fbpx
obniżenie podstawy wymiaru składek to częsta praktyka ZUS

Ubezpieczenie niani w ZUS

Postanowiliście Państwo zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej, znaleźliście odpowiednią osobę, uzgodniliście szczegóły i podpisaliście umowę.

Co teraz?

Kolejnym etapem jest zgłoszenie legalnie zatrudnionej niani do ubezpieczeń społecznych.

Gazety straszą, że trzeba wypełnić sporo formularzy. Fakt, ale cześć wypełnia się tylko raz i ma się spokój na cały okres trwania umowy uaktywniającej.

Z wpisu Niania – składki na ubezpieczenie społeczne dowiecie się jakie kody zgłoszenia do ubezpieczeń należy zastosować.

Następnie rodzic musi się zgłosić do ZUS jako płatnik składek. Służy do tego formularz ZUS ZFA.

Należy również zgłosić nianię jako osobę ubezpieczoną. Jeżeli opiekunka posiada już ubezpieczenie z innego tytułu – zgłoszenia należy dokonać na formularzu ZUS ZZA. W przypadku gdy umowa uaktywniająca jest jedynym tytułem podlegania ubezpieczeniom zgłoszenia należy dokonać na formularzu ZUS ZUA.

Kolejne dokumenty to ZUS DRA i ZUS RCA. Jeżeli wynagrodzenie niani nie będzie wyższe niż pensja minimalna dokumenty te należy złożyć tylko raz.

Jeżeli niania zostanie objęta również ubezpieczeniem chorobowym, to w przypadku przebywania niani na zwolnieniu lekarskim i pobieraniu zasiłku chorobowego – w tym celu należy złożyć ZUS RSA + ZUS DRA i ZUS RCA.

Jeżeli nie wiesz jak zgłosić nianię do ZUS lub jak wypełnić formularze i potrzebujesz porady – napisz do mnie używając poniższego formularza:

[contact_form]

Zapytaj o wycenę porady

Zadzwoń: +48 600 375 279
Napisz: kancelaria@przyborowska.eu

Podobny wpis
To nie są oszustki i naciągaczki
Skontaktuj się z nami