Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Wczoraj, gdy Premier Ewa Kopacz wygłaszała swoje expose ja akurat byłam na rozprawie, więc wysłuchałam go dopiero późnym popołudniem.

Jak zostać świętym Mikołajem?

Przyznam, że mi się podobało. Było w miarę krótkie (rekord pobił chyba Tusk), w stylu amerykańskim (hołd dla weteranów) i chyba było w nim „dla każdego coś miłego”.

Nie jestem ekonomistką ani ekspertem gospodarczym, liczenie ile to miliardów złotych Pani Premier obiecała – zostawiam innym.

Expose Premier

Z racji tego, czym się zajmuję skupię się na podsumowaniu postulatów zmian w szeroko pojętej polityce prorodzinnej. Wypełniania tych postulatów pilnować będzie bezdzietny minister Kosiniak-Kamysz, z wykształcenia lekarz- tak jak E. Kopacz.

Zacznijmy od gigantycznej wpadki nowej Premier.

1. Zwiększenie pieniędzy na żłobki i przedszkola. Na żłobki z 50 do 100 mln złotych. Bzdura totalna, ktoś wpuścił Premier w maliny. Owa zapowiedź oznacza zmniejszenie dofinansowania w 2015 r. o 1 mln złotych!

Pani Premier chyba nie wie (albo nie zagląda choćby na stronę premier.gov.pl albo zlobki.mpips.gov.pl), że w tegorocznym programie Maluch wydano 101 mln złotych. Więc o jakim podniesieniu finansowania była mowa?

Żeby było ciekawiej na swoim blogu w portalu Na Temat ten sam błąd powtórzył Pan Minister.

2. Żłobki przyzakładowe – fajnie, ale już nie za tego rządu. Tworzenie żłobków przyzakładowych już jest możliwe, ale takowego nie ma nawet w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. A przykład powinien iść z góry.

3. Urlop rodzicielski dla wszystkich – od 2016 r. Tysiąc złotych dla każdego, nie tylko dla posiadających ubezpieczenie chorobowe. Rozwiązanie dobre, na razie w fazie marzeń, nie ma chyba nawet założeń do projektu zmian. Nie jest to pomysł tylko Premier Kopacz, podobne postulaty głosi choćby wicemarszałkini Wanda Nowicka.

 4. Zmiany w finansowaniu świadczeń rodzinnych. Przekroczenie progu dochodowego nie będzie dyskwalifikowało rodziny ze świadczenia. Teraz zatem praca ma się stać opłacalna. Do tej pory rodziny wolały utrzymywać się ze świadczeń, niż starać się o pracę.

5. Coś dla starszych, czyli domy seniora. Pomysł bardzo dobry. Często rodziny chcą mieć przy sobie swoich seniorów, ale praca i obowiązki nie pozwalają zapewnić im pełnej opieki w ciągu dnia. Taką możliwość ma ją dawać domy seniorów – które mogą stać się miejscami spotkań i dodatkowej rozrywki dla starszych.

Czego mi zabrakło?

Premier choćby zręcznie ominęła temat in vitro. Jest lekarzem, a nie powiedziała słowa o tym, czy będzie się starała wprowadzić ustawę w życie (projekt jest).

Podsumowując pomysły dobre, tyle że mam wrażenie, że jeżeli za rok sytuacja polityczna będzie inna niewiele z tych planów zostanie.

Ale postulaty są w sam raz na 3 nadchodzące kampanie wyborcze.

Włącz się do dyskusji

Aktualnie jestem w Austrii i nasi politycy powinni uczyć się prowadzenia Polski właśnie od takich już doskonale rozwiniętych państw.

Zdania typu „sorry taki mamy klimat” są naprawdę powalające.

Z resztą z tego co widzę szukuje się wojna. Za dużo jest zła na świecie i większość ludzi musi umrzeć 🙁

Niestety expose przygotowane zostało jedynie w celu wygrania zbliżających się wyborów. Dlaczego w polskich mediach brakuje rzeczowej dysputy na temat realiów jego realizacji a mamy jedynie zachwyty, że było interesujące?

Po expose też zastanawiałem się na ile Pani Premier uda się spełnić swoje obietnice. Wybiegła dość znacząco w przyszłość – to fakt, ale może to po prostu zapowiedź tego, że kolejne kadencje również będą należały do niej? Tak czy owak, samo w sobie expose podobało mi się jakoś ciut bardziej niż poprzednich premierów. Dla każdego coś dobrego 🙂

Witam
Tak jak widziałam wcześniejsze wpisy , zgadzam się z tym,że wszystkich planów nie da się zrealizować.Dzieci są bardzo ważne, sama nie mam dzieci, ale uważam,że powinno się jednak zrobić z rodzinami ,których nie stać na opłacenie prywatnych żłobków czy przedszkoli.
Pozdrawiam

Od razu widać, ze mamy do czynienia z prawniczą precyzją myślenia, analizowania tekstu i wyłapywania rzeczy ważnych tudzież kuriozalnych. A swoją drogą to mam wrażenie, że oni nie wiedzą gdzie żyją, a co tu mówić i wiedzy merytorycznej czerpanej z własnych tekstów. Pozdrawiam Magda

powiedzmy sobie szczerze, pierwsze expose zawsze jest szeregiem obietnic, które zostaną zweryfikowane przez premiera, w tym przypadku panią premier, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Myślę, że w przyszłym roku możemy spodziewać się sprostowania. Zobaczy, jak wielu rzeczy nie będzie w stanie przepchnąć

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279