już nie będą mogły na miesiąc przed porodem zwiększyć sobie podstawy do maksimum i dostawać 6 tyś zł miesięcznie przez pół roku czy nawet rok?

  1. Katarzyna pisze:

   Nie chodzi o staż prowadzenia działalności a o okres podlegania ubezpieczeniu.

 10. Ewa pisze:

  A czy staz ubezpieczeniowy nie jest tożsamy z długością prowadzenia firmy? Skoro ktoś prowadzi firme 6 lat, to logicznym jest, że płacił ZUS przez 6 lat… chyba że ja czegoś nie rozumiem…. (chorobowe też płacę cały czas). Więc jeśli płacę tyle lat ubezpieczenie, to czy będzie można skorzystać nadal z wysokiego zasiłku w roku 2015? Bo z artykułu wynika, że kobiety które płacą ubezpieczenie mniej niż rok nie będą już mogły, lecz nic nie pisze o tych, które płaca ponad rok składki…

  1. Katarzyna pisze:

   Pani Ewo,
   Nie, staż ubezpieczeniowy nie musi być tożsamy z długością prowadzenia firmy.
   Proszę mnie nie pytać, czy w 2015 roku będzie Pani mogła skorzystać z wysokiego zasiłku bo:
   1. po pierwsze – nie jestem Ministrem Pracy i Polityki społecznej ( i póki co się na to nie zanosi),
   2. po drugie – artykuły prasowe nie zawsze są wiarygodne – co wykazałam na swoim blogu,
   3. po trzecie – znamy założenia do ustawy, nie ma nawet projektu; nie wiemy co z owym projektem (gdy powstanie) zrobi Sejm, Senat i Prezydent. Dodatkowo – w przyszłym roku mamy wybory parlamentarne i jeżeli do tego czasu zmiany nie wejdą w życie to przy dojściu do władzy innych partii niż obecnie rządzące – projekt może trafić do kosza lub sejmowej „zamrażarki”.

   Ale żeby zakończyć optymistycznie – myślę, że jeżeli będzie opłacała Pani składki od wysokiej podstawy wymiaru cały czas i terminowo to uzyska Pani świadczenie liczone od tej podstawy, niezależnie od tego czy stanie się to w tym, czy w przyszłym roku.

 11. Alicja pisze:

  W podanym przez Panią odnośniku do założeń do projektu zmiany ustawy, mają na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego status „zamknięty”. Co to oznacza? czy zostały zatem wprowadzone i zatwierdzone jakieś zmiany w tej ustawie? figuruje tam data 23.01.2014 Czy możemy już mówić o jakichś zmianach w zasiłkach dla mam prowadzących działalność?

  1. Katarzyna pisze:

   Dzisiaj mamy 27.01 – nic nie słyszałam o uchwaleniu ustawy i jej wejściu w życie w ciągu 4 dni.

 12. K pisze:

  Ja także szukałam projektu i niestety nigdzie go nie mogę znaleźć. Tak to jest nigdy do końca nic nie wiadomo, a przepisy zmieniają się bardzo nieprzewidywanie.

  1. Katarzyna pisze:

   Tak wiem 🙂
   Dziękuję.
   W najbliższym czasie coś o projekcie napiszę.

 13. Aneta pisze:

  Witam,
  Jakie ma Pani refleksje na temat projektowanych zmian.Ja odnosze nieodparte wrażenie, że zmiany są sprzeczne z Konstytucją-zasada równości. Dlaczego kobieta prowadząca działalność gospodarczą ma być gorzej traktowana od kobiety zatrudnionej na umowę o pracę? Po pierwsze kobieta zatrudniona na umowę nie opłaca swojego stanowiska pracy i po udaniu się na urlop macierzyński siedzi w domu i nic poza dzieckiem ją nie interesuje, a po drugie wobec tych kobiet nikt nie wymyślił, żeby obliczać im zasiłek macierzyński na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy, co byłoby niezwykle ciekawe w przypadkach kobiet zatrudnionych na najniższą krajową po 3-4 miesiące. Ale oczywiście pojekt jest bardzo uzasadniony bo „sprzyja” tak promowanej w naszym kraju polityce prorodzinnej. Nasz rząd o zawężonym światopoglądzie nie bierze nie wiedząc czenu pod uwagę, że mamy niż demograficzny a kobiety prowadzące działlaność gospodarczą i tak odrobią przyznany im wysoki zasiłek macierzyński, nie rodzą po pięcioro dzieci tylko z regóły jedno, góra dwa i tworzą stanowiska pracy-w przeciwieństwie do władzy. Na szczęście póki co projekt nie został jeszcze złożony do Sejmu, ale mając na uwadze ostatnie wypowiedzi Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zapowiadającego zorganizowanie środków dla osób opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi, nastąpi to bardzo szybko.

 14. Aneta pisze:

  Następna durnota się pojawiła o świadczeniacj dla osób które wychowując troje dzieci poświęciły się i zrezygnowały z kariery zawodowej do ukończenia przez dzieci pełnoletności. Nie czytałam projektu bo mi nerwy na to nie pozwalają, ale mam nadzieję że dotyczy to kobiet, które opiekowały się chorymi dziećmi, w przeciwnym razie szlak mnie trafi z miejsca-zasiłek ma dostać ten kto gotował dzieciom zupki, a osoba prowadząca działalność gospodarczą odprowadzająca podatki, zatrudniająca pracowników, i opłacająca zus choććby w najniższej wysokości.

 15. Aneta pisze:

  Szkoda że temat padł ;(

 16. Natalia pisze:

  Zaciekawił mnie temat planowanych zmian, czy coś wiadomo, kiedy coś się zmieni i czego dokładnie ewentualne zmiany mają dotyczyć?

 17. Kasia pisze:

  Witam,
  Planowałam niebawem założenie firmy. Czy coś nowego wiadomo na temat planowanych zmian w zasiłkach?

 18. Anna pisze:

  Pani Katarzyno czy posiada Pani może wiedzę jak po nowelizacji zostanie potraktowana osoba która prawo do wyższego zasiłku chorobowego nabyła jeszcze w 2014 a termin porodu jest na 2015? Czy ustawa może działać wstecz?

  1. Katarzyna pisze:

   Po pierwsze – nie wiem o którą nowelizację Pani pyta – bo ja nic nie wiem o tym, aby jakieś zmiany były przeprowadzone.
   Po drugie – wystarczy przeczytać projekt.
   Po trzecie – ustawy nie działają wstecz (chyba, że na korzyść osób, których dotyczą).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!