Już jakiś czas temu przeczytałam artykuł pod znamiennym tytułem: Nie taki Zus straszny jak go malują. Z powodu natłoku spraw jako temat na TemidaJestKobieta trochę „przeleżał”.

Nadrabiam zatem zaległości.

Wielu swoich Klientów namawiam na odwoływanie się od niekorzystnych decyzji wydawanych przez ZUS. Pisałam o tym na przykład tutaj.

Czasami decyzje są błędne, oparte na niewłaściwej podstawie prawnej, urzędnik źle zinterpretuje przepisy, coś pominie – warto się wówczas odwołać. Jest na to jednak wyłącznie 30 dni od daty doręczenia decyzji. Odwołanie – wolne od opłaty wnosimy do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem ZUS (oznacza to, że nasze odwołanie w 2 egzemplarzach kierujemy do sądu, faktycznie wysyłamy do ZUS). Jeżeli ZUS nie znajdzie podstaw do zmiany decyzji – sprawę przekaże do rozpatrzenia przez sąd.

4 thoughts on “Nie taki straszny ZUS jak go malują”

 1. Pewnie, że warto. Swego czasu prowadziłam sprawy „zusowskie”, więc wiem o czym mówię. Nie są to sprawy łatwe, ale ten, kto nie spróbuje, ten na pewno niczego nie zyska.

 2. @Agnieszka, ale czy z drugiej strony nie jest tak, że wiele osób bojąc się powagi urzędu, boi się jednocześnie złozyć sprawy?
  Grzegorz Furgał ostatnio napisał5 myśli dotyczących social media

 3. Katarzyna pisze:

  Powagi urzędu – czyli sądu. Sąd jest dla ludzi i sędziowie to też ludzie. A jeżeli chodzi o urzędników to pracownicy ZUS powinni już mieć za sobą szkolenia, na których wytłumaczono im, że to on są dla petentów – czyli powinni służyć np. pomocą, nie petenci dla nich.

 4. amelia87 pisze:

  Zawsze warto jest się odwoływać. Wiem, że zabrzmi to dziwnie, ale w każdym urzędzie pracuje człowiek 😉 człowiek, który może się zwyczajnie pomylić (co prawda za swoja pomyłkę rzadko odpowie, ale to już inny temat)
  amelia87 ostatnio napisałLokaty- Bankowość- stoplichwie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Potrzebujesz porady? Zadzwoń!