Konto firmowe
Na portalu Goldenline w Grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych znalazłam takie oto pytanie:
„Próbowałam też od Urzędu Skarbowego dowiedzieć się jak wygląda sprawa konieczności posiadania KONTA FIRMOWEGO i tutaj zwracam się do was, ponieważ tutaj także otrzymałam sprzeczne informacje. Raz mi mówiono, że nie trzeba otwierać konta firmowego (dział. jednoosobowa) i wystarczy mi moje konto osobiste, a raz mi mówiono, że trzeba zakładać konto firmowe, bo wynika to z jakiegoś zapisu.
W takim razie: czy ktoś z was zna jakiś zapis, który mówi, że to konto firmowe musi być?
Czy ktoś może został poinformowany, że konta firm. nie trzeba specjalnie zakładać?”
Jak widać opłaty są spore. Zobaczmy zatem co przepisy mówią na temat posiadania konta w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Kto musi założyć konto firmowe?
Wymóg posiadania konta bankowego nakłada na przedsiębiorcę
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością
gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy
w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
Przedsiębiorca ma zatem obowiązek do bezgotówkowego rozliczania się przy transakcjach wynoszących obecnie ok. 58.000 zł!
Popatrzmy dalej. Ordynacja podatkowa mówi:
Zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu (art. 61).
Ordynacja podatkowa zatem nie precyzuje z jakiego konta (osobistego, czy firmowego) przedsiębiorca ma płacić. Więc przelewy do US przedsiębiorca może wykonywać z konta osobistego.
Składki, o których mowa w ust. 4, płatnik składek opłaca przy użyciu:
1) bankowych dokumentów płatniczych składanych za pośrednictwem banku według wzorów, o których mowa w art. 49 ust. 3,
2) dokumentu elektronicznego z oprogramowania, o którym mowa w art. 47a ust. 1, lub wydruku z tego oprogramowania,
3) dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnianego
płatnikom składek przez bank,
4) dokumentu w postaci uzgodnionej z instytucją obsługującą wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne
– zwanych dalej „dokumentami płatniczymi”.
A zatem przelewy do ZUS również mogą być wykonywane z konta osobistego!
Podsumowując – poza pewnymi wyjątkami, nie ma obowiązku posiadania konta firmowego. Przelewy związane z działalnością gospodarczą można wykonywać z własnego konta osobistego. Najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie przelewu oraz wpływ środków, rodzaj konta ma znaczenie drugorzędne.
Temat jest bardziej złożony, niż się z pozoru wydaje. Po pierwsze: regulaminy niektórych banków zabraniają wykorzystywania konta osobistego do działalności gospodarczej. Po drugie: "panie" z urzędów skarbowych często wiedzą swoje i naprawdę nie ma sensu ich uświadamiać na siłę, zwłaszcza że konto bankowe można założyć i prowadzić za darmo. Po trzecie: problem rozliczania odsetek uzyskanych z prywatnego/firmowego konta. Jeśli konto jest prywatne, bank pobiera Belkę osobiście, jeśli firmowe – trzeba ją rozliczać samemu w ramach skali/linii podatkowej. Po czwarte: przykładowa interpretacja US w Opolu z 2007r. (PP/443-60-1/07) przedstawia pogląd, że zwrot VAT może odbyć się tylko na konto firmowe podatnika, a nie na jego konto osobiste. Jedynie podatek dochodowy może być zwracany na konto osobiste. Podsumowując: IMHO nie warto oszczędzać na koncie firmowym, zwłaszcza że tak naprawdę rezygnacja z niego nie wiąże się z żadną oszczędnością.