Temida Jest Kobietą Temida jest kobietą

Jeżeli oglądaliście ostatni odcinek serialu o środowisku prawniczym zapewne zauważyliście, że jego bohaterowie często przychodzą po radę do swoich kolegów i koleżanek po fachu. Dlaczego tak się dzieje?

Trochę o specjalizacjach

Teoretycznie kończąc aplikację mamy podstawy by zajmować się wszystkimi dziedzinami prawa. Ale nie oszukujmy się – prawnik specjalizujący się w restrukturyzacjach przedsiębiorstw czy w prawie lotniczym, albo pracujący jako tzw in house, będzie miał zazwyczaj niewielkie pojęcie o prawie medycznym czy zasiłkach itp.

Prawo wciąż się zmienia, Sejm co roku ściga się sam ze sobą w liczbie uchwalonych aktów prawnych i żaden prawnik, nawet najlepszy nie jest w stanie tego wszystkiego ogarnąć.

Stąd kluczową rolę zaczynają odgrywać specjalizacje.

Jeżeli szukasz prawnika do konkretnej sprawy – poszukaj kancelarii, która zajmuje się rozwiązywaniem takich problemów. Jeśli szukasz prawnika w internecie  nie szukaj po frazach „radca prawny…. miasto” – nie wiesz bowiem czy prawnik pierwszy na liście wyników będzie specjalistą od prawa bankowego (jeśli takiego specjalisty szukasz).

A dlaczego Agata szuka rady wśród swoich kolegów?

Radcowie prawni mają w Kodeksie Etyki zapisane, że w przypadku podjęcia się sprawy, w której nie mamy specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia musimy sobie zapewnić współpracę radcy prawnego lub adwokata o stosownym doświadczeniu.

Pytanie o radę to nic złego, a czasami jest wręcz wskazane.

Zapisz się na temidowy newsletter

Odbierz bonus i bądź na bieżąco z nowościami

A jeżeli masz ochotę poczytać więcej o Prawie AGATY:

Prawo Agaty, czyli testament konkubenta

Tatą być (nie tylko w Prawie Agaty)

Prawo Agaty, czyli sprawa w małym mieście – molestowanie seksualne

Prawo Agaty, czyli jak sprzedać psa

Prawo Agaty, czyli jak prawnicy zbierają dowody w sprawie

Włącz się do dyskusji

Może się mylę, ale wydaje mi się, że Agata w każdym odcinku podejmuje się prowadzenia sprawy z rodzaju dla niej nowych (wcześniej siedziała w ubezpieczeniach gospodarczych):)

Tak, w każdym odcinku ma coś dla siebie nowego – no bo przecież sprawy ubezpieczeniowe (to była jej specjalizacja na etacie w korporacji) są takie nuuuuuudne 😉

Dodam tylko, że nawet specjalizując się w jakiejś dziedzinie prawa, warto wymieniać myśli z kolegami po fachu. Wartością dodaną jest doświadczenie. Zbieramy je sami prowadząc sprawy, ale głupotą byłoby nie skorzystać z doświadczenia innych.

Ja uważam, że wzięcie sprawy SPOZA swojej specjalizacji jest rzeczą jak najbardziej odświeżającą intelektualnie, szczególnie, że piszę to z perspektywy prawnika, który siedzi w prawie spółek – dlatego jeżeli trafia mi się jakaś ciekawa sprawa spoza tej działki to chętnie biorę, mam szansę się rozwinąć 🙂

I rzeczywiście, głupotą byłoby nie korzystać z doświadczenia znajomych i powiem Wam, że to jedyna rzecz jakiej żałuję w kontekście tego, że prowadzę indywidualną praktykę – w wieloosobowych kancelariach inny specjalista jest zawsze pod ręką 🙂

Serialowa Agata ma w sobie wiele ze znanej nam wcześniej Magdy (chyba nie trzeba dodawać pierwszej litery jej nazwiska). Perypetie zawodowe i osobiste są jakby pisane przez kalkę. Czyżby skończyły się pomysły na scenariusz? ….

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279