Temida jest kobietą Temida jest kobietą

Już jakiś czas temu przeczytałam artykuł pod znamiennym tytułem: Nie taki Zus straszny jak go malują. Z powodu natłoku spraw jako temat na TemidaJestKobieta trochę „przeleżał”.

Nadrabiam zatem zaległości.

Wielu swoich Klientów namawiam na odwoływanie się od niekorzystnych decyzji wydawanych przez ZUS. Pisałam o tym na przykład tutaj.

Nie taki straszny ZUS jak go malują

Czasami decyzje są błędne, oparte na niewłaściwej podstawie prawnej, urzędnik źle zinterpretuje przepisy, coś pominie – warto się wówczas odwołać. Jest na to jednak wyłącznie 30 dni od daty doręczenia decyzji. Odwołanie – wolne od opłaty wnosimy do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem ZUS (oznacza to, że nasze odwołanie w 2 egzemplarzach kierujemy do sądu, faktycznie wysyłamy do ZUS). Jeżeli ZUS nie znajdzie podstaw do zmiany decyzji – sprawę przekaże do rozpatrzenia przez sąd.

Włącz się do dyskusji

Powagi urzędu – czyli sądu. Sąd jest dla ludzi i sędziowie to też ludzie. A jeżeli chodzi o urzędników to pracownicy ZUS powinni już mieć za sobą szkolenia, na których wytłumaczono im, że to on są dla petentów – czyli powinni służyć np. pomocą, nie petenci dla nich.

Zawsze warto jest się odwoływać. Wiem, że zabrzmi to dziwnie, ale w każdym urzędzie pracuje człowiek 😉 człowiek, który może się zwyczajnie pomylić (co prawda za swoja pomyłkę rzadko odpowie, ale to już inny temat)

Napisz do mnie kancelaria@przyborowska.eu Zadzwoń +48 600 375 279