Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Zmiany w zasiłkach dla prowadzących firmy

W dzisiejszym internetowym wydaniu Gazety Prawnej znalazłam  artykułplanowanych zmianach w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Autorka tekstu pisze, że projekt ustawy (dotychczas znane były jedynie założenia do ustawy przygotowane wiosną tego roku) został przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacji. W założeniu nowe przepisy mają obowiązywać z dniem 1.01.2015 r.

 Zaciekawiona ruszyłam na poszukiwania tekstu nowelizacji. Niestety na stronie RCL takiego dokumentu… nie ma (albo ja nie umiem szukać i korzystać z wyszukiwarki).

Znalazłam tylko znane mi od dawna założenia do projektu zmiany ustawy.

Zatem: albo pomyliła się autorka i napisała o projekcie ustawy zamiast założeniach do projektu ustawy,

albo RCL jeszcze projektu nie opublikował….

Gdyby ktoś jednak w najbliższym czasie znalazł projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa proszę dać mi znać.

Włącz się do dyskusji

Czy najwyzsza skladka oraz pozniejsza opcja wysokiej wyplaty z ZUSu dotyczy rowniez kobiete, ktora pracuje na etacie ORAZ zaklada firme na miesiac przed porodem?

Nie. Bo:
1. samo założenie firmy nie jest warunkiem uzyskania „wysokiej wypłaty z ZUSu”
2. te same zasady dotyczą przedsiębiorców – mężczyzn (tak- oni też mogą pobierać zasiłek macierzyński)
3. trzeba też spełnić inne warunki. Jakie? Proszę wpierw zajrzeć do zakładki „Kontakt” – tam dowie się Pan jak uzyskać odpłatną poradę prawną.
Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.

Witam ja również śledzę temat i również znajduję tylko dziwne artykuły mówiące że pracę są w toku, również prześledziłam stronę RCL i projektu ustawy nie znalazłam jedynie założenia, wydaje mi się że jeśli taki projekt faktycznie jest powinien być niezwłocznie opublikowany na stroni RCL? A może się mylę? Z drugiej strony jak Gazeta Prawna może wypisywać takie bzdury? Czy nie powinni oni podawać podstawę swoich artykułów? I skąd się wzieła ta data 01.01.2015r? Czy wg Pani jest jakaś podstawa do tego artykułu?

Witam,

Przeczytałam dziś własnie, że będa zmiany dot. wysokich zasiłków macieżynskiech dla prowadzących firmę. Ale wszędzie piszą tylko o kobietach prowadzących DG krócej niż rok. Co z kobietami, które mają firmę np. 6 lat? Czy one też już nie będą mogły na miesiąc przed porodem zwiększyć sobie podstawy do maksimum i dostawać 6 tyś zł miesięcznie przez pół roku czy nawet rok?

A czy staz ubezpieczeniowy nie jest tożsamy z długością prowadzenia firmy? Skoro ktoś prowadzi firme 6 lat, to logicznym jest, że płacił ZUS przez 6 lat… chyba że ja czegoś nie rozumiem…. (chorobowe też płacę cały czas). Więc jeśli płacę tyle lat ubezpieczenie, to czy będzie można skorzystać nadal z wysokiego zasiłku w roku 2015? Bo z artykułu wynika, że kobiety które płacą ubezpieczenie mniej niż rok nie będą już mogły, lecz nic nie pisze o tych, które płaca ponad rok składki…

Pani Ewo,
Nie, staż ubezpieczeniowy nie musi być tożsamy z długością prowadzenia firmy.
Proszę mnie nie pytać, czy w 2015 roku będzie Pani mogła skorzystać z wysokiego zasiłku bo:
1. po pierwsze – nie jestem Ministrem Pracy i Polityki społecznej ( i póki co się na to nie zanosi),
2. po drugie – artykuły prasowe nie zawsze są wiarygodne – co wykazałam na swoim blogu,
3. po trzecie – znamy założenia do ustawy, nie ma nawet projektu; nie wiemy co z owym projektem (gdy powstanie) zrobi Sejm, Senat i Prezydent. Dodatkowo – w przyszłym roku mamy wybory parlamentarne i jeżeli do tego czasu zmiany nie wejdą w życie to przy dojściu do władzy innych partii niż obecnie rządzące – projekt może trafić do kosza lub sejmowej „zamrażarki”.

