Po tym, jak udostępniłam pierwszą część poradnika dotyczącego tzw. małego ZUSu (pierwszą część poradnika znajdziesz tutaj) zalała mnie fala pytań i próśb o porady. Pytali starzy klienci, nowi klienci, koleżanki po fachu pytały, dzwoniły księgowe …

Ponieważ temat jest „bardzo na czasie” i termin na decyzję o tym, czy korzystać z z małego ZUSu niebawem się kończy, postanowiłam więc nieco przyspieszyć prace nad kolejną częścią i ją opublikować już dzisiaj.
Mały ZUS 2019 – co zrobić, aby skorzystać z preferencji?
Jeżeli kontynuujesz działalność prowadzoną w 2018 r. i chcesz skorzystać z tej ulgi w 2019 r. na decyzję masz czas tylko do 8 stycznia br.
Do tego dnia musisz się wyrejestrować z dotychczasowych ubezpieczeń (formularz ZUS ZWUA) a jako datę wyrejestrowania wskazujesz 1.01.2019 r. oraz z tą samą datą należy zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZUA lub ZUA ZZA (gdy podlegasz tylko składce zdrowotnej).
UWAGA: zgłoszeń należy dokonać z nowymi kodami – 05 90, 05 92
Które składki ulegną zmniejszeniu?
W przypadku skorzystania z małego ZUSu przedsiębiorca zapłaci niższe składki emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe.
Wysokość składki zdrowotnej w 2019 r. będzie identyczna dla wszystkich przedsiębiorców.
ZUS zapyta o Twój przychód za 2018 r.
Jeżeli zgłosiłeś się do małych składek to musisz wiedzieć, że zgodnie z nowymi przepisami ZUS ma prawo zażądać od Ciebie dokumentów potwierdzających wysokość rocznego przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?
Będziesz mieć dwa tygodnie na dostarczenie dokumentów. Jeżeli tego nie zrobisz ZUS powinien wydać decyzję ustalającą podstawę wymiaru składek w wysokości 60%, czyli bez żadnych ulg.
Czy mały ZUS wpłynie na wysokość pobieranych świadczeń?
Oczywiście, że wpłynie. Im mniejsza składka emerytalna jest odprowadza, tym mniejszą emeryturę będzie się pobierało. Sytuacja jest bardzo podobna do tej, w której przedsiębiorca korzysta z tzw. preferencyjnego ZUSu i również opłaca niższe składki.
Coś, kosztem czegoś. Chyba, że macie świadomość, że emerytury prognozowane przez ZUS przedsiębiorcom wystarczą tylko na przysłowiowe „waciki”.
Jeżeli zdecydujesz się na opłacanie dobrowolnej składki chorobowej, to w przypadku otrzymania L4 ZUS wypłaci bardzo niski zasiłek chorobowy. Podobnie rzecz się ma do zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli mama biznesmenka korzystała z małego ZUS to jej zasiłek również nie będzie wysoki. Jeżeli będzie niższy niż 1000 zł matka otrzyma wyrównanie świadczenia do tej kwoty.
Oczywiście tym wpisem nie wyczerpuję tematyki niskiego ZUS. Bądźcie zatem uważni – za kilka dni III część poradnika ?
Włącz się do dyskusji