Chcesz założyć firmę. Masz dobry pomysł, zrobiony biznesplan , ale brakuje Ci pieniędzy na start.

Jest dobra wiadomość. Z początkiem nowego roku w Urzędach Pracy pojawiły się środki na założenie własnej firmy.

Warunek? Trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny. Dotacja może wynieść nawet 21.910,32 zł. Może nie starczy na wszystko co potrzebujemy do startu z własnym biznesem, ale to zawsze coś 🙂

Jeżeli dostaniesz dofinansowanie pamiętaj – musisz utrzymać firmę minimum rok.

Jeżeli to Twój pierwszy biznes możesz również odprowadzać przez pierwsze dwa lata preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne.

Gdy już prowadzisz firmę i potrzebujesz pracowników pomyśl o zatrudnieniu osoby bezrobotnej i pozyskaj wsparcie na utworzenie nowego miejsca pracy (warunek- stanowisko trzeba utrzymać dwa lata).

Innym rozwiązaniem jest przyjęcie stażysty.

 
9 thoughts on “Chcesz założyć firmę? Zrób to teraz”

 1. Lech pisze:

  Strasznie dużo warunków, szczerze wątpię, czy się opłaca. Do niczego innego, jak do „wyłudzania” dotacji pod podstawione osoby (bo którz operatywny siedzi na bezrobociu) to się chyba nie nadaje…:)
  Lech ostatnio napisałJak bezpiecznie brać gotówkę za weksel

 2. Damian pisze:

  Z preferencyjnymi składami na ZUS nie zawsze niestety jest taka prosta sprawa (w szczególności, jeżeli w ramach działalności gospodarczej zamierzamy współpracować z byłym pracodawcom).

  Ponadto, PO przedstawiło w sejmie nowe propozycje opodatkowania działalności gospodarczej dla wybranych podmiotów. Naturalnie od pomysłów, do ich realizacji daleka jest droga, nie mniej warto byłoby się nad nimi pochylić

 3. Ajs pisze:

  Słyszałem że to dofinansowanie ma być zwrotne. tzn że trzeba będzie je po jakimś czasie zwracać. Czy słyszała Pani o takich zmianach ?
  Ajs ostatnio napisałCzy Paryż jest romantyczny? O rozczarowaniu Paryżem.

  1. Katarzyna pisze:

   Nie, nie słyszałam.
   Pozdrawiam

 4. Twój Raj pisze:

  Ciekawe informacje, będę tu zaglądać na pewno częściej!!!

 5. Der pisze:

  Ja miałam dotację w zeszłym roku i z tego co słyszałam warunki były bardziej preferencyjne. Ja w każdym bądź razie zamknęłam interes. Nie wyszło 🙁

 6. Tomasz pisze:

  Niby dofinansowania z UP miały się wraz z 2013 rokiem skończyć i zostać zamienione na zwrotne pożyczki nisko oprocentowane, ale na szczęście jeszcze nie przygotowali nowego planu i dofinansowania dalej są przyznawane. Warto dodać, że początek roku to idealny moment na złożenie wniosku. Ja starałem się w listopadzie 2013 i mimo informacji z urzędu, że dostali fundusze, nie załapałem się, bo dostali tych funduszy na 4 wnioski, a zakwalifikowali nie tych, którzy mieli ciekawy pomysł na biznes, tylko tych, którzy byli najdłużej bezrobotni (ale to temat na inną dyskusję). Teraz od nowego roku znowu otrzymali środki, więc liczę, że się uda.

  Pozdrawiam!

 7. Irek pisze:

  @Lech nie wiem czemu tak pesymistycznie do tego podchodzisz, jasne że mogą być takie przypadki, wśród moich znajomych jest kilka osób które skorzystały z tego typu wsparcia i bardzo dobrze idzie im prowadzenie działalności :), można by się zastanowić nad ulepszeniem tego procesu
  Irek ostatnio napisałCo Ci da skuteczny copywriting?

 8. Jurek pisze:

  Powiem tak. Łatwo jest uruchomić własną firmą(działalność jednoosobową), ale trudniej jest ją jeszcze utrzymać na rynku – nawet rok. Dlatego zanim się uruchomi firmę, trzeba wszystko solidnie przemyśleć i mieć plan na rozwój takiej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!