Ale żeby zakończyć optymistycznie – myślę, że jeżeli będzie opłacała Pani składki od wysokiej podstawy wymiaru cały czas i terminowo to uzyska Pani świadczenie liczone od tej podstawy, niezależnie od tego czy stanie się to w tym, czy w przyszłym roku.

W podanym przez Panią odnośniku do założeń do projektu zmiany ustawy, mają na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego status „zamknięty”. Co to oznacza? czy zostały zatem wprowadzone i zatwierdzone jakieś zmiany w tej ustawie? figuruje tam data 23.01.2014 Czy możemy już mówić o jakichś zmianach w zasiłkach dla mam prowadzących działalność?

Ja także szukałam projektu i niestety nigdzie go nie mogę znaleźć. Tak to jest nigdy do końca nic nie wiadomo, a przepisy zmieniają się bardzo nieprzewidywanie.

Witam,
Jakie ma Pani refleksje na temat projektowanych zmian.Ja odnosze nieodparte wrażenie, że zmiany są sprzeczne z Konstytucją-zasada równości. Dlaczego kobieta prowadząca działalność gospodarczą ma być gorzej traktowana od kobiety zatrudnionej na umowę o pracę? Po pierwsze kobieta zatrudniona na umowę nie opłaca swojego stanowiska pracy i po udaniu się na urlop macierzyński siedzi w domu i nic poza dzieckiem ją nie interesuje, a po drugie wobec tych kobiet nikt nie wymyślił, żeby obliczać im zasiłek macierzyński na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy, co byłoby niezwykle ciekawe w przypadkach kobiet zatrudnionych na najniższą krajową po 3-4 miesiące. Ale oczywiście pojekt jest bardzo uzasadniony bo „sprzyja” tak promowanej w naszym kraju polityce prorodzinnej. Nasz rząd o zawężonym światopoglądzie nie bierze nie wiedząc czenu pod uwagę, że mamy niż demograficzny a kobiety prowadzące działlaność gospodarczą i tak odrobią przyznany im wysoki zasiłek macierzyński, nie rodzą po pięcioro dzieci tylko z regóły jedno, góra dwa i tworzą stanowiska pracy-w przeciwieństwie do władzy. Na szczęście póki co projekt nie został jeszcze złożony do Sejmu, ale mając na uwadze ostatnie wypowiedzi Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zapowiadającego zorganizowanie środków dla osób opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi, nastąpi to bardzo szybko.

Następna durnota się pojawiła o świadczeniacj dla osób które wychowując troje dzieci poświęciły się i zrezygnowały z kariery zawodowej do ukończenia przez dzieci pełnoletności. Nie czytałam projektu bo mi nerwy na to nie pozwalają, ale mam nadzieję że dotyczy to kobiet, które opiekowały się chorymi dziećmi, w przeciwnym razie szlak mnie trafi z miejsca-zasiłek ma dostać ten kto gotował dzieciom zupki, a osoba prowadząca działalność gospodarczą odprowadzająca podatki, zatrudniająca pracowników, i opłacająca zus choććby w najniższej wysokości.

Pani Katarzyno czy posiada Pani może wiedzę jak po nowelizacji zostanie potraktowana osoba która prawo do wyższego zasiłku chorobowego nabyła jeszcze w 2014 a termin porodu jest na 2015? Czy ustawa może działać wstecz?

Po pierwsze – nie wiem o którą nowelizację Pani pyta – bo ja nic nie wiem o tym, aby jakieś zmiany były przeprowadzone.
Po drugie – wystarczy przeczytać projekt.
Po trzecie – ustawy nie działają wstecz (chyba, że na korzyść osób, których dotyczą).

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279